میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در12 آوریل 2014 ساعت 10:08 ق.ظ سرویس:برگزیده ها, فرهنگ و هنر 9 دیدگاه 2,618 بازدید

اولين مقتضيات رسانه در لارستان، مسائل بومي است/ از رسانه هاي تهران تقليد نكنيد

IMG_1822دكتر عبدالرحيم زاده در جمع اصحاب رسانه لار:

اولين مقتضيات رسانه در لارستان، مسائل بومي است/ از رسانه هاي تهران تقليد نكنيد

چهارشنبه ۲۰ فروردين ماه ۹۳، تالار فردوسي لار ميزبان يك نشست تخصصي درباره رسانه بود. در اين نشست كه نشريه «صحبت نو» برگزاركننده آن بود تعدادي از اصحاب رسانه هاي چاپي و آنلاين لار حضور داشتند. سخنران دعوت شده اين جلسه دكتر سيدنعمت الله عبدالرحيم زاده بود. وي در رشته فلسفه غرب و از دانشگاه تهران مدرك دكتري دارد و بيش از يك دهه است با نشريات و سايت هاي مختلف كشور در قالب نويسنده همكاري مي كند. بخش هاي مهم سخنراني دكتر عبدالرحيم زاده كه «رسانه امروز، مخاطب امروز» عنوان داشت به اين ترتيب بود:

  *     امروز من رسانه و مقتضيات روز است. در اين بحث لاجرم مبحث سنت و تجدد مطرح مي شود. مثال هاي اين بحث در جامعه لارستان نيز زياد است. چند دهه قبل زلزله اي شهر لار را مي لرزاند و پس از آن شهري كنار شهر سابق ساخته مي شود. فرمت يكي از شهرها قديمي است و ديگري جديد و درصدي از آدم هاي سنتي سابق و ساكن در بافت قديمي شهر حالا مجبورند يا تصميم مي گيرند در شهر جديد ساكن شوند. در خانه هاي شهرقديم هيچ رابطه اي بين مطبخ و مهمان خانه نبود اما آشپزخانه هاي الان اُپن هستند.

* سابقا مذهب و اقتصاد محورهاي اصلي شهر بودند و مركز شهرقديم امامزاده و مسجد و بازار است اما در شهر جديد اين روابط قدرت، مخدوش و محاسبات فني در شهرسازي جاي آن را مي گيرد.

* شهرقديمي به شهرجديد مي آيد و خواه يا ناخواه در نسبت هاي جديد قرار مي گيرد. اما اين باعث نمي شود شهروند لاري مدرن شود. لاري رفتارش و سبك زندگي اش و معماري خانه اش و خيابان هاي شهرش عوض شده اما مدرن نشده است چون در سنت زندگي كرده است. به بياني ديگر از ۶۰ سال پيش كه شهرجديد ساخته شد تا كنون مدرن نشده ايم چراكه مقتضيات ما سنت بود و هست و بايد زمان بگذرد تا مقتضيات ما مدرن شود.IMG_1883

* مثالي ديگر مي زنم؛ در انقلاب اسلامي ۵۷ كه انقلاب به معناي واقعي بود، عميق ترين تغييرات ايجاد شد چراكه اين انقلاب تمام مقتضيات را داشت و تمام افراد را تحت تاثير قرار داد.

*     مدرنيت ظرفي است كه ماشين و دانشگاه و… ابزارها و اجزاي آن هستند و صرف استفاده از اين ابزارهاي مدرن انسان را مدرن نمي كند. مهم اين است كه «ديدگاه» انسان مدرن شود يعني اگر ما نگاهمان را عوض كنيم جهاني مدرن داريم حتي اگر از ابزارهاي آن استفاده نكنيم. نگاه به خانواده، كسب و كار، مُرده ها و تمام روابط زيستي.

* اما برسيم به «رسانه». رسانه چيست؟ رسانه گويي ترجمه «مديوم» است و البته من آن را ترجمه مناسبي نمي دانم. رسانه از رساندن و انتقال دادن مي آيد اما مديوم يعني حدوسط. مديا در وسط قرار گرفتن و سپس رساندن است. لذا رسانه بين دو چيز است: يك طرف آن «واقعيت» يا امر واقع قرار دارد و طرف ديگر «مخاطب».

* هيچ رسانه اي امر واقع را به مخاطب منتقل نمي كند بلكه رسانه واقعيت را اخذ مي كند، بازآفريني مي كند و آنطور كه خود مي بيند به مخاطب مي رساند. پس تكرار مي كنم ترجمه رساندن غلط است.

* اصالت رسانه در جهان به هويت آن است. خيلي از رسانه ها در جهان را نمي توانيم رسانه اي واقعي بدانيم. قبل از انقلاب ۵۷ ما تلويزيون و راديو و روزنامه داشتيم اما هويتي نداشتند تا بتوانند امر واقع را بازتعريف كنند. بعد از انقلاب هم همينطور و معتقدم از دوم خرداد ۷۶ بود كه رسانه به تعريف خود نزديك شد. در واقع ما با دوم خرداد صاحب ژورناليسم شديم. يعني روزنامه به ميز صبحانه مردم رسيد و به اندازه صبحانه به مردم انرژي و جهت و حركت داد. داراي شخصيت شد و معنايي از مديوم را با خود داشت. با اين تعريف من روزنامه اي كه در محل كار و شغلم مي آيد و صرفا براي گذران وقت و سرگرمي آن را مي خوانم را داراي هويت و شخصيت نمي دانم.IMG_1805

   * رسانه يكي از محمل هاي جدي در مقتضيات زندگي جديد است. رسانه شخصيتي دارد كه حساسيت حاكميت را نسبت به خود بالا برده است. چرا؟ چون مي تواند به افكار عمومي سمت و سو دهد، مي تواند آمال و آرزو بسازد و دورنما نشان دهد. لذا از شما دوستان مي خواهم با اين درك از رسانه، كار رسانه اي كنيد.

* از شما كه در رسانه هاي محلي كار مي كنيد مي خواهم از رسانه محلي خود تعريف داشته باشيد و بر اساس يك نقشه راه جلو برويد و البته مرتب خود را اصلاح كنيد. اولين مقتضيات رسانه در لارستان در مسائل بومي است لذا نبايد صرفا از رسانه هاي مثلا تهران تقليد كنيد. نبايد دعواي اصلاح طلب- اصولگرا راه بيندازيد. به اين فكر باشيد چطور رسانه اي براي تمام لارستاني هاي دنيا داشته باشيد. بين مطالبات بومي و مقتضيات امروز خود بالانس ايجاد كنيد.

* خلاصه اينكه ما در جهاني هستيم كه نمي توانيم در روابط سنتي و قديم خود بمانيم. اگر لارستان در اين زمينه درجا بزند از ديگر شهرها عقب مي افتد و اين نقش رسانه هاي محلي است كه بيايند و امر واقع را بشكافند و مسئولان را براي پاسخگويي مورد پرسش قرار دهند.IMG_1799

با اتمام سخنراني دكتر عبدالرحيم زاده نوبت به حاضران رسيد تا در گفت و گويي آزاد نظرات و پرسش هاي  خود را مطرح كنند. صمد كامجو، محمد زارع، حميد منشي، فرزاد قناعت پور، امين كريمي و در نهايت دكتر كاظم رحيمي نژاد افرادي بودند كه در مورد موضوعات مختلف درگير با كار رسانه هاي محلي نظرات و پرسش هاي خود را مطرح كردند. جلسه مذكور كه به گفته سردبير نشريه «صحبت نو» گام اول براي تشكيل انجمن يا خانه مطبوعات محلي لارستان محسوب مي شود پس از دو ساعت گفت و شنودهاي خبرنگاران، عكاسان و نويسندگان نشريات و سايت هاي محلي لار به اتمام رسيد.

IMG_1807 IMG_1810 IMG_1813 IMG_1836 IMG_1854 IMG_1874 IMG_1876


9 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  چقدر جمعیت.

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   عزيز من اين نشست يك جلسه كاملا تخصصيه و بين تعدادي از اهالي رسانه كه علاقه مند به اين مباحث هستند برگزار شده. جنگ به به يعقوب كه نيست سالن پر بشه!!

 2. لارستاني بيدار گفت:

  0

  0

  تقليد از رسانه هاي تهران چيه؟؟!! بعضي سايت هاي لار حتي خبرهاي سايت هاي تهران را عينا منتشر مي كنند. بعد هم اسم خودشون رو […]

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  چقدرم نشست تخصصیه……

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  لار اينهمه دكتر و استاد و پرفسور در هر رشته اي كه فكر كنيد دارد اما روزگارش همين است كه مي بينيد. براستي دليل اين موضوع چيست؟! از صحبت هاي دكتر عبدالرحيم زاده كمال استفاده را برديم. واقعا نكات جالبي مطرح كرده اند.

 5. من گفت:

  0

  0

  بله وقتی هر کی از هر جا بلند میشه میاد و کباده ی خبرنگاری میکشه همین بلا سر لار میاد و رسانه هاش
  خوب بعضی یکم از خودشون بفهمن بابا به یک کار بچس نه ۱۰۰ کار
  در ضمن بعضی از همین آدمها از با سوء استفاده از عنوان خبرنگاریشون برای خودشون هیاهو و موقعیت و… ایجاد میکنن و گاهی وقت نخود هر آش میشن که البته هستن

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان