میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در14 آگوست 2014 ساعت 6:31 ب.ظ سرویس:برگزیده ها یک دیدگاه 1,310 بازدید

بررسي ادبیات مشروطه در جلسه اين هفته انجمن ادبی خور

بررسي ادبیات مشروطه در جلسه اين هفته انجمن ادبی خور

ایوب محمودی: جلسه انجمن ادبی شهر خور این بار در تاریخ ۲۱ مردادماه با مشارکت خوب دوست داران شعر و ادب در دفتر کمیته دانش پژوهان آغاز شد. گرچه ساعت ۱۰ شب را نشان می داد اما گویا هیچ نشانه ای از کاهش گرمای هوای مردادماه به چشم نمی خورد.

هوا گرم بود اما گرمابخش این محفل شاعرانه؛ حضور خوب دوستان بود. طبق آنچه پیش تر مطرح شده بود قرار بود که این بار به بررسی نقش ادبیات در سیاست ملی مشروطیت پرداخته شود.

شعر؛ هيچگاه با استبداد از بين نمي رود

پس از خوش آمدگویی توسط خسرو جمالیان به اعضای انجمن و مهمانان شرکت کننده، موسی پورپلاش مطالبی را درباره نقش سیاست و تاثیر آن بر ادبیات کشور بیان نمود. او با اشاره به این مسئله که شعر و نظم و تصنیف هیچ گاه با استبداد از بین نمی رود تاکید داشت که یک هنرمند واقعی هنر را در راه مردم خویش وقف می کند.

وی در تایید این مطلب به ایرج میرزا اشاره داشت که گرچه ظاهرا با حاکمان قاجاری میانه خوبی داشت اما از حقوق مردم نیز دفاع می کرد. علاوه بر این شاعران همیشه کوشیده اند تا نقش روشنگری را بر عهده بگیرند و این برای بهبود وضعیت اجتماعی و سیاسی یک جامعه مفید و البته ضروری است.

او با ذکر مختصری از اندیشه های جمالزاده و معرفی برخی از آثار وی به محتوای کتاب رجل سیاسی اشاره کرد که این نویسنده عصر مشروطه با زیرکی تمام کوشیده تا به وسیله ادبیات و در قالب طنز، مباحث سیاسی کشور را بیان و به دولتمردان وقت گوشزد نماید.

وطن در ادبيات مشروطه به معناي سرزمين است

میرحسین کامیاب نیز که با یک مقاله از دکتر بهنام فر تحت عنوان “اندیشه وطن در شعر دوره مشروطه” به جلسه آمده بود مختصری از محتوای این مقاله را برای دوستان خواند. از جمله اینکه وطن در دوره مشروطیت برخلاف روزگار پیشین که صرفا به معنای خانه و منزلگاه بود بیشتر در معنای سرزمین بیان شده است. چنانکه در ادبیات عرفانی وطن به معنای عالم بالاست که باعث پرواز روح به این سرمنزلگه مقصود می شود.

وي افزود: محمدتقی بهار شاعر مشهور مشروطه اما معتقد است که به علت نوع نگاه اسلام به مسئله وطن، و عدم توجه خاص به سرزمین های مختلف از نظر خداوند، به ندرت افرادی در باب وطن به معنای امروزی اش چیزی سروده اند. با این حال برخی شاعران این دوره مانند ایرج میرزا رندانه کوشیده اند تا این طلسم را بشکنند. وی در شعر “ما که اطفال این دبستانیم” نگاه جدیدی را به مفهوم وطن عرضه می دارد و یا دهخدا که به وطن پرستی اشارات بسیاری دارد.

كامياب با ذکر نام برخی از شاعران این دوره از جمله ادیب الممالک که بیشترین شهرتش در باب سرودن اشعار وطنی است و همچنین نسیم شمال و فرخی یزدی بحث خود را به پایان رساند.

معرفي كتاب نان و شراب

شهرام صالحی نیز در ادامه جلسه کتاب نان و شراب از اینیاتسیو سیلونه نویسنده ایتالیایی که در ایران نیز توسط محمد قاضی ترجمه شده و بارها نیز تجدید چاپ شده است را معرفي كرد. نان و شراب ۴۷۲ صفحه دارد و در سال ۱۳۸۸ به چاپ هفدهم رسیده است. صالحي در اين باره گفت: این رمان زمانی نوشته شد که سیلونه در تبعید دولت بنیتو موسولینی به سر می برد. شاید هیچگونه اتفاق مهیجی در طول داستان پیش نیاید، با این حال خط به خط این کتاب خواندنی و با ارزش است. داستان، ماجرای مبارزی تنها مانده ست که برای نجات جان خودش مجبور به پوشیدن لباس دشمنانش یعنی کشیشان می شود که مملکت را در پشت پرده حکومت می کنند. این داستان گویای مذهب است اما در پنهانی ترین نقطه درون سوسیالیسم و در زیر پوشش ضدمذهب، قهرمان داستان به نوعی، مسیحی، دیگر است. همچنین تحلیلی است ژرف بر سیاست و زندگی توده ها، در ایتالیای زمان وقوع این داستان و نیز تحلیل سه عنصر: سوسیالیسم، فاشیسم و کلیسا که هرکدام از آنها به تنهایی خصایص آن دو دیگر را داراست و هر یک می تواند نمادی از تمامیت خواهی دو جزء دیگر باشد. [کتاب نان و شراب را از اینجا دریافت کنید]

گله از بي علاقگي جوانان به مطالعه

خسرو جمالیان نیز با ذکر دو مثال از جنگ هند و پاکستان و نقش ادبیات و شعر اقبال در ایجاد صلح و دوستی بین این دو کشور و همچنین بیان مختصر تاریخچه پرچم کشور و نقش ملی گرایان مشروطه در طراحی پرچم کشور با بهره گیری از نمادهای ایران باستان در قالب دین اسلام به نقش پررنگ ادبیات و ملی گرایی و وطن دوستی در سیاست مشروطه اشاره کرد.

احمد رضایی نیز با ذکر چند نمونه از سخنان نغز بزرگانی چون بودا و داستایوفسکی و دیگران، ضمن گلایه از جوانان این شهر بابت بی علاقه گی به مطالعه و فرهنگ، همه را به کسب حکمت و دانش و فلسفه توصیه نمودند.

اعضايي که در این جلسه حضور داشتند: آقایان خسرو جمالیان، میرحسین کامیاب، موسی پورپلاش، دکتر حبیب عباسی، شهرام صالحی، یعقوب فاتحی، مسعود شمسایی، احمد رضایی و ایوب محمودی و خانم ها: هاشمی و جاودان.


1 نظر

  1. فرهاد ابراهیم پور گفت:

    0

    0

    جناب میرحسین خوبی خیلی خوشحال شدم که در انجمن ادبی خور هستید

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان