میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در3 دسامبر 2019 ساعت 6:11 ق.ظ سرویس:یادداشت یک دیدگاه 620 بازدید

بررسی انتخابات مجلس شورای ملی در لارستان(۱)

بررسی انتخابات مجلس شورای ملی در لارستان/ بخش اول: مقدمه

رسول احمدلو*: از سال ۱۲۸۵ تا کنون انتخابات ۲۴ دوره مجلس شورای ملی و ده دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار شده و تا چند ماه دیگر یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد.

بنا به اهمیت موضوع تا اسفندماه ۱۳۹۸ و آغاز انتخابات،  قصد داریم ۱۷ دوره انتخابات مجلس شورای ملی در لارستان را واکاوی نمایم. از ۱۷ دوره برگزاری انتخابات در لارستان، دو دوره آن در عصر قاجار، شش دوره در عصر پهلوی اول و نه دوره آن در عصر پهلوی دوم برگزار شد.

بنا به اهمیت موضوع ابتدا مقدمه ای پیرامون موضوع  انتخابات مجلس شورای ملی در لارستان خدمت علاقمندان تاریخ منطقه ای و پارلمان ارائه خواهیم نمود و سپس تا زمان برگزاری انتخابات در اسفند ماه، برگزاری انتخابات مجلس شورای ملی در لارستان را بررسی خواهیم نمود.

ایران قبل از جنبش مشروطیت از پایه و اساس حقوقی که بر طبق آن کشور اداره و روابط بین سازمان های دولتی و میان دولت و ملت معین شود، بی بهره بود. با جنبش مشروطیت ایرانیان توانستند به واسطه روشنفکران با مفاهیم جدیدی در غرب همچون قانون، دموکراسی، حقوق اجتماعی آشنا شوند و در یک حرکت عمومی با مشارکت اکثر مناطق کشور دولت را وادار به پذیرش خواسته هایشان کنند.

از نتایج جنبش مشروطیت به وجود آمدن نظام پارلمانی بود که برای اولین بار در تاریخ ایران، حکومت استبدادی برچیده شد و جای خود را به نظام مشروطه داد. از صدور فرمان مشروطیت در سال ۱۲۸۵ تا انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ شمسی، ۲۴ دوره مجلس شورای ملی  تشکیل شد. در شهرستان لارستان، ۱۷ دوره انتخابات مجلس شورای ملی برگزار و ۷ دوره آن بنا به دلایل مختلف از جمله آشوب و اختلافات محلی برگزار نشد.

در فرایند برگزاری انتخابات در لارستان، حکومت، احزاب وابسته، ملیون و قشرهای مختلف مردم تأثیرگذار بوده اند. سوال اصلی که در طی این بررسی به دنبال آن هستیم این است که از میان گروه ها و کنش گران ذکر شده، کدام یک بیشترین تأثیر را در فرایند برگزاری انتخابات داشته اند و این تأثیرگذاری چگونه اعمال شده است؟

سوال فرعی این پژوهش نیز به شرح ذیل است: نقش مردم لارستان در فرایند برگزاری انتخابات چگونه بوده است؟ مدعای پژوهش بر این است که نقش اصلی در فرایند برگزاری اکثر انتخابات را دربار و هیئت حاکمه، برعهده داشته و این تأثیرگذاری را از طریق افراد وابسته به دربار، احزاب وابسته و گروه های ذی نفوذ اعمال نموده است. تا انتخابات دوره سیزدهم مجلس شورای ملی، مردم لارستان بر اساس توصیه های حکومت صرفاً در انتخابات حضور پیدا کرده و به نامزد دولت رأی می دادند. اما از انتخابات دوره چهاردهم مجلس قانونگذاری به بعد به دلیل افزایش آگاهی سیاسی و اجتماعی، آراء مردم به سمت نامزدهای مردمی میل نمود و در آخرین دوره انتخابات مجلس شورای ملی به اوج خود رسید.

* دانشجوی دکتری تاریخ ایران اسلامی

از این نویسنده بخوانید:

نماینده فرمایشی لارستان در دولت کودتا

«علی اکبرخان داور» چگونه نماینده لارستان در مجلس پنجم شورای ملی شد؟

سه پاسبان لارستانیِ «خلیج فارس» را بشناسیم

سال سیاه سی و نه!

آشنایی با «قلعه کهنه» بریز

معمای تاریخی کاروانسرای شاه عباسی

بررسی قیام عشایر لارستان در ۱۵ خرداد سال ۴۲


1 نظر

  1. ناشناس گفت:

    0

    0

    سلام آقا در سال۱۲۸۵ منتخبی از لار در مجلس شورای ملی بوده یا خیر واگر بوده چه کسی بوده واست در مجلس حضور مستمر داشته ممنون

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان