میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۲۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۲ ق.ظ سرویس:آفتاب, برگزیده ها 2 دیدگاه 1,378 بازدید

بررسی اشعار دو زبانه «لارستانی-فارسی» در نشست اخیر انجمن شعر آفتاب لار/ دکتر طاهری: قصدم «مدرن» کردن شعر لارستانی است

بررسی اشعار دو زبانه «لارستانی-فارسی» در نشست اخیر انجمن شعر آفتاب لار/ دکتر طاهری: قصدم «مدرن» کردن شعر لارستانی است

آفتاب لارستان: نشست اخیر انجمن شعر آفتاب لار به بررسی اشعار دوزبانه لارستانی-فارسی دکتر حسین طاهری باحضور وی اختصاص یافت.

حسین طاهری مدرس لارستانیِ ادبیات فارسی در دانشگاه تبریز است که مدتی است روی طرح «شعر لارستانی-فارسی» کار می کند و چندین شعر قابل توجه به این شیوه سروده است.

در این نشست پس از شعرخوانی ابتدایی خانم اقبال، حسین طاهری به مقدماتی درباره چرایی و چیستی اشعار دوزبانه خود پرداخت. وی ابتدا تاکید کرد که غالب اشعار لارستانی در قالب «کلاسیک» سروده شده و باتوجه به فقدان تجربه شعر آزاد با زبان لارستانی سعی کرده ام این کار را انجام دهم و در واقع هدف من برجسته سازی ادبی زبان ادبی لارستانی و نزدیک کردن شعر لارستانی به شعر مدرن است.

وی سپس با بیان اینکه بین شعر لارستانی و فارسی تفاوت ماهوی نمی بینم افزود: قصد من از سرودن اشعار دو زبانه لارستانی-فارسی رویکردی ناسیونالیستی و متعصبانه نیست و معتقدم این دو زبان می توانند پابه پای هم و با هم پوشانی هم موقعیت شعری تازه و خلاقانه ای ایجاد کنند.

حسین طاهری سپس با قرائت شعر دو زبانه «اودیسه» خود درباره این شعر نیز گفت: در این شعر با زبانی خیالی و مبتنی بر جریان سیال ذهن، گفت و گوی عاشقانه ای شکل گرفته و در آن جایگاه دو زبان لارستانی و فارسی در قالب منولوگ و دیالوگ جابجا می شود.

در ادامه نشست، منتقدان انجمن ازجمله اسدالله گرامی، فرزاد قناعت پور، حمید منشی و عنایت سیار به بررسی بیشتر شعر اودیسه پرداختند. سپس حمید منشی به بهانه اشعار دو زبانه حسین طاهری، چند دقیقه ای درباره رویکردهای شعری و زبانی «کوروش کرم پور» که مبتکر شعر با لهجه آبادانی است پرداخت.

منشی البته تفاوت عمده رویکردهای طاهری و کرم پور را آنجا دانست که شاعر و نظریه پرداز شعریِ آبادانی در پی شورش علیه زبانِ معیار و فارسی و شاعر لارستانی در پی هم نشینی و هم پوشانی دو زبان لارستانی و فارسی است.
با قرائت شعر «تیغ» کوروش کرم پور توسط حمید منشی بخش اول این نشست به پایان رسید و در بخش انتهایی، دیگر شاعران انجمن شعر خوانی کردند. شعرایی از جمله: هرمز نگهبان، کوروش آریایی منش، فرزاد قناعت پور، عبدالرضا مفتوحی، علی عطایی و خلیل روئینا.

گفتنی است در این نشست همچنین علی نخبه الفقهایی و حمید بامدادی آواز خوانی کردند، سیدعلی هاشمیان به ضرورت توجه بیشتر به آموزش ادبی و ارتقای دانش شعری اعضا تاکید کرد و عشرت جهاندیده عضو شورای شهر لار نیز از حضور در این نشست ابراز خوشحالی کرد.

لازم به ذکر است که جلسات هفتگی انجمن شعر آفتاب لار هر چهارشنبه ساعت ۲۰/۳۰ در فرهنگسرای مرتضوی برگزار می شود.


2 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  درود به انسان ارزشمند و فرهیخته و فرزند نیک لارستان دکتر حسین طاهری عزیز که از مفاخر این مرز و بوم هستند

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  درود بر اهالی فرهنگ و ادب

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان