میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در8 مارس 2015 ساعت 5:12 ب.ظ سرویس:فرهنگ و هنر 2 دیدگاه 1,303 بازدید

تازه ترين كتاب «سيد منصور كشفي» منتشر شد

121w17«نگاهي به شخصيت در گستره ادبيات و تاريخ»

 تازه ترين كتاب «سيد منصور كشفي» منتشر شد

اميد عبداللهي/ صحبت: پس از چاپ و انتشار کتاب‏ها‏ی «بازتاب شعر و عرفان بر روان آدمی»، «آنچه از دستم برآمد»، «سالمندی در ادب پارسی» کتاب «نگاهی به شخصیت در گستره ادبیات و تاریخ» چهارمین اثر دکتر سید منصور کشفی است که در زمستان سال ۱۳۹۳ روانه بازار نشر می شود.

این کتاب در قطع وزیری با شمارگان ۵۰۰ نسخه به قیمت ۱۸۷۵۰ تومان با جلد گلاسه چهار رنگ در ۲۶۰ صفحه توسط انتشارات دانشگاه علوم پزشکی شیراز چاپ و منتشر شده است.

دکتر محمدرضا محرری عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران و استاد روان‏پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با پیشگفتار خود انتشار این کتاب را به دوست دانشمند جناب آقای دکتر سید منصور کشفی تبریک می‏گوید و می‏نویسد: «…روانشناسی شخصیت مثل سایر جنبه‏ها‏ی روان‏شناسی تا گذشته‏ها‏ی کم و بیش دور… مورد توجه فلاسفه، روان‏شناسان و اهل علوم انسانی بوده است.» این کتاب از یک مقدمه و چهار فصل تشکیل شده است.

مولف در مقدمه کتاب خویش می‏نویسد: «…مطالعه شخصیت صاحبان عرصه قدرت و مکنت، علم و معرفت، فرهنگ و ادب باعث می‏شود تا آدمی، بتواند فرصت‏ها‏ و چالش‏ها‏ی پیش روی خویش را بهتر ارزیابی نموده، از گذرگاه‏ها‏ی مختلف زندگی با مهارت و تجربه بهتری عبور کند… طراحی و نوشتار این کتاب به گونه‏ای است که علاوه بر استفاده دانشجویان رشته‏ها‏ی پزشکی، پیراپزشکی، روان‏شناسی، ادبیات و تاریخ، برای عموم نیز قابل استفاده می‏باشد…».

1213317در فصل اول کتاب با نام «مبانی روانی شخصیت» از تعریف شخصیت، شکل‏گیری شخصیت، رابطه گروه‏ها‏ی خونی با شخصیت، رابطه اندام بدنی با خصوصیات شخصیتی، علل تفاوت‏ها‏ی شخصیتی، نظریه‏ها‏ی شخصیت، انواع اختلالات شخصیتی، سبب شناسی و درمان اختلال شخصیتی سخن رفته است.

در فصل دوم کتاب با نام «مکانیسم‏ها‏ی دفاعی» ۲۵ مورد از انواع این مکانیسم‏ها‏ بیان گردیده است. هر فردی برای مقابله با فشارهای روانی که در انواع استرس، بحران، ناکامی و تعارض نمود پیدا می‏کنند، از شیوه‏ها‏ و روش‏ها‏یی استفاده می‏نماید که به مکانیسم‏ها‏ی دفاعی مشهورند.

سرکوبی، واکنش‏سازی، جابجایی، فرافکنی، درون‏فکنی، همانندسازی، دلیل‏ تراشی، انکار، جبران، تصعید (والایش)، بازگشت، خیال‏بافی، باطل‏سازی، تبدیل و تثبیت از اهم این مکانسیم‏ها‏ یا رفتارهای دفاعی به شمار می‏آیند. در فصل سوم کتاب «روان‏شناسی شخصیت در فرهنگ و ادب پارسی» مورد بررسی قرار گرفته است. پُرباری و غنای فرهنگ و ادب پارسی می‏تواند در موضوعات اختلالات شخصیتی و استفاده از مکانیسم‏ها‏ی دفاعی کمک قابل توجهی به علم روان‏شناسی نماید. نویسنده حالات مختلف شخصیت در آثار برجسته ادب پارسی مانند منطق‏الطیر عطار نیشابوری، شاهنامه فردوسی، مثنوی مولوی، گلستان سعدی و کلیله و دمنه استخراج و تجزیه و تحلیل نموده است.

در فصل چهارم کتاب «روان‏شناسی شخصیت در برخی از رهبران و مشاهیر جهان» مورد واکاوی قرار گرفته است. از سال ۱۹۶۰ تا ۱۹۹۰ بیشتر دستگاه‏ها‏ی امنیتی، سیاست خارجی، محافل ادبی و آکادمیک با هدف شناخت و پیش بینی رفتار سیاسی رهبران کشورهای مختلف با کاربری روان‏شناسان بالینی، روان‏پزشکان، جامعه‏شناسان سیاسی و روان‏شناسان اجتماعی به بررسی روان‏شناختی رهبران و شخصیت‏ها‏ی سیاسی پرداختند. آدولف هیتلر، ژوزف استالین، صدام حسین، معمر قذافی، محمدرضا پهلوی، ماهاتما گاندی، آبراهام لینکلن، آلبرت انیشتین، ابوعلی سینا و امیرکبیر از جمله شخصیت‏ها‏یی هستند که نویسنده آنها را خودشکوفا دانسته و زندگانی روان‏شناختی ایشان را نقد و تحلیل نموده است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در تألیف این اثر پژوهشی علاوه بر استنباط‏ها‏ی ذهنی خویش ۹۹ منبع تحقیقی (۸۷ منبع فارسی و ۱۲ منبع لاتین) مورد استفاده قرار داده است.

 


2 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  امیدواریم امسال از ایشون جهت نمایندگی مجلس دعوت بشه

 2. .... گفت:

  0

  0

  زمانیکه ایشون و دوستانشون همه کاره کشور بودن چه گلی به سر لار زدن که حالا بخوان بزنن

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان