میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۱۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۴:۰۵ ب.ظ سرویس:عناوین اصلی بدون دیدگاه 471 بازدید

تأکید بر ارتقای مدیریت شهری و نظارت بر عملکرد شهرداری‌ها در نشست مشترک شورای شهرستان و شهرداران

گزارشی از جلسه مشترک شورای شهرستان و شهرداران به میزبانی فرمانداری لارستان

حسنی: مدیران شهری در کنار فعالیت‌های عمرانی، برنامه‌های بانشاط فرهنگی داشته باشند/ تأکید مقیمی بر تلاش مضاعف برای کمرنگ کردن محرومیت‌ها

به گزارش روابط شورای اسلامی شهرستان؛ آخرین نشست علنی پارلمان محلی لارستان در سالِ نخست دوره پنجم، دستوری ویژه داشت و میزبان آن فرمانداری ویژه‌ی این شهرستان بود.

۱۳ تن از اعضای این شورای اسلامی، با دعوت از شهرداران منطقه لارستان و چند نفر از رؤسای ادارات، جلسه‌ای تشکیل دادند تا موضوع «تقویت مدیریت واحدِ شهری در جنبه‌های عمرانی، فرهنگی و اجتماعی» را دنبال کنند.

  ■ مقیمی: به دنبال ارائه «گزارش کارها»ی مرسوم نیستم

در این نشست رسمی، که دو تن از مشاوران جوان شورای شهرستان و چند نفر از اعضای کمیسیون «عمران و سرمایه‌گذاری» این شورا نیز حضور داشتند، عبدالرحیم مقیمی ضمن آنکه از تلاش‌ها و پیگیری‌های مخلصانه‌ی همه اعضا برای خدمت به مردم شهرها و روستاها گفت؛ تصریح کرد: بنده به هیچ عنوان به دنبال دادن گزارش کار یا پر کردن بیلان کاری نیستم اما در این یک سال به شهادت بسیاری از مسئولان منطقه و اعلام شورای اسلامی استان، شورای شهرستان لارستان جزء بهترین و فعال‌ترین شوراهای فرادستی در استان فارس بوده است.

کلید خوردن طرح مهم مدیریت پسماند شهری با رایزنی برای تأسیس کارخانه تولید برق از زباله، تلاش برای احیای آب‌انبارها، پیگیری برای ارتقا و بهبود وضعیت میراث فرهنگی، نامه‌نگاری با مسئولان برای رسیدگی بیشتر به وضعیت راه‌ها، در کنارِ دوری از حاشیه‌ها و سیاست‌بازی‌ها، از موارد مهمی و کلیدی بود که رییس پنجمین دوره شورای اسلامی شهرستان در پایان سال اول به آنها اشاره کرد.

وی با اشاره به بازدیدهای مستمر از روستاهای منطقه، از کم‌توجهی بعضی مسئولان نسبت به روستاهای دورافتاده گلایه کرد و گفت: بهترین ثمره معنوی در دفترچه زندگی ما می‌تواند کمرنگ شدن محرومیت از روستاهای منطقه باشد.

  ■ تأکید بر پررنگ شدن نقش «نظارتی» شورا

مقیمی در ادامه ضمن بیان نکاتی در مورد روش‌های درآمدزایی پایدار برای شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، یکی از اهداف دعوت شهرداران به این جلسه را همین موضوع و همچنین تقویت تعامل شوراها و شهرداری‌ها در امور مالی و عمرانی عنوان کرد. رییس شورای شهرستان بهره‌گیری از نظرات مشاوران، کارشناسان و اعضای کمیسیون عمران شورا را یکی از نکات برجسته‌ی این جلسه خواند و با تشکر از فرماندار و معاونان وی برای میزبانی و شنیدن سخنان حاضران، تأکید کرد: شوراها نهاد اجرایی نیستند و در جایگاه نظارت و مشاوره هستند و باید با همکاری و تعامل فرمانداری و نهادهای دولتی شهرستان، این وظیفه نظارتی پررنگ‌تر از گذشته حفظ شود.

در دوازدهمین نشست شورای اسلامی لارستان، در کنار شهرداران و معاونان شهرداری‌های ۶ شهر، مدیران نظام مهندسی، ورزش و جوانان و میراث فرهنگی نیز حاضر بودند اما رییس اداره اوقاف و شهرداران اوز و جویم نتوانستند به این نشست برسند. شهرداران لطیفی و خور، چند نفر از اعضای شورای شهرستان و مشاوران «شهرسازی» و «فناوری» شورا پس از سخنان مقیمی به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند و در پایان این صحبت‌ها هم فرماندار ویژه لارستان سخن گفت.

از موضوع «درآمدهای پایدار» تا «لزوم بهره‌گیری از فناوری‌های روز» در شهرها

«معضلات موجود در شهرداری‌های شهرهای کوچک»، «موانع ایجاد درآمدهای پایدار» و البته «برخی راهکارها برای ایجاد این منابع درآمدی»، «لزوم نظارت دقیق و قانونی بر پروژه‌های شهری و روستایی توسط شوراها»، «انتقاد از بنیاد مسکن در خصوص تفکیک زمین‌ها و ارائه خدمات به روستاییان»، «لزوم تقویت تعاونی‌های دهیاری‌ها به عنوان یکی از منابع درآمدی»، «مزایای بهره‌گیری از فناوری‌های روز در طرح‌ها و برنامه‌های شهری»، «ضرورت حل مسائل اختلافی میان شهرداری‌ها و دادگاه‌ها» و نیز «اعلام آمادگی برای تشکیل هیئت امنای آب‌انبارها در منطقه»، از موارد اصلی و متنوعی بود که برخی حاضران در جلسه‌ی مشترک شورای فرادست و شهرداران لارستان مطرح کردند.

معاون استاندار و فرماندار ویژه لارستان هم پس از شنیدن مطالب رییس شورای شهرستان و حاضران، ضمن تقدیر از تشکیل چنین جلسه‌ی مشترکی، که آن را خوب و فراتر از انتظار توصیف کرد، توصیه‌هایی برای اعضا و مهمانان داشت.

وی با اشاره به صحبت یکی از حاضران در جلسه مبنی بر تنبلی بعضی ادارات و نهادهای دولتی، آن را رد کرد و اظهار داشت: اتفاقاً وجود شوراهای فعال، قانون‌مدار و ناظر بر عملکردها، توانسته خیلی از ادارات را موظف به پاسخگویی و اصلاح عملکرد کند.

جلیل حسنی با تقدیر از پیگیری‌های رییس و اعضای شورای شهرستان در موضوعات مهم منطقه به‌ویژه معضلات «راه»، خاطرنشان کرد: ما هم در این موضوع مهم پیگیر هستیم و سعی در جذب بودجه‌های بیشتر برای اصلاح وضعیت راه‌های منطقه داریم.

فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی در کنار وظایف ذاتی شهرداری‌ها

فرماندار لارستان مسائلی همچون ترافیک شهری، ساخت و ساز، و مبلمان شهری را جزء وظایف ذاتی شهرداران و شوراها عنوان و در عین حال تأکید کرد: مسائل فرهنگی و ورزشی و ایجاد نشاط برای مردم شهرها و روستاها باید یکی از اولویت‌های اساسی شهرداران و شوراها باشد. وی در همین بخش از سخنانش خطاب به رییس اداره ورزش و جوانان گفت: برای همه فصول سال به‌ویژه دو سه ماه پیشِ رو برنامه‌هایی برای نشاط‌افزایی و تغییر روحیه جوانان داشته باشید؛ که حسن طیبی هم در پاسخ، از برگزاری یکی از بزرگترین پیاده‌روی‌های خانوادگی در مرکز شهرستان طی یکی دو ماه آینده خبر داد و از شهرداران و شوراها خواست در این زمینه همکاری ویژه داشته باشند.

رییس شورای برنامه‌ریزی شهرستان از پیشنهادهای حاضران برای بهبود وضعیت درآمد شهرداری‌ها و نیز اشتغال‌زایی در شهرها و روستاها استقبال کرد و خواستار تشکیل کمیته‌هایی تخصصی و تداوم نشست‌های کارشناسی برای پیگیری این موضوع مهم شد. سفر به دیگر شهرستان‌ها حتی استان‌های دیگر و بهره‌گیری از تجارب و ایده‌های آنان در مسائل مختلف اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، موضوعی بود که فرماندار ویژه لارستان بر آن تأکید کرد و از کمیسیون‌های شورای شهرستان خواست برای عملی شدن این موضوع اقدام کنند.


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان