میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در9 دسامبر 2018 ساعت 3:11 ق.ظ سرویس:یادداشت بدون دیدگاه 549 بازدید

ایران، سازمان اوپک و چالش هاي پيش رو

ایران، سازمان اوپک و چالش هاي پيش رو

مجید عباسی*: کاهش شدید و بی سابقه ي قیمت هاي جهانی نفت بر اقتصاد بحران زده ي ايران تأثيرات مخربي خواهد گذاشت. هر چند چانه زني ها و مذاکرات کشورهاي صادر کننده ي نفت، منجر به کاهش ۸۰۰ هزار بشکه اي توليد سازمان اوپک شده است؛ ولي اين کاهش اندک توليد نمي تواند رونق را به بازارهای جهاني نفت بازگرداند.

کند شدن رشد اقتصادي کشورهاي حوزه ي یورو، کاهش رشد اقتصادي چين به دليل جنگ تعرفه ها با ایالات متحده، افزایش ذخایر استراتژيک نفت کشورهاي صنعتي و چند دستگي و سياست زدگي اعضاي اوپک، باعث سقوط قيمت های جهاني نفت شده است.

دلایل گوناگوني باعث کم اثر شدن اقدامات سازمان اوپک شده است. به حاشيه رانده شدن ايران در اوپک تحت تأثير بازگشت تحريم هاي یک جانبه ي ایالات متحده، ادامه يافتن جنگ سرد ميان ايران و عربستان سعودي و تمايل عراق به پيوستن به اوپک پلاس به تضعيف بیشتر اوپک انجاميده است. در اين شرايط ناپایدار و پيچيده، فدراسیون روسیه و ولیعهد جنجالی عربستان به دنبال در دست گرفتن کنترل قیمت ها در بازار انرژی هستند. تبدیل شدن ایالات متحده به بزرگترین تولید کننده ي جهاني نفت پس از انقلاب نفتي شيل و اضافه شدن اين کشور به بلوک کشورهاي صادر کننده ي نفت، ادامه ي حيات سازمان اوپک را با ترديدهايي روبرو ساخته است.

با توجه به اين دگرگوني ها، ايالات متحده با تمام توان تلاش خواهد کرد تا قيمت هاي جهاني انرژي را  تا حد امکان کاهش دهد. عربستان و روسیه نيز با همکاري یکديگر در تلاشند قیمت ها در بازه اي تنظيم شود که تنها جوابگوي نيازهاي اقتصادي خودشان باشد. خروج قطر به عنوان یک عضو قديمي اوپک را مي توان به دليل تکروي هاي عربستان و سربرآوردن روسیه و آمريکا به عنوان دو غول بزرگ صادر کننده ي نفت، ارزيابي کرد.

در اين شرایط، ایران باید با تمام توان بکوشد تا بازارهاي سنتي خود را حفظ نماید. هدایت سرمایه هاي سرگردان و نقدينگي ها به سمت سرمایه گذاري در صنعت نفت و گاز، مي تواند باعث حفظ جایگاه و اهميت ايران به عنوان با سابقه ترين تولید کننده ي نفت در خاورميانه شود. با دشوار شدن سرمایه گذاري هاي خارجي در صنعت نفت و گاز ايران، انتظار مي رود صاحبان سرمایه در اين زمان حساس به سمت سرمايه گذاري در حوزه ي نفت و گاز قدم بردارند.

*کارشناس ارشد روابط بین الملل

از این نویسنده بخوانید:

ایران انقلابی، اقتصاد، میراث هاشمی

میراث شوم ایدئالیسم!

آنهایی که تاریخ را به یاد نمی آورند مجبور به تکرار آنند!

ترامپ، نو محافظه کاران و خاورمیانه بزرگ

سیاست بین الملل، آمریکای ترامپ


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان