میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در29 اکتبر 2019 ساعت 6:59 ب.ظ سرویس:مطلب شما 2 دیدگاه 245 بازدید

با علوم خالص شگفت زده شوید/ معرفی کتاب «کیهان، قدم اول»

با علوم خالص شگفت زده شوید/ معرفی کتاب «کیهان، قدم اول»

فاطمه محسن پور: معمولا در کتابخانه های عمومی بخش ادبیات، هنر، تاریخ، روانشناسی و بخش دین مورد کاوش قرار می‌گیرد و دیگر کسی تا صاحب نظر نباشد به قسمت های دیگر کاری ندارد.

غافل از اینکه یک بخش هست که در آن می توان به کشف هایی رسید که شگفتی بی انتهایی می آفریند و آن بخش علوم خالص است. من در اولین جست و جوی خویش در این بخش در کتابخانه عمومی باغ نشاط کتابی را یافتم که عقل از پذیرش آن عاجز است.

البته اینکه جمله قبلی من یک اغراق به تمام معناست شکی در آن نیست اما خوب می تواند غرض از عرض خویش را بنمایاند. اسم کتاب «کیهان قدم اول» از فیلیکس پیرانی با ترجمه پونه شریفی است.

این کتاب همچنین توسط کریستین روش تصویر سازی شده است. این کتاب تمام اکتشافات جهان را از زمان تالس تا قرن بیست در زمینه کیهان شناسی به تصویر در می آورد و آن هم به طنز.

یکجا ویرجینیا وولف را به تصویر در آورده است که شگفتی خود را از انبساط جهان می گوید و اینکه کسی از کیهان شناسی چه می داند؟ در جواب او تی.اس.اولیوت به تصویر در آمده که می گوید که کیهان شناسی هم تاریخچه ای دارد عزیزم، الان قوانین تغییر کرده است.

این کتاب بی نظیر است. هرکسی باید بخواند. نویسنده اش تا ۴ سال پیش هنوز زنده بوده است. متعجبم اینکه این کتاب را که از سال ۸۳ وارد کتابخانه عمومی شده است تا به الان من اولین کسی بودم که آن را برداشتم و دیده ام در اطراف که افرادی دغدغه کیهان شناسی دارند. دریغ و درد من از این است که جهل را باکی از درپوش گذاشتن نیست وقتی که پاهایش را روی عقل لم داده است.

درپوش، هرچیزی می تواند باشد ؛ از محافل متعدد هنری گرفته تا کتابهای ملموس روزگار، تا سخن های پوچ و بی ارزش، و تکنیک های غلط روزگار که نام تکنولوژی به روز را به دوش می‌کشند. و اینجاست که می بینم کتاب هایی خاک می خورند و غبار اندوه بر آنان می نشیند.

افسوسِ من از این است که هرکسی به دنبال اندوخته های جدید است و دریغ که این اندوخته های جدید فرزندان اندوخته های قدیمی اند و اندوخته های قدیمی را زمانی به ما می آموزند که ما هنوز الفبا را بلد نیستیم و در دبستان و راهنمایی و دبیرستان چیز هایی به ما می آموزند که رمز و راز و جلوه های آفرینش است و وقتی به سن بلوغ می رسیم اصلا نمی دانستیم این ها چیست و برای چه ما یاد می دهند.

خواهشِ من از شما این است که بروید به علوم خالص یک سری بزنید. جبر را مطالعه کنید. چیز هایی بخوانید که اگر پس فردا مارکز یا مارکس یا این چیزها را خواندید اگر معادلاتی در کتاب هایشان به چشم دیدید احساس نکنید که انگار قورباغه ها دارند پرواز می کنند و دریچه دانش و شگفتی به روی شما باز شده است!


2 نظر

 1. ح توانا گفت:

  0

  0

  هر کتابی بخوانی که تو را به تو نشناساند، کم و ناچیز است.

  • فاطمه محسن پور گفت:

   0

   0

   این جمله ی شما را به حساب یک شعار دوست داشتم اما اگر درمورد این کتاب صحبت می کنید باید بگم کیهان یعنی آفرینش و آفرینش یعنی دستاورد خداوند . مطالعه درمورد دستاورد خداوند اگر شما رو به تفکر نیاندازه و باعث نشه به اطراف خود و در نتیجه به خود فکر کنیدباید برای اون مطالعه متاسف بود نه برای اون کتاب.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان