میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در30 دسامبر 2016 ساعت 8:15 ب.ظ سرویس:یادداشت 9 دیدگاه 2,025 بازدید

برای همه و هیچ کس!

برای همه و هیچ کس!

ertمرضیه شمس: جسارت به خرج می‌دهم و بی‌مقدمه شروع می‌کنم. این کاغذ بی‌زبان که قرار است با حرف‌هایم به سیاهی بکشانمش، این روزها بهای معنوی‌اش دیگر به‌اندازه شیشه پاک کردنی که حداقل به شفاف شدن دنیای پشت شیشه ختم می‌شد، هم نمی‌رسد!

روزنامه، هفته‌نامه، دوهفته‌نامه، ماهنامه یا هر نامه دیگری که می خواهد صدای وزینش را به گوش مخاطبان برساند، تقریبا بعد از انقلاب چنان تولید فله‌ای داشته که حالا ناخوش‌احوال شده است و دارد به کما می‌رود. اولویتِ دادنِ اعطای مجوز به افراد دیگر تخصص و سابقه نیست. همین‌که سواد نوشتن داشته باشی (البته سواد در معنای لغوی مدنظر است، نه بی‌سوادانی که می‌نویسند و حتی نمی‌دانند چه نوشته‌اند و از کجا کپی کرده‌اند!) و قلم را از خودکار و خودکار را از خودنویس تشخیص بدهی و بدانی تا کجا می‌توان خط قرمز کشید و از خط زرد هم برای تزیین روزنامه‌ها خوشت بیاید و یاد گرفته باشی چگونه جاده خاکی‌ها را با بولدوزر و چشم‌بسته آسفالت کنی، تمام موارد یک مدیرمسئول حاذق و جسور را دارا هستید.

اصلا مهم نیست که خبرهایتان خبرهای کپی شده یا کش رفته از بغل‌دستی‌تان باشد. اگر شما اشتباه کنید، بقیه هم اشتباه می‌کنند، اگر شما تکذیب کنید، بقیه هم تکذیب می‌کنند و اگر شما به شوخی و یا اصلا سهوا حرفی از دهان مبارکتان بیرون بیاید، بقیه هم خیلی ناخواسته دهن‌کجی می کنند. باوجوداین سوابق تکثیرشده، چیزی که از محتوای روزنامه‌ها منتشر می‌شود، خبرهای صاحبان سازمان‌ها و نهادهایی است که درونشان یک بخش روابط عمومی تدارک دیده‌شده تا مبلغ اهداف و سیاست‌های دیکته شده خود باشند. اینکه وجود روابط عمومی در هر سازمان چقدر حیاتی و ملزوم است بر هیچ‌کس پوشیده نیست و ارتباط با رسانه¬ها مزایایی برای هر دو سو دارد که بیشترین طیف آن را رپورتاژها و آگهی های دولتی و خصوصی در بر می گیرد که رسانه¬ها وظیفه دارند آن ها را در کنار مطالب تولیدی به گونه ای تنظیم کنند که شبیه محتوای عادی نشریه باشد. زمانی این مسئله به فاجعه نزدیک می‌شود که خبرنگار جایگاه خود را به‌عنوان مسئولی که باید بی‌طرفانه موضوعات پیرامونش را به‌نقد بکشاند و آگاهی‌بخش باشد، فراموش کند. خبری که فی‌الواقع از زبان روابط عمومی‌ها به خبرنگار تزریق شود، منعکس‌کننده دیدگاه خبرنگار نیست. اینکه یک نفر بنشیند و برای تمام رسانه‌ها خط‌مشی تعیین کند، بزرگنمایی کند و ایراداتی را که به دلش ننشیند، نفی کند و جامعه را به‌جایی برساند که فقط نظاره‌گر باشند، دیگر قدرت نقد و نقادی به حدی کاهش می‌یابد که تشخیص سره از ناسره غیرممکن می‌شود.

حالا اگر روزبه‌روز به تعداد نشریات ما افزوده و صدای نشریات محلی گویا و رساتر می‌شود، زیاد هم گل از رخسارمان نشکفد. بالاتر رفتن سطح استفاده از رسانه ها، الزاما به بالا رفتن سطح کنش های آن منجر نمی شود. البته تعداد معدودی از نشریاتی وجود دارد که رسالت و وظیفه خود را اطلاع رسانی و بصیرت افزایی بی شائبه و همچنین شرافتمندانه می دانند که روی سخن ما با آن¬ها نیست. ولی ارادتمندانی هم وجود دارند که برای به ثمر رساندن برنامه‌های ریز و درشت روزانه و چند صباحشان، تذکره‌ای می نویسد و به جان این کاغذ بی‌جان افتاده و وقتی که افاضاتشان لبریز شده و سرازیر، دست از کاغذبازی می کشند و بعد از انتشار چند شماره ناقابل، دیگر اثری از نسخه‌ها و آدم‌های خبر نویس و روزنامه به دست نمی‌بینیم. این در حالی است که حرفه‌ای‌ترین روزنامه‌نگاران نواندیش ما که مویی سفید کرده‌اند و کار و نفس کشیدنشان به بوی چاپخانه‌ها و کاغذها گره‌خورده بود، حقی برای  تولید نشریه و مجوز در این بازار گرم تولید فله‌ایِ مجوزها ندارند.

شاید این بهای سنگین از دست رفته و ضربات متحمل شده بر بزرگان این عرصه، برای ما روزنامه‌نگاران جوان قابل‌درک نباشد. چیزی که بیشتر با آن دست‌ و پنجه نرم می‌کنیم این است که اگر قرار باشد تمام زندگی‌مان را وقف انتشار کاغذهایی بکنیم که از دل‌ و جان، تک‌تک فعل‌ و انفعالاتش را به زیر تیغ تیزچشمانمان می بریم و با صبر و حوصله و کنار گذاشتن تمام تفریحات سالم و انسان دوستانه‌مان و تا جایی که عقلمان قد بدهد روی کاغذ حک می کنیم، امیدمان به مخاطبانی باشد که بدانند چقدر برایمان گران‌قدر هستند و بدانیم نتیجه این فرسایش‌ها و بی‌خوابی‌ها روزی برای آیندگانی که بالاتر از ما می‌ایستند، بار کوچکی است که برایشان به ثمر نشانده‌ایم.

*این مطلب پیش از این به عنوان سرمقاله در شماره هفدهم ویژه فارسِ روزنامه «بشارت نو» درج شده است

از این نویسنده بخوانید:

از حقی که نمی بریم

نوروز کجایی که یادت به خیر!


9 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  بسیار عالی و خواندنی

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  واقعا وضع نشریات تو لار خراب و بچه بازی شده! طرف بلد نیست یک جمله بنویسه اسم خودش رو گذاشته صاحب امتیاز و مدیر مسوول. آدمی که […]

 3. بهار گفت:

  0

  0

  کلا فقط تعداد نشریه ها در لارستان در حال زیاد شدن هستش اما کیفیت اونا چنگی به دل نمی زنه…آمار فروش نشریات فکر کنم بتونه عدم استقبال مردم به این نشریات رو نشان بدهد. من که خودم دیده ام در جلسات نشریات را مجانی می دهند.

 4. مجید بامدادی گفت:

  0

  0

  لذت بردم و افسوس خوردم

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  عجب بوی بدی میاد فکر کنم بودی ح س ا د ت میاد

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  وقتی مطبوعات جزابیت دارن که مجبور به خودسانسوری نباشن آشکار کردن بسیاری از حقایق جامعه برای فردی که این کار رو می کنه هزینه ی سنگینی داره به طوری که تقریبا هیچ کس حاضر نیست درد سر های نوشتن حرف حق را قبول کنه از تعداد بالای افرادی که توی همین سایت کامنت ناشناس میگذارن معلومه که افراد از سخن گفتن آشکارا خیلی می ترسن ( یکیش خودم ) و نیز خیلی از خوانندگان هم از نقد مودبانه بی خبر هستن از این کامنت ها معلوم میشه که اگر نویسنده ی خیلی از این نظرات به دست افراد مخالف شناسایی بشوند چه بر سرشان خواهد آمد

 7. مامانت گفت:

  0

  0

  حمید […] تو کسی بودی که شب نامه پخش می کردی بدبخت ما که یادمون نرفته.
  اتفاقا خوب کمک کردی که صاحب امتیاز و مدیر مسئول شدن و خودت هم با سیاست های شکست خورده آقای مدیرکل و … دادن.
  از در و دیوار می خوری.
  به ما هم زنگ نزن بیاییم برات کار کنیم.
  …………..
  ————————————-
  مدیریت: مخاطب بزرگوار؛ ای کاش ادبیات زیباتری در نقد به کار می بردید

 8. نیما نبئی گفت:

  0

  0

  ادبیات زیبایی بود . لذت بردم . باز هم بنویسید .

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان