میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱:۳۰ ق.ظ سرویس:مطلب شما 13 دیدگاه 2,415 بازدید

اولین و قدیمی‌ترین مسجد روی آب ایران در لار!

اولین و قدیمی‌ترین مسجد روی آب ایران در لار!

ابوذر سوری*: بعضی از ما اسمش را هم نشنیده‌ایم! خیلی هامان از کنارش به سادگی گذشتیم! صرفاً به خاطر سردرش، آن را به این نام می شناسیم! «سيلويا فگوئرا سفير اسپانيا در دربار صفوي در سال ١٦١٤ ميلادي برابر با ١٠٢٣ هجري قمري يعني حدود چهارصد سال قبل این بنا را ديده و به دليل اینکه این بنا چهار طاقي بوده و كوران هواي روي آب و خنكای آن، میز غذایش را آنجا چیدند و در این مکان غذا را میل می کرده است….». (تاریخ مفصل لارستان)

بر طبق گفته های جناب آقای عابدی راد؛ قدمتش به قرون اولیه اسلامی باز می گردد؛ که تقریباً هم عصر با بازار باشکوه و بی بدیل قیصریه است. احتمالا تا اینجا متوجه شده‌اید که می خواهم در مورد کدام بنا بگویم. آری… مسجد «چهار برکه» لار، اولین و قدیمی ترین مسجد با پلانی منحصر به فرد و  بر روی آب در ایران! (البته از من نشنیده بگیرید، ولی احتمالاً در دنیا هم اولین و قدیمی ترین باشد!).

معماری مسجد

پلانِ این مسجد مدور شبیه پلان بازار قیصریه صلیبی است و در واقع می توان گفت ماکت قیصریه بر روی این مسجد پیاده شده است. سقف مسجد چهار برکه از طاق های دو لنگه ای ۷ و ۵ استفاده شده؛ به صورت دالان به هم نزدیک شده است. یعنی شرق به غرب، غرب به شرق، شمال به جنوب و جنوب به شمال، تا اینکه به هم نزدیک شده اند و مربع وسط که به صورت دو طبقه ایجاد شده است. سقف اول از سقف چهار سوی پایین تر گرفته شده است تا بتواند هوای خنک و مرطوب از طریق پنجره ها وارد شبستان  مسجد شود. طبقه دوم به صورت ۸ ترک طاق ها اجرا و به هم متصل شده است که چهار سوی آن به چهار دالان برکه وصل شده و چهار سوی دیگر مابین چهار دالان است. هوای داخل مسجد بسیار خنک است و مطبوع و در واقع از این فضای منحصر به فرد استفاده بهینه شده است. این احساس که زیر پای شما دقیقا محل تلاقی چهار رشته آب انبار است و شما روی آب ایستاده اید، شاید کمی دلهره آور باشد که نکند فرو ریزد! اما مطمئن باشید که مهندسی این بنا آنقدر دقیق و حساب شده است که احتمال ریزش سقف اول (همان سطح شبستان) خیلی پایین است …. البته اگر ما با کارهای نابخردانه خود باعث تخریب آن نشویم!

کاربری این بنا از ابتدا تاکنون

با توجه به گفته های آقای عابدی راد این بنا به احتمال زیاد ابتدا محلی برای شور و مشورت و گردهمایی های کسبه بازار بوده است. البته یک احتمال ضعیف تر هم وجود دارد که بر طبق آن این محل مکانی جهت به جا آوردن اعمال مذهبی اقلیت های دینی ساکن در لار بوده است. اما با توجه به کتیبه ای که در مسجد وجود دارد این بنا حدود ۳۵۰ سال است که به مسجد تغییر کاربری داده است. البته در سالیان اخیر با مرمت این مکان، یکی از آثار باستانی لار محسوب می شود زیرا پیش از آن انبار کسبه بازار بوده است.

اگرچه مسجد حاج عبدالله در هندوستان با قدمتی ۵۰۰ ساله بر روی آب ساخته شده ولی باز هم به قدمت مسجد چهار برکه خودمان نمی رسد! از دهه ۱۹۹۰ میلادی ساخت مساجد روی آب در بعضی کشورها مانند عربستان، مالزی، مراکش، امارات و حتی ایتالیا، صرفاً به دلیل جذب گردشگر و ایجاد جاذبه توریستی، شروع شده و ادامه دارد، اما به هیچ وجه از لحاظ قدمت نمی توانند با چهار برکه رقابت کنند!

همانطور که ملاحظه فرمودید در تمام دنیا نداشته هایشان را تبدیل به جاذبه گردشگری می کنند تا بتوانند گردشگر جذب کنند و درآمدی از آن به دست آورند… اما متأسفانه در ایران و به ویژه لار، از داشته هایمان نه تنها استفاده نمی کنیم بلکه در پی تخریب آنها هم هستیم (همچون دهن‌شیر امامزاده، کنیسه یهودیان، خانه شریفی و ساباط بی بی ماهک و الی ماشاءالله!). با داشتن این بنای منحصربه فرد در کنار یکی از قدیمی ترین بازارهای دنیا (بازار قیصریه) و کاروانسراهای نو و گلشن و دهن شیر و آب انبار؛ مسئولین محترم! به نظرتان وقتش نرسیده برای پرونده خاک خورده و ۱۰ ساله‌ی ثبت مجموعه بازار قیصریه در یونسکو آستین بالا بزنید و به بهانه های واهی آن را بیش از این به تأخیر نیندازید؟؟!!

   * کارشناس ارشد مدیریت جهانگردی


13 نظر

 1. خاتون گفت:

  1

  1

  عالی. لذت بردم واقعا. البته بنده بارها از این مکان بینظیر بازدید کردم و تمام حس و حال اون رو تجربه و لمس کردم. موفق و پاینده باشید.

 2. ناشناس گفت:

  1

  0

  بسیار جالب بود… من به عنوان یک لاری از وجود چنین مسجدی در لار اطلاع نداشتم ، خیلی ممنون از اطلاعات مفیدتون. آدرس مسجد کجاست؟

 3. ابوذر سوری گفت:

  1

  0

  با سلام و وقت بخیر.سپاسگزارم از حسن توجه تون و نظرات مثبتتون.این مسجد در ابتدای ورودی راسته شرقی بازار قیصریه قرار دارد…بر روی آب انبار(دهنشیر) چهار برکه واقع شده است…این را خدمت تمام مردم لارستان بزرگ عرض می کنم….ما از اینگونه آثار بی نظر کم نداریم…اما متاسفانه عدم اطلاع رسانی و آگاهی در این زمینه باعث شده این آثار مغفول و مهجور واقع شوند…باز هم سپاس از نظرات شما…منتظر نظرات و احیانا اطلاعات تکمیلی تون در این زمینه هستم.

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  ممنون از شما باید عرض کنم که متأسفانه کارهای نا بخردانه توسط مسئولان در اون مکان صورت گرفته که به موردی اشاره می گردد
  حدود پنج شش سال پیش توسط میراث فرهنگی بانظارت مهندس ناظر ی که از مرکز استان فرستاده اند به اصطلاح تعمیراتی صورت گرفته که به عقیده بنده ای کاش صورت نگرفته بود به این دلیل که تا جایی که بر اساس شنیده ام اطلاع دارم مسجد هم هماننده آب انبارها یی که در زیر و پیرامون خود دارد کف و بدنه و سقفش پوشیده از ساروج بوده که متاسفانه اومدن همه ساروج ها که محکم هم بوده کنده اند اونوقت بدنه و سقف را گچ کاری نموده اند و کف مسجد را که بر روی آب قرار دارد و می بایست راهی برای خروج رطوبت همانند ه گذشته داشته باشد سنگ فرش نموده اند!!

 5. ناشناس گفت:

  1

  1

  جالب بود نمیدونستم. مسئولین لار لطفاً جاذبه های گردشگری رو جدی بگیرید

 6. فرهادی گفت:

  0

  1

  خدا رحم کند بازهم جعل تاریخ و بزرگ نمایی.. اولین مسجد ایران!!! تو روخدا دست بردارید اخه متخصصان مدتهاست به جعل تاریخ توسط برخی نویسندگان پی بردن

  • ابوذر سوری گفت:

   0

   0

   بزرگوار در عنوان ذکر شده اولین و قدیمی ترین مسجد روی آب در ایران …نه اولین مسجد ایران..و این نه جعل تاریخ است و نه بزرگنمایی…..اگر شما مسجدی با این ویژگی که کلیت ساختمان بر روی آب باشد در هر جای ایران سراغ دارید….به ما هم معرفی نمایید…

 7. بهادری گفت:

  0

  0

  با سلام و ادب به نظر من هم این مسجد واقعا بی نظیر است و با تجربه ایی که من در سفرهایم دور ایران داشتم چنین مسجدی با این خصوصیات ندیده ام.

 8. ناشناس گفت:

  1

  1

  این مقاله که همش بر اساس احتمالات و نقل قول هاست!!! به نظرم صحت نداره و خیلی اغراق و بزرگنمایی صورت گرفته!!!!!!!!!

 9. یار گفت:

  0

  1

  امروز تمام موخان استان و منطقه به جعل و تحریف تاریخ توسط برخی دوستان در جنوب فارس پی بردن… لطفا واقعیت های تاریخ را بیان کنید نه تصورات خود را

 10. ناشناس گفت:

  1

  0

  اين آقا يا خانومي كه مكانهاي تاريخي لار رو منكر ميشن يا دست پرورده شيرازن يا از شهرستان بغلي هستن كه نميتونن چشمشون روي پيشينه قديمي و فرهنگي و تاريخي لارستان باز كنن . اينا حتما همونايي هستن كه رفتن شيراز و تهران و خودشيفته اون شهرها شدن و لار رو ديگه به چشمشون نمياد . واقعا متاسفم براي اين افراد اگه خودشون هم لاري ميدونن . اينا هموني هستن كه مرغ همسايه رو غاز ميدونن . بابا دست برداريد از اين همه خودشيفتيگي به شيراز و ….
  اميدوارم مسئولين شهرستان در خصوص تاريخ و فرهنگ مردم لارستان بيشتر تلاش نمايند .

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان