میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۶:۵۷ ب.ظ سرویس:عناوین اصلی 4 دیدگاه 540 بازدید

نخستین مجمع سلامت لارستان برگزار شد+ گزارش تصویری

نخستین مجمع سلامت لارستان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی لارستان روز گذشته با حضور دکتر حمید اخوان معاونت پژوهشی مشارکت های اجتماعی وزارت بهداشت، معاونت استاندار و فرماندار ویژه شهرستان لارستان، رئیس دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی، معاونین و روسای ادرات، ارگان ها، سمن ها و تشکل های مردم نهاد و جمعی از خیرین و معتمدین شهرستان برگزار شد و درخصوص راه اندازی کانون سلامت محلات تصمیماتی اتخاذ شد.

دکتر کریمی، رئیس دانشکده در اولین جلسه مجمع سلامت شهرستان هدف از تشکیل مجمع سلامت، اجتماعی کردن سلامت و ایجاد هماهنگی بین ادارات مختلف شهرستان برای رسیدن به این مهم عنوان نمود وگفت: مشکلات سلامت را از نمایندگان محلی دریافت و در این مجمع با کمک دستگاه‌های مختلف مرتفع می کنیم. در هر بخشی از اداره کشور که مردم وارد شدند آن بخش به بهترین شکل اهداف و وظایف خود را اجرایی نموده و به موفقیت هایی دست یافته است. سلامت نیز جز مواردی است که با اهتمام مردم و درگیر نمودن خود آنها می توانیم به اهداف تعریف شده دست یابیم.

در ادامه منصور محتاجی، رییس هیات مدیره مجمع خیرین سلامت و نماینده امام جمعه شهرستان در اولین مجمع سلامت لارستان با  بیان این مطلب که یکی از مهمترین گام‌های موثر دولت تلاش برای بهبود شرایط بهداشت درمانی مردم می باشد که در دولت فعلی با تشکیل مجمع سلامت نیز به طور خاص به مسئله سلامت مردم توجه شده است از جمله دغدغه های حاکمیتی در دولت‌های مختلف مسئله بهداشت و سلامت مردم است.

وی افزود: باید در راستای تحقق اهداف نظام در حوزه سلامت، ادارات، سمن ها، تشکل ها، خیرین و مسولین ارگان‌های مختلف با هم همگام شده و به طور سازمان یافته تلاش کنند. مسئله بهداشت و درمان از جمله مسائل مهم حاکمیتی می باشد که در دین مبین اسلام نیز به طورخاص به آن توجه شده است و احادیث و روایات مختلفی در زمینه بهداشت و سلامت را می توان مثال زد که مسائل بهداشتی در برخی جاها پا به پای مسائل حاکمیتی مطرح شده است چرا که اگر ما دچار جامعه بیمار شویم در همه زمینه ها در برابر دشمنان و کشورهای دیگر دچار ضعف و گاهی اوقات شکست نیز خواهیم شد، لذا باید به مسئله بهداشت نگاه ویژه ای کرد.

جلیل حسنی، معاون استاندار و فرماندار فرمانداری ویژه لارستان دیگر سخنران این مراسم به عنوان رئیس مجمع سلامت لارستان گفت: دولت در سالهای اخیر و در بخش سلامت پیشرفتهای قابل توجهی داشته و این مهم را می توان در رضایت نسبی مردم در حوزه بهداشت و درمان مشاهده کرد.

وی اضافه کرد: لارستان از دیر باز در حوزه سلامت و مشارکت مردم، با همت خیرین پیش قدم بوده و به جرأت می توان گفت در رتبه نخست کشور در زمینه جلب مشارکت های مردم را دارا می باشد.

وی گفت: با توجه به این پیشینه و سبقه ای که شهرستان لارستان دارا می باشد، باید اولویت ما مسئولین اجتماعی کردن نظام سلامت با حمایت مردم و مشارکت خیرین و سازمانهای مردم نهاد باشد. تامین سلامت مردم نه تنها با وزارت بهداشت که بر عهده همه ارگانها می باشد و باید توجه ویژه ای به توانمندی سمن ها و تشکل های مردمی داشته باشیم.

فرماندار ویژه لارستان در پایان گفت: بحث تشکیل مجمع برای فرمانداری از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و از جمله وظایف اصلی ارگانها در کنار وظایف تخصصی، مشارکت در تامین سلامت مردم است همچنین لازم است از خیرین پرتلاش حوزه سلامت که بدون چشمداشت، سلامت مردم را در اولویت های خود قرار داده اند،تشکر و قدردانی می نمایم .

دکتر وحید یگانه، معاون بهداشتی دانشکده نیز در اولین مجمع سلامت شهرستان گفت: برای تحقق شعار همه برای سلامت و سلامت برای همه باید کلیه آحادمردم و مسئولین تلاش نمایند. در ایران با پیشرفت و توسعه به وجود آمده و با عوض شدن نوع بیماری ها از بیماری های عفونی واگیر به غیر واگیر روش های درمانی نیز تغییر یافته که باعث افزایش هزینه های درمانی نیز می شود.

وی افزود: تغییر رویه تغذیه، افزایش تحرک و پویایی، ترویج نشاط و شادابی و حذف افسردگی در بین خانواده ها و افراد جامعه می تواند در کاهش هزینه های درمانی متعدد موثر باشد. با درگیر کردن خود مردم و تمامی ارگان ها و ادارات و با پیگیری جزئی ترین مسئله در کانون محلات و سپس شورای سلامت شهرستان، استان و کشور ، می توانیم از هزینه کردهای گزاف بهداشت و درمان جلوگیری کنیم.

او اضافه کرد: هدف از تشکیل مجمع سلامت شهرستان، برپایی کارگروه ها و کانون های مختلف است که در آن مسائل و مشکلات موجود در سطوح پاییندسترسی پیداکرده و حل نماییم  تا بتوانیم در حوزه کلان به نتیجه مطلوب که همان کم کردن بیماری ها و هزینه های درمانی است دست یابیم.

دکتر اخوان معاون پژوهشی مشارکت‌های اجتماعی وزارت بهداشت  که به عنوان مهمان ویژه این مراسم به لارستان سفر کرده بود نیز در این مراسم گفت:  تنها ۲۰ تا ۲۵ درصد از تامین سلامت مردم بر عهده وزارت بهداشت است. هر جا که بیمار باشد وزارت بهداشت در تامین سلامت آنها وارد می شود ولی وزارت بهداشت به تنهایی نمی تواند تمامی مسائل بهداشت و درمان مردم را حل و فصل نماید و نیاز به مشارکت و پیگیری همه جانبه از سوی مردم مسئولین دارد و مردم باید در زمینه بهداشت و درمان مطالبه گر باشند بر اساس سیاست اصلی وزارت بهداشت، تامین سلامتی برای همه و در همه جا یکسان می باشد و تفاوتی بین شهرها وجود ندارد.

وی افزود: تا قبل از این برای سلامتی مردم، مسئولین تصمیم گیری می کردند که با تشکیل مجمع، مشکلات سلامت مردم از پایین به بالا اعلام می شود و مردم خط مشی سازمانی را مشخص می کنند. بر اساس اهداف مجمع افراد قبل از بیماری، شرایط ایجاد آن را شناسایی و در صدد رفع آن با حمایت ارگانها و سازمانهای دولتی و مردمی بر می آیند.

دکتر اخوان تصریح کرد: وقتی سلامت مردم مورد بحث است هیچ عذری پذیرفته نیست. مردم در مجمع سلامت شهرستان در راس سرای محلات قرار دارند.

در پایان این مراسم بیانیه مجمع سلامت لارستان توسط مریم فزونی مدیر مشارکت های اجتماعی دانشکده قرائت شد که متن این بیانیه به شرح ذیل است:

***

بیانیه
حمد و ثنای خداوند که برترین نعمت که همانا سلامتی است را به ما ارزانی داشته و بر ماست که در حفظ وارتقاء آن کوشا باشیم.
خدای را شاکریم که با تلاش و پیگیری حوزه مشارکت های اجتماعی دانشکده علوم پزشکی و فرمانداری ویژه لارستان این رویداد به وقوع پیوست و اولین مجمع سلامت شهرستان با حضور نماینده محترم وزارت بهداشت، معاون محترم استاندار و فرماندار ویژه لارستان، نماینده محترم امام جمعه معظم شهرستان ،کلیه مدیران ومسئولین دستگاههای دولتی وخصوصی ، سازماهای مردم نهاد و خیرین سلامت در تاریخ ۳۱/۲/۹۷ برگزارگردید.
شرکت کنندگان در این مجمع اتفاق نظر دارند که سلامت یک هدف اجتماعی و از جمله اولویت های مهم کشور است و اهمیت و اولویت سلامت در قانون اساسی کشور، سیاست‌های ابلاغی سلامت از سوی مقام معظم رهبری، برنامه ششم توسعه و سند حقوق شهروندی، به خوبی تبیین گردیده است.
نقش مؤثر عوامل متعدد اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، زیست محیطی و فرهنگی بر سلامت، بیانگر این واقعیت است که جلب مشارکت مؤثر گروه‌های مختلف مردم و همه بخش‌های جامعه، از مرحله تعیین مشکل در سطح محلی تا پیشنهاد راه حل، اجرا و ارزشیابی برنامه‌های ارتقای سلامت، در سطح استانی و ملی، امری اجتناب ناپذیر است. لذا نظام مدیریت سلامت کشور، باید تفویض اختیار و مسئولیت به مردم در حوزه سلامت را در اولویت قرار دهد و تشکیل مجمع شهرستانی و استانی سلامت، و به تبع آن تشکیل مجمع ملی سلامت، گامی ارزشمند در تبلور این رویکرد ملی می‌باشد.
با توجه به اهمیت راه اندازی و تشکیل محلات سلامت محور، در راستای تحقق سلامت جامعه، همکاری و همدلی کلیه دستگاه های اجرایی و انجمن ها و سمن ها و کلیه افراد جامعه مورد تأکید این مجمع می باشد.
در راه رسیدن به جامعه ای سالم نیازمند مشارکت همگانی برای تامین، حفظ و ارتقاء سلامت جامعه هستیم و الزامیست که همه دستگاهها و سازمانها تلاش نمایند تا اولویت های زیر که از اساسی ترین اصول سلامتی منطقه می باشد اجرا و نهادینه گردد:
اولویتها:
۱- تدوین برنامه جامع سلامت شهرستان و تعیین نقش و وظایف هر سازمان ونهاد در آن
۲ -راه اندازی کانون های سلامت محله
۳- بهره گیری از حداکثر توان و ظرفیت تمامی دستگاه های اجرایی جهت پیشگیری و کنترل بیماری های واگیر وغیر واگیر
۴- ساماندهی وضعیت کشتارگاه سنتی دام شهرستان واحداث کشتارگاه صنعتی
۵- همکاری نهادها و ارگانها در پیشرفت فیزیکی پروژه پردیس دانشکده علوم پزشکی لارستان
۶- همکاری در جهت استقرار سند ملی تغذیه
۷- صیانت از محیط زیست
۸-رسیدگی به مسئله فرسودگی تاسیسات آبرسانی و مشکلات آب روستایی
۹- ساماندهی ورفع مشکلات مربوط به فاضلاب شهری
۱۰-ایجاد زمینه های شادی و نشاط اجتماعی با اجرای برنامه های فرهنگی،ورزشی و…
۱۱-ارتقاء سلامت روان جامعه و مدیریت پیشگیری و کاهش رفتارهای پرخطر و خشونت خانگی
۱۲- برنامه ریزی به منظور ساماندهی و کاهش حوادث ترافیکی در شهرستان

مسئولیت اجرای هربند به عهده ادارات وسازمانهای مرتبط بوده و مسئولیت نظارت برحسن اجرای این بیانیه به
عهده کمیته ارزیابی و نظارتی است که در فرمانداری تشکیل می گردد.

مجمع سلامت لارستان با استفاده از ظرفیت دستگاه های اداری موثر بر امر سلامت، تشکل های غیر دولتی، بخش عمومی، شخصیت های متخصص(Expert)، خیرین امر سلامت و … به عنوان شرکای سلامت تشکیل می گردد و انتظارمی رود با برگزاری اثر بخش مجمع سلامت شهرستان و بهره مندی از مشارکت ارزشمند ذی نفعان حقیقی و حقوقی و با یاری خداوند متعال به هدف راهبردی ارتقاء سلامت منطقه دست یابیم.


4 نظر

 1. لاری دلسوخته گفت:

  0

  0

  نتیجه نهایی جلسه چه بود ؟ بازهم دست در جیب مردم لارستان کنیم تا مقام اول مشارکت در بهداشت و درمان را حفظ کنند ؟

 2. لاری گفت:

  0

  0

  واقعا تا دیدیم و میبینیم دست درازی به خیرین

 3. بیخیال گفت:

  2

  0

  تبلیغات انتخاباتی محتاجی، نتیجه جلسه بود

 4. مرضيه گفت:

  1

  0

  مردم و خيرين که تا الان خودشان را نشان داده اند و خوش درخشيده اند ،حداقل مسوولان امر هم حرکتي را براي ارتقاي دانشکده به دانشگاه علوم پزشکي لارستان انجام دهند

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان