میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در24 ژوئن 2020 ساعت 5:27 ق.ظ سرویس:مطلب شما 4 دیدگاه 214 بازدید

بحران فزاینده مسکن و زمین در «اوز»

بحران فزاینده مسکن و زمین در «اوز»

فرهاد ابراهیم پور/ اوز امروز:‌ بحران زمانی شکل می گیرد که اموری یا مجموعه ای از مسایل از حیطه کنترل و هنجار خارج شود.
وضعیت مسکن و زمین در اوز همینگونه است، نه راه حل قابل اتکایی برای عموم مردم برای مشکل مسکن و زمین آن ها در نظر گرفته شده است نه سازو کاری که جلوی عوامل بحران زا بگیرند.
تعداد زمین های محدوده شهری اوز با این رشد اندک جمعیتی اوز کفاف ۲۰ سال شهروندان اوز را خواهد داد.
پس چرا با وجود این همه زمین مشکل مسکن حل نمی شود؟
چون زمین ماده خام و استخراج نشده ای است که دلالان علاقه ای به استخراج آن و فراوری آن ندارند. چرا ندارند؟
چون اگر زمین های موجود که مناسب ساخت مسکن هستند تبدیل به خانه و مناطق مسکونی شوند درصد قابل توجهی از دلالان دایره دلالی اشان کم می شود و نمی توانند با دست بدست کردن زمین ها سود آوری داشته باشند.
شاید بپرسید در شهر ۲۰ هزار نفری اوز چرا اینهمه دلال وجود دارد؟
احتمال زیاد بسیاری از مردم ما می دانند وقتی نقدینگی در بخش مسکن و زمین بیش از اندازه شد و سودآوری هم داشت کسی سرمایه و پولش خرج تولید و توسعه اقتصادی نمی کند، بلکه هر کس پولی دارد زمین می خرد و آن ها که بیشتر دارند بیشتر می خرند. الان خرید خانه در اوز و بخصوص بین اقشار متوسط بسیار کم است و خریداران یا پولهای درهم و دلار دارند یا کسانی هستند که می توانند پول اضافی خود را بیشتر از خارج به بازار دلالی تزریق کنند تا به جای گذاشتن در بانک در مسکن سرمایه گذاری کنند.
از طرفی بدلیل کمبود مسکن در کل کشور، مسکن و بخصوص زمین در همه جای ایران سود آوری دارد و چه آن که ده متر در یک نقطه شهر دارد چه آن که چند هکتار دارند ماه به ماه رصد می کنند که چه میزان بر ارزش آن ها افزوده می شود و چون می بینند سود آن بیش از سود بانکی است همین سرمایه را نگه می دارند.

آن کس که چندین زمین دارد و پول ساخت هم دارد وارد ریسک ساخت مسکن نمی شود درست است که مسکن هم قیمتش ماه به ماه در حال اوج گیری است اما سرمایه ای که برای ساخت مصرف می شود به اندازه داد و ستد زمین خالی فایده ندارد و به سهولت پول نمی شود و برای همین بازار دلالان فعال و پر رونق شده است تاجایی که تعدادی از زنان اوزی هم وارد این گود دلالی شده اند.

آیا راه حلی هم هست؟
راه حل ها با توجه به قوانین موجود و امکان اجرایی این قوانین مطمئنا متفاوت خواهد بود .
۱_اولین راه حل که عاجل و مهم است قبول این واقعیت بحرانی از طرف مسئولین شهری است.
تا به این نتیجه نرسیده باشیم که مشکل مهمی وجود دارد هیچ اقدامی نخواهد شد هیچ طرحی به سرانجام نخواهد رسید.
۲_ مسئولین شهری چند جلسه مشورتی بگذارند، با یک جلسه نمی شود مشکلی به این بزرگی حل کرد و راه حل معقول داد .بعد از جلسات نکته نظرات خود را پیرامون این مشکل جمع بندی کنند و در نشریات و رسانه ها منتشر کنند تا مردم با نظر آن ها در حل این مشکلات آشنا شوندو راهکار پیدا کنند.
۳-از شهردای سوال شود آیا قانون و تبصره ای برای زمین های معطل مانده شهری برای ساخت و ساز وجود دارد یا نه؟
چون زمین های بسیاری در اوز است که مدت ۳۰ سال فقط دست به دست می شود چرا این زمین ها که در مرکز و خیابان های اصلی شهر و کمربندی و محدوده شهری می باشد بعداز گذشت اینهمه سال نساخته اند. شهرداری در این زمینه توضیح دهد تا اگر توهمی در این باره است اذهان مردم روشن گردد.

۴- دولت و مسئولین می توانند در باره این مشکل طرحی ارائه دهند چون سازمان های زمین شهری و منابع طبیعی و دیگر نهادهای ناظر و مسئول بر زمین های کشور اینها هستند می توانند طرحی ارائه کنند تا سرمایه گذاران جذب ساخت و ساز شوند. من اطمینان دارم که خیرین و تجار خارج از کشور هم از این طرح استقبال کنند. طرحی چون ساخت مجمتع های مسکونی ۴۰ و ۵۰ و ۶۰متری که زود بازده است می تواند بار زیادی از دوش مردم کم توان خواهان مسکن بردارد .

این نوشته راهی جستجو می کند تا به راه حلی برسد.
مطئن باشیم که اگر در شهر اوز ساخت و ساز واحدهای مسکونی صورت گیرد دست دلالان کوتاه و کوتاه تر خواهد شد و رونق کاری به شهر و شهرستان باز می گردد ساخت و ساز در بسیاری از کشورهای دنیا رونق می آورد از مهندس و بنا گرفته تا گچ کار و کاشی کار تا شیشه بر و در وپنجره ساز تا نقاش و نجار تا لوله کش و برق کار و ده ها شغل دیگر فعال می شوند و شهر از این خمودگی و دلال بازی بدر می آید.
برای این کار اراده ای جدی لازم است با شعار و حرف های تکراری در دنیای مجازی و حرف های بی پشتوانه نمی شود مشکل را حل کرد. اراده ای جدی با همکاری همه نهادها و مسئولین ذیربط و مهندسین و مشاوران دلسوز شهرمان .
امیدوارم مسیری بزودی طی شود که امید از دلمان نرود.


4 نظر

 1. لارستانی گفت:

  0

  0

  مشکل گرانی زمین ومسکن در همه ایران وجود دارد اما در منطقه لار گراش اوز خنج وکلا جنوب فارس بخاطر وجود پولهای امارات مضاعف است ومردم عادی را کلافه ونا امید کرده متاسفانه مسولان هم بیتفاوت شده اند

 2. اوزی گفت:

  0

  0

  اری برادر جان اوضاع ملک ومسکن بس ناجوانمردانه گرم است سرمایه داری خوی وخصلت خودش را به خوبی نشان میدهد

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  یک راه حل ساده وجود دارد که در اکثر کشورها به عنوان قانون مد نظر است آن هم مشمول کردن مالیات برای مالکانیست که حجم گسترده ای زمین و ملک دارند. جای تهجب است چرا در کشور ما این مساله اجرایی نمیشود. با همین قانون مشکل تا حد قابل توجهی حل خواهد شد.

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  احسنت به اقاي ابراهيم پور.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان