میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در16 نوامبر 2020 ساعت 2:34 ب.ظ سرویس:برگزیده ها 20 دیدگاه 638 بازدید

تاریخچه کوتاهی از امرای میلادی لارستان

تاریخچه کوتاهی از امرای میلادی لارستان

رسول احمدلو*: در طول تاریخ سلسله ای از امرای محلی در لارستان به صورت نیمه‌مستقل به حکومت پرداختند که نسب آنان به «گرگین میلاد» یکی از پادشاهان کیانی می‌رسید.

در آثار و پژوهش‌های تاریخی از این حکام با عنوان سلطان و پادشاه یاد شده است. غفاری کاشانی در کتاب تاریخ جهان آرا در معرفی این حکام عنوان سلطان به کار می‌برد. پرفسور مینورسکی خاورشناس و ایران‌شناس روس در مقاله De perans of Miladyan of Larestan چاپ شده در دایره المعارف اسلامی در معرفی حکام لارستان می‌نویسد: «لار دارای یک سلسله پادشاهان محلی بوده است، شاهزادگان و پادشاهان لاری نگهبانان قلمرو حکومتی بوده‌اند که از طرف کیخسرو به گرگین میلاد تفویض شده و به این مناسبت نژاد و تبار خود را به این پهلوان نسبت می داده‌اند.»

در ایران با کوشش استاد «احمد اقتداری»، مقاله مینورسکی ترجمه و در کتاب لارستان کهن و فرهنگ لارستانی منتشر شد. استاد اقتداری نیز از حکام لارستان با عنوان «پادشاهان لارستان» یاد کردند.

استاد محمدباقر وثوقی پس از تحقیقات مفصل به این نتیجه رسیدند از آنجایی که حکام لارستان تابع حکومت مرکزی بوده‌اند و به‌صورت نیمه‌مستقل به حکومت پرداخته‌اند در معرفی این حکام می‌بایست لفظ «امیر» به‌کار برد.

در فرهنگ سیاسی ایران امیر به شخصی گفته می‌شود که از ازطرف پادشاه و حکومت مرکزی، حکمران یک شهر و بخشی از قلمرو می‌شود. از آن زمان پژوهشگران در بررسی­های تاریخی برای حکام لارستان لفظ امیر به کار می‌برند.

از آنجایی که نسب امرای میلادی لارستان به گرگین میلاد یکی از شاهزادگان کیانی می‌رسد در این بررسی ابتدا نکاتی پیرامون پادشاهان کیانی ارائه و سپس به معرفی امرای میلادی لارستان از (گرگین میلاد تا ابراهیم‌خان ثانی) خواهم پرداخت.

شاهنامه فردوسی یکی از بزرگترین و برجسته‌ترین سرودهای حماسه‌ای جهان و داستان قهرمانان ایران باستان است. اهمیت شاهنامه فقط در جنبه ادبی و شاعرانه آن خلاصه نمی‌شود و پیش از آنکه مجموعه‌ای از داستان‌های منظوم باشد، تبارنامه‌ای است که بیت بیت آن ریشه در اعماق و آرزوها و خواسته‌های جمعی ملتی کهن دارد.

موضوع این اثر، تاریخ ایران قدیم از آغاز تمدن نژاد ایرانی تا انقراض ساسانیان است که به سه دوره اساطیری، پهلوانی و دوره تاریخی تقسیم می‌شود. گرگین میلاد از شاهزادگان کیانی متعلق به دوره پهلوانی شاهنامه می‌باشد.

دوره پهلوانی یا حماسی شاهنامه از پادشاهی فریدون شروع می‌شود. ایرج، منوچهر، نوذر، گرشاسب به‌ترتیب به پادشاهی می‌نشیند. جنگ‌های میان ایران و توران آغاز می‌شود. پادشاهی کیانی مانند کیقباد، کیکاووس، کیخسرو و سپس لهراست و گشتاسب روی کار می‌آیند. در این عهد دلاورانی همچون زال، رستم، گودرز، طوس، بیژن، سهراب و امثال آنان ظهور می‌کنند.

سیاوش پسر کیکاووس به دست افراسیاب کشته می‌شود و رستم به خونخواهی او به توران زمین می‌رود و انتقام خون سیاوش را از افراسیاب می‌گیرد. در زمان پادشاهی گشتاسب، زرتشت، پیغمبر ایرانیان، ظهور می‌کند و اسفندیار به دست رستم کشته می‌شود. مدتی پس از کشته شدن اسفندیار، رستم نیز به دست برادر خود، شغاد، از بین می‌رود و سیستان به دست بهمن پسر اسفندیار با خاک یکسان می‌شود و با مرگ رستم دوره پهلوانی به پایان می‌رسد.

*دانشجوی دکتری تاریخ ایران اسلامی


20 نظر

 1. غلامحسین محسنی گفت:

  0

  0

  دکتر عزیز! نوشته اید《امرای محلی درلارستان به صورت نیمه مستقل به حکومت پرداختند که نسب آنان به گرگین میلاد یکی از پادشاهان کیانی می رسد.》شما بفرما، پادشاهان کیانی در چه تاریخی (ازنظرزمانی) و بر چه بخشی از ایران زمین سلطنت داشته اند؟ آیا در میان آنها پادشاهی بنام گرگین میلاد دیده می شود؟ حال که شما اورا پادشاه کیانی می پنداری، چه زمانی و در کجا سلطنت داشته است؟ از آن جایی که شما نوشته اید:《از طرف کیخسرو به گرگین میلاد تفویض شد.》منظورتان شعر نسبت داده شده به فردوسی بزرگ می باشد. چرا که پس از آن از شاهنامه سخن رانده اید. می توانید شاهنامه ای (خطی_چاپی)معرفی نمایید که شعر مورد نظر در آن بتوان یافت؟ آسان ترین راه با کمترین زمان برای دستیابی به درستیها وراستیها ی تاریخ لارفارس مراجعه به کتاب 《خطه لار،بررسی متون تاریخی در پیوند با لارستان 》که سال پیش به چاپ رسانیده‌ام می باشد.مطالعه آن به شما دکتر عزیز کمک خواهدکرد، تانادرستیهاوناراستیهای تاریخ لارفارس را آشکار نماید. سپاسگزارم.

 2. شهروند گفت:

  0

  0

  ممنون از دکتر احمدلو که با استناد به اثار و کتب تاریخی،نوشته ی مورخان و محققان داخلی و بین المللی،که بدون هیچگونه حب و بغضی نسبت به شهر و منطقه ای نسبت به ثبت وفایع تاریخی پرداخته اند،به مرور تاریخ پر افتخار لارستان می پردازند.

 3. از بندر عباس معلم تاریخ گفت:

  0

  0

  بسیاری از سلسلهای پادشاهی که در کتب ونوشته ها به انها اساره شده جنبه افسانه وغیر واقعی دارند مانند سلسله کیانی وچهرهای اساطیری مانند رستم وسهراب وافراسیاب وجمشد شاه و……. بنابراین برای بررسی سوابق تاریخی لار نباید به اینگونه موارد استناد کرد مگر اینکه بخواهیم دلخوش به چنین سوابق واهی باشیم

 4. انصاف گفت:

  0

  0

  آقای محسنی خیلی جالب است برای اثبات نوشته های فرضی نویسنده را به کتاب خودتان رجوع می دهید کتاب شما آکنده از تاریخ متعصبانه است که برای اغراض دیگر نوشته شده است خدا عاقبتتان را بخیر کند

 5. لار گفت:

  0

  0

  بالاخره چه افسانه چه واقعی ردی از نام لارستان به عنوان آبادترین شهر منطقه وجود دارد . و برای نوشتن تاریخ منمطقه نمی توانید نامی از لار نبرید . ولی واقعا هدف از وقت گذاشتن برای این داستان ها و افسانه ها یا رد آن برای چیست؟
  در کتاب جناب محسنی هیچ جنبه تاریخی مفید بررسی نشده به جز تعصب خودش .
  اصلا کل تاریخ لار افسانه شما کدام جنبه را بررسی می کنید که مثلا قراره عبرت بگیریم یا برای پیشرفت منطقه مفید باشد؟
  تنها چیز مفید نکوبیدن بر طبل تفرقه و دوست بودن با هم است .

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  به نوشته های آقای محسنی نمی توان استناد کرد چون ارزش و جایگاهی در تاریخ ندارد

 7. غلامحسین محسکی گفت:

  0

  0

  بزرگوار،انصاف عزیز! اینکه جناب دکتر به کتاب خودم مراجعه می دهم، دلیل دارد. کتاب پژوهشی من درطول بیش ازده سال تحقیق و بررسی بسیاری(۲۷۰منبع) از ‌‌‌‌‌‌‌‌‌کتب تاریخ،جغرافیاوسفرنامه هایی که درباره این بخش از کشور عزیزمان ایران نوشته اند،پایه گذاری شده است. اطمینان داشته باش ، اگر کوچکترین ایرادی از نقل منابع درآن پیدا کرده بودند، پس از گذشت نزدیک به یک سال دوستان عزیز در بوق وکرنا کرده بودند. مگر اینکه عزیزان ازروی… آنرا مطالعه نکرده باشند. که این خود نشان از بی توجهی دوستان لاری علاقمند به تاریخ زادگاهشان می باشد. شادو تندرست باشید.

 8. ایا این افسانه نیست گفت:

  0

  0

  اصلا در تاریخ ایران ودر کدام سلسله پادشاهی وامیری اسمی از گرگین میلاد امد ه است که ما به ان استناد کنیم که به گرگین میلاد هم لار داد پدر جان اینها همه اش افسانه واسطوره است نه تاریخ واقعی این همه ادعای تاریخی که ما لاریها میکنیم مردم مرودشت وکازرون و …با ان همه اثار باستانی از هخامنشیان وساسا نیان ندارند

 9. بیستون گفت:

  0

  0

  جناب محسنی ضمن قدردانی دانی از زحمات تون.
  شما ده سال مطالعه کردید یعنی سالی ۱۷ کتاب…..
  اصلاً راندمان خوبی نیست.
  قطعاً کار جناب احمدلو مستند هست و منتها به خاطر راهزنان عرصه علم مجبوراً ارجاع ندهند تا در زمان مناسب.

 10. لاری معلم گفت:

  0

  0

  به عنوان یک لاری دچار توهم وخیال واهی نشویم درهمین استان فارس وهرمزگان شهرها ومناطقی مهم تر وتاریخی تر از ما وجود دارند ونه ادعایی ونه دچار خود بزرگ بینی شده اند ومشغول توسعه وپیشرفت وبرادرانه با شهرهای مجاور خود در حال گذران هستند

  • لار گفت:

   0

   0

   جناب معلم ما به تاریخ افتخار میکنیم و دفاع خواهیم کرد و خواهان پیشرفت هم هستیم …و لیاقتش را داریم
   جناب معلم ما داریم دفاع می‌کنیم از هویت خودمان
   اون مناطقی که شما میگویید همسایگانی چنین ندارند
   .
   همان طور که میدانید جهرم و داراب هم بخشی از تاریخ خود را به شاهنامه استناد می دهند پس باید همه را منکر شد .
   معلم عزیز بله مکانهایی هستند و روستاهایی هستند که تاریخ شأن بسیار زیاد است
   فقط صرف عمر ۲۰ ساله برای کتاب انکار برای چه؟ حالا برای خودش مفید این همه سرو صدا و پشتیبانی رسانه‌ای برای چه؟
   ایشون نقش پسر بد همسایه را بازی می کند
   تنها را پیشرفت خود مانند کشورهای عربی در انکار همسایه.اذیت همسایه.خربکاری در بالادست و … می بینند
   اما نمی دانند ضربه اصلی رو به خودشون می زنند.
   .
   .
   .
   ما تاکید می کنیم زبان لاری و تاریخ لار و بزرگان آن را برای ما …شما هر گلی میخواهید به شهر خودتون بزنید
   .

   البته هر خط از تاریخ خودشان بخواهند بنویسند مجبورند اشاره ای به لار کنند این جاست که درد دارند

 11. دل سوز منطقه . گفت:

  0

  0

  با سلام. احسنت به جناب محسنی عزیز . دوستان تعصبی لاری لطفا به کتاب حقیقت گو منطقه کتاب جناب محسنی گراشی مراجع کنید تا از کتاب و منابع معتبری که برا ی روشن شدن حقایق منطقه است ببینید. و بدانیید حقیقات بر من مردم منطقه روشن شده و این فقط خیال بافی شما لاری هاست

  • لار گفت:

   0

   0

   ما به کتاب معتبر تاریخ ایران مراجعه می کنیم . ما به آثار باستانی بجا مانده مراجعه می کنیم
   حقیقت این است تاریخ شما بدون ارجاع به تاریخ لار بزرگ یعنی سیاهچاله که رد و نشونی نمی یابید

  • لار گفت:

   0

   0

   حالا این بحث ها رو بین خودمون می کنیم رفتین دانشگاه های معتبر استناد نکنید که مسخرتون می کنند . روش ثبت تاریخ یکیش همین اشعار و داستان شخصیت ها است . یکیش هم که آثار باستانی . که به کوری چشم بعضی ها ما هر دو را داریم
   .
   استدلال شما این است که شاهنامه افسانه است . اما تا پیش زمینه یا آوازه ای از دوران خودش نداشته باشد نمی تواند چیزی بسراید.
   حتما کتاب جهانگردان هم تکذیب می کنید
   اصلا مرغ و تخم مرغ رو خدا تو گراش گذاشت از اونجا تاریخ شروع شد . و وچون همه دشمن گراش بودند هیچ رد و نشونی از اون مکتوب نکردند….

 12. اوزی از شیراز گفت:

  0

  0

  حالا همه کارها وزندگی وامورات مردم منطقه ما درسته وتنها مشکل باقی مانده سواق تاریخی وگذشته ماهاست برادر جان نگاهی به دنیا وسایر شهرهای پیشرفته وتوسعه بافته بیندازید این تعصبات وتنگ نظریها را کنار بگذاریم نگاه کنید لامرد با سرعت به یک مرکز بزرگ صنعتی تبدیل میشود جهرم در زمینه بهداشت ودرمان مرکزیت پیدا کرده ولی در منطقه ما به گرگین میلاد وقلعه گراش و فرهنگ اوز چسبیده ایم وباهم مجادله داریم نخبگان منطقه کمی به خو د بیاییم که داریم از قافله پیشرفت وتوسعه متوازن در استان عقب می مانیم

  • لار گفت:

   0

   0

   حتما شما صنعت ندیدید که به بزرگ نمایی و سروصدای اونها صنعت می گید.
   جهت اطلاع در دنیای امروز دیگر به صنایع آچاری غول نمی گویند .
   کل صنعت برای اشتغال مردم منطقه و دوم ارزی آوری برزای دولت مهم است
   ولی منطقه خودمان هر شخص به اندازه یک کارخانه فعال ارز وارد می کند . لطفا خودتان را نبازید
   همین مدل عوام فریبی باعث شده مسولین و مردم بخواهند صنایع فیزیکی مثل لامرد احداث شود وگرنه در دنیای امروز چنین صنایعی را به کشورهای جهان سوم و کشورهای دارای نیروی کار و انرژی ارزان می سپارند
   دنیا دنیای دیجیتال و آی تی است . دنیای تولید علم ….. که علم تولیدی را به کارگران جهان سومی می سپارند بسازند و

 13. امیر علی گفت:

  0

  0

  این تشت افسانه ای شما حالا دیگر بر زمین افتاده
  غلامحسین محسنی به خوبی تاریخ غیر واقعی شما را نشان داد.
  بالاخره نگفتید این به گرگین میلاد هم لاد داد رو چطوری به فردوسی نسبت دادین؟ لار جوری برای خودش تاریخ سازی کرده که خودشم باورش شده. بزرگوار، در شاهنامه بالای ده بار اسم جهرم اومده و به صورت مستقیم هم اشاره شده ولی جهرمی ها اندازه شما ادعا ندارن.

  • لار گفت:

   0

   0

   شما را با تنها شخصیتتان غلامحسین محسنی تنها می گذاریم
   ما را در شاهنامه . کتاب های نوسینده های خارجی . آثار باستانی موجود. موزه مشهد و شیراز و تهران و حتی مریخ می یابید ….. شما در جستجوی خودتان باشید

 14. جهرمی ساکن بندر گفت:

  0

  0

  اقای لاری شما لندن اقای گراشی شما هم پاریس راضی هستید اخه برادر لاری گراشی به فکر پیشرفت وترقی شهرتان باشید نه حسادت ورقابت بیجا نگاهی فارغ از تعصب وتنگ نظری داشته باشید ببینید دنیا ازاد ومترقی چه خبره غرق در کوتاه نظری منطقه ای شده اید

 15. اوزی گفت:

  0

  0

  حتی با تاریخ سازی و کارهای این چنینی هم بجایی نمی رسید. ما زیر بار نمی رویم. تلاش شما بیهوده هست.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان