میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در24 فوریه 2014 ساعت 9:53 ب.ظ سرویس:عناوین اصلی, فرهنگ و هنر 2 دیدگاه 1,390 بازدید

ایرانیان در طول تاریخ هیچگاه «شادی» را فراموش نکرده اند

askari(1) نویسنده لارستانی كتاب آيين هاي ايراني اسلامي:

ایرانیان در طول تاریخ هیچگاه شادی را فراموش نکرده اند

“آیین های ایرانی اسلامی”، کتابی است که به قلم «سید احمد عسکری» و «ایمان سلیمانی» از سوي دفتر مطالعات فرهنگي و برنامه‌ريزي اجتماعي وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با همكاري اداره‌ كل آموزش‌ هاي شهروندي شهرداري تهران منتشر و با تیراژ ۵هزار نسخه در دانشگاه های سراسر کشور توزیع شده است.

سید احمد عسکری پژوهشگر بیرمی و از نویسندگان کتاب درباره این اثر به خبرنگار «آفتاب لارستان» گفت: «آیین های ایرانی اسلامی» با معرفی و تبیین نقش اعیاد و جشن های ایران باستان و اسلامی، به دنبال تقویت هویت بخشی فرهنگی ملی در میان دانشجویان است و ‌اميدوارم كه اين مجموعه بتواند علاوه بر مخاطبان داخلي براي ارتقاي آگاهي و نيز تحكيم علاقه‌ دانشجويان خارج از كشور نسبت به ايران نيز مورد استفاده قرار گيرد.

jeld2عسکری درباره لزوم نگارش چنین کتاب هایی می گوید: با انقلابی که در عرصه ارتباطات روی داده و منجر به برداشته شدن مرزهای پیشین فرهنگی در میان ملل شده است، هویت ملی- فرهنگی جوامعی با تاریخ کهن را با چالشی تازه روبرو ساخته؛ به طوری که جوانان و به خصوص دانشجویان این کشورها به عنوان قشر تأثیرگذار و آینده ساز، بیش از پیش در معرض بحران هویتی تازه اند.

وی می افزاید: جامعه ایرانی امروز که میراث دار تمدن تاریخی کهن در دوره پیش و پس از اسلام است نیز از این قاعده مستثنی نیست. نمادهای فرهنگی این سرزمین که در طول زمان، سینه به سینه و از میان نسل های پی در پی به ما رسیده است، امروز در معرض ادغام در فرهنگ های مسلط جهانی است که با تبلیغات وسوسه انگیز، به دنبال گسترش انگاره های هستی شناختی خود به سایر ملت های جای جای مختلف کره زمین است.

عسکری با اشاره به تنوع فرهنگی موجود در گوشه گوشه ایران اسلامی و اهمیت وحدت ملی تاکید می کند: از سوی دیگر، ملت ایران، اکنون روی به آینده و افق هایی روشن دارد که تحقق آن، وابسته به تلقی مشترک از هویت فرهنگی و ملی و همسویی همگی خرده فرهنگ ها دراین راستاست؛ از آن جا که دانشجویان کشور را فرزندانی از همگی اقوام ایرانی تشکیل می دهند بنابراین لازم است به پرسش های ذهنی این دانشجویان در زمینه گذشته تاریخی پاسخی در خور داده شود.

مباحث مطرح در کتاب “آیین های ایرانی اسلامی” موضوع دیگری است که این نویسنده جوان درباره آن می گوید: در ابتدا و در بخش آیین های باستانی به سراغ “نوروز” رفتیم؛ چراکه نوروز از دیرپاترین جشن های باستانی است که ماهیت گاهشناسی(روز اول بهار) و فراملیتی دارد و همین امر موجب تداوم آن در طول تاریخ شده؛ به طوری که مردم جغرافیای فرهنگی ایران، امروز نیز آن را بسان گذشتگان خود گرامی می دارند.

با بررسی جنبه های مختلف نوروز از جمله خاستگاه اسطوره ای، نوروز در روایات اسلامی، آداب و رسوم عید نوروز و … بخش اول کتاب (نوروز باستانی) به پایان می رسد تا بخش دوم که به جشن های باستانی اختصاص دارد، آغاز شود.

احمد عسکری درباره این فصل از کتاب می گوید: ایرانیان در طول تاریخ، هیچگاه شادی را فراموش نکرده اند. اگر نگاهی به تقویم زرتشتیان انداخته شود، آن قدر جشن دیده می شود که شاید کمتر ملتی شاید به این اندازه بهانه ای برای شادی داشته باشد.البته نباید فراموش کرد که واژه جشن به معنای ستایش و نیایش است و در جشن های ایرانی، همواره ستایش خداوند یگانه مورد نظر بوده است و شادی بدون حضور اهورامزدا در ایران معنا ندارد.

جشن سده، فروردینگان، مهرگان، تیرگان و… و همچنین جشن شب یلدا و بررسی نسبت آیین مهر و ورزش باستانی از جمله عناوین مورد اشاره در این فصل از کتاب اند.

اما فصل سوم و پایانی کتاب به اعیاد و جشن های اسلامی اختصاص دارد که نویسنده در آن، علاوه بر بررسی یک به یک اعیاد و جشن ها در اسلام، به روایات، ادعیه و مناسک ویژه آن می پردازد تا اطلاعاتی جامع و کاربردی در اختیار مخاطبان خود قرار دهد. سوگواری های اسلامی در ماه محرم و صفر و هم چنین زیارت های اسلامی پایان بخش مطالب این فصل از کتاب است.

 


2 نظر

 1. مرتضي گفت:

  0

  0

  آفرين جناب عسكري. بيرم و لارستان بزرگ به داشتن چنين فرزنداني افتخار مي كنند.

 2. لاری گفت:

  0

  0

  موفقیت هر چه بیشتر این جوان فرهیخته را ارزومندیم

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان