میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در21 آگوست 2020 ساعت 11:58 ق.ظ سرویس:برگزیده ها, شهر و شهروند یک دیدگاه 569 بازدید

این شهر، مرکز تجارت های بزرگ است/ بیشتر خانه ها بسیار مرتفع و دارای روزنه هایی برای ورود باد هستند/ بازار، زیباترین بنای شهر است

توصیف لار از زبان نویسنده و جهانگرد هلندی:

این شهر، مرکز تجارت های بزرگ است/ بیشتر خانه ها بسیار مرتفع و دارای روزنه هایی برای ورود باد هستند/ بازار، زیباترین بنای شهر است

«کرنلیوس دبروین»، جهانگرد، نویسنده و نقاش هلندی بود که در سال ۱۶۵۲ در لاهه به دنیا آمد و در سال ۱۷۲۷ درگذشت؛ وی در سفرنامه هایش، مشاهداتش از انسان ها، گیاهان و ساختمان‌ها را به تصویر کشید و به چاپ رساند.

وی ضمن سفر به ایران، اطلاعات و تصاویر فراوانی از شیوه زندگی ایرانیان و بناهای تاریخی ایران تهیه کرده‌است. نام وی در سفرنامه‌اش (به زبان فرانسوی) که در سال ۱۷۱۸ میلادی منتشر شده، به شکل Corneille Le Brun آمده است.

کرنلیوس دبروین در سفرش به ایران موفق می شود به یکی از نسخه های «شاهنامه» فردوسی دست یابد و آن را در دسترس غرب قرار دهد. وی همچنین، طرح هایی از اصفهان و پرسپولیس (تخت جمشید) و نوشته های خط میخی در ایران را کشید و بعدها آن را در کتابش منتشر کرد.

کرنلیوس دبروین (به فرانسوی کورنی لو برون) در سال ۱۷۱۸ کتابی با عنوان «سفرهای کورنی لو برون از مسکو به ایران و هند غربی» (Voyages de Corneille le Brun par la Moscovie, en Perse, et aux Indes Occidentales)  منتشر کرد که مورد توجه زیادی قرار گرفت.

وی در این کتاب، به توصیف شهر لار نیز پرداخته است که در کتاب «تاریخ مفصل لارستان» (نوشته منوچهر عابدی راد، محمدباقر وثوقی، کرامت الله تقوی و صادق رحمانی) بخش هایی از این سفرنامه که مربوط به منطقه لارستان است بیان شده است که در ادامه می خوانید:

***

۲۶ اوت سال ۱۷۰۵، (معادل چهارم شهریور سال ۱۰۸۵ هجری شمسی) توصیف لار (نوشته شده Laer):

توصیف لار، فراوانی چاه، پذیرایی آقای کاستلن، کاروان سرای زیبا، رسیدن به گامرون، آمدن کشتی ها از (Baravia) حاکم جدید گامرون، بیماری نویسنده

«شهر لار در قدیم، پایتخت یک سرزمین پادشاهی بوده است که پارسیان برای به اطاعت در آوردن آن مشکلات زیادی داشتند و حتی امروزه نیز، مرکز تجارت های بزرگ است و کارگاه های ابریشم و بهترین لوله های تفنگ سراسر پارس، در این شهر ساخته می شود.

تمامی خیابان های این شهر، تمیز نگه داشته می شود و بیشتر خانه ها بسیار مرتفع و دارای روزنه هایی برای ورود باد هستند.

بازار که در وسط شهر واقع است، زیباترین بنای شهر است. این بازار از سنگ ساخته شده و به شکل طاقی است، در وسط آن حجره های زیادی در دو ردیف وجود دارد. درازای این بازار ۲۲۱۶ پا است. در انتهای این بازار میدان چهارگوش زیبایی واقع است و بر فراز دروازه (Ra-goene) یا جایی که موسیقی شهر از آن جا شنیده می شود، وجود دارد.

روبه روی این بازار، ساختمان بزرگی قرار دارد که منزلگاه حاکم شهر (عباس قلی خان) است. این کاخ که تماما سنگی است بر روی صخره ای مرتفع ساخته شده که از بالا تمام آن را در برمی گیرد.

خیابان های این شهر به جنگلی می مانند، زیرا زمین پوشیده از درختان خرما، پرتقال و لیمو است و این امر باعث می شود که دیدن شهر از بیرون دشوار گردد. این هم طرحی از این شهر و کاخ آن که من از بالای کاروان سرا کشیدم. شهر از سمت چپ بسیار گسترده می شود ولی درختان مانع از دیدن آن می شوند. وانگهی این شهر همچون روستایی باز است و از جهت های مختلف تا دور دست ها بین کوه ها گسترده می شود. در آن جا شمار زیادی مسجد وجود دارد ولی هیچ یک از آن ها زیبا نیستند. بزرگ ترین مسجد آن که دارای یک گنبد است «پیر پانون» نامیده می شود که از نام یکی از امامزادگانشان گرفته شده است. این شهر پر از آب انبار است که از بالا به شکل طاقی ساخته شده تا آب را در خود نگه دارد.

آن روز حاکم، شخصی را فرستاد تا به آقای کاستلن خیر مقدم بگوید و از او خواهش کند چند روز در شهر بماند تا او خود شخصا برای خوشامدگویی به نزدش آید. همچنین اضافه کرد که اگر از آمدنش از قبل باخبر می شد، بی تردید کسی را به پیشوازش می فرستاد. آقای کاستلن از حسن نیتش تشکر کرد و به او ابراز کرد از این که اکنون ناگزیر به ترک شهر است بسیار ناراحت است. در همین وقت، هدیه ای از میوه از طرف یکی از مهم ترین تاجران شهر برای او رسید و او آن را بر اساس رسم این سرزمین قبول کرد.»


1 نظر

  1. ناشناس گفت:

    0

    0

    یه ضرب المثلی هست که میگه داشتم داشتم هنر نیست دارم دارم هنره

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان