میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در15 مارس 2015 ساعت 5:37 ق.ظ سرویس:یادداشت 14 دیدگاه 1,935 بازدید

برخورد بد و بدتر با علی مطهری

برخورد بد و بدتر با علی مطهری

آفتاب لارستان: مقاله پيش رو نوشته «سيد احمد عسكري» روزنامه نگار اهل بيرم لارستان و از همكاران سايت آفتاب لارستان است. اين مقاله در روز شنبه ۲۳ اسفند به عنوان سرمقاله روزنامه فرهيختگان چاپ شده است.

***

askari(1)سيد احمد عسكري: این گروه مهاجم باید بدانند اگرچه این برخورد خشونت‌بار با علی مطهری در پاسخ به موضع‌گیری‌های وی درباره فتنه‌گران بوده است، چه‌بسا این‌گونه برخورد‌ها ممکن است به زاویه گرفتن هرچه بیشتر و صریح‌اللهجه شدن آنها در ابراز عقایدشان بینجامد که در هر صورت اهداف این گروه مهاجم را برآورده نمی‌ سازد.

اتفاق دوشنبه ۱۸ اسفند شیراز برای علی مطهری، دو شیوه برخورد بد و بدتر داشت؛ برخورد بد از طرف گروه مهاجم و برخورد بدتر از سوی استاندار و مسئولان استانی؛ این نوشتار به تحلیل مختصر این دو نوع برخورد می‌پردازد.
 سکانس اول؛ برخورد بد مهاجمان
اول لازم است روشن شود این برخورد با «چه‌کسی» صورت گرفته است. این فرد نه کسی مثل عبدالمالک ریگی بوده و نه جاسوس وطن‌فروشی که لازم باشد خشم انقلابی این گروه به سمت او هدایت شود. ایشان دکتر علی مطهری، نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی، پسر ایدئولوگ نظام مقدس جمهوری اسلامی، استاد الهیات دانشگاه تهران و شخصی است که اگرچه در برخی مواضع سیاسی نگاه متفاوتی با نگاه رسمی دارد، اما در زمینه مسائل فرهنگی مثل حجاب و پوشش اسلامی مواضع بسیار جدی در دفاع از حجاب دارد. بنابراین فردی که مورد تهاجم سنگین قرار گرفته یک فرد خودی بود که مستحق این برخورد نبوده است.
به گفته سعدی شیرازی:
«به نرمی ز دشمن توان کرد دوست/ چو با دوست سختی کنی دشمن اوست»
من در اینجا قصد ندارم در رد یا تایید دیدگاه‌های سیاسی علی مطهری مطلبی بنویسم، اما حرفم این است که باید یاد بگیریم که «شیوه انتقاد» و «برخورد صحیح با مخالفان» چیست؟ این گروه می‌توانستند با در دست داشتن پلاکاردهایی در فرودگاه یا مسیر حرکت به اعتراض خود نسبت به مواضع وی بپردازند. این‌گونه هم صدایشان شنیده می‌شد؛ هم اخلاق‌مدارانه‌تر بود، هم مقبول‌تر می‌افتاد و هم قابل دفاع بود.
اما اینکه در پوشش انقلابیگری و دفاع از خط ولایت در شهر شیراز که هم از نظر معنوی سومین حرم اهل بیت‌(ع) است و هم از نظر فرهنگی شهر شاعران مدارا و تساهل، زیبنده فرهنگ و تمدن آنجا نیست. شهری که «حافظ» آن شهر می‌سراید: «با دوستان مروت با دشمنان مدارا» کجای این رفتار خودسرانه در قاموس مروت و مدارا می‌گنجید؟ «به خُلق و لطف توان کرد صید اهل نظر».
شهری که زادگاه شیخ اجل سعدی بوده است؛ پارسی‌گویی که نماد مداراست و شهره به اجتناب از مواجهه خشونت‌آمیز با مخالفان بوده و این رویه را به‌عنوان یکی از شاخص‌ترین نشانه‌های مدارا قلمداد کرده است. در یک نمونه، سعدی شیرازی، «مجادله متعصبان تندخو» را به بهترین وجه ممکن توصیف می‌کند:

«گشادند بـر هم در فتنه باز/ به لا و نعم کرده گردن دراز»

در این حالت، فقیه‌ عاقل و دوراندیش این‌گونه مجادله‌کنندگان را مورد عتاب قرار می‌دهد:

«بگفت ‌ای صنادید (بزرگان) شرع رسول/ به ابـلاغ تـنزیل و فـقه و اصول/ دلایل قـوی بـایـد و معنـوي/ نه رگ‌های گردن به حجت قوی»
برادرانی که زننده‌ترین برخورد را با یک فرد مسلمان در شهر ادب داشتید؛ اگر ما که داعیه دفاع از انقلاب اسلامی داریم از این شیوه استفاده کنیم باید مسلم بدانیم که ضعف و خلئی در منطق و حجت خود داریم و از دفاع عاقلانه از نظام عاجزیم وگرنه کسی که به استدلال و منطق و ادله می‌تواند تفکر خود را ابراز کند، چه نیازی به درفش دارد؟ چراکه فقدان دلیل یا ضعف استدلال است که به خشونت و ستیزه‌جویی می‌انجامد. «و چون به دلیل، از خصم فرو مانند سلسله خصومت بجنبانند…» (سعدی)
سخن این است که بهتر است «هنری دیگر» آموخته شود که حمله با آجر و سنگ به تاکسی (سرمایه یک مسلمان برای روزی رساندن حلال به خانواده‌اش) و نماینده مجلس شورای اسلامی و ناسزاگویی و استفاده از کلماتی رکیک چون «حرامزاده» به فرزند شهید مطهری، اوج کج‌سلیقگی است. در خاطرات انقلاب نقل شده است که گروهی از انقلابیون گفتند حالا که مرگ بر شاه فراگیر شده، شعار بدهیم: «شاه حرامزاده است.» شهید بهشتی آشفته شد و گفت: «رضاخان شرعا ازدواج کرده بود، این شعار حرام است. از پلکان حرام که نمی‏شود به بام سعادت رسید».
وقتی پایه‌گذاران انقلاب و رهبر معظم انقلاب نسبت به این برخوردها حساس هستند و دغدغه برگزاری کرسی‌های آزاد‌اندیشی در دانشگاه‌ها دارند و مروج رویکرد اخلاقی و رحمانی انقلاب هستند و سابق بر این هم درزمینه برهم زدن سخنرانی رئیس مجلس و پرتاب کفش و مهر به ایشان در شهر قم گلایه کردند، حال چگونه می‌توان افعال این افراد را به دفاع از انقلاب توجیه کرد؟ در حالی که این شیوه‌ها بر شاخ نشستن و بن بریدن است و به سست شدن اعتماد عمومی می‌انجامد.

61q84
  سکانس دوم؛ برخورد بدتر استانداری و مسئولان استانی
استانداری فارس به‌عنوان بالاترین نماینده دولت در استان و با توجه به اختیاراتی که دارد، نه‌تنها در این زمینه به پیش‌بینی‌های لازم، فراهم آوردن تمهیدات و اقدامات متناسب برای تامین امنیت سخنران اقدام نکرد، بلکه با یک بیانیه درصدد توجیه این عملکرد منفعلانه خود برآمد. که سکوت بهتر از این‌گونه پاسخ دادن است.
در کشوری که دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی خواب راحت از تروریست‌های منطقه ربوده‌اند، چگونه ممکن است از پیش‌بینی و جلوگیری از خودسری‌های یک گروه اقلیت درمانده شود؟ آیا این است پاسخ اعتمادی که مسئولان نظام به این حضرات کرده‌اند که در روز روشن یک نماینده مجلس در یک تاکسی در طول مسیر مورد هجوم قرار گیرد و نهادی درصدد حفاظت از آنها بر نیاید؟ حتی با رفتارهای خارج از عرف ملی و بین‌المللی که آن هم محاصره کلانتری به‌عنوان یک نهاد امنیتی است. آیا کسی خود را بالاتر از قانون می‌پندارد یا اینکه مجریان قانون از برخورد با عاملان و مسببان این حرکت زننده عاجزند؟
ضعف عملکرد استاندار در این زمینه را می‌توان از موضع‌گیری ایشان درک کرد. وی به جای اینکه به تمهیدات لازم برای حفظ امنیت بپردازد، از بی‌خبری نسبت به زمان و چگونگی ورود علی مطهری توسط مسئولان انتظامی و امنیتی استان فارس خبر داده است. این بی‌خبری که عذر بدتر از گناه است. این در حالی است که رئیس دانشگاه شیراز اظهار داشته است که همه مسئولان استان از این ماجرا خبر داشتند و ما از استانداری تقاضا کردیم که امنیت خارج دانشگاه را تامین کنند، ولی شورای تامین این کار را انجام نداد.
جالب است که استاندار محترم فارس در توجیه این سهل‌انگاری گفته است: «یادمان باشد که اگر آقای مطهری به محل سخنرانی می‌رسید با توجه به جوی که در آنجا به‌واسطه حضور افراد مخالف حاکم بود، امکان بروز حوادث بسیار ناگوارتری وجود داشت.» فکر کنم اگر خدای ناکرده علی مطهری در این حادثه خشونت‌بار فوت می‌کرد، آنگاه استاندار می‌گفت یادمان باشد که اگر آقای مطهری به محل سخنرانی می‌رسید با توجه به جوی که در آنجا حاکم بود، امکان کشته‌شدن تعدادی از دانشجویان هم وجود داشت» آقای استاندار حالا که توپ در زمین شماست و اگر ایشان به دانشگاه رسیده بود آنگاه رئیس دانشگاه و انتظامات دانشگاه پاسخگو بودند؛ اگرچه به‌نظر می‌رسد آنها بهتر احساسات دانشجویان را درک می‌کنند و نسبت به آن اطلاع دارند.
  سکانس سوم: انتظار برخورد دولت و قوه قضائیه
برکناری یا توبیخ استاندار به دلیل ضعف عملکردش در این موضوع، حداقل کاری است که دولت می‌تواند انجام دهد اگرچه دولت با توجه به اشراف اطلاعاتی و توان اجرایی‌اش می‌تواند از تکرار دوباره این‌گونه وقایع در استان‌های مختلف کشور جلوگیری کند.
دستگاه‌های نظارتی و قضایی نیز همان‌گونه که در برخورد با فساد اقتصادی بدون نگاه به جناح‌بندی‌های سیاسی به بهترین نحو ممکن درصدد برخورد با آن بوده‌اند، درباره تامین امنیت اجتماعی و جلوگیری از اغتشاش و قانون‌شکنی هم لازم است عکس‌العمل مناسب بروز دهند. اقدامات قانونی نسبت به این رفتار غیرقانونی می‌تواند برای همه جریانات سیاسی و گروه‌های اجتماعی درس شود و کشور را از مدار قانون‌مداری خارج نکند.

 


14 نظر

 1. آهو دشتی گفت:

  0

  0

  خوب بود.پسندیدم.ولی جناب آقای سید احمد عسکری.شما می دانید که اینگونه خشونت طلبی ها ناشی از تشویق و ترویج برخی مقامات رده بالا نیز هست.در قضیه سخنرانی هادی غفاری در دانشگاه شیراز عده ای به نشانه اعتراض در مقابل استانداری و دفتر نمایندگی ولی فقیه تجمع کردند و جالت است که یکی مسئولین به جای آرام کردن این افراد در نماز جمعه ضمن تمجید از این حرکت فرمود اگر غفاری از شیراز نگریخته بود دانشجویان ولایت مدار شیرازی دندانهایش را در دهانش خورد می کردند.همان موقع معلوم بود که دفعات بعدی این اتفاق می افتد.یعنی دندانها را در دهان خورد خواهند کرد.اول اینکه این بنده خدا در واقع ولایت مداری را با خشونت طلبی در کنار هم قرار داد که خود یک گاف بزرگ است.دوما” به عنوان یک بزرگتر و ریش سفید مثل یک جوان احساساتی و افراط گرا نظر داد.حتی اخیرا” هم امام جمعه شیراز تلویحا این حمله ناجوانمردانه را تایید کرده اند و گفته اند چون باد می کارید طوفان درو می کنید و اینکه به خاطر مواضعی که مطهری در مورد رهبری،مجلس خبرگان و سران فتنه گرفته است باید هم انتظار اینگونه برخوردها را داشته باشد.که پاسخ مطهری در نامه ای سرگشاده نیز به ایشان نیز در رسانه ها موجود است.جالب اینجاست که مطهری هیچ وقت اصلاح طلب نبوده و ادعای اصلاح طلبی نداشته است و حتی یکی از منتقدین همین دولت نیز هست.حتی به نظر من در برخی موضع گیریهایشان خیلی هم از بقیه اصول گرایان تندروتر هستند.تنها در یک مورد می توان گفت مواضعی متضاد با اصول گرایان دارد و آن هم در خصوص ادامه حصر غیرقانونی سران فتنه بدون حکم قضایی.تازه آن هم در حد اظهار نظر در مطبوعات و یکی دو بار هم در مجلس که دیدیم حتی نمایندگان هم شروع به بلوا و دادوفریاد و حتی زدوخورد کردند.
  به هر حال ترویج خشونت گاهی هم از سوی مقامات خواسته یا ناخواسته دارد صورت می گیرد.گاهی هم از تریبون نمازهای جمعه.
  ضمنا” جناب آقای عسکری،سید بزرگوار شما در بخشی از این نشوتارفرموده اید فرد مورد حمله قرار گرفته یک فرد خودی بوده و به همین دلیل مستحق این برخورد نبوه.من می گویم حتی افراد به اعتقاد شما غیر خودی هم مستحق این برخوردها نیستند.مگر وقتی مسئولین مملکتی ما در خارج از کشور و حتی در خود آمریکا سخنرانی می کنند با آنها اینگونه برخورد می شود؟مگر در خود نیویورک و دانشگاه کلمبیا با احمدی نژاد این گونه برخورد شد.نحایتش منتقدین با پلاکراد و شعار دادن اعتراضان را نشان می دهند.ضد و خورد و حمله فیزیکی حتی به غیر خودی هم نبایستی صورت پذیرد.گفتگوست و اظهار نظر.هر کسی می تواند نظراتش را بیان کند.انشاالله به این درجه از آزادی بیان برسیم که حتی دشمنان هم بیایند و نظراتشان را بیان کنند و بدون درگیری و خشونت بروند و در مقابل پاسخ را با استدلال و منطق بگیرند نه با حمله فیزیکی و چوب و چماق !

 2. بهادر گفت:

  0

  0

  درود بر فرزندان لارستان بزرگ. از لار و گراش و خنج گرفته تا بيرم و جويم و بنارويه و صحراي باغ. شما جوانان انديشمند و خوش قلم سرمايه هاي اصلي اين سرزمين هستيد.

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  اهو کم گوی و گزیده گو چون در

 4. جوکار گفت:

  0

  0

  در کشور ما تا حالا کسی اعتراض نکرده بود، از بس همه چی سر جاش بوده تا الان!!! این بنده خداها هم بلد نبودند چه جوری اعتراض کنند. تا دویست سال آینده درست میشه

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  آهو خانم اصلاح فرمایید. بار اول هم نیست
  جالت – نحایتش – پلاکراد – اعتراضشان- ضد- نبوه
  و ممکن است بفرمایید “گاف” به چه معنی است ؟ نمونه دهید ممنون می شوم.
  کدام درست تراست ؟ دوما – دوم
  تریبون های نماز جمعه
  دارد صورت می گیرد

  • آهو دشتی گفت:

   0

   0

   چون با عجله می نویسم اشتباه تایپی دارم.
   اما شما بفرمایید با اصل مطلب چه مشکلی دارید ؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!۱

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  شما ببخشید آهو خانم این بنده خدا نمی داند نظرهای شما سر ریز دانش معرفتی سر کار است و برای تعامل و تعاطی افکار نمی باشد. واقعا با این جواب دندانهایش را خرد (خورد ) فرموده اید .

 7. ناشناس گفت:

  0

  0

  خشونت و پرخاشگری فقط فیزیکی نیست . جواب کسی که شما را ارشاد کرده است “مگر مجبورید نظرات مرا بخوانید “نمی باشد و جواب کسی که غلط های فاحش نوشتاری شما را گوشزد می کند پذیرش و پوزش است نه ردیفی علامت های نگارشی ، سعه صدر داشته باشید و کم کم ریشه های پرخاشگری را درمان کنید. موید باشید

  • آهو دشتی گفت:

   0

   0

   خشونت و پرخاشگری فقط فیزیکی نیست.بله درست است.خشونت و پرخاشگری گاهی تهمت و افترا زدن به افراد در رسانه های جمعی است که رئیس جمهور عدالت محور و معجزه هزاره سوم پایه گذار آن در صحنه سیاسی بوده است.
   اینکه گفتم مگر مجبورید نظرات مرت بخوانید هم به علت لحن پاسخ شما بوده که با طعنه فرمودید گم گوی و گزیده گوی چون در.
   ضمنا اینکه جناب عالی فرموده اید کم کم ریشه های پرخاشگری را درمان کنم این را می رساند که شما بنده را بیمار می پندارید.بیماری سادیسم.
   اگر این طور است پس به اسم ناشناس نظر ننویسید.می توانید اسم خود را دکتر فلانی متخصص اعصاب و روان یا روان شناس بنویسید.
   در مورد اشتباه های متعدد نگارشی هم که گفتم اشتباه های تایپی است.بعضی وقتها باید دوباره بخوانم و ویرایش کنم که متاسفانه وقت نمی شود.اما من فقط خواستم بدانم شما با اصل موضوع مشکلتان چیست که ار پاسخ خودداری کرده اید.

 8. ناشناس گفت:

  0

  0

  این چند حرف کافی بود .اخرینش هم عیدانه ،اهو خانم خواهرم چرا همه چیزی را به ان معجزه کذایی می چسپانید.؟ اگر کسی به ادبیات ، نوع استدلال و… شما نکته ای نگاشت یعنی با اصل موضوع شما مشکل دارد؟ تداخل گفت و گو – و لوازمش – با روند های سیاسی که بر مطبوعات بار شده دردی است .نوشته هایتان را ، خصوص کامنت ها را مرور کنید . از خدا بخواهیم حال ما را، بهترین حال ها قرار دهد.

 9. آهو دشتی گفت:

  0

  0

  فرمودید معجزه کذایی.
  به نظر شما کسی که بتواند ۲۴ میلیون رای انتخابات ریاست جمهوری را به سمت خود هدایت کند آن هم با این همه فساد و […] در حوزه های مختلف از فرهنگ و اقتصاد گرفته تا روابط بین الملل و امنیت ملی البته با حمایت تمامی جریان های حاکمیتی از صدا و سیما گرفته تا نهادهای امنینی و حتی شورای نگهبان چیزی غیر از معجزه می نواند باشد؟.البته من معتقد نیستم که ۲۴ میلیون رای واقعا وجود داشته است.یعنی بصیرت من به این حد نیست که بفهمم با تایید شورای نگهبان آن هم با اعضایی که خودشان اعتراف کرده اند شیفته احمدی نژاد بوده اند قضیه تمام است.به نظر من بایستی حداقل مجمع تشخیص مصلحت نظام در قضیه انتخابات سال ۱۳۸۸ ورود می کرد.نه صرفا یک خطبه نماز جمعه و چند بیانیه شورای نگهبان می شد فصل الختام.
  بگذریم.بی راهه نرویم.به هر حال نظر شما در مورد اصل موضوع چیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 10. اسماعیل گفت:

  0

  0

  بد نبود رفیق. ولی کو گوش شنوا .

 11. دوست گفت:

  0

  0

  خوشم میاد از این شخصیت آهو خانم که همه جا برای نظردهی
  حاضر و آماده هست

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان