میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۷ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۳:۳۳ ب.ظ سرویس:برگزیده ها, مطلب شما بدون دیدگاه 426 بازدید

بایدها و الزامات نهادینه کردن ارزش «ورزش» در لارستان

بایدها و الزامات نهادینه کردن ارزش «ورزش» در لارستان

مدینه صابری: هر زمان گفتگو پیرامون توجه به ورزش به میان می‌آید برافراشته شدن دیواره‌های مستحکم سالن‌های ورزشی و استادیم‌ها، مخیله ذهن جستجوگر انسان می‌شود که گامی تسکین بخش برای روح پریشان قلمداد شود.

سخن در باب ورزش شهرستان توانمند لارستان نیز در این باب از یک‌سو و روش‌های نگهداری اماکن ورزشی این شهرستان از سوی دیگر، خود گلوگاهی ارزشمند از فرهنگ و آداب و رسوم مردم سرزمین لارستان بزرگ است که ضمن ترسیم دورنمای فعالیت گذشتگان در عرصه ورزش، قدرت تفکر و عرصه نفوذ بزرگمردان حال حاضر را برای آیندگان به یادگار می‌گذارد.

ورزش در هویت بخشی شهرستان لارستان و ترسیم افقی روشن از سلامت روح و جسم مردم لارستان و تأمین حقوق شهروندی سخنان بسیار دارد. ورزش یک میراث ارزشمند برای شهرستان لارستان است که به حق نیز توانسته است بزرگ‌مردانی را در خود بپرورد که ماحصل آن رونق بیشتر از گذشته ورزش‌های انفرادی و همگانی است.

شهرستان لارستان با برخورداری از استعدادهای بیشمار ورزشی از تنوعی خاص در ورزش‌های همگانی، ورزش‌های رقابتی، ورزش‌های آبی، ورزش‌های فکری، ورزش‌های نشانه روی، ورزش‌های سواری، ورزش‌های رزمی، ورزش‌های پهلوانانه و ورزش‌های حرکتی را در خود جای داده است.

در هر حال هر آنچه تاریخ ورزش این شهرستان را ترسیم می‌کند لازم است با مدیریت صحیح حفظ شود و این مهم جز با توان متخصصان فن ورزش و ورزشکاران و کارشناسان و مخاطبان ورزش عملیاتی نخواهد شد.

در این میان باید اختلاف سلیقه‌ها را کنار گذاشت تا بتوان با اعمال مدیریت یکپارچه بر صحنه ورزش لارستان گامی اساسی را در تدوین سند توسعه ورزش این شهرستان بزرگ برجای نهاد که برای همیشه ماندگار بماند.

در این میان وظایف متعددی که برای طبقات عنوان شده مطرح است بسیار گسترده و تفسیر شده است؛ کارشناسان و تحصیل‌کردگان ورزش شهرستان لارستان که کاملأ به ارزش و اهمیت ورزش در زندگی فردی و جمعی و اجتماعی واقف هستند، مهمترین مروجان تولید علم ورزش در لارستان هستند که به یقین این موضوع جز با ترویج ورزش در بین اقشار مختلف مردمی با ابزار و فنون عملیاتی نخواهد شد.

گروه دیگر که نقش حیاتی در راستای استقرار و توسعه و تمکین ورزش در شهرستان لارستان دارند، مسئولان ورزشی این شهرستان بزرگ هستند. مسئولان لارستان باید بدانند که جامعه ورزش محور به عنوان یکی از شاخصه های جامعه شاداب به لحاظ جسمی و روحی نیازمند حمایت و توجه عمومی و اختصاصی است و این مهم محقق نمی شود جز با اختصاص سرانه مناسب ورزشی متناسب بر مبنای مساحت و جمعیت به شهروندان لاری.

همچنین می‌توان به مخاطبان ورزش در شهرستان لارستان به عنوان یکی از بازوان ورزش اشاره کرد؛ این مخاطبان که طیف وسیعی را در بر می گیرند شامل کسانی چون عادیان، مشوقان، خیرین ورزش، بنگاه‌های ورزشی و …. می‌شوند که خود با توجه اصولی به ورزش می‌توانند گامی برای سلامت روح و جسم این شهرستان بردارند.

بنابراین سخنان، بخش عمده‌ای از مسیر حفظ ورزش در شهرستان لارستان بر عهده گروه آخر است که خود عاملی اثرگذار در انتقال و تعمیق فرهنگ ورزش هستند. باید بر این نکته اذعان کنیم که فعالیت همه ارکان گفته شده وقتی محقق می‌شود که هر کدام به درستی وظایف خود را انجام دهند و از آسیب رساندن به حوزه دیگر خودداری کنند چرا که در جامعه امروز همه ارکان به یکدیگر گره خورده و توقف و یا اختلال در یک بخش به طور یقین اختلال و توقف بخش دیگر را به دنبال خواهد داشت.

از سوی دیگر گفتن در موضوع روانشناسی ورزش از آن‌رو مهم می‌نماید که سلامت روح و جسم ورزشکاران با سلامت جامعه ورزشی، سلامت در اخلاق ورزشی گره خورده است. به طوریکه این مسأله چالش‌برانگیز نقشی حیاتی را در اموری چون کیفیت علمی ورزش، سلامت شرکت‌کنندگان در ورزش و احترام به شأن و حقوق‌شان بازی می‌کند.

در هر حال آنچه باید به آن توجه بشود تلاش برای ایجاد جامعه‌ای شاداب و به تبع آن سعی در استمرار شادابی در جامعه لارستان است که چه بسا همین شاخصه همه فرایند ورزش را چه در سطح انفرادی و چه در سطح گروهی به منظور اتخاذ تصمیمات بهینه از انتخاب تا اجرا و کسب نتیجه مطلوب رهنمون‌ساز باشد.

باید اذعان و تأکید کرد یکی از واقعیت‌های امروز که ورزش را نیز آزاد می‌دهد همان نظام آموزشی مبنتی بر حفظ کردن است بر این مبنا است که دانش‌آموز و دانشجو و کارشناسان ابتدا مطالب را حفظ و در پایان دوره‌های زمانی به‌زور کامل فراموش می‌کنند. ورزش نیز از این روند پوشالی مستثنی نیست به‌طوریکه نتیجه وجود مستمر چنین روندی در بدنه ورزش این شهرستان نه تنها بکارگیری اصولی اصول ورزش را فراموش کرده بلکه خلاقیت، نبوغ و توانمندی را نیز از بسیاری ورزشکاران اعم از ورزشکار مبتدی و ورزشکار حرفه‌ای گرفته و در غبار نیستی واقع کرده است و ورزش واقعی را در تاریخ ورزش محصور کرده است.

در پایان باید بر این نکته تصریح کنیم که لازم است با بکارگیری مقرارات و دستورالعمل‌های اولیه و فنی ورزش در جامعه نهادینه و شکوفا شود. انسان توانای لارستانی در سال‌های ابتدایی زندگی توان بالا برای درک و فهم مطالب را بسیار دارد که چه بسا علاقه به ورزش نیز در بین لارستانی‌ها همچون دیگر اقشار جامعه ملی، در کودکی و نوجوانی و جوانی شور شوق خاصی را برای پیشرفت به دنبال دارد؛ پس در این زمان که به آغاز سال تحصیلی جدید نزدیک می‌شویم کمر همت ببندیم و ورزش قهرمانی و ورزش پهلوانی و ورزش سنتی را از مدرسه در بین ورزشکاران به صورت واقعی و مطابق علم روز پیش ببریم.

در این راستا بزرگترین وطیفه اهل فن ورزش در شهرستان لارستان این مهم است که در مدارس اصول ورزشی را در محیط ورزشی مدرسه پیاده کنند. (مثلأ بکارگیری اصول و فنون فوتبال یا والیبال در زمین‌های مخصوص این ورزش‌ها نه اینکه به ورزش مدارس در سطحی ناهموار و سفت آغشته به سیمان و آسفالت پرداخته شود). اکنون که به آغاز سال تحصیلی جدید نزدیک می‌شویم شاید به سختی بتوان برای این پرسش مهم که «برای کشف استعداد و خلاقیت‌های جدید از سنین پایه‌ای ورزش لارستان بزرگ چه باید کرد؟!» پاسخی واضح داد؛ به همان سان که ممکن است در پاسخ به این سوال که «آیا نظام آموزشی جدید مدرسه‌ای و دانشگاهی شهرستان لارستان می‌تواند ظرفیت و امکاناتی جدید و در خور شایسته را فراهم کند؟!»بمانیم…..

از سوی دیگر آنچه امیدواری در عرصه ورزش شهرستان بزرگ لارستان را بیشتر می‌کند، توجه مسئولان به ورزش قهرمانی است و گواه این مطالب نیز آنجا تثبیت می‌شود که حیدرعلی کامیاب مدیر کل ورزش و جوانان استان فارس در سخنانی «از افتتاح اولین پایگاه قهرمانی در شهرستان بزرگ لارستان سخن به میان می‌آورد، به‌طوریکه تعداد پایگاه‌های قهرمانی استان فارس را به سه پایگاه قهرمانی افزایش می‌دهد.» این چنین کارکردهایی نشان می‌دهد که پیشرفت و توسعه ورزش در دستور کار مستمر مسئولان فارس در شهرستان لارستان است. این موضوعات نباید  موجب شود مخاطبان ورزش، ورزش را ساختاری ببینند که از داخل آن و به بهانه سر کردن اوقات فراغت به شیطنت‌ها پرداخت .


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان