میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در13 فوریه 2017 ساعت 1:07 ق.ظ سرویس:یادداشت بدون دیدگاه 974 بازدید

برگی از تاریخ

برگی از تاریخ

hoseyni1احمد حسینی*: با سپری شدن ایام الله دهه فجر و گرامیداشت سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، به نظر می‌رسد دو ویژگی مهمی که در سال ۵۶ در کشور حاکم شده بود و طبعاً طیف نخبگان و مسئولین نظام وقت را شامل می‌شد، قابل بررسی و مطالعه تطبیقی باشد، بررسی مهمی که به نوعی شناخت آسیب‌های پیش‌روی انقلاب اسلامی نیز می‌باشد:
۱)مسابقه برای ثروت بیشتر
با توجه به افزایش بی سابقه قیمت نفت در دهه پنجاه و بالا رفتن سرسام‌آور ثروت ملی، مسابقه بی‌رحمانه‌ای میان مسئولین رده بالای حکومت شاه و افراد با نفوذ برای چنگ انداختن به این منبع سرشار، آغاز شد. مسابقه‌ای که حرص و طمع حاکم بر روحیه این افراد، در سر راه خود هر عامل بازدارنده‌ای را از سر راه بر می‌داشت. این ثروت هنگفت عمدتاً در بانک‌های خارجی اندوخته گردید و بویژه با آشکار شدن طلیعه انقلاب اسلامی،‌ در اختیار غاصبان آن قرار گرفت.
۲)عدم انگیزه برای دفاع از رژیم
از سال ۵۶ تا پیروزی انقلاب، هیچ کس از شاه دفاع نمی‌کرد. انگیزه‌ای برای ایستادگی در کنار رژیم پهلوی و مشارکت جمعی برای حفظ نظام سلطنتی وجود نداشت و شاید عامل شماره یک، موجب این بی غیرتی در قبال رژیمی شده بود که این آدم‌های صاحب نفوذ را به همه جا رسانده بود، آنان نه تنها با احساس خطر، از شاه دفاع نکردند. بلکه به هر طریق ممکن فرار را بر قرار ترجیح دادند. چون دیگر برای آنها بود و نبود رژیم پهلوی تفاوتی نمی‌کرد و از طرفی بی نظمی، نبودن قوه عاقله در تصمیم گیری‌ها و آّشفتگی و سردرگمی رده‌های بالای حکومت نیز، بر این باور آنها می‌افزود. برای همین به جز معدودی افسران رده بالای نظامی و یا ساواکی‌ها که ایستادگی‌شان معلول تعالیم خشک سربازی و یا ترس از جان خود بود، و اعدام و زندانی هم شدند، اکثریت قریب به اتفاق سینه چاکان و چاپلوسان دربار به راحتی او را رها کردند و رفتند.
در کنار این دو عامل، البته در سال ۵۶، شکاف طبقاتی بی سابقه‌ای در جامعه بوجود آمده بود که حاصل همان غارت و چپاول ثروت ملت بود. در یک سو مردم فقرزده، اسیر گرانی و تورم و بیکاری بودند که بیداد می‌کرد. به عنوان اکثریت مطلق جامعه و در یک سو شاه و عمال سیری ناپذیرش. با ظهور انقلاب امام خمینی (ره) و فرو ریختن تکیه گاه همیشه متزلزل پهلوی‌ها یعنی استکبار جهانی، همه آن ساز و کار پر طمطراق نیز فرو ریخت. این فروپاشی در شرایطی اتفاق افتاد که شاه فکر می‌کرد همه مطیع فرمان‌های او هستند و یارانش تا آخر به او وفادار می‌مانند و حتی وقتی فریاد مرگ بر شاه مردم را شنید هنوز باور نمی‌کرد و می‌گفت: چرا؟ ما که به آنها همه چیز دادیم؟ او فکر می‌کرد سهم مردم از ثروت این کشور، همان قوت لایموتی است که به زحمت به دست می‌آورند و مهم تر آنکه نفهمیده بود اعتراض مردم فقط به چپاول ثروت کشور توسط درباریان نیست بلکه مبارزه‌ای که شاه با دین به راه انداخته بود و استبداد و استعمار عواملی بودند که مردم را به قیام واداشته است.
این یادآوری از آن جهت اهمیت دارد که ما در سال سی و نهم انقلاب، نگاهی به وضعیت جامعه خود و معیارها و ویژگی‌های حاکم بر آن بیاندازیم. ببینیم در چه شرایطی قرار داریم. حقیقت آن است که در این سال‌ها، کارهای بسیار بزرگی توسط نظام اسلامی صورت پذیرفته ولی متاسفانه مسئولین هیچگاه قادر به ارائه ملموس و باورپذیر آن برای مردم به ویژه نسل‌های نو نبوده‌اند، و اگر تلاشی هم شده در آلودگی‌های تیره ناشی از جنگ و جدال‌های سیاسی و انتقام کشی‌های ناتمام، محو شده و در نتیجه قضاوت قاطبه مردم و نخبگان و تحلیل گران مثبت نیست، این نظام و عملکردش مظلوم واقع شده چون ما توانائی بیان خدمات و چهره روشن آنرا نداشته‌ایم.
پیشنهاد می‌شود از هم اکنون برای جبران این غفلت و کوتاهی و برای دفاع از انقلاب مقدسی که می‌رود در تاریخ مظلوم بماند، دستور دهند عملکرد ۴۰ ساله نظام جمهوری اسلامی توسط دستگاه‌های ذیربط در دستور تدوین قرار گیرد و با استفاده از همه امکانات کشور، این سند مهم که دین امام و شهدا بر گردن ماست، به عنوان یک کارنامه تاریخ ساز در دسترس همه مردم و ناظران سیاسی داخلی و خارجی قرار گیرد.

*فرماندار اسبق لارستان و استاندار اسبق ایلام

**این یادداشت پیش از این در روزنامه جمهوی اسلامی در تاریخ ۲۴ بهمن ماه امسال چاپ شده است

از این نویسنده بخوانید:

سندروم عوام زدگی خواص

نيم قرن آرامش و طوفان

نظام جمهوري اسلامي و آفت مديريت

مناسبات دولت قبل در وزرات كشور دولت روحاني حفظ شده است

آينده مذاكرات

باور عمومي چيست؟

نقدي بر سفر استاني دولت به فارس

آقايي كه من شناختم

فروش خاک وطن

روزی که ایران ایستاد

احمدی نژاد در شیراز…


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان