میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در25 اکتبر 2020 ساعت 4:12 ق.ظ سرویس:مطلب شما 4 دیدگاه 475 بازدید

اهمیت حضور نماینده در هیات حل اختلاف و رسیدگی به شکایت فارس

اهمیت حضور نماینده در هیات حل اختلاف و رسیدگی به شکایت فارس

خسرو خوشرو/ بیرم*: در هفته گذشته خبری مبنی بر عضویت نماینده محترم مردم منطقه در یکی از نهادهای استانی منتشر شد که با توجه به اهمیت موضوع بر آن شدم تا به عنوان عضوی از جامعه شهروندی منطقه لارستان توضيح مختصری ارایه کنم. چرا که با توجه به تعدد نهادهای نظارتی و تفاوت وظایف آنها، عموم مردم با این مجاری آشنایی کافی ندارند. توضیحات علمی و حقوقی درباره نقش جدید نماینده می‌تواند هم در توضیح جایگاه نماینده جوانمان موثر واقع شود و هم در مطالبات مردمی عامل تعیین کننده‌ای باشد.

نهادهای مهمی مانند شورا و شهرداری‌ها از عوامل مهم تاثیرگذار در زندگی مردم هستند. شوراهای شهر و روستا نزدیکترین حلقه وصل حاکمیت با آحاد مردم و شهرداری نزدیک ترین نهاد تصمیم‌گیر در خدمات عمومی است. متاسفانه در کنار تمام خدماتی ارزنده‌ای که شهرداری‌ها و شوراها ارایه می‌کنند، به دلیل ارتباط مستقیم این نهادها با بودجه‌های عمومی، مسائل مربوط به مسکن و شهرسازی و خدمات می‌توانند بستری برای فساد و کج‌روی‌های اقتصادی نیز باشند. چنان که چندی قبل روزنامه جام جم در گزارشی نوشت: «در سال های اخیر بارها شاهد انتشار اخباری درباره بازداشت اعضای شورای شهر در نقاط مختلف کشور بوده ایم و هر چند وقت یکبار اعلام می شود یک عضو یا تعدادی از اعضای شورای اسلامی یک شهر به دلیل مسائل اقتصادی یا اخلاقی دستگیر شده اند» (چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره۵۷۵۷).

بنابراین این مهم در سالیان اخیر تبدیل به یک مطالبه عمومی شده و به یکی از دغدغه‌های مسئولین عالی‌رتبه کشور نیز بدل شده است. رئیس دستگاه قضا در جمع اعضای شورای عالی استان‌ها با تاکید چندباره بر مبارزه با مفاسد از جمله در زمینه‌های مراتع، منابع طبیعی و جنگل‌ها (سخنرانی رییس قوه قضاییه در شورای عالی استان‌ها ۲۳مرداد۹۹) که در بسیاری موارد با تخلف شوراها رخ می‌دهد تاکید ویژ‌ه‌ای بر مبارزه با مفاسد در نهاد شوراها داشته‌اند.

نماینده مردم لارستان، خنج، گراش و اوز در نشست علنی سی‌ام مرداد با ۱۸۳رای به عنوان ناظر در هیات حل اختلاف و رسیدگی به شکایات استان فارس برگزیده شدند که می‌تواند اتفاق خوبی برای منطقه و حتی استان باشد. اعضای این نهاد مطابق مورد الف از ماده ۷۹ با «قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران» مصوب ۱/۳/۷۵ ، شامل استاندار، رییس کل دادگستری، نماینده مجلس و دو نفر از شورای استان هستند. این نهاد مرجع رسیدگی به شکایات و اختلافات در مصوبات شورای شهر، انحلال شورای روستا و انتخاب شهرداران است. هیات مذکور مطابق با ماده ۳ «آیین‌نامه اجرایی هیات‌های حل اختلاف» نهاد نظارتی برای شوراها و شهرداری‌های شهرهای زیر دویست‌هزار نفر است.

با توجه به موارد گفته شده می‌توان اهمیت این شورا را دریافت اما نکته بسیار مهم در اینباره، تعدد موارد قابل رسیدگی در سطح استان است. استان فارس به عنوان یکی از بزرگترین‌ استان‌های کشور دارای ۱۱۳ شهر می‌باشد که به جز مرکز استان، تمامی شهرها از جمعیتی کمتر از دویست‌هزار نفر برخوردارند، افزودن تعداد روستا‌ها به این آمار به ما اهمیت دو چندان این نهاد را یادآور می‌شود. بنابراین این هیات مرجع رسیدگی به مصوبات بیش از صد شورای شهر و چند صد روستا است.

موضوعات ذکر شده ابعاد حقوقی این مسئله بودند اما طبیعتا این قضیه، ابعاد سیاسی نیز دارد. چرا که بازتشکیل این نهاد در آستانه ششمین انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا می‌تواند با اقدامات درست و اثرگذار این نهاد آغازی بر مبارزه با فساد و استیفای حقوق مردم در استان و منطقه باشد. رسیدگی صحیح‌ و به موقع به شکایات و اختلافات قانونی با نظارت نماینده، راهی برای تامین منافع عمومی و آبادی شهرها و روستا‌هاست.

از این بابت برای نماینده در جایگاه جدیدشان، آرزوی توفیق داریم.

*دانشجوی کارشناسی علوم سیاسی


4 نظر

 1. گراشی گفت:

  1

  0

  تشکر از نویسنده جوان و فعال بیرمی
  راستش برای بنده هم سوال بود که چرا روی این مسئله تبلیغات شده.

 2. امیرحسین گفت:

  0

  1

  باید دید چه استفاده ای از این جایگاه برای منطقه صورت می‌گیره. فعلا که نماینده کاری نکردن.

 3. از خنج گفت:

  0

  0

  خسرو خوشرو از چهره‌های آینده دار منطقه است. همیشه به وجود ایشون در منطقه امید وار بودم. هم اهل ورزش هستند و هم اهل کار. مسئولین باید قدر چنین جوانان با سوادی رو بدونن.

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  ضمن احترام به نویسنده محترم و نماینده ی بزرگوار . کاش بار دیگر شاهد استراتژی اقایان نخبه و کشفی می شدیم . ہ( احداث جاده و انتقال اب سد به منطقه ) . منطقه اکنون تشنه ی طرحهای عمرانی است

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان