میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۱ ب.ظ سرویس:عناوین اصلی یک دیدگاه 415 بازدید

اگر مردم و دولت به فکر نباشند، ایران بیابان خواهد شد!/ مردم جنوب کشور به اندازه نزولات جوی‌شان آب مصرف کنند

دکتر کردوانی در همایش «بحران آب» در شهر اوز:

اگر مردم و دولت به فکر نباشند، ایران بیابان خواهد شد!/ مردم جنوب کشور به اندازه نزولات جوی‌شان آب مصرف کنند

همایش بحران آب با سخنرانی پرفسور پرویز کردوانی پدر علم کویرشناسی ایران دیروز ۳ مردادماه به همت انجمن دوستداران محیط زیست شهر اوز، دفتر ویژه نمایندگی نظام مهندسی ساختمان لارستان، دانشگاه پیام نور اوز و همچنین کانون بسیج مهندسین لارستان در سالن پروین اعتصامی دانشگاه پیام نور اوز برگزار شد.

بهره برداری مناسب از آب، بحران آب و خشکسالی، بحران آب و کشاورزی، شبکه های آبیاری و زهکشی، حفاظت از منابع آب های سطحی و زیر زمینی و مدیریت حوضه ای و توسعه پایدار آب از مهم ترین محورهای این همایش اعلام شده بود.

به گزارش عصر اوز، در این همایش یک روزه دکتر کردوانی با تأکید بر جدی بودن بحران آب اعلام کرد: من ۳۰ سال پیش این اخطار را داده ام. وی ضمن مهم شمردن بحران آب در منطقه لارستان نیز گفت: مناطق جنوبی کشور باید به اندازه نزولات جوی که دارند آب مصرف کنند و هیچ گاه در زمینه مصرف آب خود را با مناطق شمالی مقایسه نکنند.

این استاد دانشگاه منابع آب ایران را به دو بخش منابع زیرزمینی و سطحی تقسیم نموده و تصریح کرد: راه افتادن نهضت سد سازی در ایران و همچنین برخی کانال کشی‌ها سبب از بین رفتن تالاب ها و دریاچه ها شده است.

کردوانی در ادامه ضمن انتقاد از نگاه مسئولان به کشورهای اروپایی در امر توسعه صنایع، اظهار داشت: نمایندگان مردم تنها از توسعه می گویند ولی نمی گویند درست هم استفاده کنید! نشانه کشورهای پیشرفته و توسعه یافته این است که سطح کشت شان و تعداد کارخانه هایشان بیشتر نمی شود؛ در ایران متأسفانه سطح کشت را افزایش دادند آب هم که موجود بود و تا جایی که توانستند بهره برداری کردند.

پدر علم جغرافیای ایران ادامه داد: نزولات جوی نمی توانند کمبود آب را جبران کنند و توجه داشته باشید که شما تا ابد در این خشکسالی به سر خواهید برد. وی با بیان اینکه دو نوع خشکسالی داریم که یکی از کمی بارش و دیگری از کمبود آب ایجاد می شود، اضافه کرد: وقتی آب یک منطقه تمام می شود ارتباطی با بارندگی آن منطقه ندارد. جمعیت در حال اضافه شدن است و این انسان تنها مصرف می کند و به این فکر می کند که کشاورزی پیشرفته و صنایع بزرگ و دانشگاهها را بوجود بیاورد و این در حالی است که هیچ گونه راه حلی برای مصرف بهینه آب ندارد و این خطرناک است.

کردوانی تأکید کرد: هرچند که در حال حاضر برای هر اقدامی جهت مبارزه با بحران آب دیر است ولی دو راه حل را می توان پیشنهاد داد، درست مصرف کنیم همراه با فهم و سختی و دیگری این که به سراغ یک زندگی غیر متعارف برویم.

وی ﻫﺸﺪﺍﺭ ﺩﺍﺩ ﺗﺎ چند ﺳﺎﻝ ﺁﯾﻨﺪﻩ ﺩﺭ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺟﻨﮓ ﺑﯿﻦ ﺍﺳﺘﺎﻧﻬﺎ ﻭ ﺷﻬﺮﻫﺎ ﺑﺮ ﺳﺮ ﺁﺏ ﻋﻠﻨﯽ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺷﺪ و ﺑﺤﺮﺍﻥ ﺁﺏ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺭﺍ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺑﻠﻌﯿﺪ. ﺍﮔﺮ ما ﻭ ﮐﻞ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﻭ ﺩﻭﻟﺖ ﺑﻪ ﻓﮑﺮ ﻧﺒﺎﺷﯿﻢ، ﺍﯾﺮﺍﻥ ﮐﺎﻣﻼ ﺑﯿﺎﺑﺎﻥ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺷﺪ!

در پایان پرفسور کردوانی به سؤالاتی که از طرف حاضرین در همایش مطرح شد پاسخ داد. در این همایش مسئولان شهرستان لارستان و شهر اوز و دوستداران محیط زیست، دانشگاهیان، کشاورزان و دیگر علاقمندان حضور داشتند.

  * عکس‌ها: سایت و ماهنامه «عصر اوز»


1 نظر

 1. رسول احمدلو گفت:

  0

  0

  باسلام خدمت مسولین محترم سایت افتاب لار و خسته نباشید خدمت برگزارکنندگان این مراسم.
  براساس اسناد نویافته منطقه لارستان بزرگ از اوایل قرن ۱۴ش تا به امروزبا مشکل قحطی اب و قحطی و خشکسالی روبه رو بودهاست. پیامد ان مرگ و میر صدها نفر. مهاجرت بسیاری از اهالی به مناطق دیگر از جمله کشورهای حاشیه خلیج فارس. از بین رفتن جانوران و محیط زیست. و ده ها پیامد دیگر.
  پژوهش جامعی در باره قحطی در لارستان انجام دادم و امیدوارم در اینده نزدیک چاپ و منتشر گردد.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان