میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۱۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۵:۱۴ ب.ظ سرویس:برگزیده ها بدون دیدگاه 272 بازدید

بازخوانی توصیه های رهبری در مراسم تنفیذ رئیس جمهور توسط امام جمعه لار

بازخوانی توصیه های رهبری در مراسم تنفیذ رئیس جمهور توسط امام جمعه لار

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه لارستان، حجت الاسلام و المسلمین موسوی خرم در آیین عبادی سیاسی نماز جمعه این هفته شهرستان لار با تبریک ولادت با سعادت هشتمین اختر آسمان امامت و ولایت حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا علیه السلام به روایتی از آن امام همام اشاره کرد و گفت: امام رضا علیه السلام می فرماید مومن، مومن نیست مگر اینکه سه خصلت در او باشد. خصلتی از پروردگارش، خصلتی از پیامبرش و خصلتی از ولی خدا اما خصلتی از پروردگارش کتمان سِر است .

مومن باید اسراری را برای خودش داشته باشد به دلیل مفاسدی که به خاطر افشای آن به وجود خواهد آمد.

خصلتی که از پیغمبر خداست و باید در وجود مومن باشد، که آن مدارا کردن با مردم است. خلق و خو ها متفاوت است ما باید بتوانیم باهمه مدارا کنیم، و خصلتی که مومن باید از امام خودش داشته باشد شکیبایی در سختی ها و گرفتاری هاست اگر این سه خصلت در کسی بود جز مومنین است.

امام جمعه لارستان در ادامه به عوامل تقویت معنویت و اخلاق اشاره کرد و گفت: اگر بخواهیم در مسیر سیر و سلوک معنوی گام برداریم باید شروطی را محقق کنیم که اگر آن شرط ها محقق نشود حرکت در مسیر معنویت و اخلاق امکان پذیر نیست و آن شرط لازم برداشتن موانع در مسیر سلوک معنوی است. یکی از موانعی که در مسیر سلوک معنوی وجود دارد و حتی اعمال صالح انسان را تباه می سازد گناه است. اگر می خواهیم در مسیر اخلاق و سیر و سلوک معنوی گام برداریم اولین گام این است که از خودمان گناه زدایی کنیم و اولین گام در گناه زدایی توبه است. توبه یعنی بازگشت از گناه و معصیت و در یک کلام در جرگه حزب الله و لشکر خدا قرار گرفتن است.

وی افزود: توبه گران از یک منظر به چهار گروه تقسیم می شوند: گروه اول تائبینی هستند که از گناهانشان توبه می‌کنند مثلا در ماه مبارک رمضان و لیالی قدر خداوند عنایتی به او می کند او تصمیم می گیرد و توبه می‌کند ولی پس از مدتی توبه خود را می شکند و از اینکه توبه خود را شکسته و گناه کرده هیچ پشیمان نیست این گروه در مرحله نفس اماره قرار دارند این گروه سرانجامشان مبهم و پر مخاطره است چون ممکن است مرگ آنها در زمان توبه شکستن شان باشد و عاقبت به شر شوند .

گروه دوم کسانی هستند که توبه می کنند. گاهی در شرایطی قرار می گیرند که دچار لغزش می شوند ولی بر خلاف گروه اول بعد از گناه احساس پشیمانی و ندامت می‌کنند چون هنوز ایمانشان از استحکام لازم برخوردار نیست دچار لغزش می شوند و باید مواظب باشند این گروه هم از حیث معنوی در مرحله نفس اماره هستند اما امید نجاتشان از گروه اول بیشتر است.

اما گروه سوم توبه کارانی هستند که بعد از توبه از انجام گناهان بزرگ پرهیز می‌کنند و مطلقا گناهان کبیره انجام نمی‌دهند. قبح گناه کبیره برای آنها جا افتاده و دیگر مرتکب گناهان کبیره نمی‌شوند ولی گاهی بدون قصد گرفتار برخی گناهان می شوند که بلافاصله پشیمان می‌شوند، آنها در حقیقت در مرحله نفس لوامه (سرزنشگر) هستند این یکی از عالی ترین مراحل نفس لوامه است این افراد به سوی نفس مطمئنه گام برمی‌دارند. اما گروه چهارم توبه کنندگانی هستند که با توجه و اراده محکم راه طاعت و بندگی خدا را پیش می گیرند و پابرجا می ماند و دیگر دچار لغزش نمی شوند البته گاهی به فکر گناه می‌افتند اینها معصوم نیستند ولی از درجه بالای ایمان برخوردارند.

بر هر توبه ما خداوند هم دو رجوع دارد رجوع اول این است که خداوند توفیق توبه به شخص گناهکار می دهد رجوع دوم این است که خداوند نعمتی را به توبه کاران عطا می فرماید.

حجت‌الاسلام موسوی خرم در خطبه دوم با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در مراسم تنفیذ ریاست جمهوری گفت: معظم له در این جلسه فرامین و توصیه هایی به رئیس جمهور و مسئولین داشتند که باید مورد توجه قرار گیرد یکی از این توصیه ها توصیه به رعایت اولویت‌هاست. توجه به مسئله عدالت و ریشه کن کردن فقر و فساد در جامعه است.

توصیه دوم حفظ و اتحاد و همبستگی ملی است. اتحاد را غنیمت بشمارید. اختلاف سلیقه امری پذیرفته شده است در اختلافات باید خط قرمز مطرح باشد یکی از این خطوط قرمز حفظ وحدت در جمهوری اسلامی است که منشأ پیروزی و پیشرفت ما بوده است یکی دیگر از نقاط قوت جمهوری اسلامی مردمی بودن مسئولان است، به میان مردم بروید نباید هیچ موضوعی بهانه شود که مردم از مسئولان فاصله بگیرند.

این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه گفت: یکی دیگر از نکاتی که رهبر انقلاب بر روی آن تاکید کردند قدر دانستن نیروهای انقلابی است: همه ما باید قدردان نیروهای انقلابی و مومن باشیم این نیروها از اول انقلاب در دفاع مقدس و در صنایع دفاعی و انرژی هسته ای حضور داشتند و باید قدردان آنها باشیم.

توصیه دیگر معظم له این بود که از نظرات مخالف آشفته نشوید. قطعاً انتقاد صحیح در جامعه سازنده است مسئولان از عقل و تقدیر منتقدان باید استفاده کنند و منتقدان هم باید جانب انصاف را رعایت کنند خوبی ها و عیب ها در کنار هم ذکر شود.

توصیه دیگر این که در تعاملات بین المللی از دشمن غافل نشوید. همین آل سعود در طول انقلاب از هیچ جنایتی کوتاهی نکرد و کمکهای مالی زیادی به صدام کرد همچنین باید دوستان خود را که در دوران تحریم،کمک های زیادی به ما کردند را فراموش نکنیم. و نکته آخر اینکه در برابر سلطه طلبی با صلابت حاضر شویم.

خطیب نماز جمعه لار در ادامه به تشرف حجاج به مکه اشاره کرد و گفت امنیت حجاج باید از سوی حکومت عربستان تامین شود و هیچ بهانه ای پذیرفته نیست.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی خرم در ادامه در توصیه به حجاج گفتن با شرکت در نمازهای جماعت و قرائت قرآن در مسجد النبی و مسجد الحرام ضمن تقویت وحدت دشمنان را در اهدافشان ناکام بگذارید.

وی در ادامه با یادآوری سالروز فرمان مشروطیت با استناد به فرمایشی از رهبر معظم انقلاب بی بصیرت، بی تجربگی ملت و رهبران و بی اعتمادی مردم علت شکست مشروطه بود. و باید از درسها و عبرتهای آن استفاده کرد.

امام جمعه لارستان با یادآوری روز حقوق بشر اسلامی و مقایسه حقوق بشر امریکایی با آن افزود حقوق بشری که از دل آن حمله اتمی به هیروشیما و ناکازاکی خارج شود نمی تواند سعادت را به همراه داشته باشد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی لارستان با گرامیداشت سالروز شهادت شهید صارمی و روز خبرنگار، حق محوری، حق طلبی و حق گوئی از مهمترین ویژگی های حرفه خبرنگاری برشمرد و نقش آنها را در مبارزه با نظام سلطه مهم ارزیابی کرد.

این استاد حوزه با گرامیداشت ۱۹مرداد سالگرد ارتحال آیت الله العظمی حاج شیخ عبد الکریم حائری یزدی مؤسس حوزه علمیه قم گفت: این عالم مجاهد و بصیر در سخترین شرایط با تأسیس و حفظ آن با قیام مردم به رهبری امام خمینی منشأ تحولات عظیم در دوران معاصر در جهان گردید.


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان