میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۲۱ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۵:۵۲ ق.ظ سرویس:اجتماعی 11 دیدگاه 968 بازدید

تجلیل از خادمان و خیران در حسینیه اعظم/ لاریجانی: اجداد ما لاری اند/ جعفرپور: لارستان نیازمند اقدام بزرگ است

تجلیل از خادمان و خیران در حسینیه اعظم/ لاریجانی: اجداد ما لاری اند/ جعفرپور: لارستان نیازمند اقدام بزرگ است

حمید منشی/ آفتاب لارستان: صبح سه شنبه ۲۰ شهریور ماه است و از فضای امنیتی اطراف حسینیه اعظم می توان تشخیص داد شخصیت مهم سیاسی مهمان این حسینیه مهم و تاریخ ساز لارستان است. نزدیکتر که بیایی بنرهای متعدد اطراف حسینیه بیانگر حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به همراه وزیر راه و استاندار فارس است.

میزبانیِ باشکوه و پرخرج و به تعبیر امروزی ها «لاکچری»!

عنوان مراسم «تجلیل از خادمان و خیران حسینی لارستان» است که همزمان با اولین روز از محرم امسال برگزار می شود.

پس از ارائه کارت ورود و گذشتن از گیت بازرسی وارد سالن بزرگ حسینیه اعظم می شوی که نظم ویژه ای بر آن حاکم است. مهم تر از انضباط گروه برگزارکننده که غالب آن ها را پیشتر در همایش های «جوان و اندیشه» می دیدیم، آنچه توجه هر بیننده ای را جلب می کند جایگاه ویژه و «وال ویدئو»ی بزرگی متشکل از «ال ای دی» های متعدد است که تصاویری مربوط به محرم را پخش می کنند.

همین وال ویدئو به همراه نوع پذیرایی و تبلیغات محیطی البته پیش از آغاز مراسم بهانه بحث چند نفر از افرادی است که اطراف من نشسته اند. تعدادی این میزبانی را باشکوه و آبرومند و الزام اینگونه مراسم عنوان و از آن دفاع می کنند و عده ای دیگر آن را نمایش تجمل گرایی و اشرافیت و به تعبیر امروزی ها «لاکچری» در این روزهای سخت اقتصادی مردم می دانند.

بحث بعدی که در بین غالب حضار زمزمه می شود نحوه جداسازی مردم از مسئولان در مراسم است. گذشته از مسائل امنیتی که باید آن را رعایت کرد اما به نظر می رسد مردم عادی با فاصله زیاد و معناداری از مسئولان و خصوصا مهمانان ویژه مراسم چینش می شوند.

غیبتِ «وزیر راه و شهرسازی» در جمع مهمانان ویژه

بلند شدن حاضران کنار ورودی سالن و البته صدای رسای «ناصر حقیقت» مجری مراسم با بیان جمله «دست گل محمدی/ به لارستان خوش آمدی» به معنی ورود مهمانان ویژه است که حالا با بیش از نیم ساعت تاخیر به مراسم می آیند و در جایگاه خود می نشینند. در جمع مهمانان البته «آخوندی» وزیر راه و شهرسازی علیرغم اطلاع رسانی های قبلی دیده نمی شود. وزیری که با خیلی از لارستانی ها با توجه به تنزل جایگاه اداری «اداره کل» راه و شهرسازی لارستان منتظر دیدارش بودند!

 

امام جمعه از همت خیران گفت و فرماندار از سپرده های بانکی مردم لارستان

مراسم با قرائت قرآن، پخش سرود ملی و کلیپی درباره لارستان بطور رسمی آغاز می شود و امام جمعه لارستان اولین سخنران مراسم است.

وی در سخنانی کوتاه ابتدا از روحانیون فقید لارستان یعنی آیت الله العظمی آیت اللهی و آیت الله موسوی لاری یاد و سپس از خیران حوزه سلامت و خیران و خادمان حسینی تقدیر کرد و آنها را انسان هایی اهل عطا و بخشش نامید که برای احیای مسیر حق تلاش می کنند و البته لازمه آن را رعایت انضباط دینی و حدود الهی دانست.

حاج آقا محمدی، مداح معروف و مهمان از تهران چند دقیقه مرثیه خوانی می کند تا نوبت به فرماندار لارستان می رسد تا دومین سخنران مراسم باشد.

جلیل حسنی ابتدا به تاثیرگذاری غیرقابل انکار علی لاریجانی در شکل گیری انقلاب اسلامی اشاره سپس ویژگی های لارستان را چنین توصیف کرد: اینجا منطقه خیرین نیکوکار، مردمی مشارکت جو با اتحادی بی نظیر بین شیعه و سنی است.

فرماندار ویژه لارستان سپس گفت: در این شهرستان بیش از ۴۰۰ مسجد و حسینیه و ۱۰۰ هیئت مذهبی در همه ابعاد معنوی، فرهنگی و اجتماعی زندگی مردم اثرگذار هستند.

وی سپس به فعالیت ۱۴۵ بانک و موسسه مالی در لارستان اشاره کرد که سپرده های قابل توجه مردم لارستان را جذب کرده و این سرمایه به همت و نیت همین هیئت های مذهبی هدایت و صرف امور خیر می شود.

حسنی در پایان سخنان کوتاه خود با بیان اینکه لارستان از نظر آب و هوا و منابع طبیعی و زیرزمینیِ ارزآور در تنگناست تاکید کرد اما با وجود این محدودیت مردمی سختکوش دارد و در این شرایط کشور، ارزآوریِ زیادی دارند که به همت آنها مفید به حال کشور هستند.

حمیدرضا برقعی شاعر آئینی شناخته شده کشور نفر بعدی بود که پشت تریبون رفت و چند شعر در حال و هوای محرم خواند تا نوبت به جمشید جعفرپور نماینده مردم لارستان، خنج و گراش رسید تا اولین و تنها لارستانی باشد که در این مراسم سخنرانی می کند!

 

جعفرپور: لارستان نیازمند اقدام بزرگ است

وی البته سخنان خود را برخلاف همیشه از روی متنی از پیش نوشته شده خواند و ابتدا اشاره ای گذرا به تاریخ اسلام خواهی لارستان کرد و در ادامه از خیران و نیک اندیشان لارستان قدردانی و از علما و روحانیت فقید منطقه یاد کرد.

جعفرپور سپس بابیان برخی نقاط قوت لارستان که بیشتر شبیه گزارش عملکردش بود از جمله منطقه ویژه اقتصادی، نمایندگی دفتر امور خارجه، مراکز آموزش عالی، پلیس راه جنوب، فرمانداری ویژه و گمرک و فرودگاه بین المللی از اینها به عنوان ظرفیت بزرگ لارستان و مردم لارستان یاد کرد و در آخر جمله ای البته واجد ابهام و ایهام شاعرانه گفت که معلوم نیست خطاب به چه کسی است: «امروز لارستان بزرگ، نیازمند اقدام بزرگ است»!

لاریجانی از اصالتِ لاری خود و یزیدی بودن ترامپ گفت

اجرای سرود زیبایی از گروه مصباح الهدی برنامه پیش از سخنرانی مهمان ویژه مراسم یعنی علی لاریجانی بود. لاریجانی نیز ابتدا از اثرگذاری علمای دینی لارستان در تحولات سیاسی و اجتماعی گفت و پس از ذکر نام علما و روحانیت فقید لارستان تاکید کرد: اجداد دینی ما نیز لاری بوده و از اینجا به لاریجان مهاجرت کرده اند لذا بنده از جهات مختلفی به شما عزیزان علاقه دارم.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه خطاب به خیران حاضر در نشست گفت: شما خیرین بهترین و سریع‌ترین راه را برای رسیدن به حق انتخاب کرده‌اید و شنیده‌ام در لارستان در حوزه‌های مختلفی مثل ساخت بیمارستان‌ و مدارس و… مشارکت می کنید که این موضوع نشان از هم بستگی اجتماعی و هم سرنوشتی این جامعه است و اگر جامعه ای از نظر عاطفی در هم تنیده شد، این جامعه جامعه ای مقاوم است.

وی سپس این همبستگی و هم سرنوشتی را دلیل عبور از مشکلات عدیده از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون دانست و افزود: اینک شرایط ما در ایران متفاوت شده و زورگویی‌های غربی‌ها برای ایجاد شکست در انقلاب است، اما آنها اشتباه می‌کنند و ملت ایران در مقابل ترامپِ یزیدی ایستادگی می‌کند و در این شرایط باید تدبیر کنیم که به معیشت مردم توجه خاص شود و باید جلوی عربده‌کشی آمریکا بایستیم.

رئیس فراکسیون مستقلان ولایی مجلس در ادامه گفت: امروز، روز اختلاف نظر نیست و باید بر روی اصل ولایت، تفکر امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری ایستادگی و برای آبادانی و استقامت ایران روی اصول تمرکز کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان سخنانش که برخلاف  توقع خیلی کوتاه بود گفت: تلاش ما در مجلس و دولت این است که دوره فعلی با صلابت طی شود و تلاش می‌کنیم فشارها را بر اقتصاد کشور کاهش دهیم.

حکایت همچنان باقی است!

پس از سخنرانی لاریجانی بخش پایانی مراسم یعنی تجلیل از خادمان و خیران حسینی با اهدای لوح تقدیر به دست مهمانان انجام گرفت تا به این ترتیب پرونده این مراسم نیز در حسینیه اعظم لار بسته شود.

در مسیر راه رفتن به سمت خروجی حسینیه نیز تلاش کردم زمزمه ها و حرف های مردم حاضر در همایش را بشنوم که باز هم متنوع بود. از آنها که حسابی از حال و هوای محرمی و حسینی مراسم به وجد آمده بودند تا آنها که مراسم را مثل دیگر برنامه های رسمی کاملا تشریفاتی و بی ثمر می دانستند و از آنها که از بی توجهی به مداحان و شاعران لارستانی و دعوت از مداح و شاعر غیربومی گلایه داشتند تا آنها که مراسم را اقدامی برای برداشت محصول در سال های ۱۳۹۸ و ۱۴۰۰ می دانستند!

عکس ها: محمد پاسیار/ میلاد لارستان


11 نظر

 1. لارستانی گفت:

  3

  0

  خدا رحمت کنه آقای لارستان رو… و صد البته خداروشکر که در این دنیا نیست تا ببینه چه کسانی اون هم با چه خرجهای گزافی قدم به این حسینیه‌ی همیشه ساده و بی آلایش گذاشتن!

 2. علی گفت:

  2

  0

  خودتون که این همه حرف از وحدت می زنید چرا مداح و شاعر از غیر لار آورده بودید؟ اینجوری میخواهید وحدت رو حفظ کنید؟

 3. غمدیده گفت:

  1

  0

  چرا حسینیه رو محل تاخت و تازها و اهداف سیاسی خودشون میکنند؟

 4. نقی معمولی گفت:

  0

  0

  ول کنید این حرفا رو. اداره کل راه و شهرسازی چی شد پس؟ برگردوندین یا نه‌؟

 5. ناشناس گفت:

  4

  0

  وقتی یکی از سران مملکت برای چند روز و یا چند ساعت در شهری حاضر میشود تصویری کلی از آن شهر در ذهنش شکل میگیرد. رییس مجلس به لار آمده است. از لحظه ی ورود در گوشش زمزمه میکنند مردمان این منطقه الحمدلله متمول اند و بخشنده. در کشورهای حاشیه خلیج فارس کار میکنند و بخشی از درآمد خود را صرف آبادانی منطقه میکنند. فرماندار محترم حتی از پر و پیمان بودن حسابهای بانکی شهرستان حرف میزند. دکتر لاریجانی را به بازدید مجتمع های خیر ساز میبریم. خوب معلوم است در ذهن ایشان چه تصویری از لارستان شکل میگیرد. انصافا اگر خود شما رییس مجلس بودید با این ذهنیتی که ایجاد شده در فصل تخصیص اعتبارات دولتی، بودجه محدود کشور را به لارستان میدادید یا یک منطقه ی محروم دیگر کشور؟
  کاش دکتر را به بازدید از مناطق محروم لار و راههای مواصلاتی نیمه تمام و پر ترافیک مان برده بودیم. کاش به دیدن بیمارستان دولتی مان برده بودیم. به سالنهای ورزشی نیمه تمام و …

 6. شهروند گفت:

  4

  0

  این همه خرج افتاد گردن بیت المال که رزومه ای بشه برای بعضیها بدون اینکه مشکلی از مشکلات مردم کم بشه در این بحران اقتصادی. وزیر راه و شهرسازی هم که نیومد. اداره کل راه هم که برنگشت.
  کارنامه این سفر هم مانند سفرهای دیگر مسئولان بدون گرفتن هیچ امتیازی بسته شد. خسته نباشید برادران غیور لارستانی که خیلی با تدبیر عمل می کنید

 7. لاری گفت:

  1

  0

  توی سیاستِ مسولان لاری باید رسما […]. یه مشت …….. توی این شهر شدن مسوول … […]

 8. شهروند گفت:

  0

  1

  آقای بزرگ لار که اصلاح طلب بود. پس چرا همش اصولگرایان اینجا رو قرق کردند و هیچ اصلاح طلبی به آن صورت دیده نمیشه؟
  همه جا رو کردین جولانگاه اصولگرایی و اصلاح طلبان رو به هیچ حساب
  می کنید و همین شده عامل تفرقه در بین مردم لار

 9. ناشناس گفت:

  1

  0

  اقای لاریجانی امدند یه گشتی زدند و با کلی مسقطی برگشتند. حالا چرا شما خبرنگاران این سفر بدون نتیجه اینقدر بزرگ می کنید. یعنی تا الان مسئولی ندید یا خبری واسه سایتتون ندارید که یه سفر معمولی, اینقدر بزرگش می کنید.
  اگر این سفر نتیجه ای داشته بفرمایید مردم هم مطلع باشند.

 10. همشهری گفت:

  2

  0

  در این شرایط بسیار سخت اقتصادی که مردم واقعا دستشون به جایی بند نیست درست نبود این همه تجملات باشه باید مسئولین متوجه اوضاع نابسامان مملکت باشن .اگه قرار باشه در هر بار سفر این ولخرجیها باشه اینها هیچ وقت نمیفهمن

 11. ارسطو عامل گفت:

  1

  0

  چه جالب. آقای لاریجانی هم لاری از آب در آمد!!!!!!!

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان