میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در11 فوریه 2015 ساعت 4:46 ب.ظ سرویس:مطلب شما 12 دیدگاه 1,662 بازدید

بيرون آمدن پيام‌ها از اتاق‌هاي بسته، نشانه‌ مهمي است

آيا توافق نهايي صورت مي‌گيرد؟

بيرون آمدن پيام‌ها از اتاق‌هاي بسته، نشانه‌ مهمي است

حامدپور: حتي دو روز قبل از آنكه رهبري در سخنراني علني پيش شرط توافق را «يك مرحله‌اي» بودن آن عنوان كند، مهدي محمدي سرمقاله‌نويس روزنامه وطن‌امروز و از اعضاي نزديك به تيم سعيد جليلي در مذاكرات در سرمقاله روز پنج شنبه اين روزنامه از «دام دومرحله‌اي» در توافق سخن گفته و نسبت به آن هشدار داده بود. او خبر داده بود كه قرار است توافق در دومرحله انجام شود. يك روز قبل نيز زاكاني از آماده شدن دولت براي برگزاري جشن هسته‌اي خبر داده بود.
دو روز بعد و در ۱۹ بهمن ماه رهبري در ديدار با همافران ضمن اعلام موافقت با توافقي كه «بتواند» انجام شود، شرط آن را «يك مرحله‌اي بودن آن دانست»
بلافاصله بعد از اين بود كه جان كري در اولين ساعات كاري روز بعد در آمريكا واكنش نشان داد و تاكيد كرد «اگر نتوانيم در هفته‌هاي آينده به تصميمات لازم براي «توافق» را بگيريم، تمديد مذاكرات بي‌فايده است.
اوباما نيز شب گذشته گفت كه تمديد بيشتر مذاكرات «مفيد نخواهد بود» چرا كه «موضوعات باقیمانده فنی نبوده بلکه این موضوع به خواست سیاسی بستگی دارد».
روز بعد اما پاسخ سخنان اوباما و جان كري امروز از تهران رسيد. علي لاريجاني خطاب به آمريكا گفت: «شما میدان مذاکره را با میدان تره‌بار اشتباه گرفته‌اید، میدان مذاکره میدان استدلال است تا طرف مقابل را اغنا کنید، نه اینکه رفتار سرگرم‌کننده و تاجرمآبانه داشته باشید».
روحاني هم در خلال يك ديدار گفت: «ايران گام‌هاي لازم را برداشته است» و «حالا نوبت طرف مقابل است كه فرصت را مغتنم بشمارد. و تاكيد كرد كه با وجود «پيشرفت‌هايي كه حاصل شده»، «هنوز تا توافق نهايي فاصله داريم».
صرف نظر از تحليلي محتواي پيام‌هاي رد و بدل شده كه موجب طولاني شدن متن مي‌شود، نفس انتقال پيام از طريق تريبون‌هاي عمومي، نشانه مطلوبي نيست. در اين ميان لازم است به سكوت ظريف بعد از مذاكرات مونيخ اشاره كرد. اين در شرايط است كه نتانياهو شال و كلاه كرده تا در ابتداي اسفند در كنگره آمريكا سخنراني كند.

بيرون آمدن پيام‌ها از اتاق بسته مذاكرات هم مي‌تواند «آخرين فشارها» پيش از انجام توافق باشد و هم مي‌تواند نشانه‌ بدي باشد از اينكه كار با گره بزرگي روبه روست و «چانه‌زني‌هاي خصوصي» به «تهديد‌هاي عمومي» كشيده شده است. فقط اميدوارم مسئولان تصميم‌گيرنده نيم نگاهي هم به وضعيت كشور دوست و برادر ونزوئلا داشته باشند. خدا عاقبتمان را به خير كند!


12 نظر

 1. حامدپور گفت:

  0

  0

  اگر ایران گروهی رو برای مذاکره انتخاب کرده پس این همه اعمال نفوذ چه معنی داره

  • عبدالرضا گفت:

   0

   0

   برادر چرا داری خودتو به آب وآتیش میزنی اعمال نفوز ازکدام طرف منظورته!؟
   مردمومن آخه اگه رهبری عزیزمان نبود که تاالان قافیه را باخته بودیم اونهم باضربه فنی توسط دشمن بااین نوشتت می خوایی چه کسی روزیر سوال ببری برادر یه نیم نگاهی بنداز وببین اختیارات رهبری تا چه مقدار است تا الکی وقتت صرف نوشتن این چیزای بی خودی نشه .

 2. علی گفت:

  0

  0

  الان فقط از عدم توافق در خارج نتانیاهو وجنگ طلبان آمریکایی حمایت می کنند و در داخل کاسبان تحریم ویه عده ساده لوح.

 3. محسن گفت:

  0

  0

  به توافق دست یافتن از شانس نیرومندی برخوردار نیست . تندروهای دو جریان که در یک منتهی الیه متحدین ناتانیاهو قرار دارد و در منتهی الیه مقابل نیز تندروهایی نظیر آقای رسایی و روزنامه کیهان با قدرت تمام تلاش میکنند که یکسال و نیم مذاکره هیچ دستاورد مهمی در جهت عادی سازی روابط ایران با غرب نداشته باشد

 4. رضا گفت:

  0

  0

  جناب لاريجاني مثال بهتري از ميدان تره بار به ذهن مبارك خطور نكرد؟!! ضمن اينكه جمله آخر شما حداقل براي من گوياي خيلي چيزا بود جناب حامدپور. واقعاً كه “خدا عاقبتمان را به خير كند

 5. نویسنده متن بالا گفت:

  0

  0

  شخصی که با نام حامدپور نظر نوشته احتمالا از برادران یا عموزاده های من است. ش-حامدپور

 6. مونا گفت:

  0

  0

  فوقش تحریم ها تشدید میشه.فوقش ملت برای تهیه مایحتاجشون دوباره کوپن بدست تو صف وا میسن.فوقش حاجیا از مکه که بر می گردن سوغاتی موز میارن.(یادتونه که یه زمانی موز سوغاتی مکه بود)
  خوب به درک !!!
  انرژی هسته ای اوجب واجباته.

 7. ایران گفت:

  0

  0

  چه اشکالی داره روزی یک وعده غذا می خوریم.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 8. نویسنده متن بالا گفت:

  0

  0

  براي كساني كه خواهان اطلاعات بيشتري از اين موضوعات هستند
  يك مرحله يا دومرحله اي بودن توافق هسته‌اي
  http://mosalas.ir/NewsDetail.aspx?Ser_Id=2&Ne

 9. الهه گفت:

  0

  0

  حفظ حقوق هسته اى خوبه ولى به چه قيمتى ما سر چيزى داريم بحث ميكنيم كه داره مملكتمون رو به اين روز كشونديم،آقايون حفظ قدرت خوبه نه به اندازه اى كه خودمون از بدبختى و بيچارگى بميريم،اوضاع بازار رو ببينيد كه انگار گرده مرده ريختن،اينكه وضعيت هسته اى و تحريم مشخص نيست،سرمايه داران جرات نميكنن بيان تو بازار …..بعد از يه مدتى ميخوان كيك زرد يا ارانيوم بخوريم
  كلاً حفظ منافع خوبه ولى در صورتى كه عقلانى باشه نه احساسى

  • آهو گفت:

   0

   0

   ای بی بصیرت !
   ای فتنه گر !
   انرژی هسته ای می خواهیم چون غرب میگه نباید داشته باشیم/مهم نیست که انرژی هسته ای در این شرایط خوبه یا بد.مهم اینه که لج غربی ها رو در بیاریم.
   بصیرت نداری دیگه.اگر داشتی می فهمیدی!

 10. الهه گفت:

  0

  0

  خیلی احساسی حرف میزنی آهو

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان