میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۲۹ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۱ ق.ظ سرویس:اجتماعی, برگزیده ها 3 دیدگاه 565 بازدید

بیکاری در لارستان شش و نیم درصد و پایین‌تر از بیکاری استان/ تعهد به سرمایه‌گذاران منطقه نسبت به رفع موانع

در نشست کارگروه اشتغال شهرستان عنوان شد

بیکاری در لارستان شش و نیم درصد و پایین‌تر از بیکاری استان/ تعهد به سرمایه‌گذاران منطقه نسبت به رفع موانع

معاون اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس گفت: بر اساس آمار سرشماری نفوس و مسکن، نرخ بیکاری لارستان از ۱۳/۴ درصد در سال ۱۳۹۰ به ۶/۵ درصد در سال ۱۳۹۵ کاهش یافته است و در شاخص اشتغال، این شهرستان اکنون با افتخار در رتبه دوم استان قرار دارد. این در حالی­ است که برابر آمار مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری در استان فارس در سال ۱۳۹۵ برابر ۱۱/۴ درصد بوده است.

به گزارش روابط عمومی اداره تعاون و کار لارستان؛ سعید بَیاری که در نشست فراگیر کارگروه اشتغال در تالار شهید امامی فرمانداری ویژه لارستان سخن می‌گفت افزود: اگرچه لارستان در حوزه اشتغال در وضعیت بسیار بهتری نسبت به بسیاری از شهرستان­‌های استان قرار دارد اما تا رسیدن به وضعیت مطلوب از نظری کیفی و کمی راه درازی در پیش است.

وی در جمع شماری از رؤسای ادارات و نهادها، بانک­ها، دانشگاه­ها، اتحادیه­‌های صنفی، دهیاران و شوراهای اسلامی شهر و روستا از سراسر شهرستان به تشریح برنامه‌­های اشتغال‌­زایی ملی و استانی از جمله «کارورزی دانش‌­آموختگان دانشگاهی»، «مهارت آموزی در محیط کار واقعی»، «دهکده مشاغل روستایی»، «روستا تعاون، روستای فاقد بیکار»، «احیای فرش دستباف و صنایع و تولیدات سنتی روستایی»، و «رونق بخشی به گردشگری روستایی» پرداخت و تأکید کرد: دستیابی به اهداف پیش­‌بینی شده نیازمند همکاری و هم‌­افزایی همه دستگاه‌های حاکمیتی و مردم است.

معاون اشتغال اداره کل تعاون و کار فارس همچنین به اَبَرچالش‌­های حوزه اشتغال در استان اشاره کرد و گفت: کمبود نیروی کار ماهر، حضور اتباع کشورهای خارجی با نرخ اشتغال ۹۵ درصد، قرار گرفتن در کنار استان‎‌های محروم از نظر اشتغال، ضعف در فرهنگ کار و تلاش، کیفیت نامطلوب فضای کسب و کار، بازدهی پایین کار کشاورزی و اتلاف منابع آبی و خاکی، ناهمخوانی برنامه­ریزی­ با عملکرد در حوزه تولید و تأثیر آن بر نوسانات بازار، و اختلاف فاحش میان حجم تولید ناخالص و سهم از درآمد سرانه، از جمله چالش­های بزرگ اشتغال در فارس است.

در ادامه این نشست فرماندار ویژه لارستان به سخنرانی پرداخت و با بیان اینکه مشکل اشتغال در کشور ما مربوط به سال­های اخیر نیست و سالیان درازی است که با این مشکل روبرو هستیم گفت: تا زمانی که نگرش خانواده­­‌ها به موضوع اشتغال به همان شکل سنتی باقی بماند فرزندانی تربیت خواهند کرد که کار مطلوب را در پشت میز نشینی و مشاغل راحت خلاصه می­کنند و حاضر به انجام کارهایی با زحمت بیشتر نمی­شوند، این می­شود که کارفرمایان ما همچنان ناگزیر هستند در عین بیکاری نیروی کار بومی، برای بسیاری از کارها دست به دامان نیروهای کار غیر بومی یا اتباع بیگانه شوند.

جلیل حسنی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر همکاری همه جانبه فرمانداری و تمامی دستگاه­های اجرایی شهرستان با سرمایه­‌گذاران در بخش تولید و اشتغال، به صراحت گفت: متعهد می‌­شویم که سرمایه­‌گذاران در این شهرستان با کمترین موانع برخورد خواهند کرد.

فرماندار لارستان همچنین از همه دهیاران و شوراهای روستایی در شهرستان درخواست کرد در یکی دو ماه آینده برای روستای خود حداقل یک طرح تولیدی و اشتغال­‌زایی متناسب با ظرفیت­ها و استعدادهای آن روستا تعریف و به فرمانداری اعلام نمایند.

پیش از سخنان معاون مدیر کل کار فارس و فرماندار لارستان، قاسمی رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی لارستان به ارائه گزارش عملکرد اداره متبوع خود در حوزه اشتغال در شش ماه نخست امسال پرداخت و اظهار داشت: ثبت نام از ۶۰ متقاضی و ۱۳ کارگاه پذیرنده کارورزی، انتخاب ۴ روستا برای اجرای طرح دهکده مشاغل روستایی، تشکیل ۳ تعاونی و ۲ تعاونی در شرف تأسیس اشتغال­زایی روستایی و نیز برنامه­ریزی برای برای احیای فرش دستباف در ۲ روستا، صنایع و تولیدات سنتی در ۲ روستا، خوراکی­های سنتی در ۱۰ روستا و گردشگری در ۳ روستا؛ از جمله اقدامات این اداره بوده است.


3 نظر

 1. عصر بیداری گفت:

  0

  3

  سلام با این جملات خود رانفریبیم غیر از اینکه این آمار غیر واقعی است آمار مهاجرت از لار را بررسی کنید خیلیها فقط به خاطر کار است کمی واقع بین باشیم و به جای دروغگویی و توجیه واقعا کار کنیم

 2. لاری گفت:

  0

  3

  آره خوب گفتی
  خیلی ها هم درس خوندن لیسانس و فوق لیسانس گرفتن تازه بعد از چندین سال بیکاری شدن کارگر و پادو مغازه این درسته

 3. عاقل گفت:

  2

  0

  یعنی امار نفوس و مسکن هم دروغه برادر من واقع بین باش مگر اینکه مردم به امارگیران دروغ گفته باشند سیاه نمایی بسه

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان