میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در23 ژانویه 2020 ساعت 1:53 ق.ظ سرویس:برگزیده ها, مطلب شما 12 دیدگاه 992 بازدید

برای «سارا» و «صبا»ی شهرم می نویسم

برای «سارا» و «صبا»ی شهرم می نویسم

به بهانه هفتمین روز خاکسپاری سارا و صبا سعادت از شهدای سانحه هواپیمای اوکراینی

کامران جعفری/ گراش: یک هفته گذشت، یک هفته ای که برای پدر سارا و صبا به اندازه یکسال غم و دردِ فراق داشت. برای دوستان سارا و صبا به اندازه یک دنیا غم دوری و نبودن بود. برای اقوام، آشنایان و برای هم کلاسی های سارا و صبا درد بود و رنج بود و آه و حسرت.

حسرتِ امیدهایی که بر باد رفت؛ حسرتِ آرزوهایی که نرسیده چون حبابی بر آب شد و نابود و بیش از همه برای پدر، حسرتِ ندیدن نوگل های پرپرشده اش در لباس عروسی و نوه هایی که آرزوی دیدنش را داشت اما هرگز نخواهد دید. حسرتِ بر باد رفتن یک عمر، حسرتِ نابودی همه داشته ها و همه بافته هایش و همه آنچه را که عمری در تلاش برای ساختنش بود.

غمی سنگین در وجودم رخنه کرده و خواب را از چشمانم ربوده است؛ هر چه گشتم و هر کجا سر زدم، هیچ مقصری برای این فاجعه تراژیک نیافتم بجز «جنگ»!

نفرتی عجیب از این واژه در کل وجودم نهفته است؛ به هر نقص و کمبود و نبودن هایی که سر می زنم، دلیلش را در واژه شیطانی جنگ می بینم.

راستی بشر چرا دست از جنگ و جدال های خونینش نمی کشد؟!

با اینکه همه عقلا و اندیشمندان بر این باورند که جنگ هیچ برنده ای نداشته و ندارد ولی با همه پیشرفت های بشری، متاسفانه می بینیم که هنوز که هنوز است، جنگ قربانی های خود را می گیرد.

عزیزانی را از میان ما می چیند و پرپر می کند اما بازهم درس نمی گیریم و گاه و بیگاه و بیشتر ندانسته، با جنگ طلبان همراه می شویم و ناقوس جهنمی جنگ را به صدا در می آوریم.

بیاییم و آواز مهرورزی، صلح و دوستی را سر دهیم و گل بکاریم و گل هدیه دهیم تا بجای گلوله ها، گلِ دوستی و محبت را نثار یکدیگر کنیم.

داغ فرهیختگان جوان شهرم، سارا و صبا برای همه و من هم سنگین و جانکاه بود و برای حفظ و نگهداری از سرمایه های شهر و کشورم تنها کاری که از دستم بر می آید را انجام دادم و این چند خط را برای شادی روح پاک این عزیزان نوشتم؛ شاید گامی باشد برای مبارزه با جنگ طلبی، برای پایداری صلح و دوستی؛ برای اینکه بیش از این سرمایه های انسانی و مالی کشورم صرف جنگ افروزی های جنگ طلبان نشود.

برای صبا و سارای وطنم؛ برای سعید و نیلوفر؛ برای سروش؛ برای سردار سلیمانی؛ سرباز وطنم؛ برای همه جانباختگان هواپیمایی؛ برای سانچی و پلاسکو؛ برای جانباختگان سیل آق قلا و شیراز؛ زلزله کرمانشاه و بم؛ برای جانباختگان روزانه جاده ای؛ برای همه و همه کشتگانی که بخاطر «اشتباه انسانی» که می توانستیم و می توانیم جلوی آنرا بگیریم و نگرفتیم؛ مینویسم.

می نویسم تا دست از جنگ برداریم؛ چه جنگ خارجی و چه جنگ داخلی که هر لحظه در حال قربانی گرفتن است.

برای تمام شدن جنگ با سرمایه های انسانی کشور؛ برای جلوگیری از فرار مغزها و مهاجرت نخبگان؛ برای نابود نکردن بیشتر اعتماد عمومی؛ برای زنده کردن دوباره شفافیت؛ برای احیا شدن قانون؛ برای برچیدن بساط دروغ و تهمت و افترا و برای نابودی کینه ورزی و برای انسجام و همبستگی ملی و برای شکوفایی و پیشرفت کشور عزیزمان ایران، می نویسم و خواهم نوشت تا فردا روز خجل و پشیمان نباشم که کاش بیشتر سعی کرده بودی؛ گرچه سعی و تلاش یک نفر بجایی نمی رسد اما نباید دست از تلاش برای بهتر بودن کشید.

بیایید برای شکوفایی و آینده ای بهتر برای ساراها و صباهای سرزمین مان، صلح و دوستی را به همدیگر و جهانیان مخابره کنیم.


12 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  این بندگان خدا نه در گراش زندگی کردند و نه حتی یکبارگراش را دیده باشند . گراش را بر خود نمی پسندیدند . با این حال روحشان شاد

 2. همشهری گفت:

  0

  1

  این آقا خودش با زمین و زمان با طبیعت با انسانیت و حتی با خودش هم جنگ دارد چگونه دم از صلح می‌زند. منظور از صلح در نظر ایشان سرخم کردن جلو آمریکاست چرا که او آمریکا را مالک. دنیا و آخرت می‌داند، بهتر است نیم ساعت با او هم سخن شوید تا بدانید چه درون شری دارد.

 3. هاشمی گفت:

  0

  0

  با سلام
  واقعا آفرین به چنین نگاهی
  ای کاش سیاستمداران نیز بجای واژه ی نفرت انگیز جنگ و”جنگ،جنگ تا پیروزی” از واژه ی صلح و دوستی و همزیستی استفاده می کردند چرا که جنگ، هیچ پیروزی ندارد، و بازی جنگ، بازی باخت-باخت است.
  به امید آن روز

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  لعنت بر جنگ

 5. اریا گفت:

  0

  0

  عجب صبری خدا دارد
  لعنت به جنگ و جنگ افروز

 6. سعید گفت:

  0

  0

  عالی بود و درد آور ٬ کاش جنگی نبود تا رنجی نمیبردیم کاش حاکمان جهان از عقلا بودند . پیروز باشید

 7. عليرضا گفت:

  0

  0

  سلام
  يكي نيست به اين آقاي فيلسوف بگه قيمه ها رو تو ماستا نريز آخه سيل و زلزله كي گفته خطاي انساني؟!! لطفا از اسم شهيد حاج قاسم براي جلو بردن و تعنه زدن جبهه سياسي خود به ديگري استفاده نكن هر چند كه مردم بسيار دانا تر از اين صحبت هاي شبه روشن فكرانه هستند….

  (ولا تلبسوا الحق بالباطل وتکتموا الحق ):(و حق را بوسیله باطل نپوشانید و آن را انکار نکنید)یعنی حق را کتمان نکنید و آن را به لباس باطل درنیاورید و سپس ادعانکنید که آن باطل ،حق است (وانتم تعلمون ):(درحالیکه شما بخوبی می دانید) یعنی حق رابخوبی می شناسید و می دانید که رسالت محمد(ص ) و اسلام حق است اما برای حفظ امتیازات و منافع و وجهه خود آن را انکار می کنید.

 8. ناشناس گفت:

  0

  0

  “بیاییم و آواز مهرورزی، صلح و دوستی را سر دهیم و گل بکاریم و گل هدیه دهیم تا بجای گلوله ها، گلِ دوستی و محبت را نثار یکدیگر کنیم.”

 9. ح.توانا گفت:

  0

  0

  چه جالب
  به ما تهاجم شده و ما پاسخ دادیم آقا نصیحت می کند جنگ نکنیم.
  میشه بفرمایید بین صبا و سارا با سردار سلیمانی و همراهانش چه تفاوتی است؟
  در زمانی که یک دشمن متجاوز منتظر تسلط بر کشور توست خیانتبارترین تفکر، ترویج تسلیم است.

 10. لاری فهمیده گفت:

  0

  1

  جناب آقای جعفری، اولا کاملا دراشتباهید اکثراین کشته شده ها درجنگ نبودند، عامل اکثر این حوادث از بی خردی وضعف دولتی است که جنابعالی وخیلی از اصلاحاتی ها روزی براش سینه چاک میکردید، والان که عامل تذلل وخواری شدند دم از صلح میزنید، شما که از اول دم ازمذاکره وصلح میزدید چی چیزی عایدمملکت کردید؟ غیر از تحریم، کشتن قهرمانانی مثل سردار سلیمانی، برباددادن انرژی هسته ای و……. فعلا مه مملکت رو به خاک سیاه نشوندید با این مسؤولین و دولت بی تدبیر.بس کنید. عامل بدبختی مردم و مملکت شماییدودارودسته رییس جمهور بی خرد وناکارآمد ،بی تدبیری،بیخردی ورا به جنگ متهم میزنید.کمی تعقل ومنطق که ندارید.

 11. حمیدرضامقیم کرمان گفت:

  1

  0

  گرطالب صلحی،همواره برای نبرد آماده باش.

 12. ناشناس گفت:

  1

  0

  زنده باد صلح و دوستی. اما ای کاش اونوری ها هم صلح رو قبول داشتن و هر روز به یه کشوری حمله نمی کردن. به قول قرآن اونها تا دین شما رو نگیرن رهاتون نمی کنن. ما که صلح رو دوست داریم برو به اونها بگو

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان