میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۲۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۳:۵۰ ق.ظ سرویس:برگزیده ها یک دیدگاه 579 بازدید

تأکید بر ریشه‌کنی آفت «سرخرطوم حنایی» از نخلستان‌های لارستان

در جلسه بررسی مشکل آفات نخیل در منطقه لارستان عنوان شد

تأکید بر ریشه‌کنی آفت «سرخرطوم حنایی» از نخلستان‌های لارستان/ فرماندار خواستار تأمین اعتبار برای مبارزه با این آفت شد

معاون استاندار و فرماندار ویژه لارستان خواستار تأمین اعتبار مورد نیاز برای مبارزه با آفت «سرخرطوم حنایی» در لارستان شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت استانداری و فرمانداری ویژه لارستان؛ جلسه بررسی مشکل آفت نخیلات در منطقه لارستان به ریاست جلیل حسنی معاون استاندار و فرماندار ویژه لارستان، دکتر محمد علی باغستانی رییس سازمان حفظ نباتات کشور، مهندس قائمیان و مهندس محمد طاهر رجبی معاونان قرنطینه سازمان حفظ نباتات کشور، دکتر محمد مهدی قاسمی رییس سازمان جهاد کشاورزی فارس به همراه معاونان و کارشناسان حفظ نباتات و باغبانی جهاد کشاورزی فارس، علی اصغر علی پور معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری ویژه لارستان، قاسمی معاون سازمان و رییس جهاد کشاورزی لارستان و جمعی از رؤسای ادارات شهرستان در محل فرمانداری ویژه لارستان برگزار شد.

در این جلسه رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با تأکید بر اینکه باید از خروج آفت «سرخرطوم حنایی» در باغ های لارستان به مناطق دیگر جلوگیری کرد، گفت: سازمان حفظ نباتات کشور به لحاظ جنبه های فنی، مالی و تدارکات آماده هر نوع همکاری است.

محمدعلی باغستانی با تشریح آفت سرخرطوم حنایی، اظهار داشت: این آفت در یکی دو ماه گذشته از جمله دغدغه های مهم وزارت جهادکشاورزی و سازمان حفظ نباتات کشور قرار گرفته است.

وی ایران را یکی از کشورهای موفق در کنترل این نوع آفت در دنیا نام بُرد و افزود: هم در زمینه تحقیقاتی و هم در زمینه اجرایی کشور ایران سرآمد است.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با برشمردن نمونه های گذشته آفت سرخرطوم حنایی در منطقه سراوان استان سیستان و بلوچستان و همچنین شهرستان پارسیان در استان هرمزگان، تصریح کرد: شهرستان لارستان به عنوان سومین نقطه در کشور با این معضل روبه رو شده است و باید با کنترل به موقع از گسترش آن جلوگیری کرد.

وی از همکاری سه کشور کویت، عراق و ایران برای مبارزه با این نوع آفت خبر داد و افزود: برای پایش این نوع آفت طرح جامع پیش بینی شده و خوشبختانه ایران نقش بسزایی در این زمینه دارد تا جایی که آموزش و ردیابی با محوریت ایران انجام خواهد شد.

باغستانی با تأکید بر در معرض خطر بودن کشورهای خرماخیز دیگر نسبت به آفت سرخرطوم حنایی، یادآور شد: به لحاظ اهمیت منطقه لارستان و امکان سرایت این نوع آفت به استان های مجاور مبارزه با آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. وی اضافه کرد: باید با رعایت پست های قرنطینه، توجه ویژه به پست قرنطینه بین المللی فرودگاه، کنترل در باغ های نخل و کارهایی از این دست، از گسترش آن جلوگیری کرد.

این مقام مسئول با هشدار نسبت به اینکه در صورت توسعه آفت «سرخرطوم حنایی» در درختان نخل نسل این نوع درخت در معرض تهدید جدی قرار می گیرد، گفت: با کنترل به موقع آفت، می توان هم آن را ریشه کن کرد و هم درخت را بدون صدمه نگه داشت.

رئیس سازمان حفظ نباتات با بیان اینکه «به طور قطع این آفت از خارج از کشور وارد منطقه لارستان شده»، تصریح کرد: سازمان حفظ نباتات کشور به لحاظ جنبه های فنی، مالی، تدارکات و غیره با همکاری سازمان جهادکشاورزی فارس و مسئولان شهرستان لارستان آفت «سرخرطوم حنایی» را کنترل کرد.

در ادامه این جلسه معاون استاندار و فرماندار ویژه لارستان نیز حل این مشکل اضطراری را نیازمند تأمین اعتبارات دانست و گفت: با توجه به اهمیت موضوع و ارتباط آن با منبع درآمدی مردم، انتظار می رود برای این مهم منابع مالی اختصاص یابد.

حسنی همچنین خواستار تأمین اعتبار برای سد خاکی «شرفویه» و «صحرای باغ» با توجه به پیشرفت مناسب پروژه ها شد.

در ادامه نشست، معاون قرنطینه داخلی سازمان حفظ نباتات کشور نیز گفت: با توجه به مستندات و تصاویر ارسال شده، متأسفانه این نوع آفت در مرکز جنوب فارس رخ داده است.

محمدطاهر رجبی با هشدار نسبت به خطرناک بودن آفت «سرخرطوم حنایی»، افزود: با توجه به پرواز روزانه ۹۰۰ متری این نوع آفت، می تواند بعضی از  شهرستان های جنوبی فارس را در معرض خطر قرار دهد.

وی با ابراز تأسف از ورود غیرمجاز درختان نخل از کشورهای حوزه خلیج فارس، تصریح کرد: با اعزام یک تیم کارشناسی ماهر امید می رود با همکاری اهالی و همدلی مسئولان از گسترش این نوع آفت در منطقه لارستان و مناطق همجوار جلوگیری کرد.

رجبی با تأکید بر لزوم اطلاع رسانی و آگاه سازی باغبانان و استفاده بهینه از امکانات برای ردیابی و کنترل آفت، ادامه داد: باید تا زمان کنترل این آفت از انتقال «پاجوش ها» خودداری نمود.

گفتنی است آفت «سرخرطومی خرما» حشره‌ای به رنگ قرمز متمایل به حنایی رنگ با ۳۰ تا ۳۵ میلیمتر طول، دارای خرطومی بلند و خمیده است و از جوانه مرکزی غلاف‌های تازه تغذیه می‌کند و در نهایت باعث خشک شدن تاج درخت و افتادن درختان آلوده می‌شود.


1 نظر

  1. ناشناس گفت:

    1

    0

    حرف حرف حرف حرف حرف حرف….. جلسه جلسه جلسه جلسه جلسه….. حرف حرف حرف حرف حرف حرف……………………………..

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان