میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۱۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۷ ب.ظ سرویس:برگزیده ها, مطلب شما 33 دیدگاه 1,125 بازدید

بهتر از این نمی شود زور گفت!

بهتر از این نمی شود زور گفت!

در حاشیه امضای طومار در نماز جمعه لار در اعتراض به ارتقای پیش از مرکزِ بخش های لارستان

فرهاد ابراهیم پور، مدیر سایت ستاره های اوز در پی انتشار خبر طومارنویسی در نماز جمعه لار مبنی بر اعتراض به روند ارتقای بخش های لارستان پیش از ارتقای لار (اینجا) مطلبی انتقادی نوشته و برای این سایت ارسال کرده است که در ادامه می خوانید:

***

فرهاد ابراهیم پور/ مدیر سایت ستاره های اوز:  هر کسی که این طومار را نوشته است و آن کسانی که زیر این اطلاعیه امضا کرده اند آیا کمی به این موضوع فکر کرده اند که همین لارستان بزرگ با شهرهای مجاورش بزرگ جلوه می‌کند و اگر این‌‎ها رشد و توسعه پیدا بکنند نه تنها نباید ناراحت شوند بلکه باید خوشحال باشند. این چه حرف زورگویانه ای است که شما همه بخش های لارستان را عملا تهدید می‌کنید که تا لار استان نشود اوز و جویم و بیرم حق ندارند شهرستان شوند؟!

عزیزانی که در این اطلاعیه خود را نماینده همه اهالی لار دانسته اید و در نماز جمعه این اطلاعیه را به گوش همه رساندید شاید باورتان نشود اما منی که سال‌ها از اتفاق و اتحاد مردم لارستان به خودم می بالیدم و در هر جلسه و همایشی که در لارستان برگزار می‌شد مرتب مسئولین و نمایندگان مردم از همبستگی مثال زدنی این شهرستان بزرگ می‌گفتند اما اکنون با تاسف بسیار باید بگویم خیلی از این حرکت نابخردانه دلخور شدم.

خیلی ها در گذشته می‌گفتند که علت عدم ارتقای اوز از بخش به شهرستان، جمعیت اوز و موقعیت اوز و عدم تلاش خود مردم و مسئولین اوز است اما شماها با این اطلاعیه عملا ما را از خواب غفلت بیدار کردید که علت عدم ارتقای ما این‌ها نیست بلکه شماها هستید که نه تنها علاقه ای به ارتقای بخش اوز و دیگر بخش ها ندارید بلکه با کمال تاسف اعلام می‌کنید که تا لار استان نشود  نباید بخش ها شهرستان شوند.

چرا فکر می‌کنید بعد از این همه سال کنار هم بودن و با هم داد و ستد کاری و فرهنگی و اجتماعی داشتن، باید مثل زورگوها با اوزی‌ها و اهالی بخش صحبت کنید؟ هربار برای نماینده شدن افراد لاری اهالی بخش ها کوتاهی نکردند و در بسیاری از دوره ها کنار شماها بوده اند هر چند نماینده ها فقط برای روز انتخابات بیشتر نزد ما می آمدند. حق انتخاب امری فردی ولازمه دموکراسی است اما چرا این‌گونه و با این کلمات ما را به هیچ می‌گیرید؟!

نکند خود را علامه دهر می‌دانید و همه حق نزد شماست و ما که حدود ۷۰ سال از بخش شدنمان می‌گذرد و حق ارتقا به شهرستان حق مسلم و طبیعی ماست از خرد و فهم بویی نبرده ایم!

من نمی خواهم در این نوشتار این اطلاعیه را به همه لاری‌ها نسبت بدهم هرچند که در بیانیه چنین نوشته شده است (احتراما امضا کنندگان ذیل، شهروندان لارستان بزرگ به استحضار می رسانیم) این خودجوشی از پیش جوش آمده را خواست همه لاری‌ها نمی‌دانم. به گمان من خواسته اول آن‌ها که لارستان بزرگ استحقاق استان شدن دارد و مسئولین امر از نماینده مجلس گرفته تا مقامات صاحب نفوذ باید لابی گری کنند تا این امر در صورت استحقاق محقق شود امری است که می باید پیگیری شود و اهالی بخش های لارستان نیز از این امر خوشحال خواهند شد.

اما این‌که عدم تلاش خودتان یا عدم تحقق خواسته استان شدن لار را منوط به این بگذارید که تا ما استان نشویم هیچ بخشی نباید شهرستان شود، حرف درستی نیست و بیشتر نفاق انگیز است تا اتفاق آور.

قدری بیندیشید، شهرستان لارستان از قبل کوچک شده است و شاید کوچکتر هم بشود اما همه تقصیر را به گردن دیگران انداختن و مانع ارتقای آن‌ها شدن راه به جایی نمی‌برد.

این راه حل نیست این ایجاد بن بست در مناسبات شهروندی و همسایه گری وخلل در اتفاق و اتحاد است اگر جایی به حق هستیم و خواسته ای داریم راهش سد کردن خواسته دیگران نیست. امیدوارم روزی لار هم استان شود اما نه به قیمت حذف خواسته بخش های لارستان که درجهت ارتقا خود تلاش می‌کنند.


33 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  قدری بیندیشید، شهرستان لارستان از قبل کوچک شده است و شاید کوچکتر هم بشود اما همه تقصیر را به گردن دیگران انداختن و مانع ارتقای آن‌ها شدن راه به جایی نمی‌برد….. ایول حرف دل خیلی از اهالی اطراف لار هست.. .. از ماست که برماست

 2. رضا گفت:

  0

  0

  به عنوان یک لاری، با شهرستان شدن اوز موافقم و این طومار، کاملا تعصب بیجا بود از طرف بخشی از مردم لار.
  در سال ۸۸ مردم لار از شهرستان شدن گراش ناراحت نبودن، از […] که نماینده وقت برای شهرستان شدن داده بود عصبی بودن، ازینکه مسیر غیرقانونی برای گراش طی شده.

  “قانون فصل الخطاب است، قانون را فصل الخطاب بدانیم”

 3. لاری گفت:

  0

  0

  از طرف یک شهروند لاری باید اوز شهرستان شود.از همه لحاظ لیاقت داره. مردمانی خونگرم و با محبت هستند و جا برای پیشرفت داره.طوماری نوشته شده که نباید به پای همه مردم لار بگذارند.

 4. شهروند لارستانی از تهران گفت:

  0

  0

  اول باید در اطراف لار شهرستانهای جدید ایجاد شود تا بعدا دولت برای اداره منطقه جنوب فارس لارستان را مرکز قرار دهد باید مانند شهرهای جیرفت نیشابور سبزوار از ارتقای بخشها استقبال کنیم وتنگ نطر نباشبم ومنتطر اینده برای مرکزیت لار با مخالفت کردن همه عقب میمانیم

 5. لاری گفت:

  0

  0

  سلام.
  با شهرستان شدن اوز کاملا موافقم حتا اگر لار استان نشود. کاملا با نوشته جناب آقای ابراهیم پور موافقم و عملکرد بخشی از همشهریانم که هر از گاهی با تنگ نظری و کارهای نا بهنجار خود به بدترین اشکال ممکن مانع پیشرفت دیگر بخشهای لارستان می شوند و مردم دیگر بخش ها را از مردم لار منزجر می کنند تقبیح می کنم و شرمنده ام. آن مردمی که شعار می دهند و طومار امضا می کنند اندکی خود را به جای مردم دیگر بخش ها بگذارند و نظر آنها را جویا شوند و بعد دست به چنین کارهایی بزنند.

 6. ناشناس گفت:

  1

  0

  مساله را احساسي نكنيد لطفاً…
  بحث اينجاست كه لاري ها با ارتقا هيچ بخشي مخالفتي ندارند ، اما با اين مساله مشكل دارند كه چرا همه بخش ها لارستان بايد ارتقا پيدا كنند اما مركز شهرستان يعني شهر لارهيچ ارتقايي پيدا نميكند؟ چرا تنها بخش هاي لارستان لايق ارتقا هستن اما هيچ بخشي از جهرم، لامرد، كازرون و غيره لايق ارتقا نيستند…
  همه اين اتفاقات داراي پشت پرده هايي است كه متاسفانه دست بعضي از مسئولين لار نيز در ان نمايان است.

 7. محمد گفت:

  1

  0

  تا حالا چندین بخش از لارستان جدا شده بدون ارتقا و امتیاز قابل توجه به مرکز شهرستان. مردم لار به این روند معترض هستند. تمام. این حرفا که شهرستان ایجاد شود راه استان استان شدن هموار می شود حرف تو هواست. در همین قضیه ایجاد دو اداره کل در لار شاهد بودیم چقد تنگ نظری در منطقه وجود دارد و چه طومارهایی علیه این کار که نوشته نشد. تا حالا خیلی حق مردم لار خورده شده و چیزی نگفتیم دیگه بسه

 8. لارستان بزرگ گفت:

  2

  1

  آقا خداوکیلی کار ما لاریا درست نبوده…اما شما اوزی ها میخواید با چی ارتقا پیدا کنید، با جمعیت بیش از حدتون، با امکانات فوق العاده تون؟؟؟ نکنه با این ادعاهایی که گوش فلک رو کرده و همش تو خالیه و صرفا اولدورم و بولدرومه…یا نکنه مث گراش میخوایید با پول شهرستان شید؟؟؟ اصلا خودتون کلاهتون رو قاضی کنید ببینید که این ادعاهاتون چقدرش راستکیه وچقدرش شانتاژ خبری!البته این موضوع در مورد ما لاریا هم صدق می کنه که با هیچ میخواییم استان شیم…نه جانم مگه مملکت قانون نداره که شما اوزیا بخوایید با ادعا ترقی کنید و ما لاریا با قلدری جلوشو بگیریم…مطمئن باشید نه حق لار استان شدنه و نه اوز شهرستان شدن…شهرستان شدن گراش واسه هفت جد مسئولین کافی بود…به جای این همه تفرقه و نفاق، یکم اتحاد و همبستگی سابق اچمی زبانها رو به یاد خودمون بیاریم لطفا…..

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   اچمی واژه غلطیه زبان لاری درسته

  • ناشناس 2 گفت:

   0

   0

   آقای ناشناس از همین حرفت معلومه که حتی یه گویش رو می خوای به اسم شهرت بزنی
   چه برسه بزاری جایی پیشرفت کنه
   اچمی هست و بوده و خواهد بود
   هیچکی بجز لاری ها هم بهش لاری نمیگه
   ما اچمی زبانیم و لا غیر

 9. ناشناس گفت:

  1

  0

  درجواب لارستان بزرگ
  ازبس گفتید لارستان بزرگ واقعا دچار نوعی خودبزرگ بینی شده اید برای همه مسئولان کشور خط ونشان می کشید تشخیص اینکه اوز شرایط شهرستان شدن دارد یا نه به عهده ی شما نیست.مسئولان تقسیمات کشوری کار خودشون رو بلد هستن .

  • لارستان بزرگ گفت:

   1

   0

   منم همینو گفتم اگه درست مطالعه بفرمایید…گفتم مملکت قانون داره..لارستان بزرگ رو به این خاطر گفتم که بخوایید یا نخوایید روزی تمام این مناطق جزیی از ایالت لارستان بزرگ بودند و خواستم با این کلمه صرفا اتحاد اون روزا رو متذکر و یادآور شم و ولاغیر….!

 10. به لارستان بزرگ گفت:

  1

  0

  سلام هم وطن ما اوزی ها به خاطر جمعیت ۴۲ هزار نفری به همراه ۱۰۰۰۰ تبعه افغانستانی که جمعا ۵۲۰۰۰ نفر خواهیم شد ، بواسطه ۲۶ شهید گرانقدر ، به واسطه ۷۰ سال بخش بودن که زمانی شهرستان خنج در زیر نظر آن بوده ، بواسطه دهستانهای آباد خیر ساز فیشور و بیدشهر که حقشان بخش بودن است ، به واسطه اینکه تنها شهر ایرانیم که تمام مدرسه ها ساخت خیرینند، به واسطه سه دانشگاه آباد و خیر ساز دولتی و پیام نور و آزاد ، بواسطه شهر برتر کتابخوانی کل کشو و روستای کتابخوانی برتر کشور فیشور ، بواسطه ۴ کتابهانه فعال خیر ساز ، بواسطه رتبه دار بودن در سپرده های بانکی در فارس ، بواسطه ساخت تمام مراکز بهداشت و درمان از جمله دو بیمارستان مجهز توسط خیرین ، بواسطه داشتن ۲۱ مین مدرسه کل کشور از سال ۱۳۰۵ ، بواسطه اینکه بین اوز و لار یک شهرستان گراش واقع شده و ما ارتباط فیزیکی نداریم ، و خیلی چیزهای دیگر ………که مجال نوشتن نیست و البته مردم صبور ، آرام ، حامی نظام و انقلاب ، حامی وحدت لارستان بزرگ که در زمان جدا شدن گراش همت و پشتیبانی و نجابت خود را نشان دادیم لایق شهرستان شدنیم و ان شالله میشویم یا حتما شده ایم که این گونه برخوردها بوجود آمده است . لطفا ارتقا و پیشرفت بقیه را به ارتقا خود گره نزنید و بدانید اگر هم بضاعتی دیگر نداریم به علت کم بودن بودجه بخش دولتی به خاطر بخش بودن شهر ماست . ما با شهرستان شدن حتما بودجه متناسب جمعیت ۵۲۰۰۰ نفریمان را بدست میاوریم و بیشتر پیشرف ت میکنیم. حق جویم هم همانند اوز ارتقا و شهرستان شدن است شاید هم بیشتر از اوز. با تشکر.

 11. ناشناس گفت:

  0

  0

  من که خوصله خواندن این مطلب نکردم . اما چرا ارتقا بخشها فقط در لار باید اتفاق بیفتد . چرا جهرم از این بحثها خبری نیست . چرا گراش بعنوان یک شهرستان مستقل در مسایل لار دخالت می کند .

 12. یک لاری گفت:

  0

  0

  سلام
  شوربختانه همشهریان من چند بار برای جلوگیری از انتخاب یک نماینده بهتر از پاره های تن لارستان با لابی گری و دیگر کارهای نادرست دست به انتخاب نمایندگانی زده اند که سپس تر ها خود نیز پشیمان گشته اند. با این روش مردم لار آیا راهی جز جدایی پاره های تن لارستان از سرزمین مادری خود برجای می ماند.

 13. ناشناس گفت:

  0

  0

  اقای ابرام پور ما لاریها زورگو هستیم . زحمت بکش به همشهری هایت بگو تا بچه هاشون برای تربیت بهتر به مدارس لار نیاورند که انها هم زور گو می شوند . همچنین جهت اطلاع گراشی ها که دانش اموزان از دبستان تا دبیرستان برای تحصیل به لار می فرستند .

 14. شهروند گفت:

  1

  0

  اگر لارستان را خانواده ای بنامیم که پدر خانواده شهرستان لار است، این پدر باید بداند، روزی بچه ها بزرگ میشوند و به استقلال میرسند، این اتفاقی است حتمی.
  لذا پدر تلاش میکند فرزندانش را در رسیدن به استقلال کمک کند.
  اگر پدر سالارانه بخواهد جلو استقلال فرزندانش را بگیرد،فرزندان نیز با کینه و عداوت به خواسته شان خواهند رسید، و لی حایگاه پدر دیگر جایگاه سابق نیست. پدر دیگر احترام سابق را ندارد.
  شهر لار باید پدری میکرد و به استقلال لامرد و خنج و گراش احترام میگذاشت، تا حرمت پدر نزد این فرزندان حفظ شود .
  متاسفانه این پدر کماکان مانع رشد سایر فرزندانش میشود و بیانیه صادر میکند.
  این پدر جایگاهش را روز به روز متزلزل تر کرده است.
  پدر بازوان خود را قطع میکند و توقع دارد فرزندانش عصای دستش شوند.
  فرزندانی عصای پدر میشوند که از پدر محبت ببینند.
  در غیر این صورت فرزندان پدر را در پیری بدون احترام رها میکنند.
  با فریاد احترام نمی آید، احترام کنیم تا محترم شویم.

 15. لاری گفت:

  1

  0

  مگه تو این چند سال لار و نماینده و مسئولین لار برای توابع چی کار کردند که الان انتظار دارند همچنان هیچ بخشی جدا نشه؟
  اگر شیرازی ها همچین طوماری امضا می کردند که لار حق ندارد پیشرفت کند تا ما پیشرفت نکردیم؛ برخورد لاری ها چطور بود؟!
  آیا لاری ها سکوت اختیار می کردند و یا از خودشون و شهرشون دفاع می کردند؟

 16. ناشناس گفت:

  0

  0

  جواب ناشناس بچه های اوز قربانی بی عدالتی در نظام آموزشی هستند که برخی خانواده ها مجبور می شوند آنها رابه لار بفرستند جهت آموزش وگرنه تربیت این بچه ها را خود خانواده ها به بهترین نحو انجام می دهند درشهری که مسئولین آموزش وپرورش ومدیران مدارس بچه ها ی خودشان را برای تجصیل به لار می فرستند مشخصه که کار خودشون و نیروهایی که در اختیار مدارس گذاشتن رو قبول ندارن پس طبیعیه که بقیه نیز بچه هاشون رو به لار بفرستن
  مردم اوز ازبد حادثه آنجا به پناه آمده اند وگرنه در گذشته از اطراف حتی خنج برای تحصیل به اوز می آمدند.
  شما بیایید ودبیران لاری خود را از اوز ببرید تا نیروهای باسواد بومی جایگزین شوند ونیاز به آوردن دانش آموز به لار نباشه

 17. دیده بان! گفت:

  1

  0

  خواهشا این کامنت های تفرقه برانگیز رو تمامش کنید…خود استانداری رسما اعلام کرد هیچ خبری مبنی بر تقسیمات کشوری در هیچ کدام از شهرستان های فارس نبوده و صرفا شایعات فضای مجازی بوده…عدا های معلوم الحال از شهر گ… از آب گل آلود ماهی میگیرند و میخوان بین اوز و لار که همیشه اتحاد داشته اند تفرقه بندازن .. باید هوشیار باشیم!!!

 18. ناشناس گفت:

  1

  0

  خطاب به یک لاری
  در ایام انتخابات بنده به عنوان یک فرهنگی از یکی از یکی از همکاران لاری سوال کردم دلیل اینکه می خواهید به دکتر جعفرپور رای دهید چیست ؟چه کارهایی برای شهرلار انجام داده ؟جوابی که شنیدم واقعا عجیب بود گفتن هیچ کاری نکردند فقط چون دردوره نمایندگی ایشان هیچ بخشی شهرستان نشده و لار ستان بزرگ را تکه پاره نکرده مجددا به ایشان رای می دهیم.دلیل قانع کننده از این برای انتخاب نماینده ی مجلس نمیتونست باشه!!!!

 19. یه دلسوز گفت:

  0

  0

  کاملا حق با عزیزانمان از اوز هست و متن نوشته شده طومار، متأسفانه پرده از کینه ارتقاء و پیشرفت توابع از مردم لار برداشت من اهل صحرای باغم اما خداییش تنگ نظریهای مردم لار و عدم توجه به مناطق تحت پوشش و نیروهای غیر خودشون در این سالها کاملا مشهود و ملموس بوده امیدوارم همیشه به این جمله که از صمیم قلب بهش یقین دارم اعتماد پیدا کنن: کسی که فقط در راستای ارتقا و خوشبختی خودش هست قطعا خوشبخت نخواهد شد اما خوشبخت واقعی کسی است که به فکر پیشرفت و خوشبخت کردن دیگران است و سعی می کند همه افراد تحت پوشش را به قله های رفیع برسونه و به توسعه متوازن دست پیدا کنه….

 20. ناشناس گفت:

  0

  0

  سلام.
  ای کاش گاهی همشهریانم برای جذب اعتبار و نگهداری میراث فرهنگی بسیار با ارزش شهرشان مانند بازار قیصریه، دژ اژدهاپیکر و نیایشگاه چارتاقی آن (نامور به برج ننه نادر) و چاه یا دولاب که مجموعا مربوط به پیش از اسلام و دروره ی ساسانی هستند و قدمگاه که به نظر میرسد حتی قدمت آن به دوره ی آیین مهر برسد طومار امضا می کردند و شعار می دادند. بازار قیصریه در ایران منحصر به فرد است و تنها بازار کهن در ایران است که در ساخت نخستین آن کلیه مسائل مهندسی رعایت شده و دارای طرح هندسی بسیار منظم، زیبا و یک گنبد بزرگ در مرکز است.

 21. شهروند اوزی گفت:

  0

  0

  همه بدانند که دراین عصر وزمانه دبگر افکار خود خواهانه وتفکرات پان لاریسم که همه چیز را تنها برای لار می خواهند واز نطر انها لارستان بزرگ یعنی سهر قدیم وشهر جدید دیگر نمی تواند مورد قبول مردم ساکن در جنوب فارس باشد

 22. ناشناس گفت:

  0

  0

  مشکل منطقه ی ما این است که همه به فکر پول جمع کردن هستند . و کسی از کمالات بوی نبرده . مثلا همین نویسنده که هنوز حرمت و احترام کوچکتر به بزرگتر را یاد نگرفته . کامنتها را بخوانید و ببیند چقدر کوچکترها از بزرگتر ها عقده دارند

 23. ناشناس گفت:

  0

  0

  کاملن نظر ناشناس تایید می شود. کاش همشهریان به جای امضای طومار و شعار برای تعمیق تفرقه و انحراف از مشکلات و کمبودها اندکی به فکر شهر خود و داشته های خود بودند.

 24. ناشناس گفت:

  0

  0

  سلام اعتراض ما به جدایی بخشی از لار نیست به حاکمیت است که چرا در ارتقاء بخشها عدالت را رعایت نمی کند وهدفمند به دنبال تضعیف لار است چرا خفر رشد پیدا نمی کند موضوع استان شدن لار نیست موضوع تعیین مرکز استان است لذا در تعیین مرکز استان وسعت وجمعیت دو عامل تعیین کننده است اگر بخشها از لار جدا شود واز جهرم بخشی جدا نشود قطعا جهرم مرکز استان می شود لذا دوستان هم در اظهار نظر باید رعایت انصاف وتخصص بنمایند در این خصوص من حاضرم هر سوالی را پاسخ گویم وهر مناظره ای انجام دهم

 25. ناشناس گفت:

  0

  0

  جناب ناشناس شما ازکدوم جاکمیت صحبت می کنید کی به شما گفته که بایدحاکم باشید اصلا کدوم یک از بخش ها ومناطق راضی هستند که شما مرکز استان شوید؟سالیان سال مرکزیت شهرستان را داشتید چه گلی به سرمردم زدید که حالا مرکز استان شوید .تاکنون جز بخل وتنگ نظری وحسادت ازشما چیزی دیده نشده ؛امید که هیچ وقت خواسته ی ناحق شما محقق نگردد.

 26. ناشناس گفت:

  0

  0

  دوست من مطلبنان غیر غابل درک واز روی عصبانیت است

 27. ناشناس گفت:

  0

  0

  متاسفانه بعضی افراد مغرض مطالبی می گذارند که هدفشان اگاهی رسانی نیست بلکه ایجاد جو تشنج است ممکن است این افراد جهرمی ویا لامردی باشند باید مواظب باشیم

 28. با. انصاف. از خنج گفت:

  0

  0

  اقای. جعفر. پور. نماینده مجلس به خاطر. رضایت. تنگ. نظران. وتمامیت. خواهان. لاری. با. ارتقای. بخش. مظلوم. وبدون. پارتی. اوز. مخالفت. می کند. اوز. با. داستن. تمام. شرایط. وزیر. ساختها. کماکان. بخش. مانده. واز. قافله. توسعه. وپیشرفت. به. علت. نداشتن. بودجه. کافی. ومستقل. باز مانده. است. تاریخ. این. بی. عدالتی. وبی. انصافی. کسانیکه. مانع. رشد. وارتقای. مناطق. مستعد. میشوند. را به. یادگار. مینویسد. اوز. امروز. با. سابقه ۷۰. سال. بخشداری. و۶۵. سال. شهرداری. همردیف. با. مناطکوچکی. مانند. ارد. محمله. رویدر. کوخرد. وعمادده. بخش. به. حساب می. اید. خداوند. به. این. نمایندگان. انصاف. بدهد

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان