میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در21 نوامبر 2020 ساعت 11:25 ب.ظ سرویس:مطلب شما 26 دیدگاه 643 بازدید

تاریخچه امرای میلادی لارستان (بخش دوم)

تاریخچه امرای میلادی لارستان (بخش دوم)

رسول احمدلو*: در مقدمه تاریخچه امرای میلادی لارستان (اینجا) گفتیم که درطول تاریخ سلسله‌ای از امرای محلی در لارستان به‌صورت نیمه مستقل به حکومت پرداختند که نسب آنان به گرگین میلاد یکی از پادشاهان کیانی می‌رسید. نظر به اهمیت موضوع در این بخش پهلوانان در شاهنامه، سلسله اشکانیان (پارتیان)، میلاد در شاهنامه و لار در شاهنامه بررسی نموده و در بخش‌های آتی به چگونگی ورود امرای میلادی به لارستان و حکمرانی آنان بر این منطقه خواهیم پرداخت.

الف) پهلوانان در شاهنامه

همانطور که گفته شد موضوع شاهنامه، تاریخ ایران قدیم از آغاز تمدن نژاد ایرانی تا انقراض ساسانیان است که به سه دوره اساطیری، پهلوانی و دوره تاریخی تقسیم می‌شود. واژه پهلوان از دو بخش پهلو و ان ترکیب یافته و هم خانواده با واژه فارسی میانه پهلویگ است. پهلوی را منسوب به پهلو سرزمین پارت دانسته‌اند که مردان آن به توانایی و دلیری شهرت داشته‌اند. در لغت‌نامه دهخدا واژه پهلوانی منسوب به پهلوان و پهلوانان و پهلو (پارت) به مناسبت شجاعت و دلیری این قوم است.

برخی از پژوهشگران گروهی از پهلوانان دوره کیانی را پهلوانان اشکانی می‌نامند. پهلوانان اشکانی در اصل شاهان یا شاهزادگان اشکانی هستند که به تدریج به داستان‌های ملی راه یافته‌اند و در شمار پهلوانان دوران کیانی درآمده‌اند. این گروه شامل گودرزیان، فرود، پلاشان، میلادیان، برزینیان و فریدونیان هستند. گرگین میلاد در شاهنامه فردوسی از شاهزادگان کیانی متعلق به دوره پهلوانی شاهنامه می‌باشد.

ب) سلسله اشکانیان (پارتیان)

شاهنشاهی اشکانی یا پارتیان سلسله‌ای از پادشاهان ایرانی و گروهی از از شبانان پرنی ساکن داهه در ایالت پارت (پرثوه) بودند و از این رو به پارت شهرت یافتند و به نام پهلوانیان منتسب به پهلوی در فارسی میانه پرثوه: پهلو نیز خوانده شدند. اشکانیان یکی از قوم‌های سکایی داهه به نام پرنی بودند که اولین بار در زمان سلطنت خشایارشاه به تابعیت رسمی شاهنشاهی هخامنشیان درآمدند. سرزمین اصلی و مادری اشکانیان دشت‌های بین جیحون و دریای خزر بود و به تدریج آنها از این نواحی به سرزمین‌های جنوبی، یعنی پارت و هیرکانی کوچ کردند و در آنجا با تشکیل حکومتی علیه سلوکیان قیام کردند. اشکانیان نسب خود را به اردشیر دوم هخامنشی می‌رساندند و از آنجا که این پادشاه هخامنشی ارشک خوانده می‌شد، این سلسله نام اشکانیان را بر خود نهادند. به اشکانیان پارتیان و پهلوها (جنگاور و سوارکار) نیز گفته می‌شد. اطلاق نام پارتیان به این علت بود که آنها فرمانروایی خود را در پارت بنیان نهادند.

ج) میلاد در شاهنامه

میلاد در شاهنامه یکی از پهلوانان روزگار کیخسرو است که در جنگ با تورانیان همراه وی بود. از این خاندان صد سوار در رکاب کیخسرو بودند، که گرگین پسر میلاد فرماندهی این سپاه را بر عهده داشت.

فردوسی در شاهنامه دوازده مورد از گرگین میلاد یاد کرده است. در شاهنامه گرگین پهلوانی است که در سفر کاووس به مازندران و هاماوران و جنگ با پادشاه آن کشور همراه کاووس بوده است. وی در بزم رستم و افراسیاب در توران حضور داشته و از پهلوانانی است که کاووس در ماجرای سهراب با او مشورت کرده و در کین‌خواهی از کشندگان سیاوش همراه رستم بوده است. گرگین هنگام رسیدن کیخسرو به پادشاهی، فرمانده یک گروه صد نفری از خاندان میلادی است که حامل پیام کیخسرو برای افراسیاب بوده است­؛ همچنین در نبرد کیخسرو با «پشن» و «لاون» همراه شاه ایران و قاصد وی نزد رستم بوده تا وی را برای جنگ با «اکوان دیوا» آماده سازد. گرگین به فرمان کیخسرو، راهنمای بیژن در توران برای راندن گرازان و جزو هفت دلاوری‌ست که همراه رستم رهسپار توران برای رهایی بیژن از آن سرزمین است.

د) لار در شاهنامه

شاهنامه فردوسی یکی از بزرگترین و برجسته‌ترین سرودهای حماسی­ جهان همواره با اقبال کاتبان رو به رو است. از ابتدای قرن ۱۹ خاورشناسان به چاپ شاهنامه رغبت نشان دادند و چاپ‌های متعددی از این اثر فاخر  منتشر شد. یکی از این چاپ‌ها، چاپ یوهان فولرس چهارمین چاپ مهم شاهنامه می‌باشد. یوهان فولرس ایران شناس آلمانی استاد زبان فارسی در دانشگاه گیسن با همکاری لندوئر بین سال های ۱۸۸۴،۱۸۷۷ بر اساس مقایسه متن چاپ‌های ماکان و مول و اختلافات آن‌ها شاهنامه را در شهر لیدن در سه مجلد منتشر نمود. سه طبع ماکان، مول و فولرس، سال‌های متمادی مرجع و مأخذ شاهنامه پژوهان بود. طبق گفته پرفسور مینورسکی در چاپ شاهنامه فولرس شهر لار به گرگین میلاد یکی از پهلوانان تاریخی سلسله کیانی از طرف کیخسرو پادشاه کیانی بخشیده شد. خوزانی از منشیان و مستوفیان عصر صفوی و منشی مخصوص شاه عباس اول در کتاب افضل التواریخ (خوزانی کتاب خود را از شیخ صفی الدین اردبیلی و وقایع و رخدادهای روزگار صفویان تا پایان سلطنت شاه عباس اول در سه مجلد تألیف کرده است.) در ذکر امرای امرای میلادی لارستان نسب آنان را به گرگین میلاد می‌رساند و آنان را از سلاله و دودمان اشکانیان می‌داند. وی در مبحثی درباره امیر هارون حاکم لار می نویسد: «… و آن سلاله دودمان وارث ملک اشکانیان ظهیرالدین امیر هارون حاکم خطه لار و امیر دیوان نوشته ومهر نمایند …».

*دانشجوی دکتری تاریخ ایران اسلامی

از این نویسنده بخوانید:

تاریخچه کوتاهی از امرای میلادی لارستان

قلعه تاریخیِ «دهرا» درحال تخریب است+ عکس

نگاهی گذرا به جایگاه «اجاق» در میان عشایر «دولخانی»

نگاهی به زلزله سال ۱۲۸۹ روستای بریز

کشفِ یکی از راه های باستانی لارستان در ایستگاه برکه شیخ بریز+ عکس

نقش آیت الله آیت اللهی در پیروزی انقلاب اسلامی

در راستیِ تاریخِ خطه لار

اعتصاب معلمین لارستان در سال ۱۳۴۰ درپی کشته شدن یک معلم معترض در تهران

سال ۳۹ در لار همچنان در ذهن و زبان مردم

گزارش بیماری های مُسری در لار و اوز در سال ۱۳۱۷

گزارشی از وضعیت لارستان در سال ۱۳۰۹ توسط سرهنگ «زالتاش»/ فقدان پزشک، کمبود راه و رونق تجارت داخلی

افسانه «برج ننه نادر»

بررسی انتخابات مجلس شورای ملی در لارستان(۱)