میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در29 می 2015 ساعت 5:02 ق.ظ سرویس:یادداشت 19 دیدگاه 2,260 بازدید

به عمل کار بر آید

حاشیه نوشتی بر نشست خبری فرماندار لارستان

به عمل کار بر آید

deed (1)مرتضي رستم پور: پیش از شروع: با گذشت یک و ماه اندی از سفر رئیس دولت به فارس، دستاورد اندک آن برای لارستان همچنان موضوع بحث است و نشست خبری فرماندار لارستان سوژه ای شد برای نگارنده که پیشتر با عناوین «رویکرد استاندار به فارس…» و «لارستان و توسعه…» به این مقوله پرداخت و با این نوشتار، تحلیل های سه گانه سفر استانی دولت تکمیل خواهد شد.

صحبت های نجیب زاده که متفاوت تر از فرمانداران سابق سخن می گوید و شخصیت قابل احترامی دارد از دو منظر قابل بررسی است؛ اول تحلیلی بر مواضع نامبرده و دوم جایگاه حقوقی و نقش فرماندار در توسعه شهرستان.

***

حمایت فرماندار از سیاست های دولتی که وی را منصوب کرده و نماینده عالی آن در شهرستان است امری بدیهی است اما قیاس خدمات این دولت در قبال لارستان با دولت قبلی به دلیل عدم شرایط مشابه، چندان ثمری ندارد. همه می دانیم که بدلیل سیاست های غلط دولت نهم و دهم در عرصه بین الملل و تشدید تحریم ها بسیاری از درآمدهای نفت ۱۱۰ دلاری بلوکه شد و مبالغی هم که وصول شد و به زعم فرماندار  بهترین دوران بودجه ای دولت قبل بود همزمان با ایامی شد که لارستان به حال خود رها شده بود چرا که بواسطه جریانات تقسیمات کشوری و جدا شدن اوز و بیرم، نماینده و فرماندار وقت مورد غضب مردم واقع شده و از جایگاه و حمایت مردمی برخوردار نبودند و فرماندار بعدی هم نتوانست با عمکرد مناسب جای خالی نماینده مغضوب را بخوبی پر کند.

عدم تخصیص بخشی از درآمدهای مورد اشاره و تحقق کامل مصوبات یا سکوت بجای فریاد خواهی مسئولین در حمایت از مردم نتایج تحولات آن دوران بود. با این توصیفات صحبت های نجیب زاده از بودجه های هزاران میلیاردی جز کوبیدن بر طبل منازعات طیف های سیاسی مختلف منطقه هیچ ماحصلی ندارد همانند گفتن از اختلاف نظر سیاسی خود با نماینده مردم و اذعان به این که به خاطر مصالح عمومی با دکتر جعفرپور تا پایان دوران نمایندگی اش همکاری می کند.

مطمئنا زمانی که وی این مسئولیت را پذیرفت از تفاوت سلیقه ها آگاه بود و اگر مصالح عمومی ارجحیت دارد بیان اختلاف مشی سیاسی دیگر موضوعیتی نداشته و برای مردم نیز اهمیتی ندارد؛ هر چند حمایت جعفرپور از انتصاب استاندار و مدیرکل ارشاد و بعضی از مدیران اجرایی شهر که خط شان به فرماندار نزدیک تر از نماینده است اهمیت جناح بندی سیاسی را کم رنگتر می کند.

به گواه تاریخ، لارستان از این منازعات سیاسی کم ضربه نخورده است بخصوص در دولت اصلاحات بدلیل عدم همراهی فرماندار وقت با نماینده مردم در مجلس ششم و در دولتی که استاندار و وزیر کشور پسوند لاری را یدک می کشیدند منطقه از بهترین فرصت تاریخی، کم ترین بهره برداری را کرد پس روا نیست که از یک سوراخ دو بار گزیده شویم.

اما چالشی ترین اظهارات نماینده عالی دولت در شهرستان، توجیه عدم تخصیص اعتبارات مناسب در سفر استانی رئیس جمهور است که بی توجهی دولت متبوعش را بصورت تلویحی به نماینده منتخب مردم نسبت می دهد. این که همواره بخواهیم تمام بار پیگیری و اخذ مصوبات و اعتبارات را منوط به رایزنی نمایندگان مردم کنیم نوعی کم رنگ نشان دادن بار مسئولیت کسانی است که در واقع نقش ضعیف تری از نماینده مردم ندارند. اصولا بدلیل اینکه نماینده مجلس برآمده از آراي مستقیم مردم است هر رأی دهنده به خود این اجازه وحق را می دهد که وی را به نقد کشیده و توقعات فردی و منطقه ای را از او مطالبه نماید و این عاملی شده تا مدیران اجرایی شهرستان از کانون توجه مردم به دور باشند اما کافی است به نقش و جایگاه فرماندار بپردازیم تا مشخص شود مسند فرمانداری یک شهرستان بواسطه وظایف قانونی و اختیارات محول شده درصورتی که همانند کشورهای متمدن، نقش اجتماعی خود را از آراي مردم می گرفت دیگر هیچ کس از نمایندگان خود که وظیفه ذاتی اش قانونگذاری است نامی نمی بُرد.

فرماندار همان گونه که از نامش مشخص است «فرمان دار» امور شهرستان است و طبق قانون مسئولیت نظارت بر اداره امور شهرستان، تامین امنیت، عمران و آبادی، بهداشت و آموزش عمومی و… و به جز در یک بند از شرح وظایفش در همه امور اختیاراتش در حد استانداران تعریف شده است. با مطالعه شرح وظایف و حدود اختیارات فرمانداران به این نتیجه می رسیم که بخش بسیاری از انتظارات مردم از موکلشان، در چهارچوب وظایف مکتوب فرمانداران آمده است که به دلیل نزدیکی نماینده به کانون قدرت و حضور در قوه مقننه از او طلب می شود؛ در حالی که فرماندار به عنوان رئیس شورای اداری شهرستان و داشتن زیر مجموعه ای چند صد نفره از مدیران سازمان ها، ادارات و بخشداری و نهادهای دیگر و چند هزار نیروی انسانی هم به لحاظ قدرت اجرایی و هم بخاطر اشراف بر تمام حوائج و مشکلات شهرستان و کسب اطلاعات تخصصی و لازم از زیر مجموعه خود می تواند در مسیر توسعه، همگام با نماینده و مکمل هم حرکت نمایند.

اگر اصل مدیریت و بهترین روش برای اتخاذ موثرین تصمیمات و راهکارها را در قاعده هرم مدیریتی شهرستان بدانیم فرماندار در راس آن قرار دارد که می تواند با جمع بندی راهکارهای مدیران زیر مجموعه خود که هر کدام در حوزه تخصصی خود صاحب نظرند به برنامه ریزی و ارائه سند چشم انداز توسعه اقدام نموده و برای حصول اهداف تعیین شده از طریق نفوذ و قدرت قانونگذاری نماینده بهره گیرد و نماینده نیز وظایف متقابلی دارد.

اما اگر بخواهیم بار جبران تمام عقب ماندگی های منطقه را از طریق پیگیری های منتخب مردم برآورده کنیم و مجموعه مدیریتی شهرستان و در رأس آن رءیس شورای اداری هم نتوانند در بدنه  اداری تحت رهبری خود انگیزش و تحرک بوجود آورد بی شک با کارآمدترین و پرنفوذترین نمایندگان نیز کاری از پیش نمی رود. در واقع یک مجموعه مدیریتی قوی در شهرستان می تواند موکل مردم را به جای پیگیری در امور سطحی و پیش پا افتاده به تمرکز توان و انرژی در طرح های جامع و آینده نگری سوق دهد که روند توسعه را تضمین کند در غیر این صورت حضور مدیرانی که صرفا در امور جاری مانده اند و از خود تلاش و خلاقیتی در جهت پیشرفت حوزه کاریشان نمی کنند بیش از آنکه موثر باشند مخرب ساختار ادارای هستند و تمام بی کفایتی خود را فرافکنانه به دیگران نسبت می دهند. مگر نه اینکه در پرمناقشه ترین انتصاب با تلاش های نماینده لارستان سکان مدیرکلی فرهنگ و ارشاد فارس برای نخستین بار به مدیری لاری سپرده شد و به تبع آن ریاست ارشاد لار پس از سال ها به یک بومی رسید؟ آیا بی تحرکی فعلي در فضای فرهنگی و هنری شهرستان را باید به پای نماینده مردم نوشت؟! آیا با تمام پی گیری های نماینده جهت اخذ اعتبارات و امکانات لازم برای بهداشت و درمان منطقه، مدیران آن نتوانسته اند از عهده اداره یک مرکز درمانی همچون بیمارستان امام رضا(ع) برآیند و حتی صدای وزیر بهداشت را هم در آورد باید به حساب نماینده گذاشت؟! و در نقطه مقابل مگر مدیران کل فرودگاه و راه و شهرسازی فقط و فقط منتظر اقدامات نماینده نشسته اند و تحرک و برنامه ریزی خود را به صرف همکاری وی گره زده اند که در حیطه کاری خود موفق بوده اند؟

توسعه لارستان زمانی بر مبنای هدف و برنامه ریزی و با چشم انداز مشخص به سر منزل مقصود می رسد که سه عامل مردم، مدیریت اجرایی شهرستان و نماینده مردم بتواند مثلث حرکتی توسعه را کامل کنند. ما عادت کرده ایم  که در زمان انتخابات با شور و هیجان از کاندیدای خود حمایت کرده و منتخب خود را روانه مجلس می کنیم و پس از آن بار اجرایی تمام امور را بر دوشش رها کرده و همه چیز را از او می خواهیم.  وقتی هم توقعات فزاینده مان بر آورده نمی شود یا به تخریب موکلمان می پردازیم و یا دلزده و نومید می شویم. در بارزترین نمونه آن دلسردی مردم از علی اصغر حسنی، نماینده دوره هشتم بود که پس از شهرستان کردن زادگاهش همه به او پشت کردیم و پس از آن حوادث نخواستیم از قدرت لابی گری اش برای خودمان نیز بهره گیریم. همچنان که فکر می کردیم همه چیز از کانال نماینده محقق می شود از مدیران شهری خود نیز غافل ماندیم و آنان نیز اغلب در چهارچوب امور روزمره فرصت ها را از دست دادند.

هرچند بنا نیست نماینده مردم  را مبرا از نقد بدانیم  و در مورد حلقه مشورتی محدود و خاص قبلا مورد نقد واقع شده است  اما آن چه در این نوشتار مورد تاکید قرار دارد توانمندی مجموعه مدیریت شهرستان است که می تواند با اتخاذ استراتژی و برنامه مدون برای توسعه، راهنما و سرلوحه اقدامات منتخب مردم باشد و این قدرت چانه زنی فرماندار و مجموعه مدیریتی شهرستان را نشان می دهد  که او را مجاب به حرکت در این مسیر کند. بررسی پیشرفت های شهرستان های همجوار حاکی از آن است که این برنامه ها و اهداف مدون شده است که توسعه آنان را بدنبال داشته و با آمدن و رفتن یک نماینده فقط در سرعت دستیابی شان تاثیر گذاشته نه در اهداف.

اما کاش جناب نجیب زاده در نشست خبری خود با اصحاب رسانه بیشتر از برنامه ها و اهدافش می گفت و مدل توسعه لارستان را تبیین می کرد تا همه بدانند باید در چه مسیری قدم بردارند. در حوزه های مختلف، لارستان در چه نقطه ای قرار دارد و چشم انداز شهرستان در سال ۹۶ با پایان کار این دولت کجاست؟ نقش نماینده مردم در رسیدن به این اهداف چیست؟ و این که آیا فرماندار به عنوان رئیس شورای اداری توانسته شجاعت و بیان بی واهمه مشکلات در مقابل دولتمردان را که وی با افتخار از آن یاد می کند و البته قابل تقدیر است به مدیران تحت سرپرستی اش القا کند؟ وگرنه سخنوری از نگارنده این مطلب به عنوان یک شهروند تا مدیران و موکل مردم  به عنوان دیگر اضلاع توسعه لارستان کاری سختی نیست  و به قول شاعر:

سعدیا گرچه سخندان و مصالح گویی/ به عمل کار برآید به سخندانی نیست

 

 


19 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  احسنت عالی بود
  فرماندار نباید حزب باد باشه
  این فرماندار مردمه نه نوچه دولت

 2. منصف گفت:

  0

  0

  واقعا نقد جالب و محكمه پستدى است

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  عجبا با يك سري اطلاعات غلط خواستيد نتيجه دلخواه بگيريد، دو مدير كل هرچه كردند خود كرده اند به پاي حرفشان بشين! كه اگر همكاري و هوش نماينده بيش بود نتايج بهتري بود، مسولين فعلي درماني لار بسيار پرتلاش بودند اما نبود بودجه عمراني بهسازي براي بيمارستان فعلي به ان ها چه مربوط كه اين وظيفه نماينده است، بخش عجيب تر متن بي تحرك خواندن اداره ارشاد كه من در اين ده سال سراغ ندارم اين همه فعاليت هنري ادبي از طرف ارشاد … شما عمدا در جهت رسيدن به هدفت عملكرد تعدادي از مسولين فعلي لار را كم جلوه و بي جلوه! نشان داديد
  بخش جالب تر متن اين است كه با زيركي خواستيد ظرفيت و پتانسيل كار توسط يك فراماندار را همتراز با نماينده نشان دهيد! كه كمترين مطلع سياسي را به تعجب وا ميدارد

  • دردمند گفت:

   0

   0

   یه بار دیگه متنو بخون . نوشته که اون دوتا مدیرکل به کسی تکیه نکردند . مگه چجوری خوندی . دوما کدوم فعالیت فرهنگی . کار زیر بنایی شده ؟ اگه منظورت جشنواره است که قبلی ها هم انجام میدادن . وقتی مدیر ارشاد که پشتوانه بزرگی مثل مدیرکل دوست و همشهری اش برخورداره باید اینقد منفعل عمل کنه ؟

  • دردمند گفت:

   0

   0

   یه یکم به خودت زحمت بده شرح وظایف فرماندار و نماینده مجلس را مطالعه بفرما تا بدونی حیطه کاری فرماندار چقدر وسیعه و چقدر قدرت داره . بعد اینقدر حق بجناب استدلال کن آقای ناشناس

 4. لاری گفت:

  0

  0

  خدایا خودت فرجی کن و اوضاع را درست کن. بار کمرشکن این گرونی را از روی دوش مردم بردار. این مسولین ما هم که فقط حرف میزنن. گوشمون پر شده از حرفای تکراری که حتی به مرحله عمل هم نمیرسه . خدایا خودت کمک کن تا بار این فشار طاقت فرسای اقتصادی را بتونیم تحمل کنیم و همچنان به همه چیز پایبند بمانیم.

 5. وحید گفت:

  0

  0

  احسنت ، واقعا به حق بود ، قدرت فرماندار ای کاش تمامی مردم از قدرت فرماندار و وظایفش بیشتر از بدانند.
  حدود یکسال مانده به پایان دوره نماینده منتخب مردم ، جبهه جدا گرفتن و مخالفت معنی نداره ، در واقع آقای فرماندار به عنوان شخص اول پیگیری و اجرایی شهرستان نماینده را به حاشیه میبرد ، در حالی که یکسال زمان خیلی کمی نیست و بعدها جا برای انتقاد احتمالی هم هست ، هنوز کار یک نماینده تمام نشده ، باید مقدار عظیمی از انرژی خود را به پای اختلافات درونی بگذارد.
  پس کجاست همدلی و هم زبانی که رهبر معظم انقلاب خواستند ، آقای فرماندار کمی به فکر باش.

 6. دوست گفت:

  0

  0

  ای کاش مسولین ما هم این بار طاقت فرسای اقتصادی را تحمل می کردند، اون وقت می شد
  فهمید که چند مرده حلاج هستن و فقط نیان اینجا و شعار سر بدهند

 7. آشنا گفت:

  0

  0

  آدما زیبا حرف میزنن
  زیبا فکر میکنند
  اما زیبا زندگی نمی کنند

 8. وحید گفت:

  0

  0

  احسنت مطلب بسیار خوبی وقابل تامل هست آفرین

 9. ناشناس گفت:

  0

  0

  نقد منصفانه ای بود. تشکر

 10. ناشناس گفت:

  0

  0

  مرتضی قلم روان و دیدگاه منصفانه ای داری.

 11. لاري گفت:

  0

  0

  كاش نجيب زاده در ايام پرنعمت احمدي نژاد فرماندار لارستان مي شد. جاي خالي فرمانداري مثل او در آن ايام به شدت احساس مي شد.

 12. شریعتی گفت:

  0

  0

  سلام
  نقد معقول و منطقی بود.به نظر من هم نماینده بسیار پر تلاش و باهوش ظاهر شده.من در چند برخوردی که با فرماندار داشتم بر خلاف نظر و ادعای خودشان به هیچ وجه چهره ی انسان اهل تحلیل و مدیر را ندیده ام اما بر خلاف ایشان آقای نماینده بسیار منطقی و دارای چهارچوب مشخص هستند.من هم قبول دارم که دایره مشاورین نماینده محدود است،اما با این وجود همین دایره محدود بسیار بیش از مشاورین فرماندار و حتی نبسیاری از مایندگان دیگر اهل برنامه ریزی هستند.باید منصفانه گفت که نماینده لارستان تا کنون به نسبت سایر نمایندگان پیشین بسیار برتر بوده است.

 13. مجید ب گفت:

  0

  0

  جناب منشی یه پیشنهاد دارم
  مثل صفحات شبکه های اجتماعی یه قسمت “لایک” برای مطالب ایجاد کنید تا اگر کسی نخواست نظر بده براحتی بتونه با یه کلیک ساده بگه که از مطلب خوشش اومده یا نه . اینجوری وزن مقبولیت مطالب روشن تر میشه .
  با تشکر

 14. ناشناس گفت:

  0

  0

  بله من هم موافقم كه به عمل كار برآيد. فرماندار محترم عملا در زير سايه نماينده محترم قرار گرفته اند و تمام تصميمات و كارها و عزل و نصب هاي اين شهرستان صرفا توس نماينده انجام مي شود.

 15. ناشناس گفت:

  0

  0

  جناب آقای رستم پور
  شما که از انفعال ارشاد صحبت میکنید و ادارات دیگه تعریف و تمجید
  آیا امکانات و نیروهای هر اداراه رو سنجیدید ?
  خودش شما بعنوان یک هنرمند چه گلی به سر ارشاد زدی ? مگر ارشاد جز به هنرمندان میتونه زنده و با نشاطباشه ط? اکثر هنرمندا به دلایل مختلف فقط به فکر خودشونن و کنج عزلت گزیدند ولی ماشاالله توقعات هم اعلی . یک اداره که شما هم تعداد نیروش و هم امکاناتش رو میدونی واقعا بی انصافی ظرف ۶ ماه بخوای چوب لای چرخش کنید . پس هم زبانی و هم دلی که داری توی نوشتت مانور میدی یک شعار بیش نیست . و بنظر میاد با نوشتت اومدی چندتا رو بالا ببری و چندتا رو بکوبی . احسنت به وجدان چه گیرت میاد

 16. سرباز گمنام رهبری + عشق لارستان گفت:

  0

  0

  با سلام
  بسیار خوشحالم که این مقاله منصفانه و معقولانه را از جناح موسوم به اصلاح طلب در لار به این شکل دیدم که جای تقدیر و تشکر فراوان دارد ,
  سپاس جناب رستم پور و منشی بزرگوار ,
  تا حالا فقط تعصبات جناحی و تخریبات دکتر جعفرپور در سایت های آفتاب و […] می دیدم , برای اندک باری این چنین نقدی منطقی از شما دیده ام که بسیار خوشحال و خرسند شدم .
  چیزی که در سایت […] اصلا دیده نمی شود و حتی کامنتهای مخاطبان را به جز آنچه خود می پسندند به اشتراک نمی گذارند و آبروی آزادی بیان را برده اند .
  ممنون که جایگاه قانونگذاری نماینده و فرمان داری فرماندار را تبیین کردید و ندانم کاری ها و تخصیص نداندن بودجه به لار را فقط از دریچه چشم نماینده ندیدید و یکجانبه به قاضی نرفتید .
  بنده در پاسخ به مقاله آقای منشی نیز این مطالب و جایگاه افراد را مطرح کردم.
  در آخر نیز میلاد آقا و مولای همه عالم , که کائنات بر مدار حضور امام مهدی عج هست را به همه عزیزان تبریک و تهنیت عرض می کنم و امیدوارم در سایه توجهات مولا امام زمان عج لارستان بزرگ بصورت عادلانه در قیاس با مناطق دیگر پیشرفت کند .
  التماس ۲ آ

 17. هادی.لامرد گفت:

  0

  0

  خوب بود البته اول نماینده دوم فرماندار سوم سایر مسوولین مانند امام جمعه وادارات- ادارات گفتم مثلا رئیس دانشکده علوم پزشکی که همین هفته گذشته انتخاب شد(خانم دکتر رئوفی) برچه اساسی بوده ایا ایشان با ارتباط مفید با وزارتخانه میتواند اعتبار ات جذب کند-رشته ها افزایش دهد- حداقل در حوزه کاری خودش دانشکده را توسعه دهدیا نه فقط براساس معیارهای دیگر بوده است .

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان