میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در21 فوریه 2014 ساعت 3:04 ق.ظ سرویس:اجتماعی, عناوین اصلی 44 دیدگاه 14,497 بازدید

برگردان فارسيِ نگرش حاكم «دبي» به كوشش «ابراهيم انصاري لاري»

ale-maktoom2معرفي كتاب ِ«نگرش من و چالشهاي برتري»

برگردان فارسيِ نگرش حاكم «دبي» به كوشش «ابراهيم انصاري لاري»

پيشرفت خيره كننده امير نشين «دُبي» طي دو دهه گذشته باعث شده تا توجه بسياري از محققان و نويسندگان حوزه مديريت و توسعه به سمت مديران و حاكمان اين شهر جلب شود. دبي شهري است كه آوازه آن از خاورميانه و كشورهاي عربي فراتر رفته و اينك جايگاه ويژه اي در جهان يافته است. خيلي ها «محمد بن راشد آل مكتوم» نخست وزير دولت امارات و حاكم دبي را معمار اصلي و متحول كننده اين شهر تلقي مي كنند. دانستن آنچه در سر اين مرد بلندپرواز مي گذرد شايد براي خيلي ها جالب باشد. كتاب «نگرش من و چالش هاي برتري» پاسخي است به همه اين سوالات. اين كتاب نوشته خود اوست كه با تلاش چند نفر و از جمله «دكتر محمد ابراهيم انصاري لاري» به فارسي ترجمه و چاپ اول آن توسط نشر «قلمكده» در سال ۹۰ راهي بازار كتاب شده است.

«محمد بن راشد آل مكتوم» در مقدمه اين كتاب با نام بردن از دكتر انصاري لاري چنين مي نويسد:

«هرچند اين كتاب را من خطاب به امت عربي و به ويژه براي مردم خودم در امارات متحده عربي نوشته ام اما هميشه علاقه مند بودم كه همه مردم دنيا تا جايي كه ممكن است به اين كتاب دسترسي داشته باشند و آن را بخوانند و بدانند كه در اين گوشه عالم، در كناره خليجي كوچك كه روزگاري شاهد نبرد سهمگين نياكان دلير ما با درياي خروشان براي صيد مرواريد بوده است، راهبراني با فكري روشن و نيتي پاك و عزمي راسخ و همتي بلند با همراهي مردمي سخت كوش و غيرتمند چگونه توانسته اند كمترين داشته هاي طبيعي را با بيشترين انديشه ها و تدابير درست و برترين علوم و فن آوري نوين دنيا و نيز گران ترين تجربيات ديگران تلفيق كرده و موفق به خلق دنياي جديد و متفاوتي شوند كه امروز آرزوي هر انساني در اين كره خاكي است. دنيايي برخوردار از امنيت و آزادي، سرشار از سلامت و شادماني و همراه با معيشت و رفاه.

بسيار خوشحالم كه امروز اين كتاب به ابتكار و همت آقايان دكتر محمدابراهيم انصاري لاري و دكتر فرهاد فرجام به زبان شيواي فارسي ترجمه شده است تا ايرانيان اين ملت بزرگ و بافرهنگ، اين همسايگان قديمي و ديرآشنا و نيز همه فارسي زبانان –مردم تاجيكستان و افغانستان- بتوانند آن را بخوانند و بهره ببرند.

و اميدوارم و از خداوند بزرگ مسئلت مي كنم ترجمه اين كتاب سبب همدلي و تفاهم هرچه بيشتر ميان دو ملت ايران و امارات متحده عربي باشد.»

ناشر كتاب نيز درباره چاپ اين كتاب چنين نوشته است:

«كتاب «نگرش من و چالش هاي برتري» كه توسط عاليجناب شيخ محمد بن راشد آل مكتوم، نايب رئيس و نخست وزير دولت امارات متحده عربي و حاكم دبي به رشته تحرير درآمده، بررسي چشم اندازهايي از تجربه توسعه مبتني بر تحقق برتري و نيز تبديل امارات از يك مركز اقتصادي منطقه اي به مركزي جهاني و افزايش تكيه بر خدمات برتر، گردشگري، اقتصادِ انديشه، شناخت نيروي انساني نوآور و تحقق ميانگين مورد نظر دولت است.

اين كتاب خميرمايه خود را از همزيستي توسعه، تجربه ذاتي و فعاليت روزمره مي گيرد و زيرساخت هاي اساسي پيشرفت و پيشاهنگي به ويژه نگرش اصيل و رهبري علاقه مند به اعتلاي منزلت مردم را به روشني نشان مي دهد و مديريت فعال و نيروهاي كاري قادر بر تبديل نگرش رهبر به واقعيتي ملموس را به خواننده معرفي مي كند.

124463_502كتاب حاضر بيانگر تجربه توسعه بي نظيري است كه نمونه اي جديد از امكان همزيستي تمدن ها، اديان، سليقه هاي گوناگون و همكاري همگاني را در جهت ساخت يك برتري همه جانبه، به دنيا عرضه مي كند.»

شيخ محمد بن راشد آل مكتوم در سال ۱۹۴۹ به دنيا آمده و در امارات و اسكاتلند درس خوانده است. ايده تقريبا تمام پروژه هايي كه اينك، دبي امروز با آن شناخته مي شود از او بوده و طرح هاي بلندپروازانه تري نيز براي آينده در ذهن دارد كه به بخش هايي از آنها در اين كتاب اشاره مي كند. او همچنين در اين كتاب به برخي آسيب هاي ديگر دول عربي نيز مي پردازد. در ادامه مي توانيد تعدادي از جملات او را كه در اين كتاب آمده است بخوانيد:

***

* ما مي خواهيم كه دبي برترين شهر تجاري، گردشگري و خدمات در قرن بيست و يكم باشد. آري ما مي توانيم زيرساخت پيشرفته و محيط الگوي مناسب براي ايفاي اين نقش را فراهم و پي ريزي كنيم.

* بحران امروز عرب، بحران مالي، انساني، اخلاقي و يا زمين و درآمد نيست، چه همه اينها به لطف خداوند فراهم است. علاوه بر آن بازار مصرفي بزرگ نيز وجود دارد. بحرانِ ما، بحران رهبري، مديريت و خودبيني شديد است. آري؛ اين بحران طبيعي است كه ريشه در برتري دوستيِ تختِ حكمراني نسبت به دوست داشتنِ مردم و نيز مقدم داشتن مصلحت و سرنوشت فردي بر مصلحت و سرنوشت وطن و ترجيح منافع گروه هاي نزديك به رهبر بر منافع مردم دارد. اين كار در واقع، قانع ساختن مردم براي خدمت به حكومت است كه از نظر طبيعي بايد عكس اين امر اتفاق بيفتد.

* اگر خواننده بپرسد كه چگونه در دبي توانستيم، همه اين دستاوردها را با اين سرعتِ ركوردي محقق سازيم، خواهم گفت كه ما به هيچ كس اجازه نداديم كه ما را غرق در ريزه كاري هاي جزئي كند زيرا اساس توسعه درست، همان نگرش است كه جزئياتِ كوچك آن، اهداف بزرگش را محو نمي كند.

* ما به اين مسابقه نپيوسته ايم كه تنها، بدويم! بلكه برآنيم تا پيروز شويم. چه كسي نام دومين شخصي را كه به كره ماه رفته و يا نام دومين شخصي را كه قله اورست را فتح كرده، مي داند؟! در مسابقه اسب دواني هيچ كس نامي از اسب دوم نمي برد، بنابرين ناچاريم كه از همه پيشي گيريم و سپس در عين تحقق مسئوليتِ دشوارمان، همچنان صدرنشيني خود را حفظ كنيم.

837_2_1000-TVSA-The-Lagoons* من در كنار مسئوليت هاي نايب رئيسي دولت امارات، نخست وزيري آن و حكمراني دبي، وزير دفاع دولت امارات نيز هستم از اين رو بالاها و بدبختي هاي جنگ ها را مي شناسم و نيز خوب مي دانم كه جنگ نه راه حل نشان مي دهد و نه مشكلات را از ميان بر مي دارد بلكه گه گاه اوضاع را وخيم تر نيز مي كند. راز شكوه امتها در قدرت نماييِ نظامي شان نيست، چنانكه در جهان كنوني ما نمونه هايي چند از دولتهايي وجود دارد كه از نيروي نظامي قدرتمندي برخوردارند اما قادر به انجام كاري نيستند زيرا توان اقتصادي آنها ضعيف است…

* بخشي از مشكلات و گرفتاري هاي ما در جهان عرب اين است كه هدف بسياري از مصوبه ها و قطعنامه ها خدمت به منافع مجتمع عربي و بهسازي اوضاع اقتصادي و معيشتي آن نيست بلكه راضي نگه داشتن آن مجتمع و نواختن تار كلامي است كه دوست دارد آن را بشنود.

* تجربه ما در امارات به ما ياد داد كه فرق ميان حكومت موفق و ناموفق گهگاه همان است كه اولي دشواري ها را از سر راه مردمش بر مي دارد و دومي بر سر راه مردمش قرار مي دهد.

* يك بار به نزد پدرم رفتم و گفتم كه نشريه ها درباره ما مطالب دروغ مي نويسند. آنها درباره دبي چيزهايي مي نويسند كه درست نيست. پس از آن پيشنهاد كردم كه جلوي آنها را بگيرد. اما او مرا آرام كرد و گفت: بهتر اين است كه همچنان به آنها اجازه فعاليت بدهي؛ چراكه اگر چيزهايي كه درباره ما مي نويسند، درست باشد، ما سزاوار انتقاد هستيم و حقمان است و اگر دروغ باشد، كسي آن را قبول نمي كند. پاسخي نداشتم؛ قانع از نزدش بيرون رفتم و پس از آن هيچ گاه خواستار لغو امتياز نشريه اي نشدم.

dubai__(7)* هر كس از اين شهر [دبي] ديدن كند فورا در مي يابد كه اينجا با ديگر جاها تفاوت دارد. او از زمان فرود هواپيمايش و تا زماني كه آنجا را ترك مي كند برترين خدمات را مي بيند. نگاه اول در ذهن مردم يك تاثير دائمي از خود بر جاي مي گذارد. بنابرين استقبال خوب، مهمانداري خوب و ياري رساني، بسيار مهم است.

* در دبي خيابان ها تميز، ساختمان هايي زيبا و باغ هايي كه سازمان دهي آنها فوق العاده است، وجود دارد. ما به مردم نمي گوييم چه بپوشند، هنگامي كه درون زيبا باشد، برون نيز خود را همساز مي كند. كساني كه قدر برتري را مي دانند و ارج مي نهند، نوعي آراستگي و برازندگي و توجه به ظاهر و رفتار در آنها وجود دارد.

* يكي ديگر از صفات برتري دبي، احترام گذاشتن به اديان و اعتقادات ديگران است. اين امر به اين خاطر است كه ديگران به دين و اعتقادات ما احترام بگذارند.

gpw-200904-NASA-ISS018-E-41* امروز در دنيا چهار بنا وجود دارد كه گاه مي توان آنها را از روي كره ماه ديد. نخست: ديوار بزرگ چين. دوم: سد هوور آمريكا. ما اگر در سال ۱۹۷۷ به مردم مي گفتيم كه مي خواهيم به چين و آمريكا ملحق شويم و چيزي بسازيم كه انسان بتواند آن را از روي كره ماه ببيند، چه بسا مي گفتند: خواب ببينيد اي عرب ها؛ زيرا ارزان تر از حرف مفت فقط خواب ديدن است! دو سال بعد دبي ساخت بندر جبل علي را كه ۶۷ اسكله داشت به پايان رساند و پس از آن بزرگ ترين پروژه مسكوني سياحتي جهان يعني پروژه جزاير نخل ساخته شد. [كه از كره ماه ديده مي شوند]

* ميان دين و مدرنيسم و يا ميان دينمان و آنچه تمدن سالم ارائه مي كند، هيچ نوع تناقضي نمي بينيم. از اين رو هرگز براي دنيايمان از دينمان هزينه نمي كنيم زيرا در اين صورت هم دينمان را از دست خواهيم داد و هم دنيايمان را!

* من زماني كه رهبري مي كنم، رهبر هستم؛ زماني كه بر پشت اسب نيكو هستم، شهسوارم؛ زماني كه شعر مي نويسم، شاعرم و زماني كه در جلسه اي يا ديداري با ديگر هموطنانم هستم، شهروندي عادي هستم. خواسته هايم از دنيا اندك است و هرجا مي روم، اتومبيلم، سجاده نمازم، ظرف آب و چه بسا ابزار صيد، شغل، دلمشغولي ها و نگرشم را با خود همراه دارم.

_jpg* هنگامي كه ايران براي تاسيس مناطق آزاد از ما درخواست كمك كرد، ۱۶ هيئت به همراه تجربيات لازم به آنجا اعزام كرديم. كمك هايي مشابه نيز به لبنان، سوريه، اردن و ديگر كشورها كرديم و همچنان تجربياتمان را در اختيار برادران و همسايگان خود قرار خواهيم داد زيرا پيشرفت آنان، پيشرفت ما را تكميل مي كند.

* امارات هيچ پيوند و ارتباطي با بحران ها، جنگ ها و دشمني ها در ديگر مناطق دنيا ندارد. همه كساني كه در دبي به سر مي برند در انديشه گذران معاش خود و رقابت در تحقق توسعه و تحكيم منافع ملي و ساختن حال و آينده هستند.

* شايد ما از رهبر بترسيم و او را مورد احترام قرار دهيم ولي اينكه خداوند به رهبري اين نعمت را بدهد كه ملتش او را دوست داشته باشند، اوج قله اي است كه رهبر نمي تواند بلندپروازي رسيدن به آن داشته باشد.

* احساس معصوميت سبب مي شود كه رهبر فكر كند كه هيچ گاه اشتباه نمي كند و حق هميشه با اوست. هرگاه انسان به چنين حالتي رسيد به قهقرا مي افتد و خود و امتش را به سمت پرتگاهي عميق مي برد. بنگريد كه مدعيان معصوميت در جهان عرب، ما را به كجا رساندند و بنگريد كه «معصومان» در ديگر مناطق جهان، خود و ملت هاي خود را به كجا كشاندند.

* اگر مديريت عربي خوب بود، بي شك سياست عربي نيز خوب بود. اگر مديريت خوب بود بي شك اقتصاد، آموزش تبليغات، خدمات دولتي، فرهنگ، هنر و هر چيز ديگري خوب بود.  


44 نظر

 1. jowrkesh گفت:

  4

  0

  با تشکر از شما جناب منشی بابت معرفی این کتاب … کاش دیدگاه حاکمان دنیا اینگونه بشه شاید دنیا به سمت صلح و دوستی بره …تاریخ ثابت کرده با قدرت نظامی نمیشه صلح برقرار کرد و احترام به سایر ادیان باعث می شه که سایر ادیان به دین واعتقادات ما احترام بگذارن…

 2. لاری گفت:

  5

  0

  گفتار نویسنده درعمل مشهود است گفته ها در کردار تحقق یافته است امید واریم سر مشقی باشد برای دیگران

 3. لارستاني بيدار گفت:

  5

  0

  هرگز براي دنيايمان از دينمان هزينه نمي كنيم زيرا در اين صورت هم دينمان را از دست خواهيم داد و هم دنيايمان را!
  اين جمله را بايد قاب كرد. حقيقتا با اين ديدگاه ها پيشرفت و توسعه حقشان است.

  • صفوی گفت:

   1

   3

   نکند منظورتان سکولاریسم و جدایی دین از سیاست است ؟ نکند شیخ زاید جای امام خمینی و شهید مدرس را گرفته است ؟ چراکه آن بزرگان می گفتند دیانت ما عین سیاست مان است .موضوع انتصاب حضرت امیر (ع) به امامت توسط پیامبر اکرم (ص) در روز غدیر نیز بیانگر یکی بودن دیانت و سیاست است . همشهریان عزیز چرا بیراهه می روید .

 4. ناشناس گفت:

  1

  1

  مطلبي بسيار مفيد و راهبردي بود. به جناب دكتر انصاري لاري خسته نباشيد مي گوييم.

 5. مرتضي گفت:

  4

  0

  امارات هيچ پيوند و ارتباطي با بحران ها، جنگ ها و دشمني ها در ديگر مناطق دنيا ندارد. همه كساني كه در دبي به سر مي برند در انديشه گذران معاش خود و رقابت در تحقق توسعه و تحكيم منافع ملي و ساختن حال و آينده هستند.
  عجب جمله اي!! دقيقا درست است. اگر به بعضي كشورهاي تندرو دنيا نگاه كنيد متوجه مي شود كشورهايي مثل كره شمالي و سوريه و … كه بيشتر به فكر جنگ و دشمني هستند براي مردم خود جز گرسنگي و بيچارگي به بار نياورده اند!!!

  • عباس گفت:

   0

   11

   امارات در تجهیز تروریستهای تکفیری ، در حمایت از صدام ، دربحران آفرینی برای جمهوری اسلامی ایران با طرح ادعای یاوه مالکیت برجزایر سه گانه ، در ترور سران فلسطینی بسیار نقش داشته ، امارات حیاط خلوت آمریکا و اسرائیل است . امارات از خود هیچ هویتی ندارد . نه هویت دینی نه هویت عربی، اتفاقا توسعه امارات در ایجاد بحران برای کشورهایی چون ایران و سوریه است . یک مثل معروف می گوید وقتی گوشت نیست چغندر سالار است . اینها برای سالاریشان باید ایران را حذف کنند .امارات مرکز فساد و فحشاء است .کمی به خود بیایید و اینقدر از این شیخ نشین مزدور تعریف بی جا نکنید .

  • محمد گفت:

   5

   0

   امارات هیچ نقشی در تحریمها علیه ایران نداشته و ندارد و تنها کشوری بود که بر خلاف سایر همسایگان عرب همیشه حق را به ایران داده بود.میتونین از ویکی پیدیا بخونین.
   نن نمیدونم این عباس از جا حقوق میگیره که بیاد زر بزنه.

 6. لارستان گفت:

  0

  0

  سووال این است که چرا آقای دکتر ابراهیم انصاری در زمان استانداریشان کاری نکردند؟ و چرا الان برای وصنش کار نمی کند؟با شعار که نمی توان دنیا را ساخت این گوی و این میدان بیایید لارستان را به جایگاه واقعیش برسانید و بهانه جویی نکنید یاد گرفته ام عملا بیاموزم این کتاب های زیبا بسیار است اما عاملان کمند دوست دارم نظرات آقای دکتر انصاری را بشنوم و عمل ایشان را ببینم.دو صد گفته چون نیم کردار نیست

  • یک ایرانی گفت:

   2

   0

   الان ما چه هویتی تو دنیا داریم عزیزم؟ تروریست و آدم کش با انسان هایی تندرو و افراطی که هیچی نمیفهمه و با بزرگان دنیا سر جنگ داره. این نگاه کشورهای دیگه س به ما.شما اگه به خودت بیای میفهمی که امارات مرکز تجارت جهانیه. پس هویت داره.سیاست را هم کنار بگذار که ماهم برای پیروزی خود کم کاری نکرده ایم. ضمن اینکه چندبرابر فساد موجود در امارات ما فساد علنی و مخفی در جامعه ی خود داریم.

 7. ناشناس گفت:

  0

  0

  سلام

  برگردان کتاب برابر آنچه بر روی جلد آمده دکتر مسلم زمانی است!
  او کیست، چرا هیچ اشاره‌ای به او و معرفی ایشان در نوشته‌تان نکرده‌اید؟!
  ————————
  مديريت: ما هم همچون شما اطلاعي در مورد او نداريم اما اين را مطلعيم كه قسمت عمده تلاش ها براي تاليف و چاپ اين كتاب به همت دكتر انصاري لاري بوده است.

 8. عباس گفت:

  0

  5

  آیا امارات که در تهاجم به جمهوری اسلامی و جنگ ۸ ساله مشارکت فعال داشته و در تجهیز تروریستهای تکفیری چیزی فروگذار نکرده ، با ادعای ناحق حاکمیت برجزایر سه گانه تمب بزرگ ، کوچک و بوموسی ، که حیات خلوت آمریکا و اسرائیل به شمار می رود ودر آن رهبران گروههای فلسطینی را به شهادت می رسانند ، می تواند الگوی مناسبی برای ما ایرانیان باشد ؟ آیا کتاب بهتری در زمینه مدیریت نبود که آن را ترجمه کنند ؟ آیا کشور کم جمعیتی که به دلیل پذیرش ولایت طاغوت ( آمریکا و اسرائیل ) و سرسپردگی در مقابل آنان با ثروت بادآورده دلارهای نفتی به این موقعیت دست یافته الگوی مناسبی برای جمهوری اسلامی ایران است ؟ آیا با ترجمه کتاب شیخ دبی برای این عنصر خبیث به عنوان یک چهره علمی کسب مشروعیت نمی شود ؟ آقای انصاری به کجا چنین شتابان ، فاعتبروا یا اولوالأبصار .

  • محمد گفت:

   1

   1

   شما به واقع ثابت میکنین که از حقوق بگیران بابای دولتی هستید که جز […] چیزی ندارد.
   شما در مورد شیخ محمد بن راشد آل مکتوم اگه تحقیق میکردین میفهمیدین که چقدر از حاکمان فعلی و وزیر و وزرای این دولت و حکومت و خیلی از دولتهای دیگه قابل احترام تر و اصلح تر هستن.
   متاسفانه شما از آن دسته افرادی هستی که نان به نرخ روز میخوری و میگی من که سیر شدم گور سر بقیه مردم.
   حیف ایه قرآنی که با تو با خوندش و نوشتنش […] میکنی.
   […] تو و امثال تو باد که مثل علف هرز فقط رشد کردین و قد علم کردین

  • زهره گفت:

   0

   0

   چرا انقدر چرت و پرت ميگي تو. گربه دهنش به گوشت نميرسه ميگه بو ميده. چرا […] رو سردر خونه هاتون ميزنيد ولي حالا ترجمه ي تفكر و ديدگاه يه حاكم و سرپرستي كه تونستند تو مدت زمان كم كوير خشك رو به چنين مركز تجارت جهاني تبديل كنن كه امروزم كمتر كسي پيدا ميشه كه اسمشو ندونه، براتون سنگين و غير قابل هضم شده. […] شما و أمثال شما كه سانديس خور رسمي […] شدين باعث شده ايران با تمدن ٣٥٠٠ ساله امروز جهان سومي باشه و بي ارزش ترين موضوعات جهاني مثل حجاب زنان، بشه در اون ارزش.
   ايران براي همه ي ماست . پس تا اين اندازه افكار […] و تهاجميه خودتون رو به دنيا و آدمهاش تعميم نديد لطفا.

  • محمد گفت:

   0

   0

   اخه چهل سال پیش امارات چیزی داشته که میگی تو تهاجم به ما نقش داشته

  • farshad گفت:

   0

   0

   عباس آقا، سلام
   کشور ما بخاطر همین‌نگاه بسته و رادیکال شده به وضعیت امروز مبتلا شده . تمام چیزهایی که شما به امیر دبی نسبت دادید بدترش رو در جهان به کشور ما نسبت می دن . اما با همه این اوصاف چیز خوب، خوب است و باید یاد گرفت حالا از هر کسی . ما مدعی هستیم که کشور ما ۱۳۰۰۰ سال قدمت دارد و اولین کشور ثبت شده روی زمین هستیم . اما کشور امارات در سال ۱۳۵۱ با موافقت دولت وقت ایران تشکیل شده . بدون غرض به وضعیت هر دو کشور نگاه کنید و ببینید چه خبر است ؟ ما خیلی عقب هستیم برادر . از طرفی ما که مدعی اسلام و دست پاکی هستیم در بحث فساد اقتصادی، سیاسی، اجتماعی جزء بدترین کشورهای جهان هستیم که این مطلب را هم نمی توانیم انکار کنیم . اتفاقا به نظر من امارات یکی از نمونه های خوب برای یادگیری است که در عرض ۴۵ سال از زمان تشکیل چنین رشد عظیمی کرده است و به سکوی تجارت خاورمیانه تبدیل شده و با اینکه از لحاظ جغرافیایی و تاریخی چیزی برای ارایه ندارد اما توانسته صنعت توریست فعالی داشته باشد . عزیز جان فرزندان شما هم در این کشور باید زندگی کنند و شغل و آینده می خواهند . پس برای ساخته شدن ایران باید قلبت بتپد . موفق باشی

 9. سيد محمد گفت:

  0

  0

  احساس معصوميت سبب مي شود كه رهبر فكر كند كه هيچ گاه اشتباه نمي كند و حق هميشه با اوست. هرگاه انسان به چنين حالتي رسيد به قهقرا مي افتد و خود و امتش را به سمت پرتگاهي عميق مي برد. بنگريد كه مدعيان معصوميت در جهان عرب، ما را به كجا رساندند و بنگريد كه «معصومان» در ديگر مناطق جهان، خود و ملت هاي خود را به كجا كشاندند.

  عالي بود.

 10. آزاده گفت:

  1

  0

  امارات در ايجاد بحران براي ايران و همدستي با دولتهاي عرب ديگر جهت ضرب زدن به منافع كشورمان كوتاهي نكرده است اما بايد اين واقعيت را پذيرفت كه حاكمان آن به خوبي توانسته اند پيشرفت هاي قابل ملاحظه اي بدست آورند بايد نكات مثبت آنها را هم پذيرفت و تعصب را كنار گذاشت و در جهت اصلاح امورمان استفاده نماييم.

  • محمد_آذر--- گفت:

   0

   0

   آدم باید حتی از دشمنش هم چیز یاد بگیره ( به نظرم امارت میتونه دوست خوبی باشه بسته به نگرش ما داره)

 11. ناشناس گفت:

  1

  0

  كاملي گر خاك گيرد زر شود ناقص ار زر برد خاكستر شود

  عده اي بيابان را عروس دنيا مي كنن و عده اي ايران را ويران

 12. محمد گفت:

  1

  0

  سلام ،

  اگر اجازه داشته باشم ، بخش هایی از این کتاب را روی وبلاگم منتشر کنم

  با تشکر فراوان

 13. عیسی گفت:

  0

  0

  باسلام وتشکر از زحمات شما…
  چطور میتونم یک نسخه از این کتاب رو تهیه کنم؟

 14. محمد گفت:

  0

  0

  فرق ميان حكومت موفق و ناموفق گهگاه همان است كه اولي دشواري ها را از سر راه مردمش بر مي دارد و دومي بر سر راه مردمش قرار مي دهد.
  یه نگاه به خودمون بکنیم.
  بدون تعصب بدون کینه،
  رفاه اجتماعی رفاه اقتصادی توی کدوم زمینه ها میتونیم بگیم ما دارای رفاه هستیم؟؟
  و اگر این شخص فرد دروغ گو و دیکتاتور بود هیچ موقع هیچ موقع توی هیچ جای دنیا از او به نیکی یاد نمیشد.
  شاعر نویسنده ورزشکار ایده پرداز و و و و و.
  کدوم یکی از این ویژگیها رو حاکمان ما و دیگران دارن؟؟؟؟

 15. دکتر مسلم زمانی گفت:

  1

  0

  کتاب نگرش من از جناب شیخ محمد بن راشد آل مکتوم را این بنده مسلم زمانی- که هنوز در قید حیاتم – ترجمه کرده ام. نام جناب دکتر انصاری لاری و جناب فرجام را نیز بنده پس از چاپ کتاب و در صفحه ۵ آن دیدم. باید بگویم ایندو بزرگوار که عمرا هیچکدام را ندیده ام و حتی تماسی از جانب آندو نداشته ام نه تنها یک حرف بلکه حتی یک نقطه از این کتاب را ترجمه نکرده اند. حال پیدا کنید پرتقال فروش را. چیز دیگری که مزید بر تاسف است این است که ویرستار محترم نشر قلمکده هم برای بهتر کردن برخی کلمه ها آنها را تغییر داده که این کار موجب تغییر ۱۸۰ درجه ای معنا شده است. به هر حال سودش و شهرتش را عالی جنابان برده اند و شرمندگی اش را من. خوشبختانه هم اصل قرار داد را دارم و هم اصل پیشنویس ترجمه را. حال خواهش بنده از مبتدیانی چون خودم این است که حواستان به آثارتان باشد.

  • ناهید گفت:

   0

   0

   دوست عزیزاگرچنین باشدشما باید شکایت کنید.آدرس خودرابنویسید بنده شما راراهنمایی کنم.

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   اسم حضرتعالي به عنوان مترجم بر روي كتاب امده و حتما حق الزحمه خود را هم دريافت كرده ايد .. ايا شما مؤلف كتاب بوده اي ؟ يا شايد توقع داشته ايد كه چون كتاب را ترجمه كرده ايد شيخ محمد از شما هم تشكر كند ؟

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   نام شما روى جلد كتاب امده به عنوان مترجم وكسي مدعى ترجمه كتاب نشده و شيخ محمد از كسانى كه براى ترجمه وانتشار كتاب همت كرده اند يعنى مبتكر اين كار بوده اند و هزينه هاى اين كار را داده اند يعنى حق الزحمه ترجمه جنابعالى را هم پرداخت كرده اند تشكر كرده است.

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   ضمنا پرتقال فروش هم خود شما هستي و كسي عنوان شما را غصب نكرده

  • حسام گفت:

   0

   0

   سلام جناب زمانی
   من مدتیه دنبال کتاب نگرش هستم… ولی متأسفانه پیدا نمیکنم. .لطفا بنده رو راهنمایی بفرمایید

 16. مژده گفت:

  0

  0

  بسیار زیبا

 17. سبهداد گفت:

  0

  0

  من میخوام اینو دانلود کنم چطوري؟

 18. دیاکو گفت:

  0

  0

  به این دوستانی که میگن امارات مرکز فحشا ست پیشنهاد میکنم حتماً یه سر به دوبی بزنید
  امروزه با یک میلیون تومن میتونید با تور تشریف ببرین .
  ولی تاکید میکنم به مراکز فحشا سر نزنید هر چند شما ها نمیتونید که نرید. میرید که استفاده کنید ازین مراکز ولی پیدا نمیکنید . فحشا در دوبی غیر قانونیه . و اگه فحشا هست بخش زیادیش به لطف امثال شما خواهران ایرانین که غیر قانونی کار میکنن.
  و صدها برابر آن در تهران و مشهد و بقیه جا های ایران بصورت غیر قانونی جریان داره .
  تقصیر ندارید
  بقول شاملو : آنان به آفتاب شیفته بودند و ایشان را به آفتابگونه ای فریفته بودند . ….. ای کاش ای کاش …….

 19. علی گفت:

  1

  0

  چرا باید واقعیتها را نپذیرفت . این فرد به عنوان یک رهبر به ملتش خدمت کرده پس فردیست شایسته ان کار . بهتر است رهبران ما هم از دیدگاههای او و تجربیاتش درس بگیرند و به مردمشان و مملکتشان خدمت کنند تا در تاریخ نام نیک از خود بجای بگذارند . بر همه واًضح است که جایگاه فعلی ایران در جهان جایگاه شایسته ملت و مملکت ایران نیست .

 20. دکتر مسلم زمانی گفت:

  0

  0

  سلام جناب استاد ناهید. باسپاس از احساس مسئولیتی که دارید بنده قصد شکایت ندارم. این کارها متاسفانه بسیار صورت می گیرد. قصد بنده از انچه که در بالا نوشتم یکی روشنگری بود و دیگری توصیه به دوستان تازه کار که اثر علمی خود را به هر کسی و هر جایی ندهند. ولی برای دریافت نقطه نظرات جنابعالی نشانی و تلفنم را برای شما و دیگر بزرگواران در اینجا می نویسم: “بندربوشهر.دانشگاه خلیج فارس” کدپستی۷۵۱۶۹۱۳۸۱۷ تلفن: ۰۹۱۲۱۳۱۷۷۹۱

 21. سعید گفت:

  0

  0

  باسلام وضمن تشکر از دکتر انصاری لاری لازم است بدانیم دبی وحاکمانشان با استفاده از فرصتهایی که در زمان جنگ ایران وعراق وتحریمهای ایران بدست اورد بهتریت استفاده را کرد والان سیستمم این کشور را اداره می کند وروز بروز رو به پیشرفت خواهد بود خدا کند حاکمان ما نیز از فرصتهای پیش رو مثل برجام درست استفاده کنند وفرصتها را به تهدید تبدیل نکنند
  به امید ان روز

 22. علی گفت:

  0

  0

  باسلام و احترام
  شیخ محمد حاکم دبی رهبر بزرگواری است نه تنها برای ملت خود بلکه برای سایر ملل اسایش . ارامش و کار همراه با عضت را فراهم کرده .
  درود بر همچنین رهبری

 23. جبار گفت:

  1

  0

  دست از تفکرات کهنه و خود برتر بینی برداریم. مملکت ما در همه ابعاد در سیر قهقرایی است. چشم ها بشوییم. تاوان این تفرات ضد توسعه بسیاری در ایران همان ورشکستی در تمام ابعاد است. ثمل بقیه دنیا باشیم.

 24. مهرداد گفت:

  1

  0

  سلام درود برشما لطفا راهنمایی بفرمایید چگونه میشود کتاب موصوف را تهیه کرد با توجه به اینکه در بازار موجود نمیباشد //سپاس

 25. عرب گفت:

  0

  0

  امارات و ایران هردو نفت دارن و هردو مسلمان ،،ولی اماراتی ها برخلاف تفکر ایرانی ها اینده بین هستند و همین دوبی الان دومین شهر زیبای دنیاست و روز به روز خودتون خبر پیشرفت های امارات رو میشنوید،،ولی ایران با داشتن منابع بیشتر نفت هنوز نمیتونه یه زلزله رو مدیریت کنه،هنوز تحریمه ،هنوز سیاستش ضعیفه ،با کشور ها سر جنگ داره ،و …بعضی ها از اماراتی ها و عرب های دوبی بد میگن،که باید بدونین که اگه دوبی نیود هیچ گوشی مبایل یا وسایل برقی یا هرچی که هست دست ایرانی ها با قیمت روز نمیرسید و باید بدانید در زمان تحریم دوبی همواره در کنار ایران بوده که بر اثر برخی اختلافات که از طرف ایران بوده ایرن رابطه خدشه دار شده.

 26. ناشناس گفت:

  1

  0

  سلام
  لطفا لینک دانلود کتاب را بگذارید

  • سید گفت:

   0

   0

   آقا من که عاشق شیخ محمد بن راشد و کارهاش هستم
   دمش گرم
   مرد به تمام معناست
   من ۲ سال اقامت دبی داشتم. ولی بر اثر اشتباه خودم اقامتم کنسل شد. دیگه هم نتونستم اقامت بگیرم چون ایرانی بودم. ولی اگه همین فردا بگن تو رو می پذیریم میرم دبی واسه زندگی. چون اونجا همه چیز رو نظمه و امن هست. بر خلاف ایران که هیچ نظم و امنیتی نداره.
   اگه یه مدت اونجا زندگی کنی میدونی من چی میگم.
   کاش یه روزی برسه که ایران به اون جایگاه برسه که آدم توی وطن خودش این امنیت و آرامش رو داشته باشه
   از جناب دکتر مسلم زمانی نیز بابت ترجمه کتاب تشکر می کنم.
   البته من ایشون رو نمی شناسم.

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   نظرتان راجع به کشتار مردم مظلوم یمن ، به رسمیت شناختن رژیم کودک کش صهیونیستی و ارتباط با اون چیه ؟

 27. omid گفت:

  1

  0

  سلام چگونه ميشود كتاب را تهيه كرد؟؟

 28. نيلما سالك گفت:

  0

  0

  قبل هر چيز كمال تشكر رو دارم از آقاي دكتر مسلم زماني براي ترجمه اين اثر با ارزش.
  خوندن اين كتاب رو به همه پيشنهاد ميكنم.. خط به خط اين كتاب جالب ،آموزنده و مطابق با حقيقت هست. عاليجناب شيخ محمد بن راشد نمونه كامل يك حاكم عادل به تمام معني هستن . احترام ، انسانيت ، عدالت ، شفقت و تمام صفات خوب رو من در اين شهر زيبا با مردماني مهمون نواز ياد گرفتم .
  خداوند شيوخ و مردمان اين سرزمين رو حفظ كنه و روز به روز شاهد پيشرفت روز افزونشون باشيم ..آمييييين

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان