میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در8 جولای 2020 ساعت 6:40 ب.ظ سرویس:مطلب شما 17 دیدگاه 525 بازدید

به کجا چنین شتابان؟!

به کجا چنین شتابان؟!

محمدسعید دانشور/ عمادشهر: این روزها حال زبان لارستانی و اهالی آن خوب نیست، خصوصا در فضای مجازی که میدانی برای تاخت تاز علیه این زبان شده اگر چه حامیان این زبان هم در این فضا کم نگذاشته اند.

فارغ از همه این اطلاعیه ها و جوابیه ها و… به نظر می رسد آن که از این مناقشه ها طرفی نمی بندد تنها و تنها زبان لارستانی است که گوشه ای نشسته و نگران وضعیت خود است که نهایتا این موضوع چگونه پایان خواهد یافت.

متاسفانه به نظر می رسد که پشت این مناقشه ها که شوربختانه به توهین و هتک حرمت افراد رسیده و گاهی دستمایه هزل و هجو نیز گردیده بیشتر اغراض فردی و گاهی سیاسی برای کوبیدن فرد یا جریانی نهفته است که به دور از شان دوستان فرهیخته چه مخالفان یا موافقان نام زبان لارستانی یا اچمی است. شایسته بود این بحث در محیطی علمی و به دور از تعصبات و نیز هیجانات زودگذر اتفاق می افتاد که متاسفانه این امر محقق نشده و به نظر می رسد جریانی خاص قصد منحرف کردن بحث از منظر علمی و سوق دادن آن به بهره برداری شخصی و یا سیاسی دارد.

به هر روی آنچه نگارنده را به نوشتن این مطلب واداشت نگاهی آسیب شناسانه در حد وسع به فضای به وجود آمده و چرایی آن می باشد.

نخست آنکه شایسته بود صاحبنظران و متولین امر بعد از همایش بزرگ زبان شناسی همچنان دبیرخانه آن را فعال نگه می داشتند و پاسداشت این زبان کهن همت می گماشتند که به نظر می رسد این امر محقق نشده و بخشی از مسئولیت فضای به وجود آمده حاصل کم کاری و یا بی توجهی اهالی فرهنگ زبان لارستانی است.

البته ناگفته نماند فعالیت های پراکنده و ارجمندی نیز صورت گرفته که به خاطر عدم مدیریت در متمرکز کردن این فعالیت ها و عدم حمایت از محققان این حوزه شاید آنچنان که باید و شاید دستیابی به هدف مورد نظر صورت نگرفته است.

دوم ورود برخی محققان و صاحب نظران این حوزه به مباحث سیاسی و منطقه ای و حمایت از جریان سیاسی خاص می باشد که این امر متوجه هر دو جریان سیاسی مطرح کشور می باشد و طبیعی است که صاحب نظران حوزه فرهنگ در هر دو گروه این جریان سیاسی همدیگر را برنتابند و این مساله زبان لارستانی یا اچمی دستاویزی برای کوبیدن حریف در زمینه سیاسی باشد که اصلا جالب نیست.

و نکته پایانی این که به عنوان یک شهروند جنوبی و لارستانی عزیزان طرف مناقشه را به خویشتن داری و سعه صدر دعوت می کنم و خواستار حل و فصل موضوع در محیطی علمی با حضور کارشناسان و صاحب نظران این امر می باشم و شایسته است عزیزان نیز چه در فضای مجازی یا در فضای حقیقی فرهنگ والای جنوب را بار دیگر با تحمل یکدیگر و احترام متقابل نشان دهند.


17 نظر

 1. لارستان بزرگ گفت:

  1

  0

  احسنت بر شما…ایکاش این حضرات ،محافل معتبر علمی که بر عنوان زبان لاری و لارستانی صحه گذاشته و در معتبرترین مجامع علمی ایران و جهان با همین نام زیبا و موجه به ثبت رسیده است،به رسمیت میشناختند و از هر تعصب و لجاجت پایین آمده و نام مضحک اچمی را به زباله دان تاریخ میسپردند

 2. گراشی اصیل گفت:

  0

  0

  جناب آقای دانشورتوهین را چه کسی شروع کردخودلاریها اساتیدوفرهیختگان گراش باسندومدرک صحبت کردند هیچ گونه توهینی به لارنکردند ولی جناب رحیمی نژاد به مردم گراش وخنج واوزتوهین کرد درحالی که اگر این مردم زحمتکش که ارکسترهای عربی کارمیکنندنبودندبه قول شما لارستان اینجوررونق داشت ایشون به این مردم گفتند زیرپای عربها […] واقعا شرم اوره یک دکتروتحصیل کرده اینجورصحبت کنه

  • لار گفت:

   0

   0

   باشه چمی عزیز خون خودتو کثیف نکن
   چمی چمی چمی چمی چمی چمی جتی جتی جتی و ….. راضی شدی

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   قراره بزودی زبان جدیدی توسط فارسی زبانان تاسیس شود “”””زبان سرحدی””””
   هزار دلیل میارن که جنوبی ها از قدیم به پدربزرگاشون می گفتن سرحدی
   انجمن بیدزرد-کوار-اکبرآباد (شمال جنوب!!!!!!!!!)

 3. عارف رفیعی گفت:

  0

  0

  سپاس فراوان جناب دانشور عزیز به خاطر پرداختن به مقوله مهم مدارا

 4. رحیم گفت:

  1

  0

  در پاسخ به گراشی محترم اصیل
  با سلام خدمت شما .لطفا در کامنت هایی که در سایت گریشنا زیر مقاله های آقای محسنی که خطاب به مردم لار هست کمی نگاه بکنین تا میزان توهین ها به مردم لار را در آنجا ببینید.آیا بررسی تاریخ لار آنقدر مهم است که سایت گریشنا هر هفته بلوایی به پا میکند و انواع توهین ها نثار مردم میشود
  در یکی از کامنت ها کار به جایی رسید که ایجاد حکومت اسلامی به رهبری سید عبدالحسین لاری را دروغ پردازی خود لاری ها توصیف کردند.آقای محسنی به جای این همه اختلاف افکنی مثل دکتر اقتداری میتوانستند به تاریخ خلیج فارس بپردازند تا این حاشیه نشین ها از واژه جعلی خلیج ع ر ب ی استفاده نکنند.
  با تشکر از توجه شما

 5. لارستانی گفت:

  1

  1

  شروع کننده این برنامه از طرف کسانی بود که حمله به زبان وفرهنگ اصیل لارستانی نمودند.آن سه نفر جوانی که مقاله نوشتند وکلیه کسانی که در این رابطه دفاع کردند از این عنوان من در آوردی وسخیف واژه ا چ م ی کردند.قطعنا ما هم باید از هویت فرهنگی خودمان دفاع کنیم.
  تخریب و تغییر یک زبان در منطقه که به ثبت یونسکو رسیده است توهین محسوب نمی شود.؟

  • امیر علی گفت:

   0

   0

   مقالات آن سه جوان را یکبار دیگر مطالعه کنید جناب استاد
   آنها به زیبا ترین شکل ممکن حرف خود را زدند. بعد از آن هم کلی اتهام خوردند اما صبورانه برخورد کردند.
   البته شما خوب میدانید که لفظ اچمی را آنها به وجود نیاوردند و فقط بر کاربرد عمومی آن تاکید کردند. صرفا تعارف را کنار گذاشتند و گفتند
   بدون تعارف اچمی هستم
   همین
   این نحوه برخورد با جوانان نیست.

 6. ناشناس گفت:

  1

  0

  کسانی که حاضر می شوند هویت وفرهنگ وزبان اصیل خودشان تغییر دهند اگر سهوا باشد اطلاع از اصالت خود ندارند واگر عمدا دست به این کار می زنند باید گفت که اصالت اصیل خودرا زیر سوال می برند.

 7. ناشناس گفت:

  0

  0

  جناب دانشور شما فرمایش می کنید که اساتید فن بنشینند وبا هم گفتگو کنند.
  ما حاضر هستیم ما اساتید وسند ومدراک زیادی داریم که زیان منطقه را به اثبات می رساند.
  ولی کسانی که به زبان وفرهنگ لارستان حمله کرده ومی کنند بزرگان شهر خودشان قبول ندارند والا دست به این کار نمی زدند. اولین کتاب در مورد فرهنگ وزبان منطقه توسط دکتر احمد اقتداری- سیمای لارستان اثر دکتر صادق رحمانیان هردو از بزرگان گراشی ولارستانی بوده اند. – کتاب گویش خنجی از امیر خنجی و … ده ها کتاب ومدارک دال بر اینکه فرهنگ وزبان منطقه لارستانی است نه اچمی

 8. ناشناس گفت:

  0

  0

  به کجا چنین شتابان؟
  به سرزمین من در آوردی وسخیف اچمی که نه در کتاب ونه درنقشه ای وجود دارد چنین شتابان می روند.

 9. گراش گفت:

  1

  0

  امروزه واژه اچمی وارد سیستم زبان منطقه شده هست .برای هم بستگی واژه اچم لفظ بهتری هست .امروزه خبر می رسه رییس شورا شهر خنج دل خوشی از لاری ها نداره و دنبال استقلال بیمارستان و تمام ادارات از لار می باشد .یعنی هرچه جلوتر می رویم به نظر می رسد هیچ شهرستان کوچک که دور و بر لار هست نمی خواهد زیر مجموعه لار باشد و اصلا همان خنجی ها تلاش مضاعف برای فرهنگ و لفظ اچم در اینستا و شبکه های اجتماعی می کنند.

 10. محمد اظهر الدین گفت:

  1

  0

  شاید باور نکنید
  اما توهین هایی که به نویسندگان جوان منطقه که از ظرفیت های فرهنگی بزرگی برخورداند از روز اول شروع شد. تشریف ببرید کامنت های مقاله های اميرحسين نوبهار، مصطفی ملتفت و شایان تدین در گریشنا و آفتاب را مطالعه کنید تا ببنید فحاشی را چه کسانی آغاز کردند.
  به هر حال این گفت و گو از اساس کار بسیار خوبی بود و اگر برخی آن را به حاشیه نبرند می‌تواند بسیار کار آمد باشد.
  البته باید از آفتاب لارستان تشکر کرد که فضای آزاد و بی طرفی را ایجاد کرد، کاری که بسیاری از سایت های منطقه جرات آن را ندارند.

 11. گراش گفت:

  1

  0

  جالبه که انگشت اتهام رو همش به طرف گراش میگیرن
  آقا جان این اصلا بحث گراش نیست. خنج و بستک و لنگه و صد تا شهر و روستا دیگه هستن که میگن اچمی
  حالا شما می‌خوای منطقت رو با سمبه بچپونی قضیش فرقه
  ولی هی نگین گراش و گراشی و فلان
  اینقدر خنجی ها و بستکی ها نظر دادن چه ربطی به گراش داشت؟ فداغی ها چه ربطی به گراش داشت؟ بستکی چه ربطی به گراش داشت. خب مردم نمی‌خوان اسمشون لاری و لارستانی باشه مگه زوره؟ یه زمانی اسم پارسیان گاوبندی بود خب نخواستند و تغییرش دادند. یه زمانی اسم بندر انزلی رو گفته بودن بندر پهلوی! مردم نخواستند تغییر کرد
  حالا مردم نمی‌خوان اسمشون لاری باشه.
  خلاص

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   فقط گراش و خنج و اوز و بستک
   لنگه ما بزرگ شدیم میگیم بندری یا لنگه ای
   لامرد و مهر و پارسیان و جویم که تفاوت داره
   فقط شما چهارتا
   .
   .
   ما هم نمی خوایم ا چ م ی باشیم مگه زوره
   چه مشکلی دارید که جمع می بندید میگید جنوب فارس و هرمزگان
   نه خیر من دورگه هستم و فقط شما چهار شهر هستید

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   اسامی مناطق به دلیل اینکه سخیف و نازیبا بوده تعویض کرده اند مثل گاوبندی چون واژ گاو زیبنده انسان ها نیست.ولی شما یک فرهنگ وزبان بیاوریدکه نامش تغییر داده باشند. علت اصلی همه شما ها گراش بستک خنج و هر دیاری این است که چون حالا از نظر سیاسی جغرافیایی جدا شده اید به قولی تُ خُ نویسه بگویید ما یک زمانی زیر نظر لارستان اداره می شدیم.
   پس فردایی که فداغ ویا ارد تبدیل به شهرستان شدند مطمئناحاضر نیستند بگویند فرهنگ وزبان ما گراشی است. این غلط است اصالت خودرا با هیچ چیز عوض نکنید

 12. ناشناس گفت:

  0

  0

  آقای محسنی چند یک لارستان است که به غلط اینگونه تاریخ وقدمت لارستان را زیر سوال می برد. نقد خوب است و کسی از نقد بدش نمی آید واگر همراه با سند ومدرک تاریخی باشد همه می پذیرند ولی ایشان تصورات ذهنیات خودش روی کاغذ آورده است. وهیچ هدفی ندارد مگر اینکه قصد بر هم زدن وملتهب کردن منطقه و نشان دادن خود بعد از حدود هفتاد سال سن دارد. حالا در نظر بگیرید ایشان یکی ازبزرگان این قوم است که ادعای تغییردر نام زبان می کنند. حرمت قلم نگه دارید چون خدا به آن قسم خورده است

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان