میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۱۱ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۶:۱۳ ق.ظ سرویس:شهر و شهروند یک دیدگاه 1,141 بازدید

بلاتکلیفی پیاده روی خیابان معلم/ کدام دو دیدگاه «انسان» یا «ماشین» محوری بر مدیران شهری لار حاکم است؟

بلاتکلیفی پیاده روی خیابان معلم/ کدام دو دیدگاه «انسان» یا «ماشین» محوری بر مدیران شهری لار حاکم است؟

مرکز شهر لار مدتی است دستخوش تفاوت نگاه انسان‌محوری و ماشین‌محوری در توسعه شهری شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در توسعه شهری دو نگاه انسان‌محور و توسعه ماشین‌محور قرار دارد، در نگاه انسان‌محور تفریح، استراحت و سلامت شهروندان بر امور دیگری مانند ماشین اولویت دارد. طرفداران این نوع توسعه شهری معتقدند که ما باید محیط شهری را به گونه‌ای طراحی کنیم که محیط برای زندگی طبیعی‌تر و اجتماعی‌تر انسان فراهم شود.

در شهری که زندگی طبیعی انسان اولویت دارد، فضای سبز، محل پیاده‌روی و تردد پیاده شهروندان بر آسفالت‌کشی و تعریض خیابان‌ها اولویت دارد. همچنین در شهری با اولویت زندگی اجتماعی فراهم کردن محیط‌هایی برای نشستن، گپ زدن و تعاملات اجتماعی شهروندان بر بلوارکشی و فضا دادن به ماشین‌های آهنی ارجحیت دارد.

توسعه شهر لار، انسان یا ماشین؟ 

در مرکز شهر لار، خیابان معلم که نقطه اتصال و ارتباط شهر جدید و قدیم است و مرکز تجاری ـ اداری را به پارک این شهر وصل می‌کند، مدتی است دستخوش تفاوت نگاه انسان‌محوری و ماشین‌محوری در توسعه شهری شده است. گروهی از متخصصان و کارشناسان شهرسازی معتقدند پیاده‌رو عریض این خیابان مکانی مناسب برای پیاده‌روی و تعاملات اجتماعی مردم است اما در مقابل مسئولان شهری لار قرار دارند که خواستار کاهش عرض پیاده‌رو و توسعه خیابان هستند.

صمد کامجو، عضو شورای شهر لار در گفت‌وگو با تسنیم علت مخالفت خود را سه دلیل می‌داند که مهم‌ترین آن ترافیک سنگین این خیابان و تصادفاتی است که در این محور رخ می‌دهد. وی معتقد است جان انسان‌ها باارزش‌تر از زیبایی شهری است.

به گفته وی در این نقطه شهر لار بیشترین میزان ترافیک وجود دارد و در ۱۰ سال آینده با افزایش خودروها این میزان ترافیک بیشتر شده و مشکلات دوچندان می‌شود. نبود پارکینگ در این نقطه شهر دلیل دیگری است که کامجو برای مخالفت با کاهش عرض پیاده‌رو مطرح می‌کند و می‌گوید: اگر براساس نظر متخصاصان شهرسازی توسعه خیابان انجام نگیرد کسانی که از شهر قدیم وارد شهر جدید می‌شوند یا به پارک شهر لار می‌روند، محلی برای پارک خودرو خود ندارند.

ارتباطات مراکز شهری و مردم، محور توسعه انسان‌محور  

به باور محمدامین گرامی، کارشناس شهرسازی لار در مسائل مرتبط با مدیریت شهری اصل بر تبیین درست مسئله است پس از آن باید به راه‌حل‌های آن اندیشید. به گفته وی پیاده‌رو این خیابان با عرض ۱۱متر از زمانی که شهرداری در لار شکل گرفته یعنی حدود ۵۰ سال پیش به همین شکل بوده و در این مدت اقدامی نیز برای ساماندهی آن انجام نشده است.

گرامی در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید: در این خیابان سه تقاطع وجود دارد که عمده ترافیک و تصادفات در تقاطع‌ها رخ می‌دهد اما در کل خیابان ترافیک و تصادفی دیده نمی‌شود. وی معتقد است اگر مسئله ترافیک و تصادف است باید این مشکل را در تقاطع‌ها حل کرد نه اینکه خیابان را عریض کرد. البته گرامی به یک قانون کلی در حوزه ترافیک اشاره می‌کند که با افزایش عرض سواره خطر سرعت افزایش و احتمال تصادف نیز بیشتر می‌شود.

وی می‌گوید: زمانی باید تعریض خیابان رخ دهد که تعداد خودروها افزایش یافته باشد در صورتی که با موشکافی این مسئله متوجه می‌شویم که حدفاصل تقاطع‌ها نه ترافیکی وجود دارد و نه تصادفی پس سطح سرویس یا ( LOS) بین تقاطع‌ها پاسخگوی وضع موجود است و باید مدیریت ترافیک در تقاطع‌ها انجام شود. گرامی ضمن اینکه از مدیران شهری برای اثبات ترافیک زیاد این محور درخواست ارائه آمار مستند کرده است، بیان می‌کند که تعاریف مدیران شهری از ترافیک روان محل اختلاف است.

به گفته این کارشناس شهرسازی در گذشته توسعه شهرها انسان‌محور بوده است و راحتی انسان در نظر گرفته می‌شده اما با توجه به بافت شهر جدید لار که ماشین‌محور است فرهنگ مردم و نگاه مدیریتی مدیران نیز تغییر پیدا کرده و توسعه شهر بر مبنای ماشین‌محوری انجام می‌شود.

گرامی معتقد است که ساماندهی پیاده‌رو خیابان معلم علاوه بر اینکه سبب تعاملات اجتماعی بیشتر بین مردم می‌شود اتصال‌ و ارتباط مراکز شهری نیز تقویت می‌شود.

تکلیف خیابان معلم پس از اظهارنظر مشاوران

نواز شریفی، معاون عمرانی شهرداری لار در گفت‌وگو با تسنیم به گونه‌ای دیگر این مسئله را بیان می‌کند. وی با تائید صحبت‌های عضو شورای شهر لار مبنی بر وجود ترافیک سنگین در این محور به ویژه در روزهای پایان هفته می‌گوید: در این طرح به طور همزمان بهسازی پیاده‌رو و حل مسئله ترافیک دنبال می‌شود.

به گفته وی در حال حاضر دو مشاور مشغول بررسی این طرح هستند که پس از نظر قطعی آنان این طرح اجرا می‌شود اما با توجه به اینکه حل مشکل ترافیک این خیابان مصوبه شورای ترافیک شهر لار است حل مشکل ترافیکی در اولویت قرار می‌گیرد.

کامجو اما نظر دیگری را نیز مطرح می‌کند، وی معتقد است که با کشیدن بلواری میان این خیابان می‌توان مقداری از عرض پیاده‌رو  (به طور مثال سه متر) را به خیابان اضافه کرد و مشکل ترافیک و تصادفات را برطرف کرد و پیاده‌رو با عرض کمتر ساماندهی کرد تا مردم بتوانند از آن استفاده کنند و نظر کارشناسان شهرسازی نیز محقق شود.

عکس: تزئینی


1 نظر

  1. .. گفت:

    0

    0

    صمد کامجو مگه تربیت بدنی نخونده؟
    حرف مهندس گرامی و نواز شریفی منطقی تره

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان