میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۶:۰۳ ب.ظ سرویس:اجتماعی 4 دیدگاه 932 بازدید

با بهره برداری کارخانه سیمان لارستان در سال ۸۶ به سرمایه سهامداران این شرکت افزوده شده است/ همواره وضعیت مالی شرکت را از طرق قانونی گزارش کرده ایم

توضیح روابط عمومی شرکت سیمان لارستان درباره وضعیت کارخانه و سهامداران:

با بهره برداری کارخانه سیمان لارستان در سال ۸۶ به سرمایه سهامداران این شرکت افزوده شده است/ همواره وضعیت مالی شرکت را از طرق قانونی گزارش کرده ایم

چند مدتی است که برخی پرسش ها درباره وضعیت تولید و فروش همچنین نحوه پرداخت سود به سهامداران کارخانه سیمان لاستان در محافل و گروه های فضای مجازی حتی در خطبه های نمازجمعه لار مطرح می شود.

در پی این موضوع روابط عمومی این شرکت برای پاسخگویی به افکار عمومی توضیحاتی را برای این نشریه ارسال کرده است. گفتنی است شرکت سیمان لارستان در سال ۱۳۶۹ تاسیس شد و مدیریت وقت شرکت اقدام به فروش سهام به مردم کرد اما از آن زمان تا سال ۱۳۸۳ که تیمی جدید مدیریت شرکت را برعهده گرفت این کارخانه راه اندازی نشد و بالاخره دو سال پس از مدیریت تیم جدید بالاخره چرخ کارخانه سیمان لارستان چرخید و از آن زمان تاکنون به تولید و فروش خود ادامه داده است که طبق تاکید روابط عمومی این شرکت بطور دقیق مورد حسابرسی و ارزیابی قرار می گیرد.

در ادامه می توانید تشریح وضعیت کارخانه سیمان لارستان را بخوانید:

***

شرکت سیمان لارستان در سال ۱۳۶۹ ثبت گردیده است و از زمان تغییرات انجام شده و ورود سهام دار جدید به مجموعه در سال ۱۳۸۳ فعال شد و خروج شرکت از بن بست، رکود و بلاتکلیفی ۱۴ ساله میسر و نهایتاً عملیات احداث کارخانه اتمام و در نیمه دوم سال ۱۳۸۵ به بهره برداری رسید.

تمامی فعالیت های شرکت در تمام عرصه ها از آن زمان تاکنون تطابق کامل با قوانین حاکم بر شرکت های سهامی عام و قانون تجارت داشته و حسابرسان مستقل، از شرکت های معتبر و مورد تأیید سازمان حسابرسی کشور همه ساله کلیه فعالیت های شرکت را بازرسی و ارزیابی کامل نموده و گزارش می نمایند.

تمامی اطلاعات مالی، گزارش حسابرسی، صورتجلسات هیئت مدیره و مصوبات مجامع با مراجعه به کدال بورس و درج نماد شرکت سیمان لارستان (سلار) قابل دسترسی برای عموم می باشد.

لیکن با توجه به طرح مواردی در ارتباط با فعالیت شرکت و حقوق سهامداران در برخی محافل و اماکن و حتی تریبون ها و به منظور تنویر افکار مردم فهیم لارستان و سهامداران محترم شرکت موارد ذیل را به استحضار می رساند.

۱) علی رغم موارد قید شده و وجود تمام اطلاعات و فعالیت های شرکت و تمامی گزارشات مالی و تولید در سامانه بورس با نماد (سلار) کلیه مدیران و مسئولین شرکت در دفاتر و کارخانه پاسخگوی سوالات و درخواست های سهامداران محترم در چارچوب قوانین حاکم هستند و تاکنون موردی از عدم پاسخ به درخواست سهامداران محترمی که به صورت کتبی یا شفاهی اطلاعاتی را درخواست یا سؤالی را مطرح کرده باشند، مشاهده نگردیده است.

۲) شرکت پس از بهره برداری (سال ۱۳۸۶) مطابق و متناسب با شرایط بازار سیمان در کشور دارای سود بوده و با توجه به تصویب و تکلیف مجمع و هیئت مدیره شرکت جهت اجرای طرح توسعه (به منظور ایجاد اشتغال حداقل ۴۰۰ نفر از اهالی منطقه به صورت مستقیم و رونق اقتصادی منطقه) بر اساس مدارک و مستندات حسابرسی شده بالغ بر ۳۰۰ میلیارد ريال هزینه طرح توسعه کرده است که می توانسته با صرف نظر از احداث طرح توسعه بین سهامداران توزیع گردد و بالطبع سهامدار عمده با بالغ بر ۵۵ درصد سهام شرکت انتفاع بیشتری می داشته، لیکن با دوراندیشی و با هدف ایجاد اشتغال مستمر و مولد و رونق اقتصادی در منطقه احداث طرح توسعه را به دریافت سود ترجیح داده و ریسک ها و مخاطرات ناشی از تعهد مالی و امضاهای تعهدآور به سیستم بانکی و دیگر ارگان ها را در جهت نیل به هدف خود متقبل شده است.

۳) مدیریت مجموعه به منظور کاهش فشار مالی به سهامداران محترم بخش عمده هزینه های طرح توسعه را از منابع بانکی مدنظر قرار داده و کلیه تعهدات آن را پذیرفته است. هم اکنون نیز اخذ تسهیلات بانکی از بانک صادرات که توسط ارکان اعتباری بانک تأیید شده، در مرحله تصمیم گیری مدیریت ارشد بانک می باشد و در صورت پرداخت، تسریع در روند اجرایی پروژه را میسر می کند.

۴) در شرایط فعلی اقتصادی کشور که فشار خُرد کننده هزینه ها، کمبود نقدینگی، رکود و تورم همزمان و عدم تناسب بازار عرضه و تقاضا هر تولید کننده ای در هر مقیاسی را با مشکل جدی مواجه نموده است، نگاهی بر وضعیت اکثر واحدهای تولیدی در کشور که با مشکلات عدیده ای چون بدهکاری معوق به بانک ها، ادارات برق و دارایی، تأمین اجتماعی، اداره گاز و…، عدم وجود نقدینگی جهت تأمین مواد اولیه و لوازم یدکی و عدم پرداخت حقوق و مزایای چندین و چند ماهه پرسنل مواجه اند و نیز تعطیلی اغلب بنگاه های تولیدی و همچنین روند کاهش ارزش چند صد درصدی سهام خصوصاً سهام شرکت های سیمانی (حتی شرکت های سیمانی با قدمت زیاد) گویای این واقعیت است که مشکل تولید و صنعت و عدم انتفاع متناسب با میزان سرمایه گذاری در تولید خصوصاً تولید سیمان در سالیان اخیر مشکل کل صنعت و تولید به ویژه صنعت سیمان کشور بوده و کنترل آن خارج از اختیارات مدیران صنعت است.

در ماه گذشته شرکت بورس ارائه پیش بینی سود هر سهم (EPS) را برای تمامی شرکت های بورسی ممنوع نموده است (به علت اختلاف فاحش سود تحقق یافته با سود واقعی که گاهاً تا ۴۰۰ درصد انحراف داشته است!). خوشبختانه سیمان لارستان با همت پرسنل متعهد و زحمتکش خود و تلاش و درایت مجموعه مدیریت شرایط مطلوب داشته و فاقد هرگونه بدهی معوق می باشد.

درچنین شرایطی چنانچه سهامدار عمده نیز تنها از دیدگاه دریافت سود این سرمایه گذاری به موضوع می اندیشید تصمیم منطقی تعطیلی کارخانه به علت هزینه های بالای تولید و موانع موجود تا بهبود شرایط و رفع موانع تولید را اجرا می نمود، حال آنکه در جلسات تصمیم گیری هیئت مدیره تاکنون محور اصلی تصمیم گیری، حفظ اشتغال پرسنل و حفظ نقدینگی جهت ادامه حیات اقتصادی کارخانه بوده و این مهم بر سوددهی ارجح دانسته شده است.

از دیدگاه هر ناظر منصف راه اندازی کارخانه سیمان نقش به سزایی در رونق اقتصادی منطقه و بهبود شرایط اشتغال و صنعت در منطقه داشته و با راه اندازی طرح توسعه (با توجه به ظرفیت تولید خط توسعه) این روند گسترش قابل ملاحظه ای خواهد یافت. بیش از ۹۵ درصد پرسنل شرکت از اهالی محترم لارستان هستند و تقریباً همین درصد از اشتغال غیر مستقیم شرکت نیز به همین اهالی محترم تعلق دارد که خود بزرگترین انتفاع برای مردم منطقه است.

به هرحال عدم توجه به مشکلات صنعت و مشکلات اقتصادی و شرایط ویژه کشور که تمام صنایع و تولیدکنندگان را با مشکل مواجه نموده و برخی را به ورطه نابودی کشانده در ارزیابی یک صنعت همواره گمراه کننده خواهد بود.

۵) ترکیب سهامداران شرکت در جدول ذیل ارائه شده است؛ نگاهی به جدول گویای این واقعیت است که سهام شرکت به شدت پراکنده می باشد، و بالغ بر ۸۰۰۰ سهامدار حدود ۳۶٫۲۳ درصد سهام را در اختیار دارند که درصد سهام هیچ یک به نیم درصد هم نمی رسد.

این معضل و چالش عظیم که متاسفانه همزاد این شرکت بوده و هست و معمولا در ارزیابی ها به آن توجه نمی شود در کمتر شرکت سهامی عام مشاهده می شود.

برای اهل فن کاملا روشن است که سهامدار عمده و مدیریت شرکت در تصمیم گیری های کلان خصوصا در شرایط نامطلوب اقتصادی با این توزیع و پراکندگی و عدم تمرکز سهام با چه معضلات و دشواری هایی مواجه است. بالطبع در تصمیم گیری های افزایش سرمایه، به منظور فعال تر نمودن طرح توسعه و یا دیگر مقاصد همواره نگرانی و عدم اطمینان از همراهی و همسویی سهامداران خرد و یا تضعیف سهامداران خرد بعلت عدم شرکت در افزایش سرمایه روبرو و معضلات و دشواری های ارتباط و اطلاع رسانی به این گستردگی و پراکندگی از چالش های مهم بوده و هست و تجربه نشان داده این نگرانی بسیار بجاست. شایان ذکر است کلیه تعهدات و مسئولیت های شرکت مطابق قوانین به عهده سهامداران عمده است و بین همه سهامداران توزیع نمی شود.

در خاتمه با وجود توضیحات فوق و با وجود شفافیت کامل عملکرد شرکت که مورد تأیید و کنترل حسابرس و بازرس مستقل، ارکان نظارتی بورس می باشد توضیح مختصر ذیل جهت وضعیت سهام یک سهامدار ۱۰ سهمی فرضی شرکت ارائه می گردد.

شخصی که ۱۰ عدد سهم داشته (یعنی با سرمایه گذاری ۱۰۰۰ تومانی یا ۰۰۰ر۱۰ ريالی) هم اکنون دارای ۹۰ سهم (در صورت شرکت در مراحل افزایش سرمایه شرکت) می باشد که ۲۳ سهم از این تعداد سهام بدون پرداخت وجه (سهام جایزه) و از محل سود انباشته به وی تعلق گرفته است و علاوه بر این طی سال های ۸۷ تا ۹۴ جمعاً برای ۱۰ سهم خود  ۴۷۲ر۴ ريال سود دریافت داشته است یعنی (از سال ۶۹ لغایت ۸۶ پروژه در دست احداث و راه اندازی بوده است.)

به عبارت دیگر با تبدیل تعداد سهام تعلق گرفته و سود دریافت شده (۴۷۲ر۴ + ۰۰۰ر۲۳ ريال) جمعاً ۴۷۲ر۲۷ ريال جهت ۱۰ سهم و سرمایه گذاری اولیه ۰۰۰ر۱۰ ريالی خود سودآوری داشته است.

*این مطلب پیش از این در شماره ۷۰ هفته نامه عصر لارستان منتشر شده است


4 نظر

 1. ناشناس گفت:

  2

  0

  اگر در تریبون نماز جمعه و در رسانه ها موضوع مطرح شده باید به تمام رسانه ها هم پاسخ ارسال بشه. جوابیه یک طرفه ارسال شده اون هم برای یک نشریه خودش نشون از این داره که شفافیت در پاسخ ها و مسائل مالی وجود نداره

 2. ناشناس گفت:

  2

  0

  من نه بعنوان سهامدار و بلکه بعنوان یک همشهری از صدها سوال موجود فقط یک پرسش دارم. چرا باتوجه به ادعای مدیران کارخانه سیمان مبنی بر شفافیت اسناد و حسابرسی دقیق امور مالی چرا نماد سلار سهم در معاملات فرابورس بسته است و قابلیت معامله ندارد؟

  در مورد جمع و تفریق پایان مطلب هم دچار خطا شده اند. چونکه مبنا را همان قیمت اسمی ۱۰۰ تومان لحاظ کرده اند. درحالیکه بعید میدانم حتی نصف این مبلغ ارزنده باشد.

  این قسمت از گزارش : 👈🏻به عبارت دیگر با تبدیل تعداد سهام تعلق گرفته و سود دریافت شده (۴۷۲ر۴ + ۰۰۰ر۲۳ ريال) جمعاً ۴۷۲ر۲۷ ريال جهت ۱۰ سهم و سرمایه گذاری اولیه ۰۰۰ر۱۰ ريالی خود سودآوری داشته است.

 3. رضا زرگری گفت:

  2

  0

  سلام
  چندتا نکته مطرح هست:
  ۱) چرا مجمع عمومی سالیانه در لارستان برگزار نمیشه و هرساله در تهران هست؟
  ۲) نماد سلار رو می تونید در سایت http://www.tsetmc.com چک کنید و ببینید اصلا معامله نمیشه(احتمالا چندتا معامله صوری توسط خوده شرکت انجام شده ، ان شاء الله که اینطور نیست)
  ۳) نمودار سهم سلار هم خیلی وضعیت قشنگی داره:
  http://s6.uplod.ir/i/00913/zw562zlaaurx.png

  ۴) از ۵ نفر اعضای هیئت مدیره ، ۳ نفر با مدرک دیپلم هستند!!

  ۵) اگر توسعه شرکت سیمان و افتتاح فاز دوم تونسته برای سهام شرکت ایجاد ارزش کرده باشه، طبق قاعده ارزش هر سهم باید از ۱۰۰۰ ریال خیلی بیشتر رفته باشه،ولی می بینیم الان ۱۰۵۰ ریال هست که اونم تا چند هفته پیش(۲۵ دی ماه) ۹۵۰ ریال بود!! فک کنم با ایجاد تقاضا کاذب به ۱۰۵۰ رسیده.

  ۶)طبق آمار سایت بورس،تعداد روزهای معامله در ۱۲ ماه گذشته،۵ روز بوده!

  و من الله توفیق

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان