میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در28 سپتامبر 2019 ساعت 3:24 ق.ظ سرویس:برگزیده ها, مطلب شما 10 دیدگاه 562 بازدید

بررسی موانع تشکیل «استان فارس جنوبی»

بررسی موانع تشکیل «استان فارس جنوبی»

آفتاب لارستان: متن پیش رو با موضوع لزوم تفکیک استان فارس به چند استان بدون امضا برای این سایت ارسال شده است که در ادامه می خوانید:

***

موضوع تشکیل استان جدید در استان فارس به مرکزیت لارستان و با نام استان فارس جنوبی سالهاست که به یکی از مباحث داغ سیاسی و اجتماعی استان و به رویا و آرزویی برای مردم جنوب استان تبدیل شده است. رویایی که تلاش می کند تا آینده ای روشن را برای جنوب فارس و حتی جنوب کشور ترسیم کند.

این طرح تا کنون حرکتی بسیار کند و پرفراز و نشیب داشته است اما باز موسم انتخابات شده و آرزوی ارتقای سیاسی مردمان سرزمینم را نه در عمل و اقدام علمی و اصولی که در فضای مجازی، در صفحات خبرگزاری ها و در احساسات و عواطف زودگذر و انتخاباتی مسئولین این دیار و سرزمین باید جستجو کرد.

جو چه احساسی باشد و چه بر اساس منطق آنچه مشخص است؛ این است که ارتقای سیاسی جنوب فارس از مطالبات قدیمی خطه لارستان است و اهالی رشد و توسعه اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و برخورداری از امکانات همه جانبه را در ارتقای سیاسی می دانند.

شنیدن زمزمه ی تقسیم استان فارس به ویژه تشکیل استان فارس جنوبی به مرکزیت لارستان از سوی نامزدهای مختلف انتخاباتی و مسئولان گوناگون سالهاست برای مردم این مناطق به یک عادت تبدیل شده است. اما چرا این خواسته بدیهی این چنین کند و چون باران موسمی گذرا دنبال می شود؟

۱) اختلافات بین شهرهای همسایه یک معضل مهم و شاید یکی از مهمترین دلایل بروز کندی در پرونده تقسیمات سیاسی کشور و تشکیل استان فارس جنوبی و حتی استان های جدید در استان فارس باشد.

ترس از بروز اختلافات و آشوب های منطقه ای همانند آنچه که در سال ۸۸ در لارستان و یا اتفاقاتی که در شهرستان کازرون روی داد؛ ممکن است در اینجا هم بروز کند‌. پس تا اختلافی هست هیچ اجماعی به نتیجه نخواهد رسید.

۲) این اختلافات در استان فارس جنوبی ممکن است بین شهرهای لارستان و لامرد بر سر مرکزیت استان فارس جنوبی ایجاد شود. مبرهن است که هیچ یک قبول نمی کنند در استانی جدیدالتأسیس زیرمجموعه شهر رقیب خود شوند. بنابراین یافتن معبری برای عبور بی حاشیه از این رقابت نیز برای خواهان های تشکیل استان فارس جنوبی ضروری است.

۳) عدم تمایل مجموعه استان در فروپاشی سیاسی این مجموعه نیز از نکات قابل توجه است. امروز مشاهده می کنیم جنوب فارس با وجود اینکه همین حالا از بسیاری از استان های کشور در برخی ملاک ها جلوتر هستند و از مدت ها قبل انتظار تشکیل استان مستقل خود را کشیده اند همچنان به عنوان زیرمجموعه استان بزرگ فارس باقی بمانند. استانی که در حال حاضر با داشتن ۲۹ شهرستان – و به زودی با اضافه شدن ۷ شهرستان دیگر- بیشترین تعداد شهرستان ها را در بین استان های کشور خواهد داشت. و ضمناً شهر شیراز که مرکزیت این استان را برعهده دارد خود به عنوان یکی از کلان شهرهای کشور با جمعیت چندمیلیونی درگیر مشکلات و معضلات فراوانی است که هرگز نمی تواند مدیریت خوب و منصفانه ای نسبت به سایر نواحی اعمال نماید. اما این ازدحام در عین وسعت و پهناوری این استان نیز باعث نمی شود تا در عزمی که برای حفظ همه فارس برای فارس وجود دارد خللی ایجاد شود.

تقسیم استان فارس به دو یا سه استان ضروری است اما این امر تا وقتی عزمی فراتر از استان فارس را با خود به همراه نداشته باشد و تا وقتی اختلافات بین مناطق وجود دارد امری به دور از منطق است.

«وحدت» راهبرد اساسی برای تسریع در تقسیم استان فارس

برخلاف همه دیدگاه های موجود که بر رقابت و تنش شهرهای بزرگ استان فارس با یکدیگر تأکید می کنند مسئله اینجاست که به نظر می رسد اصولاً شهرستان های لارستان، لامرد و حتی مهر و گراش بیش از آن که رقیب یکدیگر باشند، باید به عنوان شهرهای همسایه و مشترک المنافع عمل کنند چرا که در موقعیت فعلی به واقع استان شدن هریک از این شهرها به شدت به همکاری و تفاهم دو طرفه مردم و مسئولین محلی بستگی دارد و همین موضوع یعنی نقطه سرآغاز اتحاد و همدلی بین شهرهای دوست و همسایه. با این وصف اگر نیروی مردم، نمایندگان و مسئولین مناطق جنوب با یکدیگر جمع شود و همه با هم پیگیر موضوع تقسیمات سیاسی در فارس باشند دیگر دلیلی برای دولت ها باقی نمی ماند که دراین امر مهم تعلل کنند.

تشکیل استان جدید فارس جنوبی محبوب ترین گزینه مردمی است که در صورت اتحاد شهرستان ها و نمایندگان جنوب فارس در مجلس می توانند از دولت بخواهند تشکیل استان جدید در استان فارس را مد نظر قرار دهد.

اینک تشکیل استان جدید در استان فارس هرچند هزینه بر است اما غیرمنطقی نیست. تنها با نگاهی گذرا بر تعدد استان های کوچک و کم جمعیتی که دردهه های گذشته در سرتاسر کشور ایجاد شده اند، به این موضوع پی می بریم که جنوب فارس و در واقع جنوب کشور ظرفیت فوق العاده ای برای تشکیل استان جدید را دارد.

به نظر می رسد آنچه که در ایجاد استان فارس جنوبی باید مورد نظر تمام مسئولان، معتمدین محلی و مردم جنوب فارس به ویژه لارستان بزرگ باشد این است که تشکیل استان فارس جنوبی مستلزم دیده شدن همزمان شهرستان های لارستان؛ لامرد؛ گراش؛ خنج؛ مهر و حتی بخش اوز (که از آن به عنوان شهرستان جدید در استان فارس نام برده می شود)، بخش های جویم و بنارویه، بیرم و صحرای باغ؛ علامرودشت و… تمامی بخش های جنوب فارس که در این طرح مشخص می شوند در اولویت و اهمیت باشد و تنها لارستان و یا لامرد مطرح نباشد چرا که در صورتی این طرح موفق می‌شود که شخص، چهره یا محل خاصی پررنگ و مورد تمرکز قرار نگیرد و لازم است با پیگیری علمی و تخصصی این موضوع ؛ و بدون مباحث محلی و قومیتی برای تحقق این امر و فراهم کردن بستر توسعه منطقه با شهرستان های همجوار که روزی بخشی از شهرستان لارستان بوده اند؛ متحد؛ هماهنگ و همفکر باشیم. لذا امید می رود که با پیگیری جدی مسئولین و نمایندگان و اتحاد مردم منطقه در آینده ای هرچه زودتر تأسیس استان فارس جنوبی را جشن بگیریم.


10 نظر

 1. 0

  0

  نویسنده این مطلب بیشتر روی اتحاد واحساس واخلاقیات منطقه تاکید دارد اما واقعیت جامعه در منطقه چیز دیگری است به نظر میرسد جمعیت وتعداد شهرستانهای منطقه مقداری کم باشد برای ایجاد یک استان وتازه با این کمبود شهرستان باز تنگ نظران در لار با ارتقای بخشهای بزرگ موافق نیستند که این موضوع به وحدت وانسجام منطقه ومقبولیت لار برای مرکز استان لطمه میزند ودر اخر این نوشته به جهرم وارتقای خفر جهرم وکلا موقعیت این سهرستان در جنوب فارس اشاره ای نکرده است چون از مدعیان اصلی فارس جنوبی جهرم است

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   دوست عزیز و جلیل القدر اولا که شما با این پیام لارستانی بودنت زیر سوال می باشد. دوما جهرم ازهر لحاظ موضوعیتی به عنوان ارتقاء ندارد بر اساس دلیل و برهان که موقعیت مکانی و باز میگویم استراتیژیکی مهمترین اصل در ارتقاء می باشد.
   از دوستان عزیز خواهشمندم منطقه بزرگ لارستان با انسانهایی بلند والا. دارای موقعیت و مسائل حساس سیاسی از اختلاف افکنی بپرهیزید.بحث بسیارو مجال اندک…….. باز هم با عرض پوزش از شما نازنین دوست

 2. 0

  0

  اگر خواهان استان شدن لار هستیم پس چرا از شهرستان شدن اوز استقبال نمی کنیم این شهرستانها کوچک لارمه استان شدن لار است چرا اینده نگر نیستیم ما برای این کار مهم به گراش خنج واوز خیلی نیاز داریم وحدت وانسجام منطقه ورضایت انها از لارستان پایه واساس استان لار را تشکیل میدهد

 3. 0

  0

  تشکیل یک استان جدید به عوامل زیادی مربوط میشود که مهمترین ان وحدت وهمدلی مردم منطقه ورضایتمندی مردم شهرهای اطراف برای اینکه لار مرکز منطقه شود چون درین رمانه با زور ونحکم نمیشود لار را استان کرد باید تنگ نظری برای توسعه وپیشرفت مناطق مجاور را کنار بگزاریم وخواهان توسعه متوازن وارتقا وابادی همه شهرها وبخشهای منطقه باشیم خلاصه با روشها وشیوه های تنگ نظری وتمامیت خواهی فعلی همه از ما دوری میکنند باید عوض شویم

 4. التماس. تفکر گفت:

  0

  0

  برای تشکیل استان در جنوب فارس. از محالات است که. لامرد. زیر مجموعه. لارستان. قرار گیرد شهری. با این. همه تشکیلات نفت. وگاز. وپلایشگاه. وکارخانه. سیمان. واین همه. بزذگ. راه و………دومرتبه. تابع. لار شود. انهم با این همه پارتی. وکسانبکه. در. راس. امور. دارد. شهرستان مهر هم. تابع لامرد. است. وتازه. کوشش میکنند که بخش. اشکنان هم. شهرستان. کنند که. در اطرافشان. به همراه. شهرستان. پارسیان. وعسلویه. یک مجموعه. استانی. داشته. باشند. ما. لاریها. باید. روی. گراش. اوز. خنج حساب. باز کنیم. که این. مناطق. از ما. دوری. نکنند. سعی کنیم. واقعی. فکر. کنیم.

 5. لاری. اصل گفت:

  0

  0

  بردار جان. قرار نیست. استانی. تشکیل. شود. که. موانع. انرا. بررسی. کنید. دولت بارها اعلام. کرده که که هیچ. طرح. وبرنامه ای برای. استان. جدید. ندارد فعلا. بیخیالل. باشید. این. قبیل. مطالب. هم. جنبه. انتخاباتی. دارد وهمیشه. قبل از. انتخابات. مجلس. مطرح. میشود. وزود هم فراموش. میشود. والسلام

 6. اندر حکایت. استان. لار. وتنگ نظری عده ای گفت:

  0

  0

  استان که. با شهر حدید. وشهر قدیم. وهرمود. ودهکویه. نمیشود. تشکیل داد. باید چندین شهرستان همدل. وهم زبان. وبا وحدت وعلاقه مندی شهرستانهای مجاور. استان تشکیل. شود که متاسفانه عده ای. در. لار با. خود بزرگ بینی وتمامیت خواهی. با همه مناطق. ساز مخالف می زنند با گراس. ولامرد که مخالفند. با ارتقای. اوز هم موافق. نیستند. خنجی ها. و……..هم. دلخوشی. ندارند.

 7. ترس منطفه از تفکر خود خواهانه گفت:

  0

  0

  مخالفت با ارتقای. بخش بزرگ. ومستحق. اوز هم یک مانع برای تاسیس استان. لارستان یک مانع به حساب می اید زیرا هم یک سهرستان کمتر میشود. وهم سایر سهرستانهای موجود از خود خواهی وخود بزرگ بینی لاریها میترسند که دراینده ا اگر. استان. شدند همه چیز. را در لار متمرکز کنند. وهمه تمکانات را فقط برای. خود. لار بخواهند

 8. ناشناس گفت:

  0

  0

  بنیاد تقسیمات کشوری بر پایه تفکیک فرهنگی است و مرکزیت شهرستان لامرد (شهر لامرد) از دید فرهنگی جزو لارستان نبوده و نیست.از دید پیشینه ی تاریخی و از دید پیشینه ی جغرافیایی هم، لامرد، با آنچه در بند ۲ آمده است تناسبی ندارد. لامرد حداکثر از نظر جغرافیایی می تواند شهرستانی از جنوب فارس در محدوده ی استان فارس یا شهرستانی از شرق بوشهر در شرق استان بوشهر باشد. طرح بند ۲ تنها بر پایه ی نفوذ سیاسی است که در تقسیمات اساسی و منطقی جایی ندارد.

 9. از لارستان کهن گفت:

  0

  0

  شهرستانهای. لار. گراش. اوز. خنج دارای بافت فرهنگی واشتراکات زیادی هستند که باید با برنامه ریزی. وانسجام وپیگیری به دنبال. ارتقای. منطقه. لارستان بزرگ. باشند هر گونه خود خواهی. وتنگ نظری. وتمامیت خواهی. از طرف. شهرستان. مادر می تواند به ضرر کل. منطقه وبه نفع شهرستانهای رقیب در جنوب فارس. تمام. شود الان ما در منطقه ۴. شهرستان. داریم. که امتیاز. بزرگی برای. مرکزیت. در جنوب فارس. است

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان