میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در13 فوریه 2021 ساعت 3:26 ق.ظ سرویس:عناوین اصلی 17 دیدگاه 395 بازدید

تاکنون هیچ تحقیقاتِ سیستماتیکی درباره «قلعه اژدهاپیکر» نشده است/ در مراحل بعد از تحقیقات به «کاوش» و «مرمت» می‌رسیم/ مدیرکلِ جدیدِ راه و شهرسازی لارستان هیچ همکاری با ما نداشته است/ «ستاد بازآفرینی» هم با ما قطعِ همکاری کرده است!

مدیرِ تشکل «لارستان بیدار»:

تاکنون هیچ تحقیقاتِ سیستماتیکی درباره «قلعه اژدهاپیکر» نشده است/ در مراحل بعد از تحقیقات به «کاوش» و «مرمت» می‌رسیم/ مدیرکلِ جدیدِ راه و شهرسازی لارستان هیچ همکاری با ما نداشته است/ «ستاد بازآفرینی» هم با ما قطعِ همکاری کرده است!

به گزارش آفتاب لارستان، چند هفته‌ای است که گروهی از باستان‌شناسان به دعوت تشکل «لارستان بیدار» برای کاوش به «قلعه اژدهاپیکر» لار آمده‌اند، این اقدام که در نوع خود بسیار مهم و تاثیرگذار است، ممکن است نتایج ارزشمندی نیز در آینده به دنبال داشته باشد؛ برای آشنایی بیشتر با این گروه، گفت‌وگویی با دکتر «کاظم رحیمی‌نژاد»، مدیر تشکل لارستان بیدار انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

از مدت‌ها پیش، موضوع سر و سامان دادن به وضعیت قلعه اژدهاپیکر را در دستور کار تشکل «لارستان بیدار» قرار دادیم؛ در ابتدا، تحقیقی در مورد پیشینه کار انجام دادیم و در تحقیقات اولیه متوجه شدیم که هیچ تحقیق سیستماتیکی در مورد این قلعه وجود ندارد و انجام نشده است؛ یعنی مستندی که به ما بگوید قدمت این بنا دقیقا به چه زمانی برمی‌گردد و مشخصات سازه‌ها به چه صورت است اصلا وجود ندارد، آنچه که هست یک سری اظهارنظرهای تاریخی است، کار مورخ هم با کار باستان شناس کاملا متفاوت است.

در تحقیقات‌مان، به این موضوع برخوردیم که تیمی باستان شناس در سال ۸۸ آمده و در اینجا ۱۳ گمانه‌زنی انجام داده است، اما نتایج این گمانه‌زنی‌ها هیچ‌جا ثبت نشده است و هیچ‌کس هم تا این لحظه جوابگوی ما نبوده است که در کجا ثبت کرده‌اند.

تیمی هم در سال ۹۴ آمده و برای مرمت این بنا پیشنهادهایی داده است، اما چیزی که ارائه شده است بنابر توضیحات متخصصان باستان‌شناسی عملا استفاده‌ای نشده است.

ما به سراغ یک تیم باستان‌شناسی که مجوز پژوهشکده باستان‌شناسی را داشتند رفتیم و در مورد احیای قلعه با آن‌ها صحبت کردیم، آن‌ها به ما پاسخ دادند این کار، مرحله به مرحله (فصل به فصل) است و شما اگر می‌خواهید این کار را انجام دهید در ابتدا باید مرحله مستندسازی سیستماتیک را انجام دهید، یعنی از سفال‌ها و چیزهایی که در سطح و حریم قلعه وجود دارد مشخص کنید که این قلعه چه ویژگی‌هایی دارد و مربوط به چه زمانی است.

این گروه باستان‌شناسی قرار است تحقیقات خود برای مستندسازی سیستماتیک قلعه اژدهاپیکر را از ۸ بهمن تا ۲۳ اسفند انجام دهند، سرپرست این تیم هم آقای «علیرضا ابوالاحرار» است؛ این یک مرحله از پروسه بزرگی است که قرار است در آینده انجام شود؛ در مراحل بعد، قصد داریم که با رعایت جوانب علمی کار و مجوزهای لازم به مرحله کاوش و مرمت برسیم.

این کار با پیگیری تشکل لارستان بیدار و همکاری شهرداری، به ویژه شهردار و همچنین اداره میراث فرهنگی در دوره ریاست خانم «سیما علویه» بوده است، هزینه آن را شهرداری لار پذیرفته است، اما تا این لحظه سعی کرده‌ایم از بودجه‌های شهر لار که مربوط به شهرداری است استفاده نکنیم، هرچند که خیران و مجموعه شهرداری خیلی کمک کرده‌اند و اراده شهردار و شهرداری بوده است که این کار تا اینجا پیش رفته است.

این کار یک مرحله از مراحل مختلف است و همه کار نیست؛ اما برای اینکه این کار انجام شود همه عوامل دست به دست هم داده اند و کار شهرداری، تشکل لارستان بیدار و اداره میراث فرهنگی، به تنهایی، نیست، همه با هم بوده‌اند؛ اما نقش پیگیر و محوری آن را تشکل لارستان بیدار داشته است.

ما از کارهایی که تا به حال برای قلعه اژدهاپیکر انجام شده است بی‌اطلاعیم و هر جا مراجعه می‌کنیم کسی جواب درستی به ما نمی‌دهد.

ستادی در اداره کل راه و شهرسازی لارستان به نام «ستاد بازآفرینی شهری» وجود دارد که در همین موضوعات (بازسازی و احیای قسمت‌های تاریخی شهر) فعالیت می‌کند، قبل از اینکه مدیرکل جدید بیاید، این ستاد جلساتی با ما برگزار کرد، مصوباتی داشت و قرار بود در این پروژه به ما کمک کند، اما از روزی که مدیرکل جدید آمده هیچ همکاری در این مورد با ما نداشته و حتی یک جلسه هم تشکیل نداده است؛ به عبارت دیگر، از روزی که مدیرکل جدید راه و شهرسازی لارستان آمده، ستاد بازآفرینی شهر لار در پروژه قلعه اژدهاپیکر همکاری خودش را با ما قطع کرده است، علتش را نمی‌دانیم، حتی درخواست جلسه هم داشته‌ایم، اما متاسفانه جلسه‌ای گرفته نشده است و همکاری در این پروژه از طرف ستاد بازآفرینی با ما نمی‌شود.


17 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  درود و سلام بر تشکل لارستان بیدار. احیای قلعه اژدها پیکر، احیای شناسنامه لارستان است.
  از مسئولین می خواهیم در این زمینه همکاری و مساعدت نمایند.

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  به اینکار می گویند حرف تا عمل
  احسنت بر اعضای تشکل لارستان بیدار
  نهضت احیای برکه ها
  نهضت احیای خانه های تاریخی
  احیای قلعه اژدها پیکر

 3. متخصص باستان شناس گفت:

  7

  0

  با تشکر از گروه تشکل لارستان بیدار و این کار ارزنده… اما چند نکته من باب یادآوری:
  رزومه این گروه بررسی شده است؟!
  پیش تر چه آثاری رو مستند سازی نموده اند؟
  بهتر این نیست از خبرگان ذیل مراجع قانونی مربوطه و یا گروه های خبره خارجی استفاده کردد تا چند جوان جویای نام؟

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  اگه دکتر تو فکر لار باشه.

 5. ماشالله گفت:

  0

  1

  متاسفانه اداره کل راه و شهرسازی از راه که چیزی بهمون نرسیده .حداقل حوزه شهرسازی و مسکن یه معاونتی هست بنام معماری و شهرسازی و اداره بافت فرسوده ،که فقط همین سنگفرش قسمتی از بازار قیصریه انجام دادن در صورتیکه اداره کل راه و شهرسازی فارس، در جهرم ترمیم بازار تاریخی جهرم ،بازسازی بین الحرمین شیراز و محلات و بناهای تاریخی شیراز و دهها طرح تاریخی در دستور کار داره

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  تشکر از جناب دکتر رحیمی نژاد ،ای کاش مردم و برخی طیف ها گرد شما بودند

 7. شهروند گفت:

  0

  0

  کاری بسيار عالی و پسندیده است..امیدوارم تمامی مراحل تا مرمت و بازسازى ان بطور کامل انجام شود چون جای بسی خسران است، که چنین قلعه تاریخی و زیبایی که نماد لار نیز هست به مرور زمان نابود شود و اثری از ان نماند.از دکتر رحیمی نژاد نیز بطور ویزه تشكر میکنم که دلسوز لار هستند.

 8. ناشناس گفت:

  0

  0

  به این می گویند کار عملیاتی. یکی از آرزوهایمان بود

 9. هادی گفت:

  0

  1

  قلعه برای ما بسیار عزیزه. خواهشا خواهشا خواهشا طوری کار نشه که خسارتی ایجاد شه، که اون خسارت مستقیما به هویت ماست. سپاس از همت و دوراندیشی دوستان

 10. لاری گفت:

  1

  1

  موقع انتخابات شد و فعالیت تشکر لارستان بیدار هم باز شروع شد. با اتمام انتخابات فعالیت لارستان بیدار متوقف خواهد شد تا زمان انتخابات بعدی

 11. محسن ك گفت:

  1

  0

  دكتر رحيمي عزيز
  تو رو خدا دست بردار
  فصلي يادت مياد كاركني

 12. جوکار گفت:

  1

  1

  تبلیغات هم این هم لار استان فقط برای شورا شهر انتخابات همین مردم گول نخورید .

  • ناشناس گفت:

   1

   0

   حالا اگه راست میگی چرا افرادی که شما می پسندید تا الان بازسازی قلعه را انجام نداده اند

 13. جاوید گفت:

  0

  1

  دغدغه ی جناب دکتر رحیمی نژاد برای کل منطقه ی لارستان دائمی بوده و مختص به هیچ زمان خاصی نیست
  بسیاری فقط متوهمانه و بدون هیچ علم و آگاهی فقط تخریب می‌کنند
  روش های جناب دکتر همیشه علمی و دغدغه مندانه بوده است

 14. ناشناس گفت:

  0

  0

  درود بر جناب آقای دکتر رحیمی نژاد دلسوز و دوستدار لارستان

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان