میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در26 جولای 2020 ساعت 1:23 ب.ظ سرویس:برگزیده ها, یادداشت 22 دیدگاه 656 بازدید

با نامگذاری های سلیقه ای به جدایی فرهنگی دامن نزنیم!

با نامگذاری های سلیقه ای به جدایی فرهنگی دامن نزنیم!

دکتر اسدالله نوروزی*:‌ دو سه سال قبل یادداشتی نوشتم و با ذکر دلایل از دوستان خواستم واژه ها و تعبیرات مبهم، مجعول یا بی­اصل و نسب را به هم نبافند و جایگزین تعبیر رسای «گویش های لارستانی» نسازند که موجب پریشانی هویت فرهنگی بخش قابل ملاحظه ای از جنوب ایران خواهد شد و فرزندانمان را از یکدیگر و از تاریخ نیاکانشان دور خواهد ساخت!

اینک در تکمیل آن هشدار، خاطرنشان می شوم کاربرد زبان محلّی و زبان خودمونی نیز با وجود صفا و صمیمیت و صداقتی که در هر کدام نهفته است، رسایی کافی ندارند چرا که می توانند به هریک از گویش های دیگر ایرانی نیز اطلاق شوند!

این نکته را به عزیزانی یادآور می شوم که بی هیچ غرض و مرض سیاسی شیفتۀ فرهنگ بومی هستند و در کنار فرهنگ درخشان ایرانی می کوشند برای بقای فرهنگ و ادب محلّی خود نیز قدم بردارند و قلم بزنند وگرنه حساب آنهایی که متأسفانه با رؤیای پایه ریزی فرهنگی نوین، سعی در ویران سازی و انکار گذشته خود دارند! یا به واسطۀ رنجش از اجحاف مسئولان شهر لار، ناآگاهانه آب به آسیاب این معماران آثار باستانی جدید و فرهنگ بافان معاصر می ریزند جداست!

فرهنگ وتاریخ خود را با پیمانۀ تقسیمات جغرافیایی که ابزار سیاست پیشگان است، نسنجیم! در حال حاضر بر روی نقشۀ جغرافیایی ایران، شهرستان های جهرم، لار (با نام جنجال برانگیز جدید لارستان) گراش، اوز، خنج، لامرد، گله دار، بستک، بندرلنگه و گاوبندی (با اسم جدید پارسیان) قابل تفکیک و شناسایی هستند که تمامی آنها یا بخش اعظم این شهرستان ها، پیشینۀ تاریخی ـ فرهنگی مشترکی دارند. نیاکان ما به لارستانی بودن خود افتخار می کردند و خدای ناخواسته از لارستانی نامیدن خودشان ننگ و عار و ابایی نداشته اند.

روزی که شهرستان گراش تشکیل شد و دوستی گراشی به من اطّلاع داد، برخلاف واکنشهای غیرمنطقی و احساسی برخی از همکاران، نه تنها به وی تبریک گفتم بلکه برای همشهریان گراشی (که هنوز هم ایشان را همشهری خود می خوانم) آرزوی توفیق و بهروزی کردم. یک رباعی هم بدیهه نوشتم و خدمتشان فرستادم:

مشکل نه ز بخش و شهر و شهرستان است/ ایراد نه از قلمرو استان است

تفکیک «گراش» و«خنج» و «لامرد» از لار/ تقسیم دوبارۀ دل ایران است!

جای بسی تأسف است بگویم وقتی که جایگاه جهانی امروز میهن عزیز ما به چالش کشیده شده است و کشورهای قد و نیمقد تازه هویت یافتۀ عربی، برایمان شاخ و نشان می کشند و با سعی در منزوی کردنمان، خلیج فارس را عربی می خوانند و رؤیای سروری خاورمیانه در سر می پرورند؛ ما به تقسیمات واهی داخلی بیندیشیم و به سودای بخش و شهرستان یا استان شدن دل خوش کنیم! به قول حافظ:

شرممان باد ز پشمینۀ آلودۀ خویش/ گر بدین فضل و هنر نام کرامات بریم!

همچنان که ایران عزیز ما از خراسان تا خوزستان، از آذربایجان تا سیستان و از مازندران تا خلیج فارس، همه یکپارچه چاردیواری خانۀ ماست که جز معدودی خودباختۀ تجزیه طلب، همه و همه به با هم بودن و ایرانی ماندنمان افتخار می کنیم، حفظ وحدت فرهنگی قلمرو تاریخی لارستان کهن را هم موجب افتخار جنوب ایران بدانیم و راضی به خدشه دارشدن آن نشویم.

اگر هستند فرهنگ دوستانی که به واژۀ لاری و لارستانی حسّاسیت دارند ـ و بی تردید نابجاست! ـ پیشنهاد می­کنم بفرمایند: گویش خنجی، گویش بستکی، گویش اوزی، گویش گراشی… امّا از واژۀ نارس و تعبیر ناقص الخلقۀ «اچمی» استفاده نکنند که هم نامگذاری رسا و برخوردار از اصالت فرهنگی وهویت تاریخی باشد و هم حدّ و مرز قابل قبول و تعیین شده ای بتوان برای آن تصوّر کرد.

چنانچه دغدغۀ سیاسی ـ جغرافیایی هم دارند، با کمال بی طرفی می نویسم هیچ منعی نمی بینم هریک از بخشهای لارستان کهن، شایستگی مرکزیت و حفظ وحدت فرهنگی منطقه را داشته باشد، بتواند پایگاه قلمداد شود! از جویم که هنوز عنوان شهرستان نیافته تا اشکنان که تابع شهرستان لامرد است یا بستک که سالهاست در قلمرو استان فارس نیست! پس؛ اقلیم تاریخی و فرهنگی لارستان کهن را به خاطر حسّاسیت نسبت به شهر لار، متلاشی نکنیم اگرچه بایسته است فارغ از عملکرد مردم و مسئولان، به مظلومیت همین شهر نیز بیندیشیم که انصاف نیست به بهانۀ کینه جویی از فرد یا افراد، بر پیشینۀ فرهنگ و تاریخ این شهر باستانی خط بطلان بکشیم و با تلاش در تخطئه و تخریب، درصدد جایگزین ساختن قریه وآبادی شخصی خودمان برآییم!

*استادیار دانشگاه هرمزگان در رشته ادبیات و زبان فارسی

از این نویسنده بخوانید:

زبان شیرین مادری و «لارستانی» خود را «اچُمی» نخوانیم!


22 نظر

 1. ناشناس گفت:

  1

  0

  احسنت

 2. لارستانی گفت:

  2

  1

  احسنت به این قلم که در آن وحدت نهفته دوستانی که به دنبال اچمی یا …هستند بدانند که هویت خودشان را نابود میکنند همینگونه که استاد فرمودند خلیج همیشه فارس را خلیج عربی نامیدن راهگشا نیست و تاریخ را تغییر دادن است مواظب باشیم اصلمان را عوض نکنیم لارستان تشکیل شده از لامرد، مهر، گراش ، اوز و خنج و بندرلنگه و بستک و…باهم بمانیم تابتوانیم حرفی برای گفتن داشته باشیم زبان لرستانی یا آذربایجانی اگر قوی شده بخاطر این است که متحد بودند و بدنبال واژه جدید نرفتن

 3. امین صمصامی گفت:

  2

  0

  درود بر شما که با علم و منطق باعث وحدت منطقه وبازگشت آرامش به منطقه هستید و با تعصبات بیهوده باعث شادی دشمنان منطقه نمی‌شوید که به قول قدیمی‌ها دشمن شاد شویم ،و دشمن از آن سود ببرد

 4. معلم ار شهرستان اوز گفت:

  0

  0

  اقای دکتر نوروزی نباید در باد ناسیونالیسم ایرانی بخواب برویم کشورهای قدو نیم قدکجاست موضوع شاخ وشانه چیست امروزه دنیای علم ودانش وترقی وقدرت اقتصادی است همین کشورهای قد ونیم قد به زعم شما که در حاشیه وهمسایگی ما قرار گرفته اند به تکنولژی روز دنیا مجهز ومردمان منطقه ما در انجا به ثروت رسیده اند واز انجا ثروت وارز به ایران باستان ومنطقه لارستان می اورند وباعث رونق وابادانی زادگاه من وشما شده اند البته که قدرت اقتصادی قدرت وشهامت واعتماد به نفس ایجاد میکند وباعث ارز اندام خواهد شد دلخوش بودن به افکار ونظرات ناسیونالیستی وخود بزرگ بینی واعراب ودیگران را بی فرهنگ وقد ونیم قد خواندن دردی از مشکلات امروز ما ایرانی ها درمان نمی کند حتی اگر شبانه روز در خانه بشینیم وشاهنامه واشعار حماسی در وصف ایران زمین بخوانیم خلاصه حال وروز امروز منطقه ما اگر هم کمی بهتر از سایر مناطق است بخاطر ارتباط مردم واقتصاد لارستان با کشورهای قد ونیم قد به زعم شماست امروزه در منطقه جوانان تحصیکرده زیادی هستند که بتوانند مطالب ونوسته های سره وناسره را هم تشخیص دهند

 5. لارستانی گفت:

  0

  0

  احسنت به معلم اوزی اگر امروزه دراین مملکت لارستان بزرگ شامل گراش اوز خنج بستک و….. از وضعیت بهتری برخوردار هستند وبه دولت هم در اداره شهرستانها کمک میکنند به خاطر همنشینی وهمزیستی با همسایگان حاشیه جنوبی است که میتوانند امکانات وسرمایه واندوخته خود را به زادگاه خود اورده واین اخلاق نیکو وخیر خواهانه که ما لارستانی ها به ان معروف هستیم نتیجه ارتباط وهمنشینی ومراوده با این همسایگان مسلمان است

 6. لاری گفت:

  0

  0

  پدران ما که رفت وآمد تجاری با امیر نشینان شمال خلیج فارس داشتند تصویری که از دبی و یکدیگر شیخ نشینان می دا دند آنجا را شهری کپری می نامیدند و آنجا را از لحاظ عمران شهری پایین تر از بندر عباس تو صیف می کردند طوایف مختلف با هم در گیر بودند اما فردی به نام شیخ زاید با تدبیر و دور از تعصب وبا سیا ست و عقلانیت به تمام جنگهای قومی پایان بخشید و از دشمن دوست ساخت ومردمان منطقه از ابوظبی دبی شارجه و …مردمانی بدور از کینه و تعصب با صلح و دوستی مردمانی متحد ساخت تا شیوخ مناطق مختلف بتوانند در فضایی آرام به کار عمران وتوسعه بپردازند و آنرا امارات متحد ه عربی بنامند و تمام مناطق بجایی برسانند که میبینید آنهم در سایه اتحاد وهمگرایی و دوری از تفرقه آنهایی که به خون هم تشنه بودند گذشته را به فراموشی سپردند وتاریخی تازه آغاز کر
  د ند و موفق هم شد ند بیایید از انهاییکه موفق بودن بیا مو زیم

 7. احمد گفت:

  0

  0

  سخن دلنشین

 8. خدمت دکتر نوروزی. از کامندان دانشگاه. ازاد لار گفت:

  0

  0

  امروزه بواسطه قدرت اقتصادی وداشتن ارتباطات بین المللی دربسیاری از کشورهای کوچک متطقه ودرهمسایگی ما بزرگترین رویدادهای علمی. وورزشی. وگر دهمایی ادبی ودانشگاهی برگذار میشود انتظار میرود که اساتید ما چنانچه این تحرک وپویایی منطقه را نادیده. نگیرند وصرفا به خاطر وسعت خاک. وجغزافیا منطقه دچار خود بزرگ بینی اجتماعی. نشوند میتوانند پیشرفت وتوسعه جهان را بهتر باور کنند. ودیگران را کوتله وقد. ونیم قد خطاب نکنند گرچه نسل جدید ما.در دنیایی که به دهکده اطلاعات بدل. شده است به صحبتها ونظرات کهنه وقدیمی چندان بهایی نخواهند. داد

 9. علیرضا گفت:

  1

  1

  واژه اچمی باعث دهه هاست که باعث وحدت بین مردم منطقه اچمستان شده واژه ای که همه آنراقبول دارن وبهش افتخارمیکنن.
  شماهم یکجاسخن ازوحدت میزنیدوجای دیگه ازواژه اچمی که باعث وحدت شده ابرازبیزاری میکنیدوبعدش هم میفرماییدوحدت داشته باشیم.
  زمانیکه لار رو لارستان نامیدن شماکجابودین؟
  دیدیم که براحتی اسم لار روعوض کردن اونم باوجوداینکه اکثرمردم منطقه مخالف بودن.خب حالاهم مردم فهیم اچمستان تصمیم به نامیدن زبان مشترکشان بانام زیبای اچمی هستند.وبه آن افتخارمیکنند.

 10. ناشناس گفت:

  0

  0

  مطلبی منطقی و قابل توجه است. به هر صورت عقل حکم می کند که از کثرت پرهیز کنیم.

 11. ص.کامجو گفت:

  0

  1

  درود وسلام بر استاد بزرگوار
  امیدواریم با این یاداشت فصل الخطاب برای کسانی باشد که زبان مادریشان را با نام واقعی و حداقل با گویش محل خودشان پاسداشت باشند و نامی از واژه سخیف و جعلی ونامفهوم ا چ م ی نیاورند.

 12. ناشناس گفت:

  0

  1

  احسنت بر استاد عزیز
  صد حیف که پیجهایی با نام خودمونیا و خودمونی و اچمستان و اچمی با مدیر افرادی که بعضا متوهم بوده و لایک و فالور و … تعصبات قومی قبیله ای مست شان کرده است بافته های خود را از تلگرام و اینستاگرام کپی می کنند و اهل مطالعه و تدبر در کتب علمی و دانشگاهی نیستند یا آنجا که به نفع شان نیست مسکوت می گذارند.

 13. منصف گفت:

  0

  1

  همه ما باید قبول کنیم که یک زمانی مرکز ایالت لارستان لار بوده است
  ونام پدر واجداد دیارمان لارستان بوده.حالا درسته که مستقل شده ایم بزرگ شده ایم ودیارمان از روستا به شهر از شهر به شهرستان تبدیل شده است .دیارهایمان فقط نظر جغرافیای سیاسی فرق وجدا شده ایم ولی فرهنگ وزبانمان و آداب ورسوم مشترک و یکی بوده ویکی می ماند. با کمال افتخاربه این فرهنگ و زبان عشق می ورزیم. پس دنبال واژه های متفرقه نرویم.

 14. ناشناس گفت:

  0

  1

  حالا شرم دارید وکسر شان خود می دانید که نام زبان مادریتان به زبان بیاورید حداقل به شهر ودیار خودتان افتخار کنید مثلا بگویید زبان وبا گویش گراشی. همچنان که مرحوم دکتر اقتداری دراواخر دوران زندگیش با افتخار می گوید من با زبان محلی زبان لارستانی و گراشی بلدم وحرف می زنم.
  زبان یا گویش خنجی. زبان وگویش فیشوری .زبان وگویش بستکی. بندری و و و… چقدر این واژه ها زیباست. بیایید به زیبایی ها بیاندیشیم نه واژه ی سخیف و جعلی ومن در آوردی.ا چ م ی

 15. لارستانی گفت:

  0

  0

  من که اعتقاد دارم کامنت های خوبی خطاب به دکتر نوروزی مطرح سده است بخصوص در مورد کشورهای منطقه و…… لازم است ایشان هم پاسخی داشته باشند ودر دنیای مجازی واطلاعات نظرات بی جواب نمیماند

 16. منتظر جواب اقای دکتر نوروزی هستیم گفت:

  0

  0

  اقای دکتر که این مطلب را نوشته اند درمقابل اظهار نظر دیگران قرار گرفته اید. لطفا جواب سوالات. را مرقوم. نمایید. حیلی ممنون میشویم

 17. تذکر مهم به نخبگان سرخوش گفت:

  0

  0

  ما مردم منطقه جنوب فارس شامل شهرستانهای لار گراش اوز خنج بستک لامرد و….. در ارتباط تنگاتنگ با مروم حاشیه خلیج هستیم وبخش بزرگی از ابادی ورونق منطقه هم مدیون فعالیت های مردمان ما در کشورهای دوست وبرادر امارات کویت قطر و…هستیم به هیچ کس اعمم از دکتر ویا مهندس ویا استاد دانشگاه هم اجازه نمیدهیم که به این ممالک توهین کند اقای نوروزی هم باید این مساله را مراعات نمایند ما مردم منطقه هیچ مشکلی با کشورهای محل اقامت هزاران لارستانی نداریم زیرا منبع درامد منطقه ابا واجدای ما هستند

 18. ناشناس گفت:

  0

  0

  به نظرم اقای دکتر نوروزی که جوابگوی کامنت ها نیستند قبول کرده اند که نظرات مردم درست است وجوابی برای کامنتها ندارند باتشکر

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   منظور شما از مردم و کامنت ها اونهاییه که مثل شما فکر میکنن؟ بقیه کامنت ها رو نمیبینید یا دوست ندارید ببینید؟

 19. گراشی گفت:

  0

  0

  بنده خدا اقای نوروزی یک چیزی گفتند ورفتند ایشان خیال کردند دنیای دهه ۷۰ و۸۰ است الان در همه شهر وروستاها بحمدالله تحصیلکرده ارشد ودکترا فراوان وصاحب نظر هستند

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان