میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در20 مارس 2014 ساعت 9:22 ب.ظ سرویس:برگزیده ها, گزارش تصویری بدون دیدگاه 2,516 بازدید

بجاي تملق بايد فرهنگ پرسشگري را توسعه دهيم+ عكس

دكتر حسين غريبي در جمع اعضاي تشكل لارستان بيدار:

بجاي تملق بايد فرهنگ پرسشگري را توسعه دهيم

صحبت نو: چند ساعت مانده به تحويل سال ۹۳ فرصتي بود تا دكتر حسين غريبي در «باغ نشاط» زادگاه خود با تعدادي از اعضاي تشكل لارستان بيدار ديدار و گفت و گو كند. او ضمن بازديد از قسمت هاي مختلف اين بناي تاريخي و تماشاي نمايشگاه عكس و موزه هاي داير شده در آن لحظاتي را در جمع اعضاي تشكل لارستان بيدار و به گويش لارستاني سخن گفت.

مردم اين كشور در قالب انتخابات حرف خود را مي زنند

معاون آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي كشور با بيان خوشحالي خود از حضور در لار و جمع اعضاي تشكل مردمي لارستان بيدار سخنان خود را با موضوع وضعيت گذشته و حاضر كشور آغاز كرد و گفت: توجه به مسائل و تحولات ايجاد شده طي بيش از سه دهه گذشته در كشور هميشه جزو دغدغه هاي من بوده است. وي اضافه كرد: با اين وصف معتقدم در اين كشور و همزمان با انتخابات پيشين رياست جمهوري يك نوع پختگي وجود داشت كه باعث شد سرنوشت اين مردم با بعضي كشورهاي همسايه و عربي متفاوت باشد.1

 او گفت: بر خلاف بعضي از اين كشورهاي دچار بحران، در ايران انتخابات برگزار مي شود و خروجي آن نيز فردي فهيم مثل دكتر حسن روحاني مي شود. وي همچنين با اشاره به نقش پر رنگ مردم در تعيين سرنوشت خود تاكيد كرد: مردم اين كشور در قالب انتخابات حرف خود را مي زنند و خواهان ايجاد تغييرات هستند.

تملق براي هركسي مانع نفوذ او در مردم مي شود

حسين غريبي در ادامه ضمن بيان اهميت ارتباط با مردم و توجه به آنها در تمام امور از تشكل لارستان بيدار خواست به سه موضوع «نفوذ»، «هويت» و «مشروعيت» در اين ارتباط توجه كند. وي در توضيح اين به قول خود سه عنصر اصلي گفت: ايجاد نفوذ در بين مردم كاري سخت است و در اين مسير بايد در حفظ سرمايه هايي كه داريم حداكثر تلاش خود را بكنيم. وي افزود: ما بايد قدردان سرمايه هاي خود باشيم اما از طرفي نبايد اين كار به شكلي صورت بگيرد كه باعث دور شدن مردم از ما و تضعيف اين سرمايه ها شود. غريبي در توضيح اين بخش از سخنان خود گفت: مثلا در اين شرايط سخت كشور نبايد به تعريف و تمجيدهاي غيرضروري از يكديگر بپردازيم چراكه باعث ايجاد نارضايتي در بين مردم مي شود كما اينكه در مورد خود من اصلا راضي نبودم كه اينقدر تبليغ صورت بگيرد و چند بيلبورد شهر را به تبريك گفتن اختصاص دهند.

وي ضمن انتقاد از فرهنگ تملقي كه در حال نهادينه شدن است خاطرنشان كرد: تبليغات بي جا و تملق براي هر كسي باعث مخدوش شدن نفوذ او در بين مردم مي شود و بجاي آن شايسته است فضا و فرهنگ انتقاد و پرسشگري در جامعه تقويت شود.

بايد بين حرف و عمل ما توازن باشد

اين استاد دانشگاه بار ديگر بر ارتباط مداوم و مناسب با مردم تاكيد كرد و شكل هاي اين ارتباط را متعدد عنوان كرد. وي گفت: براي ايجاد اين ارتباط بايد به سويه هاي مختلفي از ميراث فرهنگي گرفته تا رسانه و سايت ها و از تشكل هاي مردمي تا ابزار هنر و مثلا همين نمايش هاي «به به يعقوب» استفاده كرد. وي البته صِرف ايجاد ارتباط با مردم را كافي ندانست و از لزوم «ارزيابي» مداوم اين ارتباط و آسيب شناسي آن سخن گفت.2

معاون آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي در ادامه سخنان خود به «راستگويي» در فرايند ايجاد ارتباط اشاره كرد و گفت: مردم معمولا واقع بين هستند و توقع ندارند هر آنچه گفته ايم بطور كامل انجام دهيم اما بايد بين «حرف» و «عمل» توازن وجود داشته باشد.

ايجاد فضاي امنيتي، اعتماد مردم را از بين مي برد

وي سپس به توازن و تعادل با ديگران اشاره كرد و از روابط بين الملل مثال زد. او گفت: مثلا در زمان هاي دور روي «استقلال» خيلي تاكيد مي كرديم و با اين روند تركيب «مرگ بر» را به همه مي گفتيم اما به تدريج تمام طيف هاي سياسي به اين ضرورت رسيدند كه بايد بين «استقلال» و «وابستگي» توازن و تعادل ايجاد شود. وي افزود: لذا با قطع كامل هر ارتباطي با هر كشور يا نهاد يا فردي براي ايجاد مجدد اين ارتباط با چالش هاي زيادي مواجه مي شويم.

اين استاد دانشگاه سخنان خود را با ضرورت «اعتماد» به مردم به پايان رساند و گفت: در ارتباط با مردم بايد اصل اعتماد به آنها مورد توجه باشد و البته اين به معناي نفي «كنترل» جامعه نيست اما بايد مواظب باشيم اگر فضا بيش از حد امنيتي و كنترلي باشد به همين نسبت اعتماد مردم را از دست خواهيم داد.4

پيش از دكتر غريبي نيز مدير اجرايي تشكل لارستان بيدار به نمايندگي از طرف اعضاي اين تشكل ضمن تشكر از قبول دعوت او هدف از برگزاري اين جلسات را ارتباط بيشتر افراد و گروه هايي عنوان كرد كه براي اعتلاي بيشتر لارستان قدم برمي دارند.

دكتر رحيمي نژاد در اين باره افزود: اميدواريم با جايگاهي كه دكتر غريبي دارند شاهد توسعه بيشتر بخش آموزش عالي و ديگر حوزه هاي توسعه در اين شهرستان باشيم.

5 6


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان