میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در4 ژانویه 2015 ساعت 11:40 ق.ظ سرویس:مطلب شما 7 دیدگاه 1,458 بازدید

با بهشت «سيد علي»

 تقديم به «سيدعلي مومن» سردار هنر متعهد لارستان

با بهشت «سيد علي»

behzad-(1)بهزاد قناعت پيشه: هنوز به دبيرستان نرفته بودم كه نگاهم در نگاهش گره خورد. جانباز شده بود. من در زمره گروهي از دانش آموزان بودم كه از مدرسه راهنمايي توحيد (شهيد فراست كنوني) براي عيادت عازم بيمارستان امام سجاد(ع) شديم. اولين بار بود كه جانبازي را بر تخت بيمارستان مي ديدم. دست چپش زير سرش بود و دراز كشيده بود با لبخندي كه بر لب داشت. درست خاطرم نيست ولي اگر اشتباه نكنم جناب آقاي قريشي مدير مدرسه بود كه از ايشان پرسيد واقعه جانبازي خود را براي بچه ها تعريف كنيد و سيد پاسخي داد كه عصاره اي جاودان از فرهنگ دفاع مقدس ماست.

او خلوص و ايثار يك بسيجي را در چند جمله كوتاه ريخت و اين پاسخ را داد: «اتفاق خاصي نبود پايم روي مين رفت و منفجر شد! همين!.» و در برابر اصرار آقاي قريشي بر بسط و شرح بيشتر ماجرا هيچ جمله اي را بر اين جملات اضافه نكرد و همان را تكرار كرد و لبخند زد! اين كوتاه ترين داستاني بود كه تا آن زمان شنيده بودم و تا امروز هم داستاني به اين كوتاهي و جامعيت نشنيده ام !
اين اولين منظره بهشتي بود كه من ديدم! و از آن روز به بعد هر آنچه سيد علي در تابلوهايش به تصوير كشيده است شرحي بر اين مثنوي كوتاه بوده است! و اين مثنوي پاياني ندارد و امروز در پرده اي ديگر و سماعي ديگر اين بزم عاشقانه روايت مي شود.! در مناظري از بهشت!
سيد علي به خوبي مي داند هنر متعهد را بايد ذره ذره در كالبد نسلها تزريق كرد. او از همه نسلها پامنبري دارد! سيد علي را سردار هنر متعهد لارستان مي دانم چرا كه بوي همان عطري مي دهد كه ۲۷ سال پيش مي داد! و كدام عطر است كه ۲۷ سال كوچه پس كوچه هاي شهرمان را پر از عطر و خاطره شهدا كند! او هنوز بوي خاكريز مي دهد. سيد علي از نسل بسيجيان خداجويي است كه اگر نبودند فرهنگ دفاع مقدس نبود و با پايان جنگ به پرده آخر مي رسيد!
او امروز ما را به بهشتي مي برد كه خود در آن زيسته است! براي عزيمت مسافرانش به بهشت فرياد نمي زند و تابلوي «بهشت فوري» را بر گيشه نمي آويزد! او دعوت مي كند! او ما را به ديدن مناظري دعوت مي كند كه لاجرم حس عزيمت به بهشت در وجود تك تك ما به جوشش مي آيد و اين هنر سيد علي است. هنر دعوت!
او و دوستانش نخستين گروهي بودند كه موسسه فرهنگي شهيد نجفعلي مفيد را در سال ۶۶ پايه گذاري كردند و من افتخار داشتم از جمله نخستين دانش آموزاني باشم كه افتخار شاگردي اين اساتيد را كسب كردم.حسي كه ديگر تكرار نشد اما در انديشه و دلم جاودانه شد!
عيار جهان بيني سيد علي ديروز و امروز هيچ تفاوتي نكرده است. تصويرگر ديروز و امروز چهره آسماني شهدا حرفهاي ناگفته زيادي دارد كه بايد ديد و شنيد! او حرفها و انديشه اش را در قالب تصاويري به نمايش مي گذارد كه جز به بهشت ختم نمي شود! او در نمايشگاهش هزاران راه ايجاد مي كند تا هر كس از هر راهي كه دوست داشت خود را به بهشت برساند. هزاران راهي كه در واقع يك راه بيشتر نيست. زيبايي! او از دالانهايي كه وجه مشتركشان زيبايي است ما را به بهشت مي رساند! با بهشتش همراه و همدل شويد!
از راه دور بر دستان اين استاد و هنرمند هميشه بيدار بوسه مي زنم و افتخار مي كنم كه همچنان شاگرد مكتب زيباي دفاع مقدسم.

زنجان – ۱۴ دي ماه ۹۳


7 نظر

 1. سید علی گفت:

  0

  0

  سلام بهراد عزیز متشکرم ولی لایق این همه ستایش شما نبوده ونیستم/سیدعلی

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   سلام آقا سید
   برگ سبزی بود تحفه درویش.لیاقت شما در چند سطر نمی گنجد . شما از افتخارات لارستانید. در پناه مهدی صاحب الزمان (عج) سلامت و پایدار باشید

 2. بهزاد قناعت پیشه گفت:

  0

  0

  سلام آقا سید
  برگ سبزی بود تحفه درویش.لیاقت شما در چند سطر نمی گنجد . شما از افتخارات لارستانید. در پناه مهدی صاحب الزمان (عج) سلامت و پایدار باشید

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  از راه دور چه جالب آثار را بررسی کرده اند. جالب است.

  • بهزاد قناعت پیشه گفت:

   0

   0

   به کار بردن دو بار کلمه جالب در دو جمله کوتاه پی در پی هم قابل تامل است .

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   قابل تامل شاید ولی گویا قابل تحمل نبوده . جالب است

  • بهزاد قناعت پيشه گفت:

   0

   0

   مشكلي نيست من بعد ما تحمل ميكنيم اميد كه شما هم به عاقبت خود تامل كنيد! به هر حال خود را از جمع جدا نكنيد و به خيل بازديدكنندگان از بهشت بپيونديد! با جمع بودن بهتر از عزلت گزيني است!!!!!

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان