میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۱۶ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱:۰۸ ب.ظ سرویس:برگزیده ها, شهر و شهروند بدون دیدگاه 1,113 بازدید

برگزاری جشنواره هایی مثل «فرهنگ شهروندی» باعث شکوفا شدن استعداد دانش آموزان می شود

در گفت و گو با «مژگان طالبان» و «نازنین تاجی» از شرکت کنندگان جشنواره «فرهنگ شهروندی» مطرح شد:

برگزاری جشنواره هایی مثل «فرهنگ شهروندی» باعث شکوفا شدن استعداد دانش آموزان می شود

آفتاب لارستان: مدتی است که شهر لار در حال و هوای برگزاری نخستین جشنواره «فرهنگ شهروندی» قرار دارد. جشنواره ای متنوع با تمرکز بر ارتقای فرهنگ شهروندی برای گروه های پایه و دانش آموزی. به همین بهانه «زینب دلام» مسئول روابط عمومی این جشنواره گفت و گویی کوتاه با دو دانش آموز فیلمساز حاضر در جشنواره انجام داده که در ادامه می خوانید:
گفتنی است اختتامیه این جشنواره ۱۹ بهمن امسال ساعت ۱۸/۳۰ در تالار وحدت شهر لار برگزار و برگزیدگان جشنواره در آن معرفی خواهند شد.

***

تعریف شما از فرهنگ شهروندی چیست و چه تصوری از این موضوع دارید؟

طالبان: فرهنگ شهروندی یعنی اینکه انسان ها بتوانند به صورت مسالمت آمیز با رعایت حقوق یکدیگر در کنار هم زندگی کنند به عنوان نمونه در هنگام رانندگی در خیابان، حق تقدم را رعایت کنند یا در مکان های عمومی زباله نریزند و غیره.

هدف شما از شرکت در «جشنواره فرهنگ شهروندی» چیست؟

طالبان: هدف ما از ساختن فیلم برای این جشنواره این بود که بتوانیم نوجوانان را با خطراتی که آن ها را در جامعه تهدید می کند آشنا کنیم.

از کجا و به چه نحوی با «جشنواره فرهنگ شهروندی» آشنا شدید؟

تاجی: این آشنایی به زمانی برمی گردد که آقای زارع، معاون فرهنگی شهرداری لار و خانم وحیدیان دبیر جشنواره به مدرسه مان آمدند و اطلاعاتی را در مورد جشنواره و فرهنگ شهروندی به ما دادند.

در کدام یک از رشته های جشنواره شرکت کردید و موضوع اثرتان چیست؟

تاجی: ما در قسمت فیلم شرکت کردیم و اسم اثرمان را «پرواز معلق پروانه ها» گذاشتیم. فیلم در مورد زمینه های همنشینی با رفیق بد، خطرات گرایش به مواد مخدر و موضوع عفاف و حجاب است.

آیا قبلا هم فیلم ساخته اید؟

طالبان: به صورت جدی و شرکت در جشنواره این کار را انجام نداده بودم و بعد از حضور در کارگاه های آموزشی جشنواره بود که توانستیم نحوه صحیح فیلم سازی را زیر نظر آقای زارع یاد بگیریم.

کارگاه های آموزشی به چه صورت بودند و چگونه برگزار شدند؟

طالبان: کارگاه ها در یادگیری ما بسیار موثر و مهم بودند و مباحثی که باید در ساخت فیلم رعایت شود را آموزش می دادند. این کارگاه ها در چهار جلسه تشکیل شد که در جلسه اول توضیحاتی در مورد جشنواره داده شد و در جلسات بعد بر روی تصحیح فیلم نامه و تدوین متمرکز شدیم.

نظر خانواده ها در مورد کاری که انجام می دادید چه بود؟

تاجی: خانواده ها در ابتدا موافق ساخت فیلم نبودند و مخالفت هایی نیز در این زمینه داشتند به عنوان نمونه فکر می کردند اگر روی فیلم متمرکز شویم و به مکان های عمومی یا بیرون از شهر برای فیلم برداری برویم ممکن است از درس مان فاصله بگیریم اما بعد از آشنا شدن با موضوع و هدف مان، موافقت کردند.

موضوع فیلمی که ساختید در مورد چیست و دست اندرکاران آن چه کسانی بودند؟

تاجی: فیلم در دانشگاه آزاد لار تصویربرداری شد و داستان آن در مورد دختری است که با آدم هایی آشنا می شود که بر زندگی او تاثیر منفی می گذارند و مسیر زندگی اش را عوض می کنند. عوامل فیلم هم بدین صورت است: کارگردان: نازنین تاجی و خودم، نویسنده: خودم، فیلم بردار: سوسن باختر، بازیگران: مهرانا خرم نیا، حدیث احمدپور و خودم.

آیا قصد دارید در آینده هم این کار را ادامه دهید؟

طالبان: در صورت فراهم بودن شرایط، رضایت خانواده و رشته تحصیلی آینده حتما این مسیر را ادامه می دهم.

دوست دارید تجربیاتی که در این جشنواره به دست آوردید را به دوستان تان نیز منتقل کنید؟

تاجی: بله اگر احساس کنم که می توانم مفید باشم و تجربه هایم به درد دوستانم بخورند حتما این کار را انجام می دهم و دوست دارم که این جشنواره و جشنواره هایی از این دست که باعث شکوفا شدن استعداد ما نوجوانان می شود در سال های بعد نیز ادامه یابد.


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان