میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۲۰ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۲ ب.ظ سرویس:برگزیده ها, شهر و شهروند 6 دیدگاه 1,053 بازدید

برای مرمت کامل قلعه «اژدهاپیکر» به کمک شهرداری نیازمندیم/ کاربری محوطه قلعه به زودی اعلام می شود

برای مرمت کامل قلعه «اژدهاپیکر» به کمک شهرداری نیازمندیم/ کاربری محوطه قلعه به زودی اعلام می شود

آفتاب لارستان: مرمت قلعه اژدهاپیکر و مقبره مادر نادر، از محل اعتبارات امانی پایگاه میراث فرهنگی در حال انجام است.

خشایار شیبانی مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی لار با بیان این خبر افزود: مرمت مقبره شامل پر کردن کف و کف سازی همچنین زدودن گچ های تبله کرده و رطوبت زدایی و مجددا گچکاری داخلی و نور پردازی است و در بیرون هم نماسازی مجدد و مرمت ترک ها و آسیب های بیرونی است.

وی مرمت استحفاضی قلعه در فاز یک را شامل استحکام بخشی پی ها و مرمت بخشی از دیوارهای پیرامونی و کاهگل نمودن آن اعلام و هدف اصلی از این کار را جلوگیری از فرسایش مصالح و آسیب های طبیعی و انسانی عنوان کرد.

شیبانی در مورد روند مرمت داخل قلعه هم گفت: آوار برداری سطحی و تثبیت فضاها و کاهگل نمودن آن برای جلوگیری از انواع آسیب ها خصوصا باران در اولویت کار ما قرار دارد. همچنین طرح راه پله هم پیشنهاد شده که در صورت تصویب در شورای فنی استان اجرا می شود.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی لار در مورد هزینه های این کار تصریح کرد: مرمت کامل قلعه چند میلیار تومان هزینه در پی دارد که از عهده میراث به تنهایی خارج است و امیدواریم شهرداری لار نیز مشارکت نماید و این پایگاه جهت ادامه مرمت در سال ۹۶ هم اعتبار خوبی پیشنهاد نموده است و در صورت تخصیص، مراحل بعدی آغاز خواهد شد.

شیبانی درباره روند نظارت کیفی بر انجام این پروژه تاکید کرد: تمامی مراحل مرمت بنا به صورت روزانه کنترل می شود و تمامی کارها علاوه بر نظارت پایگاه، معاونت میراث استان هم نظارت می کند.

وی همچنین درباره کاربری محوطه اطراف قلعه اژدهاپیکر گفت: اطراف قلعه که شامل حریم درجه یک می باشد فاقد کاربری مصوب است و در سال جاری طرح تفضیلی ویژه بافت تاریخی لار توسط مشاور یعنی دانشگاه شیراز، در حال تهیه است که در این طرح کاربری آن مشخص خواهد شد.

وی در پایان در مورد برنامه های آتی پایگاه میراث فرهنگی لار گفت: برنامه های آتی این پایگاه افزون بر ادامه مرمت و مطالعات و پژوهش در حوزه میراث فرهنگی خواهد بود و در دو حوزه گردشگری و صنایع دستی هم فعالیت خواهیم کرد  و انشاله در این دو حوزه نیز کارهای بزرگی انجام خواهد شد.

وی در توضیح این مطلب افزود: یکی از مهمترین کارهایی که در سال جاری انجام شده تهیه میراث مکتوب لارستان بوده که با همکاری دکتر وثوقی تعداد ۱۱۹ جلد از کتب تاریخی لارستان از قرن ۷ تا عصر حاضر از کتابخانه های داخلی و خارجی جمع آوری و نسخ آن چاپ شده که تقریبا ۱۵ جلد آن منحصر به فرد است و از این پس گنجینه بزرگی برای پژوهشگران در دسترس خواهد بود و فعلا در مرکز اسناد میراث استان نگهداری می شود و پس از تجهیز موزه و مرکز اسناد پایگاه به لار منتقل خواهد شد. یکی دیگر از کارهای امسال ما نیز احیای مقبره سرهنگ در گوشه باغ نشاط است که در حال انجام می شود و تعدادی سنگ قبر هم که در داخل باغ نشاط است به آنجا منتقل و حفاظت خواهد شد.

مطالب مرتبط:

قلعه اژدها پیکر لارستان ثبت ملی می‌شود/ در ورودي قلعه، قهوه خانه سنتي ساخته مي شود

برج «مادر نادرشاه» درحال مرمت است+ عکس

فراخوان دعوت به همكاري/ مهندسان لارستان براي ثبت جهاني «قلعه اژدها پيكر» همكاري كنند

«قلعه اژدهاپیکر» به زودی مرمت و «باغ نشاط» احیا می شود


6 نظر

 1. سکینه گفت:

  0

  0

  با تشکراز مدیر محترم پایگاه باید عرض شود شهرداری و شور ا و مسئولین شهری کارنور پردازی قلعه را انجام دادند و د رصورت عقد قرداد مشارکت نیز خواهند داشت ، سوال اینجاست که طی مصاحبه قبلی فرموند صد میلیون تومان هزینه می شو یعنی یک اتاق سفیدکاری کردن و سمبل کاری پایه دیوا رقلعه صد میلیون هزینه شده است ؟ از طرفی هشتاد میلیون تومان جهت طرح قلعه سال قیل انجام شد پسآن به کجا رسید گویا مهندسان بومی لار مثل آقای فروتن هم دخیل بودند از آن طرح حداقل چکیده ای بفرمایید تا افق دید شهروندان روشن گردد.
  بالای قلعه هم گویا دل زلیخا پاره پاره شده گویی مهندسان درقالب حفاران قاچاق در پی گنج می باشند و….

 2. علی گفت:

  0

  0

  پایگاه بهتر است به وظیفه ذاتی خود که پژوهش است برگردد و پرونده ثبت جهانی بازار پس از ۹سال به سرانجام برساند باقی کار پیش کش…..یا حداقل مانند پایگاه بیشاپورکازرون بودجه میلیاردی بگیرد… بد نیست از بودجه های گرفته شده و موارد مصرف شده نیز صحبتی شودتا زحمات بیدریغ مدیر محترم پایگاه برهمگان آشکارگردد

 3. بی بی و باباجی گفت:

  0

  0

  خوهشا نورپردازی این جا رو دیگه به شهرداری واگذار نکنین.
  کاش کاری میشد که اسبهای اشخاص خاص اونجا اطراق نکنن. یه فکری هم برای معتادان تزریقی بفرمایید که پاتوقشون قلعه است.

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   عجب !!!!!!مگه اونجا میدان اسب سواری شده جدیدا.
   احتمالا اگه اینجوره ،مسئولین میراث خوابشون هست.
   حیف این بناهای تاریخی که تو لار هستش
   آثارباستانی = میدان اسب سواری

 4. لار گفت:

  0

  0

  مدیر محترم سایت افتاب لارستان خواهشا این متن منتشر کنید.
  اخه در ادارات لار چه خبره؟؟
  بخاطر منافع شخصی و قومی بعضی ها چه بلایی سر لار اوردند.
  این همه نخبه با تحصیلات عالی تو خونه بخاطر نداشتن پارتی تو خونه بیکار نشستن بعد بعضی ها که بخدا لیاقت ندارن اوردن مسول کردن.
  ببینید وضعیت اثار منطقه لار.
  قلعه اژدهاپیکر خراب.
  قلعه ننه نادر سفید کاری شده(هزینش میگن صدمیلیون).خانه های تاریخی خراب.
  هنگ ژاندارمری که از نظر معماری بی نظیر هست و میتوانست از جاذبه های گردشگری باشد در حال نابودی. جالبه یکی از مسولین میراث فرهنگی یبار میگفت حال میده اینجارو قلیون خونه کرد.
  قلعه قدمگاه ویران.
  اتشکده اذرفرنبغ ویران.
  کاروانسرای بریز ویران.
  چرا این مسولین جوابگو نیستند.

 5. در جواب لار گفت:

  0

  0

  اقا مگه نمیبینی میخوان تغییر کاربری بدن قلعه اژدهاپیکرو.میخوان قلیان خونش کنن.
  الکی خون خودت جوش نیار. هزار سال دیگه هم این مسولین ازجاشون تکون نمیخورن.
  میدونستین موزه ایران چی کم داره؟مسعول عتیقه. که الحمدالله مسولین لار همه عتیقه هستند

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان