میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در13 نوامبر 2019 ساعت 6:28 ب.ظ سرویس:برگزیده ها 32 دیدگاه 1,977 بازدید

بحث درباره «مسئله اسپینوزا» در روستای «بلغان»

بحث درباره «مسئله اسپینوزا» در روستای «بلغان»

سحر طاهری: شامگاه یکشنبه ۱۹ آبانماه نشستی با عنوان تحلیل و بررسی کتاب «مسئله اسپینوزا» با حضور اندیشمندان حوزه های مختلف از جمله «فرزاد قناعت پور» رئیس مرکز رشد واحدهای فناور لارستان، دکتر «عارف دانیالی» نویسنده و دانش آموخته فلسفه غرب، شیخ «اسماعیل احمدی» پژوهشگر حوزه دین و جمعی از اساتید و علاقه مندان در حوزه کتاب و کتاب خوانی در محل سالن اجتماعات موسسه علمی فرهنگی بلغان، با همت انجمن خیریه و خدمات اجتماعی بلغان برگزار شد.

چکیده ای درباره این کتاب

«روستا» مسئول برگزاری این نشست در ابتدای مراسم گفت: دوازدهمین سال است که در روستای بلغان در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی فعالیت داشته و داریم و امسال نیز با معرفی و تحلیل و بررسی یک کتاب این فعالیت را ادامه خواهیم داد. هر چند معرفی یک کتاب در سال کمترین کاری است که در این زمینه می توان انجام داد.

در همین راستا امسال نوبت رسید به کتاب «مسئله اسپینوزا» از آقای اروین یالوم؛ این نویسنده  ۸۸ ساله و استاد بازنشسته دانشگاه استنفورد آمریکا، روان درمانگر است که کتاب‌های متعددی در حوزه کاری خودش دارد.

اروین یالوم در این کتاب خواننده‌اش را وامی‌دارد حوادث آن را با اشتیاق دنبال کند. این کتاب نمونه‌ای عملی از روانکاوی علمی است که بر پایه‌ی فلسفه‌ی بندیکت اسپینوزا فیلسوف قرن هفدهم نگاشته شده است. یالوم در کتاب‌هایش از جمله این کتاب، بشر را به گردش فلسفی می‌برد و به دلواپسی‌های غایی و مسلم بشر همچون مرگ، آزادی، تنهایی و پوچی به شیوه ای رمان گونه می پردازد.

وی افزود: آثار و شیوه روان درمانگری دیالوم را می توان به دو قسمت تقسیم کرد؛ کارها و کتاب‌هایی که در حوزه داستانی و غیر داستانی دارند. این نویسنده شناخته شده ترین روان درمانگری است که در ایران کتاب‌هایش ترجمه و مطالعه می شود. کتاب‌های داستانی اش که در حوزه درمان گری است از جمله؛ هر روز نزدیک تر از پیش، جلاد عشق، وقتی نیچه گریست، دروغ گویی، روی مبل، مامان به معنای زندگی، درمان شوپنهاور،  و کتاب داستانی اخیرش کتاب «مسئله اسپینوزا» است که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد.

روستا اضافه کرد: کارهای غیر داستانی این نویسنده شامل:  تئوری و عمل در روان درمانی گروهی، روان درمانی گروهی، روان درمانگری اگزیستانسیالیسم، هنردرمانی، خیره به خورشید با زیر عنوان غلبه بر وحشت مرگ، انسان موجودی یک روزه و من چگونه اروین یالوم شدم.

تقدم چرایی بر چگونگی زندگی

دکتر دانیالی در ادامه صحبت های آقای روستا در راستای معرفی کتاب مسئله اسپینوزا، ضمن اشاره به شهرت نویسنده کتاب (اروین یالوم) که بسیار در کشور مشهور شده و کتابهایش یکی پس از دیگری ترجمه می شود، به صحبت های خود افزود؛ جای تفکر دارد که ویژگی کتاب های این نویسنده چیست که برای ما جذاب است؟ چه شده که داریم به آن توجه می کنیم؟ تاکنون به روانشناسی رجوع می شد اما اکنون چرا به فلسفه رجوع می شود؟

گویا انتظارات به سمت فلسفه رفته است. شاید پاسخ اولیه این باشد که مسئله انسان امروزه «معنای زندگی» است. نیچه جمله معروفی دارد که به نوعی جواب سوال فوق هم هست که می گوید: «اگر چرایی زندگی را دریابم با چگونگی آن خواهم ساخت.» فلسفه به چرایی زندگی و روانشناسی به چگونگی آن پاسخ می دهد، و تکنیک‌ها را به شما می‌گوید.

وی افزود: معضل بشر امروز چرایی است، به این دلیل افسردگی زیاد شده، واقعا انسان احساس بیهودگی می‌کند، گویا زندگی از معنا تُهی شده و از خود می‌پرسد من اینجا چه کاره ام؟

در کتاب مسئله اسپینوزا راجع به دو شخصیت مهم به نام های روزنبرگ و اسپینوزا صحبت شده و داستان پیش برده می‌شود، خلاقیت هنری نویسنده این است که دو شخصیت از دوره های تاریخی مختلف را با خلاقیت شخصی به هم ربط داده و با یک محوریت «یهودیت» به هم می رساند.

به این معنا که مفهوم یهودیت را می‌گیرد سپس مواجهه اسپینوزا با یهودیت و مواجهه روزنبرگ با یهودیت را بررسی می‌کند و دو نفر که سرنوشت شان به هم ربط  نداشته را به هم می رساند. دو نفر که یهودیت در کانون مرکزی ذهنشان بود.

روزنبرگ فکر می‌کند اگر یهود از بین برود تمام آلمان و جهان نجات پیدا کرده و رستگار می‌شوند، اسپینوزا هم یک یهودی بوده که دائماً موضوع یهودیت برایش مسئله بوده و خواسته یا ناخواسته با آن درگیر  می شود.

از این رو نویسنده کتاب از این دو شخصیت متفاوت در دو برهه زمانی متفاوت استفاده می‌کند، اسپینوزا طرد شده یهودیت و روزنبرگ طرد کننده یهودیت است.

خوانشی اگزیستانسیالیستی از این کتاب

«فرزاد قناعت پور» نیز در ادامه مراسم گفت: برگزاری چنین جلساتی در اینجا را دست کم نگیریم، در خیلی از شهرهای بزرگ نیز چنین فعالیت هایی به چشم نمی خورد که ما در روستای بلغان شاهد برپایی چنین جلساتی هستیم‌‌.

وی با اشاره به چاپ مطلوب کتاب و نثر خوب و روان کتاب با وجود اینکه مسائل فلسفی را مورد بررسی قرار داده است ادامه داد: یک بخش ترغیب شدن مخاطب به خواندن کتاب و لذت بردن از مطالب آن است و بخش دیگر  هم اطلاعات خوبی است که در کتاب و در پیرامون آن وجود دارد، مثل پی نوشت ها که به درک بهتر موضوع کمک می کنند.

در این کتاب از همه مهمتر مرکب بودن چندین موضوع است از جمله؛ مباحث ادبیات، فلسفه، روان درمانی، روانشناسی و روانکاوی.

یکی دیگر از موارد جذاب برای مخاطب در این کتاب، عنوانی است که برای آن انتخاب شده است. عنوان «مسئله اسپینوزا» با ایهامی که در آن وجود دارد اشاره می‌کند به مسئله ای که امثال روزنبرگ به دنبالش بودند هم اینکه اشاره دارد به مسئله اسپینوزا.

ناخودآگاه امثال یالوم این موضوعات را انتخاب کرده و مورد بررسی قرار می‌دهند این روش و انتخاب ها بر می‌گردد به یک عنوان به نام «اگزیستانسیالیسم»، این عنوان به معنای «وجودگرایی» یک مکتب فلسفی است که مکتب جذابی است.

قناعت پور ادامه داد: یالوم یک روان درمانگر اگزیستانسیالیست است و ذهن و فکر نویسنده از این مکتب سرچشمه می گیرد. در نتیجه انتخاب ها و نوشته هایش هم می شود مرتبط کرد با آن آبشخور ذهنی و فکری که «تقدم وجود بر ماهیت» است.

اگزیستانسیالیسم معتقد است که وجود ما مقدم بر ماهیت ما است، یعنی زمانی که ما متولد می شویم هیچ چیزی نیست که ماهیت ما را شکل داده باشد و هیچ دلیلی نیست که ما تابع پیشینیان باشیم، به این معنا که مثلا چون آنها یهودی بوده اند ما هم یهودی باشیم. چون مسیحی بوده اند ما هم مسیحی باشیم و خیلی از این باورهایی که آنها پذیرفته‌اند را ما نیز بپذیریم. ما قرار است به این هستی بیاییم و با اختیار خودمان، ماهیت خود را شکل بدهیم. یعنی ما یک هستیِ تمامیت یافته نیستیم، که فکر ما را دیگران رقم زده باشند، اندیشه ما را دیگران رقم زده باشد، حتی اگر قرار است به یک باور یا اعتقاد خاص برسیم باید ابتدا از یک خلا شروع کنیم و خودمان به آن برسیم نه اینکه فکر کنیم ذاتاً آنگونه بوده و هستیم.

قناعت پور ادامه داد: هر چند این بخش فقط محدود به دین و مذهب نمی شود و شاید تمام موضوعات و باورها را شامل شود اما من این مثال را در زمینه مذهب زدم، شاید ملموس تر باشد. بنابراین همانطور که اشاره کردم آنها معتقدند وجود بر ماهیت تقدم دارد.‌ بحث دیگری که وجود دارد بحث تصادفی بودن شرایط ها و موضوعات است و اینکه هیچ چیز قطعی وجود ندارد، همه چیز تصادفی است و قرار است شما در میان این تصادف ها به جایی برسید.

شایان ذکر است که «آزادی» نیز یک کلید واژه در مکتب اگزیستانسیالیسم است که به معنای آزادی در انتخاب برای انسان است.


32 نظر

 1. از جویم گفت:

  2

  5

  ایا در روستای بلغان مساله مهم تری از موضوع بررسی فلسفه اسپینوزا وجود ندارد به نظر من مشکلات واحتیاجات زیادی برای طرح وبررسی بلغان وجود دارد که بسیار لازم وارجهیت دارد

  • ناشناس گفت:

   6

   0

   آقا یا خانم (از جویم) وقتی گفته میشه کتاب مسئله اسپینوزا به این معنی نیست که فقط برای اسپینوزا این مسائل مطرحه اتفاقا اگر کتاب رو بخونید و با آگاهی نظر بدین متوجه میشین که اون چیزی که در کتاب مطرح شده مسئله انسان امروزی است صرف نظر از محل زندگی.

  • جویمی اچمی نیست گفت:

   0

   1

   بدبختی و فلاکت بخش جویم از وجود شماست تا بوده و هست به همین شکل میمونه …صبح فارسی صحبت میکنید بعد از ظهرم مثلا اچمی صحبت میکنید فازتون خودتون موندین ریشه و فرهنگتون چیه بیخیال شو …

  • احمد از ...... گفت:

   2

   0

   با عرض سلام
   در جواب جویمی اچمی نیست
   خب اولا ما همیشه اچمی صحبت میکنیم دوما اگه یک ذره سوادتون رو بالا ببرید میفهمید که اچمی یک زبان محسوب میشه سوما فکر کنم شما به خاطر اینکه بلغان شریف داره پیشرفت میکنه و در مقابل جویم الان حدود چند ساله پیشرفت قابل توجهی نداشته بدتون اومده وگرنه جویم بخش به حساب میاد و ما هم قبولش داریم به قوه الهی تا چند سال دیگه بلغان تبدیل به بخش میشه چون در طی چندسال گذشته برنامه های خوبی داشته و درحال حاظر برنامه های خوبی درپیش داره و هنوز جای زیادی برای پیشرفت خودش باز کرده شما یک کلاس آداب صحبت کردن هم برید بد نیست تا نوشتن رو به صورت صحیح بهتون یاد بدن

  • یک جوان جویمی گفت:

   0

   0

   سلام. شما همشهری من هستی اما با کمال احترام باید بگویم هر چیزی به جای خودش لازم هست. اون کسی که مسول کارهای عمرانی ست باید کار خودشو انجام بده . اگر در اون قسمت مسولین ضعیف هستند دلیل نمیشه عده ای دلسوز فرهنگی هم در کار زیبای گسترش فرهنگ کتابخوانی به رسالت خودشون عمل نکنند. بهتره هر کس در هر مسولیتی هست کار خودشو به بهترین نحو انجام بده . و بخاطر کار نکردن دیگران خودش هم بیکار نشینه.
   دوستان از روستاهای همجوار هم این رو مدنظر قرار بدین که لازم نیست بخاطر اینکه یک‌نفر اسمش رو گذاشته از جویم به شهر جویم یا مردمش توهین کنید. این کار زیبنده نیست! ممکنه طرف خواسته یه نظر منفی بده و خیلی شانسی شهر جویم رو انتخاب کرده برای معرفی خودش.
   جویم از دهه ها پیش در کار فرهنگی پیشتاز بوده و البته در مملکت ما پیشرفت سیاسی نکردن هم ربطی به کتابخوانی نداره و نبایست این رو با هم تداخل کرد

 2. ح توانا گفت:

  -1

  6

  خیلی جالب است که در روستای بلغان چنین کتابی با چنین موضوعی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.
  بخیل نیستیم حتی حضرات می توانند یک دوره درس اسفار بگذارند.
  ولی عقل و خرد اقتضاء دارد که متناسب با فرهنگ و نیازهای جامعه مان به مطالعه دعوت کنیم.
  آیا آقایان که امثال این کتابها را به بحث و بررسی می گذارند بین فرهنگ و اندیشه مردم دیار خود و موضوع این کتاب قرابتی سراغ دارند؟
  این کارها مصداق از آن سمت بام افتادن است.

 3. از خنج گفت:

  7

  1

  در جواب شخصي كه از جويم حرف زدن بايد بگم كه همچين تفكري در جويم حتما وجود داره كه تا الان پيشرفتي در زمينه فرهنگي ازشون نديديم… وقتي انسان به رشد عقلي برسه قطعا در ادامش رشد اجتماعي از لحاظ فرهنگي و امكانات و غيره رو به دنبال داره….بايد گفت كه قدم بسيار بزرگي روستاي با فرهنگِ بلغان برداشته. به اميد روزهاي روشن

 4. قائدی از جویم گفت:

  7

  0

  بسیار کار فرهنگی خوبی کردن. کاش در جویم یه بار از کتاب و کتابخوانی حرف زده میشد. تو این زمانه‌ای که کتاب غریبه و مردم ازش فاصله گرفتن بلغان کار خوبی میکنه. این کتاب‌ها مخاطبان خاص خودش داره

 5. دانشجوی پیام نور اوز گفت:

  5

  1

  اقا توانا کمی خجالت!
  دست از سر زبان اچمی که بر نداشتی و کلی به دوستان ما توهین کردی، لااقل دست از سر فعالیت فرهنگی روستاها بردار.
  تعصب و خشکه مقدسی […]
  دست پیش رو گرفتی که پس نیوفتی؟ اتفاقا بخیل و تنگ نظر بودن شما برای همه مثل روز روشن شده!
  شعور شما بیشتر می رسد که اسپینوزا برای منطقه مهم است یا محمد شبستری استاد الیهات دانشگاه تهران که در سایت شخصی شان توصیه به خواندن اسپینوزا کردند؟
  خطاب به از جویم: شما بفکر شهرستان شدن بخش قدیمی جویم باش نه روستای ما.

 6. اَهِل گفت:

  6

  1

  خیلی کار فرهنگی وقشنگی نقد کتاب
  .
  اونایی که کتاب و نقد کتاب تو یک روستا براشون قابل هضم نیست همون هایی هستن که پیشرفت یه جامعه رو محال میدونن و هرجایی باشند وجودشون باعث ضعف و نابودی و خرابی اونجاست…عجیبتر جبهه گیری بعضیا در برابر کتاب فلسفیه!!….درود به تمامی کتاب دوستان

 7. هرم گفت:

  5

  0

  شاهد پيشرفت هايي زيادي از روستاي بلغان هستيم و احسنت به اقاي روستايي با برگزاري همچين محفل هاي ادبي و فرهنگي….
  اميدوارم مردم بلغان هم قدر اين جلسات رو بدونن و شاهد حضور بيشترشون باشيم، چون واقعا خيلي جاها مخصوصا روستاها خيلي محرومنن از چنين اشخاصي كه همچين دغدغه هايي دارن.

 8. کریم گفت:

  5

  0

  خیلی کار خوب وقشنگی نقد کتاب و ترویج کتاب خوانی می تونه سرنوشت یه شهر و روستا رو رقم بزنه
  کمال تشکر از استاد روستایی که با برنامه قشنگشون باعث جا انداختن کتاب و کتابخوانی شدن پایدار باشید.

 9. احمد گفت:

  5

  0

  آفرین به صندوق خیریه و خدمات اجتماعی بلغان. ترویج کتاب‌خوانی از بهترین راه‌های خدمات اجتماعی است. تشویق به کتاب خواندن به نفع فرهنگ و اقتصاد میهنمان است.

 10. شهروز (جویم) گفت:

  1

  4

  در رابطه با کتابخوانی باید این نکته گفته شود که بسیار امر مفیدی میباشد و چه بهتر است که کتب معرفی شده در راستای ترقی فرهنگی مردم منطقه مربوطه و در جهت تثبیت ارزش های مفید آنان باشد

  اما بخش جویم و توابع آن در کنار نیاز به برنامه های فرهنگی نیاز بیشتر به پیشرفت های رفاعی و احداث مراکز مختلف اداری و اجتماعی داشته که احداث چنین اماکنی خود به رشد فرهنگی کمک خواهد کرد
  گذشته از آن خدمت دوست عزیز از خنج عارض باشم که ترویج فرهنگ کتابخوانی در شهر جویم بسیار گسترده بوده و علاوه بر مراکزی چون کتابخانه ها اماکنی چون کانون فرهنگی مساجد و ستاد نماز جمعه و …نیز همواره مردم را تشویق به این امر کرده اند و همایش های گوناگون در این سطح برگزار می شود واین امر دال بر عقب ماندگی این شهر نمی باشد

  برادر عزیز از خنج این گفته شما که تا حالا پیشرفتی از جویم در زمینه فرهنگی ندیدیم حاکی از جهل شما و علم پوسیده تان است چرا که این شهر چه در گذشته و چه حال دیار شعرا و نویسندگان و فرهیختگان بزرگی بوده که هم اکنون در مرکز شهرستان و خود شهر در حال فعالیت میباشند و با اندک تحقیق میتوان به این نتیجه رسید

  یکی از علت شهرستان نشدن بخش قدیمی جویم کمبود مراکز اداری و رفاهی بوده که بدلیل بی مهری مسئولین مربوطه بوده است و لا غیر بخش جویم هم از لحاظ تاریخ و سابقه و هم از لحاظ فرهنگی غنی بوده است

  به امید آینده ای روشن برای مردمی روشنفکر

 11. شهروز (جویم) گفت:

  1

  4

  ترویج فرهنگ کتابخوانی بسیار امر مفیدی بوده و چه بهتر که کتب معرفی شده در راستای افزایش ارزش ها ودر جهت رشد فرهنگ مردم منطقه مربوطه باشد

  در شهر جویم کتابخانه ،مساجد،ستاد نماز جمعه ،کانون های فرهنگی مدارس و…در راستای افزایش سطح کتابخوانی گام های شایسته ای برداشته اند

  و در جواب دوست گرامی از خنج باید خاطرنشان کرد که شهر جویم از دیرباز تا به حال مهد شعرا،نویسندگان و فرهیختگان بسیاری بوده است و در پی آن مردمی با فرهنگ در این شهر رشد یافته اند و با اندک تحقیق این نتیجه حاصل می گرددو عدم فهم شما از این امر نشان از جهل و ناآگاهی جنابعالی میباشد

  به امید آینده ای روشن برای مردمی روشنگر

  • از خنج گفت:

   1

   0

   علم پوسيده؟!ديار شعرا و فرهيختگان!!! اقا يكم تحقيق ميداني كن كه بفهمي ديار شعرا و …كجاست?? ما كه بخيل نيستيم اميدواريم جويم هم موفق باشه

  • احمد از ...... گفت:

   2

   0

   با عرض سلام
   نیاز به بحث بر سر این موضوع نیست آقایان در روستای بلغان شریف همتی به خرج دادند و با تلاش و همکاری برنامه به راه انداختند امیدواریم که این برنامه هم در جهت توسعه فرهنگی و هم توسعه علمی باشد هم در شهرستان خنج و هم بخش جویم ما شاهد برنامه هایی با توسعه شهر هستیم و خارج از لطف است که این ها را نبینیم و با هم بحث و گفتگو به راه بیندازیم در راستای توسعه جنوب و به خصوص حومه استان فارس در تلاش باشیم و از این برنامه ها استقبال به عمل بیاوریم
   با تشکر فراوان برای نظرات و به خصوص برنامه فرهنگی و آموزشی که گذاشتند و مردم رو درباره مسئله‌ای آگاه ساختند

 12. فرشید از هرم گفت:

  3

  0

  درود بر همگان

  چنین جلساتی نیاز بالقوه تمامی افراد تحصیلکرده و آزاداندیش است که در منطقه هرم و کاریان میتواند زمینه رشد و پویایی هرچه بیشتر مسیر پیشرفت منطقه را فراهم کند…طرح مباحث فلسفی روانشناسی در جامعه مدنی ایران بصورت عام و در منطقه هرم و کاریان بصورت خاص حلقه گمشده ای است که در روستای بلغان پیدا شد….

 13. عبداله گفت:

  1

  0

  خیلی خوب

 14. ناشناس گفت:

  2

  0

  آقای اسماعیل احمدی در این جلسه صحبتی نکرده اند؟

 15. محمد گفت:

  4

  0

  در جواب شهروز از جویم: خوب نیست که به دیگران نسبت جهل و پوسیدگی بدین. یه‌خورده باید سطح مطالعه‌ و تحمل‌مون رو بالا ببریم. تهیه امکانات رفاهی در جای خود، تشویق به کتاب‌خوانی هم جای خود. هر کسی در زمینه علاقه‌ و تخصص خودش کار می‌کنه.

 16. از عسلویه گفت:

  3

  0

  قدم بسیار بزرگی در زمینه ی علم و فرهنگه در یه روستا ان شاءالله پایدار باشه .
  اتمنی لکم التوفیق

 17. از عمادشهر گفت:

  3

  0

  احسنت احستت چه کار قشنگ و با فرهنگی .به امید روزی که سطح مطالعه بره بالا….

 18. ناشناس گفت:

  2

  0

  احسنت بر آقای روستایی ،به امید موفقیتهای روز افزون روستای بلغان با فرهنگ
  درود بر صندوق خیریه بلغان و همه عزیزانی که در این زمینه تلاش کردن

 19. احمد بلغان گفت:

  1

  0

  کار بسیار عالی و بزرگی انجام گردید با مخاطبان خاص
  دست جناب روستایی و دیگر دوستان برگزارکننده درد نکنه
  ان شااله شاهد برگزاری بیشتر کتاب و کتابخوانی و تحلیل کتاب باشیم در تمام موضوعات که علاقه مندان بیشتری تحت الشعاع قرار دهد

 20. ابونجمي از خنج گفت:

  1

  0

  فرهنگ كتاب خواني ونقد وبررسي واقعا عالي ميباشد
  به اميد موفقيت

 21. لار گفت:

  2

  0

  خدا قوت و خسته نباشید
  یاد جشنواره های نوروزی افتادم

 22. مهاجر گفت:

  1

  0

  سلام ورود بربگزارکنندگان واقعا شایستگی خود وبلغان رانشان دادیددستتان دردنکند موفق وسربلندباشید

 23. إز بلغان گفت:

  1

  0

  افرين ???

 24. از نودشه.کرمانشاه گفت:

  0

  0

  به امید موفقیت روز افزون تمامی روستاها و بالارفتن فرهنگ مردم و جامعه…بنابه مطالعه ی نظرهای دوستان از مناطق مختلف،دوست دارم بگم:دوستان،نیاز به دعوای لفظی نیست،این جلسات در جای جای جنوب یا هر جای کشور برای تشویق به کتابخوانی وفرهنگ سازیست نه اینگونه بحث و جدل که ناراحت کردن خودشخص و طرفش را در پی داشته باشد.بیایید دیدمان را عوض کنیم و مثبت بنگریم و برای این موفقیتها خود را سهیم سازیم.با تشکر از استاد ارجمندم آقای روستایی.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان