میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در23 ژانویه 2021 ساعت 4:53 ق.ظ سرویس:یادداشت یک دیدگاه 210 بازدید

«بایدن» بین‌الملل گرایی و چالش‌های پیش رو

«بایدن» بین‌الملل گرایی و چالش‌های پیش رو

مجید عباسی*: پس از ۴ سال انزواگراییِ ترامپ، سرانجام بین‌الملل گرایان دوباره به کاخ سفید بازگشتند. اولویت اول آنها  احتمالا در جهت از بین بردن شکاف میان دو سوی آتلانتیک خواهد بود. موضوع دوم صلح اعراب و اسرائیل و به سرانجام‌ رساندن میراث بوش پسر و اوباما در خاورمیانه ویران شده. ویرانی جهان عرب و دموکراسی سازی‌های گلخانه‌ای ارمغان دولت‌های پیشین آمریکا در خاورمیانه بوده است. تیم سیاست خارجی بایدن تلاش خواهد کرد سیمای انزوا طلب آمریکای ترامپ را با دیپلماسی کلاسیک بازیابی کند.

بازگشت به واقع‌گرایی لیبرال و اشاعه ارزش‌های آمریکایی دوباره به جریان غالب سیاست خارجی آمریکا بدل خواهد شد. آرمان‌گرایان امیدوارند بتوانند با اهرم لیبرال دموکراسی نظام آنارشیک بین‌المللی را سامان بخشند. ولی شرایط و بحران‌های موجود در نظام بین‌الملل موفقیت آنها را با تردیدهای زیادی روبرو می‌کند. تنش فزاینده در روابط آمریکای بایدن با چین و روسیه و حتی انگلستان، رکود عظیم اقتصادی و پیامدهای فاجعه بار اپیدمی کرونا در سرتاسر جهان مجالی برای رشد ارزش‌های لیبرال باقی نگذاشته است. مبازره با بیماری کرونا و احیای اقتصاد جهانی اولویت‌های اصلی اکثر کشورهای جهان در سال‌های پیش رو خواهد بود.

احتمالا سقوط بسیاری از اقتصادهای جهان منجر به افزایش بی‌ثباتی برخی از کشورهای ضعیت‌تر خواهد شد و سیاست کلاسیک بین‌الملل‌گرایان احتمالا باعث تشدید این بی‌ثباتی‌ها و بحران‌های تازه گردد. در چنین زمانه‌ای به نظر می‌رسد «برجام» می‌تواند به یکی از مهمترین زمینه‌ها برای نزدیکی قدرت‌های جهانی و افزایش همکاری‌های بین‌المللی مبدل شود.

شرایط ایران به‌گونه‌ای است که می‌تواند بستری برای افزایش همکاری‌های بین‌المللی در جهانی پر آشوب باشد. باید منتظر آینده بود شاید دستگاه سیاست خارجی ایران بتواند نقش موثری در نزدیکی و همکاری‌های بین‌المللی میان قدرت‌های جهانی  برعهده گیرد.

*کارشناس ارشد روابط بین‌الملل

از این نویسنده بخوانید:

ایران انقلابی، اقتصاد، میراث هاشمی

میراث شوم ایدئالیسم!

آنهایی که تاریخ را به یاد نمی آورند مجبور به تکرار آنند!

ترامپ، نو محافظه کاران و خاورمیانه بزرگ

سیاست بین الملل، آمریکای ترامپ

ایران، سازمان اوپک و چالش هاي پيش رو

 


1 نظر

  1. ناشناس گفت:

    1

    0

    ما که این کلمات قلنبه سلمبه رو نمیفهمیم چیه؟.ولی در مجموع میفهمیم باز هم دهن ایران سرویسه

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان