میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۵ ق.ظ سرویس:برگزیده ها, مطلب شما یک دیدگاه 519 بازدید

بزرگی «لارستان» به تاریخ و هویت و فرهنگ آن است

بزرگی «لارستان» به تاریخ و هویت و فرهنگ آن است

پارسا مدرسی: «به لارستان اولین خاستگاه حکومت اسلامی خوش آمدید» این جمله را حتما در ورودی شهر لار دیده اید؛ شاید این جمله صرفا یک خوش آمد گویی ساده برای گردشگرانی باشد که وارد یک شهر می شوند برای گردش یا استراحتی چند ساعته و نهایتا رفتن به جزیره های بسیار آزاد(!) خلیج فارس اما این جمله برای ما یعنی شهروندان لار چه معنایی دارد؟

وقتی که خودمان را از هیاهوی شهرنشینی و دغدغه های اقتصادی آن جدا می کنیم و حوصله تاریخ خوانی می کنیم می فهمیم این جمله چیزی فراتر از یک عرض ادب است و این هویت ما و تاریخ ما را دربر دارد.

چه زیبا گفت دکتر وثوقی اندیشمند گرانقدر شهر و کشورمان که لار حقیقتا «شهری به رنگ خاک» و هر نقطه آن تکه ای از تاریخ است؛ از قلعه منتسب به نادر شاه افشار تا باغ نشاط و قدمگاه و بازار قیصریه همه جلوه گاه مهندسی و نبوغ ایرانیان در تاریخ بوده و در جهان کم نظیر است.

از بزرگانمان یاد کنیم سید عبدالحسین لاری که شخصیت برجسته تاریخ ایران است و تاثیر او در مشروطه و اصلاحات سیاسی ایران بی بدیل است؛ از همه اینها مهم تر زبان لاری که متاسفانه امروز شاید صرفا وسیله ای برای شاد کردن چند روزه مردم باشد.

هویت شاید در ساده ترین تعریف، آن چیزی است که چیزی یا کسی با آن شناخته و متمایز می شود و ما امروز با خودمان چه کرده ایم؟ وقتی ملتی خودشان را گم کردند این شروع از دست رفتن انسانیت و یک آپارتاید و استعمار نوین خواهد بود لذا امروز نباید خودمان را نادیده بگیریم و تاریخمان را فراموش کنیم و هویتمان را گم کنیم. البته تاثیر تصمیم سازان و تصمیم گیران امروز کشور نیز در این زمینه قابل ملاحظه است و باید برای حفظ تمام ابنیه تاریخی و بزرگداشت شخصیت های موثر تاریخ و پاسداشت زبان منحصر به فرد لاری تلاش کنند و کم کاری در این زمینه خیانت نه تنها به یک شهرستان بلکه به تاریخ یک کشور است که بعضا در تقابل با جدال های سیاسی گم شده و مظلوم واقع شده است.

حال که در مردمی ترین قوه جمهوری اسلامی ایران سه شهرستان لارستان و خنج و گراش در یک حوزه مشغول مطالبه گری هستند کوچکترین رسالت نماینده مردم این سه شهرستان در این قوه و کمیسیون تخصصی خود احیای کامل بافت های تاریخی و هویتی این منطقه می باشد که متاسفانه کمتر شاهد این اقدامات در گزارش کارهای البته انتخاباتی بوده ایم اما به هر حال نباید بعضی تلاش ها در ایام خاص سال مخصوصا ایام عید را فراموش کرد اما این برای احیای یک هویت فراموش شده علی الخصوص بین خود مردم بومی شهرستان کافی نیست پس باید شروع کرد از خانواده و مدرسه و تمام پایگاه های علمی و فرهنگی تاثیرگذار در شهر و قطعا پیام این جنبش به نهاد های اداری و سیاسی موثر شهر و کشور خواهد رسید. ان شاءالله


1 نظر

  1. ناشناس گفت:

    0

    0

    چه قلم خوبی. ماشالله این آقا پارسا تو همه رشته ها مستعدند. ان شالله سالم و موفق باشن

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان