میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در26 ژانویه 2021 ساعت 5:45 ق.ظ سرویس:برگزیده ها یک دیدگاه 408 بازدید

به مرگ تدریجیِ بافتِ تاریخی کمر بسته‌ایم/ ستاد بازآفرینی شهرستان ضعف‌های زیادی دارد

«بهروز بیغرض» در همایش «لاراُستان»:

به مرگ تدریجیِ بافتِ تاریخی کمر بسته‌ایم/ ستاد بازآفرینی شهرستان ضعف‌های زیادی دارد

به گزارش آفتاب لارستان، مهندس «بهروز بیغرض» دانشجوی دکترای شهرسازی دانشگاه هنر اصفهان، مدرس دانشگاه و مشاور فنی و عضو هیئت مدیره سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری لار در پنجمین نشست از همایش مجازی «لاراُستان» که با موضوع «ارزیابی ابعاد برنامه‌ریزی کالبدی-فضایی لار و منطقه لارستان» برگزار شد گفت:

ویژگی اساسی بافت تاریخی لار این است که قدیم و جدید در گفت‌وگوی باهم نشسته‌اند، همه ما باید توجه کنیم که قدیم و جدید اگرچه در زمینه‌های بسیاری در رقابت با هم قرار دارند اما به دلیل اصالت‌ها و ارزش‌هایی که بافت قدیمی ما دارد توانسته است که تا به امروز به حیات خود ادامه دهد.

ما به مرگ تدریجی بافت تاریخی کمر بسته‌ایم، به این شکل که همه فرصت‌هایی که می‌شد در آن وجود داشته باشد را گرفتیم و تنها چیزی که برای بافت تاریخی باقی گذاشتیم این بود که شهر قدیم مرکز تجارت بوده است.

از نظر برنامه‌ریزی شهری، ما همه اتفاقاتی که می‌شد در این بافت بیفتد را از آن گرفتیم و امروز دیگر هیچ اداره‌ای در بافت تاریخی لار باقی نمانده است و هیچ اداره‌ای هم قصد ندارد خانه‌ای واجد ارزش تاریخی را بخرد یا خدماتش را در بافت تاریخی ارائه دهد.

شاید برخی بگویند که الآن شهر قدیم مرکز تجارت است، اما از آن طرف، تجاری‌های درشت به‌وفور در شهر جدید تزریق می‌شود و اگر قرار باشد همه این مراکز تجاری پاسخگوی جمعیتی باشند حرفی در آن نیست، اما شهر لاری که سیر تحول جمعیتی‌اش از سال ۹۰ تا سال ۹۵ از ۶۵ هزار نفر به ۶۲ هزار نفر رسیده است و یک سیر نزولی را دارد چرا این حجم از مراکز تجاری را در شهر می‌سازیم؟!

ما هیچ وقت بافت معاصرمان را به‌عنوان یک کلیت واجد ارزش تاریخی ندیدیم، شهر قدیم و بناهای شیر و خورشیدی و عناصر واجد ارزش که به صورت دانه‌ای بودند همچون «بیمارستان کوروش کبیر» (بیمارستان امام سجاد(ع)) را به‌عنوان ارزش‌های معاصر ندیدیم و اگر اتفاقی برای ثبت این آثار یا جلوگیری از تخریب آن‌ها افتاد یا به دلیل عدم تمایل مالکان بود یا هنگامی که آن‌ها تخریب می‌کردند گروه‌های مردمی واکنش نشان دادند و شاید اداره میراث فرهنگی ما چندان بیدار نبود.

بیت حضرت آیت‌اللهی در محدوده بافت تاریخی یکی از دانه‌های ارزشمند این بافت محسوب می‌شود و مورد مراجعه مکرر مردم هم است که بسیار ارزش دارد.

موجودیت و ادامه حیات بافت تاریخی به سکونت افراد در آن بستگی دارد و سکونت افراد یعنی اقشار اصیل و بومی که فرهنگ آن‌ها در پیوند با کالبدی است که در آن استقرار دارند.

شهری می‌تواند استان شود که مردمان آن به خرابه‌های خودشان افتخار نکنند، بلکه به چیزهایی که از گذشته دارند و تاکنون حفظ کرده‌اند و آن‌ها را با عملکردی که به آن تزریق کرده‌اند سرپا نگه داشته‌اند افتخار کنند، چون کسی که خرابه‌های خود را به دیگران نشان می‌دهد و به آن افتخار می‌کند گذشته خود را انکار می‌کند یا ارتباطش را با گذشته انکار می‌کند؛ این موضوع ممکن است شعاری به‌نظر برسد اما به باور من یک حقیقت مسلم است.

ما در طول تاریخ، آموخته بودیم که آب برای ما یک ارزش و اهمیت راهبردی دارد، اما در بازه‌ای این اهمیت را از یاد بردیم و الآن می‌دانیم که ادامه حیات شهر لار به منابع آبی‌اش وابسته است و این منابع از خارج و چند شهر پیرامونی لار از جمله گراش تامین می‌شود؛ اگر روزی این منابع آبی قطع شود ما در تامین آب خودمان دچار مشکل می‌شویم و آب بایسته اولیه ادامه حیات یک سکونتگاه است.

اولین و مهم‌ترین برنامه ما باید ارتقای کیفیت عرصه همگانی بافت تاریخی‌مان باشد؛ ستاد بازآفرینی شهرستان که در فرمانداری تشکیل می‌شود ضعف‌های زیادی دارد و نمی‌تواند اجزای مختلف خودش را هماهنگ کند.

نتوانسته‌ایم در بافت تاریخی کاری کنیم که آن عرصه، آبرومند به نظر برسد، ما باید بپذیریم که بخش زیادی از تمایل به سکونت در هرجا، به واسطه کیفیت‌های محیطی است، اگر این کیفیت‌های محیطی تامین نشود کسی در آنجا حضور پیدا نمی‌کند و یکی از دلایل اصلی که بسیاری از مسئولان ما در شهرقدیم سکونت ندارند نیز همین موضوع است، یعنی اگر واجد یک سری کیفیت‌ها بود قطعا خودشان هم برای دیگران الگو می‌شدند و سعی می‌کردند که در شهر قدیم ساکن شوند.

فیلم کامل این سخنرانی را از لینک زیر در پیج لاراستان ببینید:

https://www.instagram.com/lar.ostan

مطالب مرتبط:

گزارش نشست دوم همایش لاراستان

گزارش نشست اول همایش لاراستان

سخنرانی دکتر احمدعلی افکاری در همایش لاراستان

سخنرانی دکتر حسین رادمرد در همایش لاراستان

سخنرانی دکتر علی رئوفی در همایش لاراستان

سخنرانی دکتر مجتبی آراسته در همایش لاراستان

سخنرانی مجید حجتی در همایش لاراستان

سخنرانی دکتر محمد شیخی در همایش لاراستان


1 نظر

  1. ناشناس گفت:

    1

    0

    مصاحبه بسیار خوبی بود ، بسیاری از ناگفته ها را نیز به همراه داشت . موفق باشید آقای مهندس

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان