میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در2 جولای 2020 ساعت 1:03 ب.ظ سرویس:مطلب شما 4 دیدگاه 508 بازدید

بیایید همدلی کنیم و انگ نزنیم!

بیایید همدلی کنیم و انگ نزنیم!

مرجان افروز*: دیشب از پیاده روی که برمی گشتم کنار مسجد محله مون یه پیرمرد رو دیدم که قیافه ش آشنا بود اما نمیدونم کجا دیده بودمش. احتمالا همین حوالی ما زندگی می کنه. به دیوار مسجد  تکیه داده بود و نشسته دستش رو سرش بود، ماسک و یه جفت دستکش استفاده شده هم کنارش افتاده بود. ماسکمو یه ذره کشیدم بالاتر یه ذره رفتم جلوتر پرسیدم چیزی شده پدر جان؟

نگام نکرد. گفتم حالتون خوبه؟ بازم نگام نکرد گفت چند هفته از بستری شدنم می گذره دوبار هم تست دادم. یه کاغذ مچاله از جیبش در آورد و گفت نگاش کن چی نوشته؟ گفتم نوشته منفیه. گفت ولی از سوپرمارکت بیرونم کردن. با بد و بیراه هم بیرونم کردن. اصلا از کجا معلوم خودشون ندارن؟ زمین گرده به خودشونم می رسه…

یادم اومد که این همونه که تو سوپرمارکت سرکوچه کار می کرد، یه بار دیده بودمش شیشه های شیر رو توی یخچال صف می داد.

خواستم یه کم دلداری بدم و بگم بهتره تو این شرایط کار نکنید و مراقب باشید. بعدا یه کار جدید پیدا می کنید ان شاله. اما مهلت نداد و آروم آروم رفت.

خیلی دلم گرفت. آخه چرا باهاش اینجوری رفتار کردن؟ می تونستن با احترام باهاش حرف بزنن. مگه چه گناهی کرده آخه؟

*بخشی از مکالمه تلفنی من و یکی از دوستان و تعریفش از  صحنه ای که دیده بود.

منم مثل شما دوست داشتم این داستان تخیلی بود و واقعیت نداشت… وقتی تلفنو قطع کردم با خودم فکر کردم بعضی رفتارها با افراد بیمار خیلی کشنده تر و آسیب زا تر از اون بیماریه. انگ زدن به  افرادی که درگیر کرونا میشن و رفتار نامناسبی که باهاشون می شه بیشترین آسیب روانی رو براشون رقم می زنه. حتی ترس از همین انگ زدن و ترس به خطر افتادن شأن اجتماعی باعث می شه افرادی که علایم بیماری  رو در خودشون یا افراد نزدیک شون می بینن از تست دادن و رفتن به بیمارستان و بستری شدن خودداری کنن.

کلمات دارای بار معنایی و عاطفی زیادی هستن که با به بکار بردن هر کلمه یا برچسبی که به افراد می زنیم از میزان آسیب اون آگاه نیستیم. کافیه برای لحظه ای کوتاه خودمون رو جای اون فرد بذاریم و از دیدگاه اون ببینیم. اگه هرکسی از خودش شروع کنه و همدلی رو یاد بگیره و نهادینه کنه درخت امید خیلی زود تو دلها ثمر میده و آرامش متولد می شه و لبخند های بیشتری شکوفه می زنن. بیاید همدلی کنیم و انگ نزنیم.

*روانشناس و نویسنده


4 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  1

  اصلا چرا باید یه پیرمرد فرتوت کار کنه… کی بازنشسته بشه پس… کی…

 2. D-zar گفت:

  1

  1

  این نوشته مناسب پیج اینستای شخصیشون بود، تا وبسایت آفتاب
  ——-
  مدیریت سایت: بله این مطلب از پیج شخصی خانم افروز و با موافقت خودشان بازنشر شده است.

 3. امین گفت:

  0

  1

  بله از عکس نویسنده مشخص بود که بیشتر حال و هوای اینستگرام داره تا سایت خبری

 4. ناشناس گفت:

  0

  1

  کم آوردید. ضرب المثل، شعر سعدی و حافظ چاپ بفرمایید. چیستان هم خوبه به اعلام فرمایی از مسابقه ماس خوری گزارش و فیلم بفرستند و….

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان