میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در5 جولای 2014 ساعت 4:13 ق.ظ سرویس:فرهنگ و هنر 19 دیدگاه 2,759 بازدید

اهالي تئاتر لارستان؛ قليل العده اما پرهياهو!

در جلسه اهالي تئاتر لار چه گذشت؟!

اهالي تئاتر لارستان؛ قليل العده اما پرهياهو!

عصر پنجشنبه ۱۲ تيرماه ۹۳ سالن فردوسي لار ميزبان تعدادي از اهالي تئاتر اين شهر بود. موضوع جلسه، همفكري هنرمندان تئاتري با مسئول جديد انجمن نمايش اين شهرستان عنوان شده بود. جلسه را خود «رقيه ارشادي»؛ يعني مسئول جديد انجمن نمايش شروع كرد. وي ابتدا از حاضران براي قبول دعوتش تشكر كرد و قول داد اينگونه جلسات مشورتي را بطور مرتب با هنرمندان تئاتري برگزار كند.

20140703_IMG_0558

او گفت: دوست دارم من را نه به عنوان مسئول انجمن كه به عنوان يك همراه ببينيد. وي سپس بصورت خلاصه برنامه هاي خود براي تئاتر لار را به اين ترتيب اعلام كرد:

۱)    برگزاري جلسات مشورتي با اهالي تئاتر شهرستان بصورت ماهيانه.

۲)    تعامل و همكاري بيشتر با هنرمندان تئاتري بخش ها و روستاهاي لارستان.

۳)    تاكيد بر ارتقاي كيفيت تئاتر لارستان و اجتناب از كميت گرايي.

۴)    پخش فيلم تئاترهاي مهم كشور به صورت هفتگي.

۵)    برگزاري مداوم و مرتب جلسات نمايشنامه خواني.

۶)     اختصاص آموزش تئاتر در قالب تكثير و توزيع جزوات آموزشي يا درج در سايت تخصصي انجمن نمايش لارستان.

۷)    برگزاري نشست هاي مشترك هنرمندان تئاتري با ديگر انجمن هاي هنري شهرستان.

۸)    پيگيري و تلاش براي برگزاري سالانه جشنواره تئاتر.

۹)    عضوگيري براي انجمن تعزيه ايران و ارتباط بيشتر با تعزيه خوانان كشور.

۱۰)       برگزاري دوره هاي آموزشي با حضور مدرسان تئاتر شهرستان و كشور.

سخنان ارشادي البته تماما با ملايمت نبود و در پايان گفت: از آنجا كه خيلي از گروه هاي نمايشي استان و ازجمله لارستان هنوز به صورت رسمي ثبت نشده اند لذا تمام برنامه هايتان بايد به تاييد انجمن نمايش برسد. او البته با بيان اين مطلب كه قصدم سنگ اندازي مقابل پاي شما نيست و رسميت يافتن بيشتر انجمن به نفع همه است سعي كرد تنها جمله آمرانه خود را نيز تعديل كند!

بدنه جامعه نخواسته يا نتوانسته تئاتر شما را ببيند!

پس از ارشادي نوبت به حاضران رسيد تا نظرات خود را بيان كنند. پس از چند لحظه سكوت، حميد منشي چند نكته را بيان كرد. او گفت: تئاتر اين شهرستان بيشتر به هيئت محفل درآمده و مخاطبان محدودي دارد لذا اگر مردم و بدنه جامعه نخواسته يا نتوانسته اند به اين سالن بيايند و تئاتر شما را ببينيد، شما به جمع آنها برويد و تئاتر خود را عمومي كنيد. وي در ادامه چند پيشنهاد مطرح كرد و گفت: مي توانيد از گروه هاي تئاتري شهرستان هاي ديگر براي اجرا در لار دعوت كنيد تا صحنه تئاتر اين شهرستان در انحصار چند گروه محدود و تكراري نباشد.

وي افزود: ديگر عيب تئاتر اين شهر، عدم زمانبندي و توزيع مناسب اجراها در طول سال است به طوري كه به عنوان مثال در ۶ ماه هيچ كاري روي صحنه نمي رود و پس از آن طي يكي دو ماه چندين و چند كار اجرا مي شود. منشي در پايان البته از كم كاري اهالي تئاتر لار به دليل قهر با قلم و كمبود شديد تاليف تئاتري انتقاد كرد و گفت: عمده دوستان تئاتري ما خود را به بازي و كارگرداني و اجرا محدود كرده اند و كمتر به سراغ نمايشنامه نويسي مي روند درصورتي كه اصل تئاتر، مضمون و درونمايه آن يعني متن است.

20140703_IMG_0557

تجارت لارستان خُرماست نه هلو!

در ادامه محسن بشيري با لحني جدي و عتاب گونه حاضران را خطاب قرار داد و گفت: ما بايد به خود و جنوب اتكا داشته باشيم و نبايد از آثار تهران و تبريز و نيشابور كپي كنيم. وي ادامه داد: متن تئاتر خياباني را نبايد از گوگل جستجو كرد و متن آن را بايد از اقليم و فرهنگ و شرايط زيستي خود استخراج كنيم. وي در توضيح اين جمله خود گفت: ما در لارستان بايد تجارت خرما كنيم نه هلو!

سپس نوبت به علي نراقي رسيد تا به آنچه عدم هماهنگي در اجرا و تمرين گروه ها ناميد انتقاد كند. وي افزود: مثلا از كار بزرگي دعوت شده و قرار است اجرا شود اما به دليل تداخل با تمرين كاري كوچكتر، تحت تاثير قرار مي گيرد.

هنرمندان تئاتر گريزپا هستند!

حبيب مقيمي نفر بود كه نظر خود را مطرح كرد. او گفت: تئاتر ما نياز به مديريت بيرون از اجراي تئاتر دارد. اين كه كلاس آموزشي برگزار كنيد كار بزرگي نيست درعوض تلاش كنيد در اين مدت چهار تا پلاتو تهيه كنيد و همين يك كار براي دوران مسئوليت شما كفايت مي كند. او در ادامه به روحيات حساس اهالي تئاتر اشاره كرد و گفت: هنرمندان تئاتري گريزپا و كم طاقت هستند و بايد امكانات را برايشان فراهم كنيد و تاكنون كمتر كسي بوده كه اين موضوع را تا رسيدن به نتيجه پيگيري كند. او در پايان سخنان خود حاضران را به بازخواني جايگاه خود و تئاتر لارستان در استان و كشور دعوت كرد و با اين مقدمه از آنها خواست به اين پرسش جواب دهند كه چرا مدتهاست در تئاتر استان جايگاه واقعي خود را از دست داده ايم؟!

پيتر بروك هم به لار بيايد بيشتر از ۳ نفر در كلاسش حاضر نمي شوند!

پس از مقيمي نوبت به جمشيد طاهريان رسيد تا مثل هميشه بي پرده و صريح سخن بگويد. او ضمن تبريك به رقيه ارشادي و تقدير از غزل بهارستاني به عنوان مسئولان فعلي و پيشين انجمن نمايش از حاضران خواست بياييد قالب ها را بشكنيم و با هم رو راست باشيم. وي گفت: براي ما زشت است كه به برخي حواشي و اختلافات بچه گانه دامن بزنيم. باور كنيد با اين فضايي كه در تئاتر لارستان حاكم است اگر پيتر بروك هم بياد، بيشتر از سه نفر در كلاس او شركت نمي كنند! او گفت استاد تئاتر به اين شهر زياد آمده؛ از چرمشير و سپاسدار و فراهاني تا ديگران اما چه چيزي نصيب ما شده؟!

او در ادامه به مواضع شفاف خود در قبال نماينده مردم لارستان در مجلس اشاره كرد و گفت: من نظر خود را درباره همه در حضور و در روي خودشان مي گويم و نام اين برخورد حاشيه سازي نيست بلكه صداقت و شفافيت است و از ديگران هم مي خواهم بجاي اينكه پشت سر ديگران حرف بزنند شجاعت گفت و گو با ديگران را داشته باشند.

20140703_IMG_0556

تئاتر لار طايفه اي شده است!

مهدي صادقي نيز در ادامه همين لحن تند را حفظ كرد و گفت: مشكل بزرگ بچه هاي تئاتر لار، غرور بيجاي آنهاست و خدا را شكر كه هيچكدام مان تا دم در جشنواره فجر هم نرفته ايم آنوقت اينهمه به خود مغروريم! وي ادامه داد: متاسفانه تئاتر لار، طايفه اي شده و عده اي دور هم مي آيند و اجرا مي كنند و به هم دسته گل مي دهند! وي سخن خود را با چند «چرا» ادامه داد: چرا نبايد بين مردم برويم؟! چرا نبايد مخاطبان زيادي داشته باشيم؟! چرا نبايد از شهرقديم بيايند و تئاتر ما را ببينند؟! صادقي در پايان با تعريض به برخي گفته هاي نفرات قبل مبني بر اثرگذاري محدود كلاس هاي آموزشي گفت: كلاس هاي بازيگري و آموزشي خيلي موثر است؛ مگر خود من يا خيلي ديگر از دوستان تئاتري ما از كجا آمده اند؟! از همين كلاس اسماعيل بلندگرامي و امثال او.

بگذاريد فقط ۵ نفر در كلاس ها حاضر شوند ولي در عوض دغدغه تئاتر داشته باشند

در ادامه اسماعيل بلندگرامي نيز وارد بحث شد و ضمن تاييد سخنان صادقي افزود: من هم موافقم كه كلاس هاي آموزشي خيلي مهمند؛ براي مثال در دوره اول من ۱۵ نفر را از مدارس به كلاس ها آوردم و الان هر ۱۵ نفر بصورت جدي در لار و تهران كار تئاتر مي كنند و دغدغه مهم زندگي شان شده تئاتر. وي ادامه داد: اصلا بگذاريد ۵ نفر در كلاس هاي آموزشي شركت كنند ولي اين ۵ نفر بايد دغدغه تئاتر داشته باشند.

آيدا هاشمي، سرپرست اداره ارشاد لارستان نيز پس از بلندگرامي چند نكته را متذكر شد. او از بي انضباطي برخي گروه ها و نفرات گله كرد و از آنها خواست در مراقبت از سالن و وسايل آن دقت و تعهد بيشتري داشته باشند. اين موضوع باعث شد تا اكبر طاهريان نيز موضع بگيرد و بي انضباطي هاي موجود را به دليل سوءمديريت مسئولان گروه هاي تئاتري بداند. او البته قدري تندتر هم رفت و با اين جمله سخن خود را تمام كرد: البته انسان خفته را مي شود بيدار كرد اما آنكه خود را به خواي زده هرگز!

ساعت از ۷ عصر گذشت و با اتمام وقت جلسه فضاي چالش گونه آن به يكباره با خوش و بش و بگو بخند تئاتري هاي لار به اتمام رسيد. افرادي كه خود معترفند برخي رقابت هاي ناسالم باعث شده تئاتر لار بيش از متن درگير حواشي باشد. اين جلسه به پايان رسيد و بايد ديد آيا رقيه ارشادي كه هم تئاترخوانده است و هم كمتر از ديگران روحيه تقابلي و حاشيه گرايانه دارد مي تواند فصل جديدي را در تئاتر لارستان رقم بزند؟!


19 نظر

 1. تئاتري بي حاشيه گفت:

  0

  0

  مشكل بزرگ تئاتري هاي لار اين است كه بجاي ارتقاي دانش و سواد خود خيلي اهل حاشيه هستند. اگر به خود تئاتر توجه كنند وضعيت بهتر مي شود. با حرف هاي آقاي منشي و بشيري هم كاملا موافقم. از گزارش خوبتان نيز ممنونم.

 2. محمدرضا گفت:

  0

  0

  اين حميد منشي در جمع تئاتري ها چي ميخواد؟! اصلا اين چه تيتريه كه براي گزارش انخاب كرده. آقاي منشي خود شما براي اين تئاتر داريد حاشيه ايجاد مي كنيد.

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  ۱٫ تا اونجا که ما میدونیم و شناختیم آقای منشی همیشه بی طرف بودن.

  ۲٫ ضمناً و مؤاکداً: عالیجنابانی که از حاشیه حرف میزنن چرا سرشون سوت میکشه برای حاشیه سازی و شرایطه ایجاد حاشیه
  والا صداقتو خوردن حیا رو قورت دادن
  بابا سرتونو از زیر برف بیارین بیرون یه نگاه به خودتون بندازین(اهل تئاتر کجا…و دو دَلِه بازی کجا…) والا…!

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  من هشت ساله که به این تءاتر برنگشتم مثل خیلی های دیگه .تءاتر با رحیم آرین مرد . چرا که مدیریت هنر نیز با او رفت . اگه یک ماه طرف ارشاد نمی رفتیم خودش به ما زنگ می زد و سراغ هنرمندان را می گرفت . با دیدن عکسها دلم گرفت از آن همه بچه ها فقط مقیمی و طاهریان فقط موندن . ب…بهترین تیتر برای گزارش فقط اینه : هیاهویی برای هیچ

 5. 0

  0

  در مورد تیتر انتخاب شده این گزارش با آقای محمدرضا موافقم.
  بنظر من هنر تاتر در لار یکی از هنرهایی است که بیشترین هنرجو را در خود دارد.
  احتمالا نگارنده مقاله با توجه به حضور اندک هنرمندان در این جلسه چینین تیتری را انتخاب نموده اند.
  اگر بغض و کینه های بین هنرمندان تاتر رفع شود و فضای دوستانه ای بر آن حاکم شود بطوریقین می توان امیدوار بود که تاتر لارستان به افتخارات گذشته خود بازگردد. ان شا الله

 6. 0

  0

  یک پیشنهاد به مسئول جدید انجمن نمایش سرکار خانم رقیه ارشادی
  اگر بتوانید یک بانک اطلاعاتی از تمامی هنرمندان رشته تاتر و ابسته به آن در حوزه لارستان تهیه و تدوین نمایید البته همراه با رزومه کاری و آدرس و تلفن و…
  هم دسترسی به هنرمندان برای شما و گروههای هنری ساده تر خواهد بود هم آمار دقیق از تعداد هنرمندان این حوزه هنری خواهید داشت. تا جناب آقای منشی عزیز در مورد تیتری که مرقوم فرموده اند تجدید نظر کنند.

 7. دوستدار هنر گفت:

  0

  0

  خیلی متأسفم که تمام ذهن و بحث بعضی از نظردهندگان، فقط به (تیتر) گزارش معطوف شده و اصل موضوع رو فراموش کردن و یقه آقای منشی بی طرف رو چسبیدن.

 8. فرهنگی گفت:

  0

  0

  این دوستانی که همه با این جمله معروف مشکل تاتری های ما اینه صحبت کردن خودشون تاتری نیستن؟!!! الان دقیقا مشکل چی و کیه؟ دست های پشت پرده؟!!!

 9. مرتضی آرش زاده گفت:

  0

  0

  باسلام خداهالی محترم تاتر خوشحالم که بعد از مدتها چراغ انجمن روشن شد دوستان من رمز موفقیت تاتر لار در گذشته دوستی و همدلی گروها و بچه های یک گروه بود که در راس همه انها یک مدیر دلسوز و از جنس خود بچه ها که همیشه و همه جا کنار انها بود به نام رحیم آرین که هیچ وقت خودش را رییس یک اداره فرض نمیکرد بلکه همیشه همراه و همیار بچه های تاتری بود ودر حال حاضر تنها شخصی می تواند این نقش را ایفا کند کسی نیست جز سعیده آرین پس لطفا خانم آرین در لار بمان و راهنما و مشاور رییس جدید انجمن باش

 10. ناشناس گفت:

  0

  0

  جالبه تعداد کامنت ها از تعداد حاضران در جلسه بیشتره. پس معلوم میشه بحث بین دو سه نفره که به اسم های مختلف کامنت میدن

 11. آفتابي گفت:

  0

  0

  اهالي تئاتر بجاي حذف صورت مساله به حل مشكلات خود بپرداند. البته وضعيت تئاتر لار خيلي بد نيست اما بايد پذيرفت اكثر گروه ها كارهاي قبل خود را تكرار مي كنند و اتفاق بزرگي در تئاتر لار پيش نمي آيد.

 12. ناشناس گفت:

  0

  0

  تیاثر یعنی هنر نمایش برای مردم پس هنر مندان این دیار قدر مخاطبان قهیم لارستان بزرگ را بدانید.

 13. ناشناس گفت:

  0

  0

  این ها یک دهم تئاتری ها به معنای واقعی هم نیستند و اگر خانم ارشادی بخواهد این طور پیش برود دوباره خطر گروه و گروه بازی هست خطر کیفیت پایین هست و …

 14. آفتابی گفت:

  0

  0

  به نظر من این جلسه های مشاوره ای فقط نوعی نمایشه و خودش تاتری هست برای خودش …
  تا زمانی که رئیس و رئیس بازی مطرح باشه و هرکی به جیب و سن طرف مقابل نگاه کنه .. این مسائل هست که هست .
  و تا وقتی سیاست و منفعت شخصی حرف اول رو بزنه ، هرار تا از این جلسه ها هم برپابشه کاری از پیش نمیره.

 15. ناشناس گفت:

  0

  0

  یه نگاه به تعداد تئاترهای اجرا شده در طول هر سال بندازین و تعداد گروه هایی که «مثلاتئاتر» اجرا میکنن
  تا وقتی که باند مافیایی یه اون گروه سه حرفی میخواد یکه تازی کنه و با زیرآب زنی و اعمال نفوذ بخواد مانع کار بقیه ی گروه ها بشه وضع همینه
  امیدوارم توی جلسه های بعدی از این دست،یا فقط اعضای این گروه باشن یا هیچکی نباشه

 16. ناشناس گفت:

  0

  0

  البته اگه در چند سال اخیر دقت کرده باشین رئیس گروه مذکور هیچ گاه در همچین جلساتی حضور پیدا نکردن و همیشه نایب برحقشونو به جاش میفرستن چون ایشون عادت ندارن پایین بشینن و یکی اون بالا به عنوان رئیس یا مسئول بشینه

 17. ناشناس گفت:

  0

  0

  آقای صادقی عزیز
  یادمان نرفته که در جشنواره ی تئاتر آرین بعد از اجرا و هنگام نقد و برسی چقدر دسته گل به هم دادید و به نوبت همدیگر را تشویق کردید
  البته ناگفته نماند که نویسنده و کارگردان در این امر سردمدار و پرچمدار بودند
  (…و باز هم گروه …)

 18. ناشناس گفت:

  0

  0

  تئاتر توی ایران یه چیز نابود شده است
  توی لار که دیگه جای خود
  البته از فضل و مرحمت دوستان

 19. ایمان پورشاکری گفت:

  0

  0

  با سلام خدمت تمامی دوستان هنرمند لارستانی .داشتم تو صفحات اینترنت چرخ میزدم یهههههو یاد دوستان خوب تو لار افتادم .من ایمان پورشاکری یکی دو بار افتخار هم بازی بودن با تئاتریای لاری رو داشتم. هرکی این متنو خوند سلام منو بههدایت پیشبین وحجت ستوده نیا.وخانم بهارستانی برسونه.موفق باشید

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان