میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در7 دسامبر 2018 ساعت 5:37 ب.ظ سرویس:مطلب شما 2 دیدگاه 565 بازدید

با دو واژه کاربردی «دامپینگ» و «آربیتراژ» در اقتصاد آشنا شوید

با دو واژه کاربردی «دامپینگ» و «آربیتراژ» در اقتصاد آشنا شوید

امیرحسین یگانه*:

دامپینگ: دامپینگ یا بازار شکنی یا قیمت شکنی به معنی فروش یا صادر کردن کالا است به گونه ای که قیمت کالا از هزینه های تولیدی کالا پایین تر باشد.

معمولا دامپینگ با چهار هدف انجام می گیرد: هدف اول و دوم حضور و خودنمایی در بازارهای بین المللی و بدست آوردن سهم خاص و معین از بازار کالا است. هدف سوم ممکن است عرضه کالایی باشد که متقاضی آن کم و فروش آن سخت است. هدف چهارم می تواند خارج کردن رقبا و انحصاری شدن باشد.

برای مثال قیمت محصولات ایران خودرو در ایران و عراق بسیار متفاوت است. قیمت این خودرو ها در عراق بسیار ارزان تر از ایران است که علت آن رقابت کردن با بازار خودرو های خارجی در عراق است.

دامپینگ سه نوع دارد: نوع اول دامپینگ دائمی: تمایل شرکت انحصاری به فروش تولیداتش در کشور خودش با قیمت بالاتر و فروش با قیمت پایین تر در کشور های دیگر مثل ایران خودرو

نوع دوم دامپینگ های مخرب یا غارتگر: در یک بازه زمانی معین یک شرکت حاضر است ضرر کند و کالاهایش را به قیمت های بسیار پایین تر در کشور های دیگر بفروشد و پس از حذف کردن همه رقبا و تبدیل شدن به انحصارگر قیمت ها را افزایش دهد.

نوع سوم دامپینگ تصادفی: وقتی عرضه یک کالا زیاد شود قیمت آن کالا کم می شود. مازاد عرضه تولیدی یک بنگاه ممکن است با قیمت بسیار پایین به خارج صادر شود تا از کاهش قیمت کالا در داخل جلوگیری شود.

اما «آربیتراژ» چیست؟

آربیتراژ یعنی سودی که از تفاوت قیمت کالاهای مشابه در بازار های مختلف داریم مثلا عده ای از میوه فروشان لارستان سیب زمینی را از اوز بخرند کیلویی هزار تومان و در گراش بفروشند کیلویی دوهزار تومان زیرا قیمت سیب زمینی در گراش کیلویی دوهزارتومان است. این مثال ساده ای برای درک اربیتراژ بود.

آربیتراژ نشان دهنده ناکارآمدی بازار است. فرض کنیم یک بانک فرانسوی یک شعبه در پاریس دارد و یک شعبه در تهران دارد. اگر انتقال پول آزاد باشد، بانک در پاریس پول ها را به بانک ایران انتقال می دهد و پول ها را به مردم ایران وام می دهد. پس به دلیل افزایش وام به ایرانی ها نرخ بهره در ایران کاهش و در فرانسه به دلیل کاهش اعطای وام نرخ بهره افزایش می یابد.

آربیتراژ یکی از راه های مهم فرار از تحریم های اقتصادی است. دامپینگ می تواند باعث آربیتراژ شود.

*دانشجوی اقتصاد دانشگاه خلیج فارس بوشهر

از این نویسنده بخوانید:

ریشه فرارهای مالیاتی در کشور چیست؟


2 نظر

 1. مصطفی فراغت گفت:

  0

  0

  با سلام
  بسیار عالی و مفید

 2. محمد گفت:

  0

  0

  سلام و تشکر لطفا در صورت امکان شماره تماس بگذارید تا تلفنی سوالاتمان را بپرسیم

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان