میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در8 ژانویه 2017 ساعت 10:26 ق.ظ سرویس:مطلب شما بدون دیدگاه 708 بازدید

«برجام» از واقعیت تا تعصب

baloochi11111-1-2«برجام» از واقعیت تا تعصب

کرامت الله بلوچی/جویم: گویا بعضی هنوزنمی‌دانند همگی بر یک کشتی سواریم! و یا اینکه همچنان نمی‌خواهند بدانند!

مثال قدیمی ایرانی که برای امنیت بیشتر خانواده، اجتماع و کشور و حفظ و بقای آنان توصیه و تأکید می‌شود: در صورت سوراخ کردن بدنه کشتی سلامت تمام سرنشینان کاهش یافته و در صورت عدم پیشگیری و اصلاح نیز غرق شدن کشتی و مرگ سرنشینان آن را به دنبال خواهد داشت. موضوع زمانی بیش از پیش حساس و خطرناک می‌شود که در دریایی مواج و پر از بیم ناشی ازگرداب نیز در حرکت باشید!.

غرض نگارنده از ذکر این مثال بیان موضوعی است که ماه گذشته در داخل و خارج کشور مطرح و به اندازه‌ی کافی به آن پر تاخته شد…!! و نکته‌ی تعجب برانگیز و نگران کننده اينكه توسط کسانی که همه از یک خانواده‌اند به این «اقدام ملی» تاخته می‌شود!.

به عنوان یک مطلب بدیهی عموم مخاطبین ارجمند مسحتضرند که هر دولتی پس از روی کار آمدن به لحاظ اهمیت راهبردی و پس از منظورنمودن جمیع جهات و با اولویت بندی خاص، اهدافی را جهت اجرا تدوین و خود را مقيد به اعمال آنها می‌نماید که دولت یازدهم نیز از این قاعده مستثنی نبوده و قبل و بعد از انتخابات بهبود روابط با کشورهای جهان و گسترش ارتباطات بین المللی را به عنوان یکی از اهداف اساسی سرلوحه کار خود قرار داد. در این مورد نیز می‌بایست ابتدا مسئله هسته‌ای را حل و فصل می‌نمود.

قصدنگارنده سخن گفتن در له یا علیه هیچکدام از دولت‌های قبلی و یا حمایت صرف از این دولت نیز نمی‌باشد؛ اما وفق نظرات کارشناسی و با مراجعه به تاریخ و آمارهای موجود، قابل ذکراست که هیچ‌کدام از دولت‌های بعد از انقلاب در اهداف خود به‌طور صد درصدی موفق نبوده و هر کدام نقاط قوت و البته ضعفی نیز داشته اند. و منصفانه این است که در بحث عملکردها کمترین کار مثبت و رو به جلو را نيز موفقيت محسوب نمود…

ب7377556395ه اصل موضوع (برجام) می‌پردازیم:

حل و فصل موضوعی که قریب ۲ دهه است به یکی از حساس‌ترین چالش‌های پیش روی دولت‌ها و حاکمیت درعرصه‌ی روابط بین الملل مبدل گردیده که عامه‌ی مردم ظاهر موضوع و خواص جامعه نیز ریز مسائل آن (هزینه‌های مختلف، تبعات و پیامدهای مثبت ومنفی آن در داخل و خارج) را به خوبی می‌دانند؛ همچنین به خوبی مطلع‌اند قبل از دولت یازدهم به لحاظ برنامه هسته‌ای چه وضعیتی در داخل و خارج بر امور کشور مترتب شده بود، به‌صورتی که تقریبا بیش از نیمی از دنیا در مقابل ایران قرار گرفته بودند…!

اتحادیه اروپا، ایالات متحده امریکا، اعضای دائم شورای امنیت، نمایندگان ۸ کشور صنعتی و قدرتمند دنیا و…. بسیاری از دشمنان منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران، در قالب ۵+۱، انواع تحریم‌ها که البته شاید بتوان آنها را در طول تاریخ بی‌نظیردانست!، علیه کشورمان به راه انداخته بودند و نتایج وحشتناک و کمرشکن آن بر ملت تحمیل شد که به جهت اختصار از بیان آنها خودداری می‌شود…

تا اینکه دولت یازدهم به لطف زحمات شبانه‌روزی نمایندگان سیاسی خود (که ازبرجسته‌ترین دیپلمات‌های دنیا محسوب می‌شوند) موفق شد با نشستن در برابر حداقل ۶ کشور قدرتمند و البته صاحب نفوذ دنیا (که بیشترین لابی‌ها در عرصه بین الملل نیز در اختیار دارند) به شایستگی از وضعیت هسته ای کشور دفاع و ۵+۱ را متقاعد و مقید به پذیرش بی قید و شرط برنامه‌ی صلح آمیز هسته ی ایران نموده و اهداف جمهوری اسلامی را در قالب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به طرف‌های مخالف مقابل خود تفهیم نموده و به خوبی و روشنی پروژه‌ی «ایران هراسی» را که توسط دشمنان اصلی جمهوری اسلامی (رژيم صهیونیستی وعوامل منطقه‌ای آن) طراحی شده بود را خنثی نماید.

سایر نتایج دیگر آن هم که در این مجال فرصت بررسی آنها نیست، حاصل بیش از ۲/۵ سال جلسات در داخل و خارج کشوربوده است.

تا اینکه در ماه گذشته قانون «ایسا» در کنگره امریکا مجددا مورد تأیید قرار گرفت که به عمل نکردن دقیق مفاد برجام توسط امریکایی‌ها تعبیر گردید…

بلافاصله دولت نیز به موازات اقدام کنگره امریکا کارگروه‌های مختلفی را در وزارت امور خارجه، سازمان انرزی اتمی و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی کشورمان جهت اقدامات متناسب و مقتضی تشکیل داد؛ بدون ذره‌ای گذشت! و همزمان پیشنهاد طرح «پیشران هسته‌ای»…!

اما متأسفانه درهمین مدت توسط برخی افراد به حدی برجام مورد انتقام قرار گرفت و به آن تاخته شد که گویی هیچ نتیجه‌ی مثبتی از آن حاصل نشده! (در کمال تعصب و بی انصافی!)

n00157270-b

در حالی که مقام معظم رهبری به عنوان عالی‌ترین مقام کشور بارها از زحمات مسئولین این پرونده تقدیر و اعلام نموده‌اند هر نوع بدعهدی طرف‌های مقابل رافع و نافی زحمات مسئولین مربوطه کشورمان نخواهدبود.

جهت مزید اطلاع دوستانی که خود را خارج از این کشتی می‌دانند!! و اینچنین می‌تازند؛ باید یادآوری نمود که رعایت انصاف در هر موضوعی ازنشانه های مسلمانی‌ست.

قبل از برجام درچه وضعیتی بودیم.؟ و اکنون…؟

کدام اقدامی تحقیرآمیزتر از اینکه کشتی‌های ایرانی با پرچم سایرکشورها در آب‌های بین المللی تردد نمایند؟

کدام مورد حقیرانه‌تر از اینکه هیچکدام از شرکت‌های بین المللی بیمه از انعقاد قرارداد بیمه‌ای با ایران درخصوص صادرات و واردات خودداری نمایند؟؟

و کدامین موضوع سخیف‌تر از آنکه به کشوری با عظمت و تاریخ و تمدن ایران اینچنین بی اعتبار در دنیا نگریسته شود؟؟

و…. موارد بسیاری دیگر که به اعتبار توافق هسته‌ای ابطال یا معلق گردید.

اما همچنان دوستان همسفر!! بی مهابا بر آن می‌تازند؛ همسفرانی متعصب که باید به آنان متذکر شد: و اِذا قُلتُم فَٱعدِلوا [هنگامی که سخن می‌گویید، عدالت را پیشه خود سازید!]

    * یادداشت‌هایی از همین نویسنده:

در ستایش رونمایی از منشور «حقوق شهروندی» توسط رئیس جمهور

منطقه، آبستن حوادث جدید!

در ضرورت بازی «برد-برد» شیخ تدبیر


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان