میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در21 می 2015 ساعت 1:01 ق.ظ سرویس:مطلب شما 3 دیدگاه 1,414 بازدید

بجاي فيلترينگ شبكه هاي اجتماعي، سواد رسانه اي را ارتقا دهيم

بجاي فيلترينگ شبكه هاي اجتماعي، سواد رسانه اي را ارتقا دهيم

ahmad-khezri-2احمد خضري/ اوز: در جلسه آشنايی با «فریبا وفی» رمان نویس معاصر در تالار شیخ سعدی دانشگاه آزاد اسلامی اوز یکی از نویسندگان شهرستان خنج که در جلسه حضور داشت از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اوز تقاضا کرد تا از راه های قانونی و یا غیره استفاده از نرم افزار «واتساپ» را ممنوع سازد. وی وات ساپ را مانع رشد مطالعه و نشر کتاب دانست که در همان جلسه بسیاری از حضار نظریه وی را نپذیرفته و دنیای مجازی اطلاعات را خود یک نوع اطلاع رسانی و از رسانه های موثر نام بردند.
منتقدین به صحبت های ایشان دنیا را دهکده جهانی نامیده و واتساپ، وایبر، فیس بوک و غیره را ابزاری برای دهکده نمودن دنیا دانستند. آنچه اما من می خواهم بنویسم این است که در حال حاضر در کشورمان تقریبا سواد رسانه ای وجود ندارد. برای تبین موضوع موارد زیر را با هم مرور می کنیم:
در دنیای امروز رسانه ها دنیای جدیدی را به وجود آورده اند، رسانه ها حد و مرزها را بهم زده و روز به روز تکنولوژی جدید بستر مساعدتری را برای فعالیت آنها فراهم می سازد. تکنولوژی های جدید رسانه ای مانند تلویزیون، ماهواره و اینترنت انسان جدیدی را تربیت کرده اند که یکی از اساتید علوم ارتباطات یعنی دکتر باقر ساروخانی آن را «انسان رسانه راهبر» نامگذاری کرده است. بسیاری از محققان تعلیم و تربیت در رسانه معتقد هستند که حتی در برخی از خانواده ها رسانه ها توانسته اند جای پدر و مادر (والدین) را برای فرزندان بگیرند.

بدون اغراق بگويیم در دنیای امروز هیچ فردی را یارای گریز از اثرات رسانه نمی توان یافت. بر اساس یک آمار رسمی در کشور ایران تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی تعداد نفرات استفاده کننده از اینترنت افزون بر ۴۵ میلیون نفر اعلام شده است و به زبان دیگر حدود ۵۶ درصد مردم از اینترنت بهره مند هستند و جالب این است که این آمار در ده سال قبل یعنی سال ۲۰۰۴ حدود ۵ میلیون نفر بوده است. در سال ۱۳۹۲ سایت تبیان و روزگار نو اعلام کردند که تعداد استفاده کنندگان از شبکه های اجتماعی در ایران رو به افزایش است.
به طور مثال استفاده کنندگان از فیس بوك علیرغم فیلتر شدن آن بین ۱۲ تا ۱۸ میلیون نفر هستند. با این اوصاف لازم است درباره آنچه که ما ناچار به استفاده از آن هستیم اطلاعات کافی داشته و به بیان امروزی ها ما باید سواد رسانه ای را داشته باشیم. کسب آگاهی و اطلاعات درباره رسانه ها را به اصطلاح سواد رسانه ای می گویند. زمانی که یک فرد سواد رسانه ای داشته باشد مثل اینکه از یک رژیم غذایی سالم مطلع است و سعی می کند که هوشمندانه مراقب باشد که چه غذایی خوب و چه غذائی بد است و در دنیای رسانه نیز فرد باسواد می تواند درباره آنچه در کتاب، روزنامه، مجله، تلویزیون، رادیو، فیلم، موسیقی، تبلیغات، بازی های ویدئويی، اینترنت و شبکه های اجتماعی می بیند، می خواند، می شنود، تفکر و تعمق کند. بنابراین به جای تعطیلی یا جلوگیری از شبکه های جدید اجتماعی باید در ترویج سواد رسانه ای کوشا بود. چون جلوگیری از فعالیت تکنولوژی های جدید رسانه ای یا بازداشتن مردم از استفاده از این رسانه ها و حتی تصویب قانون، تجربه تلخی است که در کشورهای مختلف اجرا شده و جواب مطلوب حاصل نشده است.
در پایان باید گفت هدف از نگارش این مطلب درک اهمیت رسانه های جدید در حیات بشری و اتخاذ راه کارهای مدرن برای توانمندسازی افراد به ویژه جوانان در استفاده مناسب از رسانه هاست و باز تاکید می شود سواد رسانه ای می تواند به مخاطبان رسانه ها یاد بدهد که از حالت مصرفی صرف خارج شده و به معادله متقابل و فعالانه وارد شوند. البته برای ایجاد فرهنگ سواد رسانه ای باید متحمل زحمات زیادی شد. چون در ایران حتی در مراکز دانشگاهی نیز سواد رسانه ای جدی گرفته نمی شود.
بنابراین نقش وزارت علوم، آموزش و پرورش، صدا و سیما در اشاعه سواد رسانه ای و از همه مهمتر خانه ملت در تصویب قانون بسیار مهم است.


3 نظر

 1. (...) گفت:

  0

  0

  اینو که همه میدونیم لازم نبود شما بگید.
  اگه مرد عمل هستید بسم الله …

  یک کارگاه تشکیل بدید .. منتظر نباشید ادارات بیان برگزار کنن!!

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  بسیار عالی بود فیلترینگ کارساز نیست با وجود فیلتر بودن فیسبوک و توئیتر اکثر جوانان امروزی عضو این شبکه های اجتماعی هستند و خرید و فروش فیلتر شکن هم رونق یافته است. مقامات کشور هم عضو شبکه های اجتماعی هستند. بهتر است که به مردم آموزش دهند که چگونه از این شبکه ها استفاده صحیح کنند . باید فرهنگ سازی شود. میتوان به جوانان یاد داد که از این شبکه ها و سایتها در جهت رشد خلاقیتها استفاده کرد. نه فقط کپی پیست و شایعه پراکنی و اتلاف وقت و هزینه.

 3. دلسوز لار گفت:

  0

  0

  بخدا شاید فیس بوک و اینا که فیلترن اینقدر مفسده نداشته باشه .مفسده همون فیلتر شکنه کع با داشتنش میشه به هر فیلم.و عکسی دست یافت اما با فیس بوک نهایتا میشه یار دبستانی و دانشگاهی را بعد سال ها پیدا کرد

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان