میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در17 نوامبر 2020 ساعت 7:27 ب.ظ سرویس:برگزیده ها 3 دیدگاه 328 بازدید

بخش کرونای بیمارستان لار این روزها حال و روز خوبی ندارد

گفت‌وگو با یکی از پرستارانِ فعالِ بخش کرونای بیمارستان لار:

بخش کرونای بیمارستان لار این روزها حال و روز خوبی ندارد/ ازسوی خانواده‌هایمان نه سرزنش بلکه تشویق می‌شویم/ فوت دکتر «زینلی» و آقای «حمایت» برایمان بسیار سنگین بود

زینب دلام/ آفتاب لارستان: ماه‌ها از شیوع ویروس کرونا می‌گذرد، ویروسی که نظم عادی زندگی انسان‌ها را به‌هم ریخت و جهان را با چالشی بزرگ مواجه کرد.

با گذشت بیش از ۹ماه از شیوع این بیماری، هنوز درمانی قطعی برای آن کشف نشده و در حال حاضر تنها راه، پیشگیری است، آن هم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از جمله ماسک زدن و شستن دست‌ها با آب و صابون و ضدعفونی کردن محیط اطراف.

یکی از اقشاری که در ارتباط مستقیم و شاید گفت در خط مقدم جنگ با کرونا قرار دارند، پرستاران و پزشکان بخش کرونای بیمارستان‌ها هستند، کسانی که رنج درمان بیماران کرونایی را به دوش می‌کشند، روزها و شاید گفت ماه‌ها از خانواده‌هایشان دور هستند، برخی از آن‌ها به این بیماری مبتلا شده و برخی هم در این راه به شهادت رسیده‌اند.

از ابتدای ورود کرونا به لارستان، یعنی از اوایل ماه اسفند سال گذشته تاکنون، پزشکان، پرستاران و پرسنل بخش کرونای بیمارستان امام رضا(ع) لار همواره با تمام تلاش و از جان‌گذشتگی، در بحران‌های مختلف، از گرمای طاقت‌فرسای ماه تیر تا بحران پاییزیِ الآن به درمان بیماران بستری و بدحال کرونایی همت گمارده‌اند.

برای آشنایی بیشتر با حال و هوای بخش کرونا، به سراغ یکی از پرستاران این بخش در بیمارستان امام رضا(ع) لار که از همان روز نخست شیوع بیماری کارش را در بخش شروع کرد رفته‌ایم؛ «زین العابدین قائدی» پرستار جوان اهل شرفویه، تجربه خود از فضای حاکم بر بخش کرونا و نحوه مواجهه با بیماران کرونایی که در این بخش بستری هستند را با ما در میان گذاشته است که در ادامه می‌خوانید:

***

لطفا خودتان را به‌طور کامل معرفی کنید.

زین العابدین قائدی، ۳۰ ساله، پرستار بخش کووید بیمارستان امام رضا لارستان و اهل شرفویه هستم و به مدت سه سال است که در بیمارستان مشغول به کارم.

قبل از کرونا در چه قسمتی کار می کردید و چرا بعد از آن وارد بخش کرونا شدید؟

قبل از اینکه وارد بخش کووید شوم در بخش POST CCU مشغول به کار بودم که در واقع یک بخش قلبی است؛ از زمانی که کرونا در ایران شیوع پیدا کرد و بخش کووید از اوایل اسفندماه راه افتاد، در این بخش مشغول به کار شدم؛ در واقع، شروع به کار من در بخش کووید (بخش تنفسی عفونی) از همان ابتدای شیوع این ویروس در بیمارستان لار است، یعنی نزدیک به ۹ ماه است که در بخش کرونا کار می‌کنم.

از همان ابتدا که بخش کرونا در بیمارستان راه افتاد دو بخش CCU و POST CCU در بیمارستان تعطیل شد و با عنوانی جدید به نام بخش کرونا کار خودش را شروع کرد و از آنجایی که ما در بخش POST CCU کار می‌کردیم از همان ابتدا، به‌ویژه در فضای ترس و وحشتی که در آن زمان حاکم بود، احساس وظیفه کردیم و علاقه‌مند شدیم که در این بخش خدمت کنیم و ادامه کارمان را در این بخش انجام دهیم، هیچ اجباری هم برای ورود به بخش کرونا نداشتیم؛ در واقع، در بیمارستان امام رضا، هیچ اجباری برای هیچ کدام از پرسنل برای ورود به بخش کرونا وجود نداشت و همه کسانی که در بخش کار می‌کردند و الآن کار می‌کنند به‌صورت داوطلب وارد این بخش شدند.

چند پزشک، پرستار و خدمه در بخش کرونای بیمارستان کار می‌کنند؟

تقریبا ۱۰ متخصص داخلی، عفونی و بیهوشی به‌صورت شیفتی و دائم بیماران را ویزیت می‌کنند. در حال حاضر، حدود ۱۸ پرستار در بخش کرونا کار می‌کنند، البته در پیک قبلی تعدادمان بیشتر بود و به ۲۸ نفر هم می‌رسید؛ همیشه بین ۶ تا ۷ خدمه و ۶ تا ۷ کمک بهیار هم در بخش مشغول خدمت به بیماران کرونایی هستند.

خانواده چطور با کار کردن شما در بخش کرونا کنار آمدند؟

خانواده‌های بیشتر بچه‌هایی که در بخش کووید کار می‌کنند با این موضوع مشکلی ندارند و حتی تشویق‌شان هم می‌کنند، ما هم از ابتدا هیچ مشکلی با این موضوع نداشتیم و خانواده نیز هیچ مشکلی نداشتند و تشویق‌مان هم کردند.

البته به‌دلیل اینکه خانواده‌ام در شهر لار زندگی نمی‌کنند رفت و آمدم با آن‌ها کمتر است، از زمان شیوع کرونا رفت و آمدم را کمتر کردم و محدودیت‌هایی برای خودمان قائل هستیم و معمولا رعایت می‌کنیم که خدایی ناکرده اتفاقی نیفتد، اما ایثار واقعی را کسانی انجام می‌دهند که هر روز با خانواده در تماس هستند، رفت و آمد می‌کنند، چه بسا در خانه بچه کوچک و سالمند دارند یا افرادی در خانواده هستند که بیماری‌های زمینه‌ای دارند؛ آن‌ها این از خودگذشتگی را انجام می‌دهند و با این وجود در بخش کار می‌کنند و با خانواده هم در تماس هستند.

پوشش‌تان در بخش کرونا به چه صورت است و چند ساعت در روز در آنجا کار می‌کنید؟

ما از ابتدای ورود به بخش اتاق تعویض لباس داریم، در آنجا گان ضدویروس می‌پوشیم، کلاه و دو عدد ماسک، یک ماسک سه لایه و یک ماسک N95، عینک، گاهی شیلد صورت و حتما از روکفشی و در تمام مدت از دستکش استفاده می‌کنیم.

لباس یک سری محدودیت‌ها برایمان ایجاد می‌کند، از جمله گرما و عرق کردن به‌ویژه در فصل تابستان؛ اما بچه‌ها با این موضوع کنار آمده‌اند و همه استفاده می‌کنند.

توصیف‌تان از فضای حاکم بر بخش کرونای بیمارستان امام رضا(ع) لار چیست؟

با توجه به اینکه بخش، بخش کروناست و پرسنل با لباس فرم خاصی در آنجا ظاهر می‌شوند از بیرون ممکن است وحشتناک به نظر برسد و ترس و دلهره‌ای در کسانی که در بخش بستری می‌شوند به وجود آید، اما اگر وارد بخش شوید واقعا اینطور نیست، بلکه فضا و جوی بسیار صمیمیانه و دوستانه چه بین پرسنل درمان و چه در بین پرسنل و بیماران حاکم است و همه مثل یک خانواده هستند.

با جو صمیمانه‌ای که در بخش حاکم است خستگی از تن بچه‌ها بیرون می‌آید، به‌ویژه زمانی که بیماری ترخیص می‌شود و با حال خوب و لب خندان به خانواده‌اش تحویل داده می‌شود.

خودتان هم به کرونا مبتلا شده‌اید؟

خوشبختانه به لطف خداوند و دعای خیر مردم تا الآن ما از بیماری در امان مانده‌ایم، خودم مبتلا نشده‌ام اما چند نفر از همکاران‌مان مبتلا شدند و برخی از آن‌ها هم دوره سختی را گذراندند.

حال و روز بیماران بستری در این بخش به چه صورت است؟

بخش کرونا در این روزها حال و روز خوبی ندارد و تعداد بیماران بستری و مریض‌های بدحال رو به افزایش است؛ امیدواریم که خداوند کمک کند و هرچه زودتر از آمار بستری و بیماران بدحال کاسته شود و به صفر برسد.

بیماران کرونایی چه علائمی دارند؟

علائم کرونا، طیف وسیعی از علائم است که ممکن است از یک آبریزش بینی ساده، احساس سرماخوردگی، سرفه‌های خشک و در برخی مواقع سرفه‌های شدید، تب، لرز، احساس ناراحتی در قفسه سینه، سردرد، درد ناحیه شکم، در برخی موارد تهوع و استفراغ و در موارد شدیدتر هم احساس تنگی نفس شروع شود که برای بیماران مشکلات زیادی ایجاد می‌کند و متاسفانه در بعضی از بیماران این علایم به‌حدی شدید است که بیمار دچار مشکل می‌شود.

حالات و روحیات بیماران بستری در بخش کرونا به چه صورت است؟

بسیاری از بیمارانی که وارد بخش می‌شوند، با وجود اینکه به کرونا مبتلا هستند، بسیار باانگیزه، بانشاط و با روحیه قوی هستند و این در درمان بیماری‌شان بسیار کمک‌کننده است و مایه دلگرمی و بالا رفتن روحیه پرسنل نیز هست، البته برخی از بیماران هم روحیه ضعیف‌تری دارند اما پرسنل معمولا سعی می‌کنند که به نحوی به این بیماران کمک کنند، از لحاظ روانی آن‌ها را حمایت کنند تا در درمان‌شان مشکلی پیش نیاید و زودتر بهبودی‌شان را به‌دست آوردند.

به هر حال، روحیه فاکتور بسیار مهمی در درمان هر نوع بیماری به‌ویژه در درمان بیماران کرونایی است و روحیه خوب خیلی به درمان کمک خواهد کرد.

تلخ‌ترین خاطراتی که تاکنون از بیماران کرونایی داشتید را تعریف کنید.

فوت «دکتر زینلی» که در عرصه بهداشت و درمان و به عنوان دندان‌پزشک در حال خدمت به مردم بودند و به دلیل ابتلا به کرونا درگذشتند برای پرسنل و همچنین همشهریان‌مان بسیار سخت بود.

همچنین، فوت «آقای حمایت»، پرستار بخش کرونا که مدت زیادی نبود به جمع ما پیوسته بود و در مرخصی به سر می‌برد و متاسفانه در خواب ایست قلبی کرد و در خانه فوت شد برای ما و پرسنل بیمارستان بسیار سنگین بود.

البته فوت هر یک از بیماران در بخش، یک تجربه و خاطره تلخ برای ماست، یاد آن‌ها در ذهن ما می‌ماند و هیچ وقت از ذهن‌مان پاک نخواهد شد.

به عنوان کسی که ماه‌ها در بخش کرونا و در ارتباط مستقیم با بیماران کرونایی بوده‌اید، چه درخواستی از مردم دارید؟

حتما محدودیت‌ها و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند، از ماسک و محلول‌های ضدعفونی کننده استفاده کنند، تا جایی که امکان دارد از خانه خارج نشوند، از رفت و آمدهای غیرضروری پرهیز کنند و خانواده و اطرافیان‌شان را نیز تشویق کنند که حتما رعایت کنند.

ظرفیت کادر درمان محدود است و اگر این روند در مدت طولانی ادامه پیدا کند قطعا کادر درمان هم خسته خواهند شد؛ امیدوارم که به همت مردم عزیز کشورمان و مسئولانی که این موارد را قانون‌گذاری و اجرا می‌کنند بتوانیم این مشکل را هم برطرف کنیم و پیروزی بر کرونا را در سریع‌ترین زمان به‌دست آوریم و کرونا را شکست دهیم.

در پایان هم تشکر ویژه‌ای از «سرکار خانم برزو» می‌کنم که بار میدانی و مستقیم بخش کرونا بر دوش ایشان است و آرزوی سلامتی و موفقیت برایشان دارم.


3 نظر

 1. فوزیه گفت:

  0

  0

  ان شاءالله هرچی زودتر مریضی کرونا بره وخدا پشت و پناه کادر درمان باشه و همیشه سالم وسلامت باشن ،و همه پروتکل های بهداشتی رو رعایت کنن وماسک بزنن تااین مریضی منحوس زودتر ازجامعه وایرانمان بره وراحت زندگی کنیم وذاتش آموزان برن سردرس ومدرسون به یاری خدای حق ودانا

 2. انصاف گفت:

  0

  0

  چرا اینقدر خودباخته هستیم و از داروی امام کاظم نام نمی بریم خوزستان با داروی امام کاظم سفید شد در مراسم اربعین در کربلا علیرغم جمعیت میلیونی کسی نمرد و کرونا نگرفت عدم پوشش رسانه ای این موضوعات خبر از باند مافیای دارو و تجهیزات و منفعت طلبانی دارد وابسته به سازمان بهداشت جهانی و شرکت های صهیونیستی. خود را به خواب زدن تا کی؟ داروی امام کاظم ایمنی بدن را بالا می برد و نیاز به این ظواهر مسخره نیست یک نفر را پیدا کنید که داروی امام کاظم خورده باشد و در اثر کرونا فوت کرده؟

 3. مدینه صابری گفت:

  0

  0

  ان شاء الله حال هوا خوب شود ؛ کرونا دست بردار می شود و از جامعه لارستان عزیز رخت بر می بندد و کوله باری بدون دستاورد را با خود می برد.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان